Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenze: Xiaomi Mi Band 5 – naváže na úspěch předchůdce?

Recenze: Xiaomi Mi Band 5 – naváže na úspěch předchůdce?

Recenze
Xiaomi Mi Band 5_673471875
Xiaomi Mi Band 5
Produkt není určen k prodeji.
Xiaomi Mi Band 4, černá_2045164846
Xiaomi Mi Band 4, černá
Produkt není určen k prodeji.

Na tuzemském trhu se tento týden zabydlel fitness náramek Mi Band 5 od společnosti Xiaomi, který navazuje na populární čtvrtou generaci. Pětka proti svému předchůdci přidává řadu vylepšení, zaznamená tedy stejný úspěch? 

Společnost Xiaomi snad ani není potřeba představovat. Tento výrobce si vydobyl světový věhlas především díky prodeji solidně vybavených smartphonů s atraktivní cenovkou. Velmi silnou pozici má ale také na trhu s nositelnou elektronikou, přičemž jedním z nejúspěšnějších zástupců tohoto segmentu je již zmiňovaný fitness náramek Mi Band 4. Ten však nyní dostal nástupce. Co mohou případní zájemci od novinky Xiaomi Mi Band 5 čekat v praxi, si ukážeme v následující recenzi.

  • Hlavní přednosti fitness náramku udávané výrobcem:
  • Perfektně čitelný dotykový displej AMOLED o velikosti 0,95″ a rozlišením 120 x 240 obrazových bodů.
  • Více možností ovládání pomocí gest a nově také možnost ovládání přehrávání hudby.
  • Ovládejte mobilní telefon ze zápěstí. Přijímejte hovory, odmítejte hovory nebo prohlížejte notifikace.
  • Vylepšené držení Mi Bandu v gumovém náramku.
  • Odolnost na prvním místě – certifikace IP67 a 5atm znamená, že s náramkem můžete plavat anebo si dopřát jiný sport, či zábavu ve vodě.

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xiaomi Mi Band 5

 

Technické parametry

Testovaný model: Xiaomi Mi Band 5

Displej: 1,1“ AMOLED, dotykový, tvrzené sklo

Funkce: Měření tepu, notifikace, vibrace, GPS dle telefonu

Sportovní funkce: 11 sportovních režimů (běh na pásu, běh venku, jízda na kole, chůze, plavání v bazénu, volné cvičení, jóga, veslování na trenažéru, zvedání kolen a rotoped)

Voděodolnost: 5 ATM (50m)

Podporované OS: Android, iOS

Kapacita baterie: 125 mAh

Předpokládaná výdrž baterie: 14 dnů

Materiál pouzdra: Plast

Materiál řemínků: Silikon

Rozměry: 46,95 x 18,15 x 12,45 mm

Hmotnost: 23,3 g

 

Představení fitness náramku Mi Band 5

 

Obsah balení

Fitness náramek Mi Band 5 se prodává v černé kartónové krabičce černé barvy, na jejíž čelní straně je vyobrazen přímo hlavní hrdina dnešní recenze společně s číslovkou pět. Uvnitř balení se kromě náramku ukrývá ještě návod k použití a magnetická nabíječka (USB kabel bez adaptéru do zásuvky). 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Balení fitness náramku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávané příslušenství

 

Evoluce designu

Čtvrtá i třetí generace fitness náramku od Xiaomi se podobala jako vejce vejci, změny byly spíše kosmetické. Také pětka svůj rodokmen nezapře, nicméně výrobce se pustil do trochu odvážnějších linií. Je to dáno především silikonovým náramkem, který zřetelněji odděluje hlavní část s displejem od zbytku děla. Také displej je větší, i když rozměry prakticky vůbec nenarostly. Výrobce toho docílil tenčími rámečky okolo dotykové obrazovky, které se budeme věnovat ještě v řádcích níže.

Celkově tak evoluce designu prospěla, zařízení působí modernějším dojmem a na první pohled lze rozeznat, že se jedná o novější model. Přístroj je zbarven dočerna, nicméně náramky mohou být barevné. Samozřejmě je možné dokupovat i různé pásky, abyste snadno změnili vzhled svého zařízení.

Mimochodem výměna pásků je stejně jako u předchozích generací velmi jednoduchá. V podstatě vytáhnete hlavní část ukrývající displej a veškerou elektroniku ven a vložíte ji to jiného silikonového náramku. Je to otázka maximálně pár sekund práce.  

Při detailním prozkoumání zařízení je vidět, že výrobce odvedl na kvalitě zpracování velký kus práce. Slícování jednotlivých částí nemáme co vytknout, korektně na sebe doléhají, nikde se neprohýbají, ani nevržou. Zařízení celkově navzdory kompaktním rozměrům působí poměrně odolným dojmem. Do určité míry je to dáno i tím, že čelní stranu pokrývá tvrzené sklo.

Samozřejmostí je zvýšená odolnost proti vodě a prachu. Nemusíte se tedy obávat nejen sprchování, ale například i plavání v bazénu. Konkrétně hlavní hrdina dnešní recenze nabízí voděodolnost 5 ATM (50m).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Náramek Xiaomi Mi Band 5

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Díky designové obměně působí novinka zase o něco moderněji

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dominantním prvkem čelní strany je pochopitelně displej

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zařízení je poměrně kompaktní

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dodávaný silikonový náramek díky dostatečnému množství otvorů sedne každému

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uchycení obstarává kovová spona

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zapnutý pásek

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá samotná část s elektronikou

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Širší bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Užší bočnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní strana zařízení

 

Ergonomie na výbornou

Při výběru fitness náramků je velmi důležitá otázka jejich ergonomie. Přeci jen většina majitelů s nimi bude často cvičit a pohybovat se vlastně celý den. Pokud by bylo tedy nošení náramku nepříjemné, patrně by dřív či později daný model skončil někde zahrabaný v šuplíku. To však v případě modelu Mi Band 5 nehrozí.

Povrch náramku je velice příjemný na dotek, díky čemuž tento materiál příjemně působil i při nošení. Navíc má silikon jednu nepopiratelnou přednost – i pokud nechcete náramek příliš utahovat, korektně drží na ruce a nijak se neprotáčí. Pokud k tomu přičteme nízkou hmotnost, je nošení náramku velmi pohodlné.

Jak jsme zmínili již výše, pásky jsou výměnné. Snadno je tedy v případě poškození můžete vyměnit. A výměna je pochopitelně možná i v případě, kdy jednoduše toužíte po jiné barvě náramku. Možnosti nastavení velikosti jsou nicméně tak široké, že jeden náramek vystačí dětem i jedincům s opravdu velkými rukami. Uchycení náramku je realizováno kovovou sponou, takže se prakticky nikdy nemůže stát, že by se náramek omylem rozepnul.

Velkou výhodou je také tenký profil náramku. Díky tomu na ruce nezabírá příliš mnoho místa, a tak logicky při cvičení nepřekáží, na rozdíl od chytrých hodinek. Za ergonomii si tedy testovaný kousek rozhodně zaslouží palec nahoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Náramek se nosí velmi pohodlně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na zapínání náramku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pásek nabízí dostatek otvorů pro utažení i na menších rukách

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na kovovou sponu

 

Instalace a první seznámení

S chytrým telefonem komunikuje fitness náramek od společnosti Xiaomi prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Nemusíte se přitom omezovat pouze na smartphony od Xiaomi, novinka funguje i s modely dalších značek. Vedle platformy Android je podporován také operační systém iOS od Applu.

Instalace obslužného softwaru Mi Fit je velice jednoduchá, stejně jako první konfigurace náramku. My jsme novinku testovali společně s chytrým telefonem Samsung Galaxy Note10+, se kterým Mi Band 5 fungoval bez jakýchkoliv problémů. Aplikace uživatele provede celým procesem instalace a spárování, zároveň mu ukáže, jak náramek používat. Jak nastavení probíhá, si ukážeme krok za krokem na snímcích níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po prvním spuštění chce aplikace Mi Fit přihlásit nebo založit nový účet

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V obslužném softwaru stačí kliknout na znaménko + a vybrat párování náramku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Bezprostředně poté se začnou vyhledávat dostupná zařízení v dosahu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Párování je potřeba potvrdit i přímo na náramku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aplikace naučí uživatele náramek používat…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…načež je proces instalace hotový

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prostřednictvím obslužné aplikace je možné nastavovat celou řadu funkcí náramku

 

Displej, funkce a ovládání

Jedno z největších vylepšení se ve srovnání s předchozí čtyřkou týká právě displeje. U modelu Mi Band 5 je obrazovka jednak větší (1,1“ místo 0,9“), jednak nabízí vyšší rozlišení (126 x 294 px místo 120 x 240). A tento rozdíl je v praxi rozhodně znát. Obrazovka je navíc u pětky o něco jasnější, díky čemuž je náramek lépe čitelný na ostrém slunci. Displej je opět dotykový. Pouhým přejetím prstem nahoru či dolů je tedy možné posouvat mezi jednotlivými položkami. Pro návrat stačí klepnout na tlačítko náramku (pod displejem). Pokud by vám více vyhovovalo rolování do strany, i to je možné nastavit.

A co všechno tedy dovede tento fitness náramek zobrazit? V první řadě čas, datum a den. Tyto informace se zobrazují na ciferníku společně s informacemi o stavu baterie. Ciferníků je k dispozici samozřejmě hned několik a další můžete zdarma stahovat prostřednictvím aplikace Mi Fit. Nechybí ani interaktivní ciferníky, které mohou zobrazovat přesně to, co uživatele zajímá – například také informace o počasí.

Dále pak dotykový panel zobrazuje počet kroků, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, srdeční tep a různé notifikace – informace o příchozích hovorech a zprávách. K dispozici je i řada dalších šikovných funkcí, náramek zobrazuje i bez připojeného telefonu předpověď počasí, automaticky si totiž stahuje předpověď až na další dny, když je zrovna ke smartphonu připojen. Praktická je také funkce stopek či odpočítávání. Jednou ze zajímavých novinek je vzdálená spoušť fotoaparátu, pořizovat fotky či videa prostřednictvím připojeného mobilu tak nyní můžete i na dálku, doslova na jeden klik. Mimochodem nových zdravotních a sportovních funkcí je k dispozici hned několik. Detailně se jim budeme věnovat ještě v řádcích níže.

Vyzdvihnout si zaslouží i široké možnosti přizpůsobení, kdy můžete upravovat pořadí jednotlivých nabídek. Pokud byste některou z funkcí nevyužili, jednoduše ji můžete v menu skrýt.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka různých ciferníků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka různých ciferníků

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stopky; Odpočítávání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Notifikace; Budíky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Předpověď počasí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka Více a nastavení náramku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé z nabízených funkcí

 

Zdravotní a sportovní funkce

Funkcí v pětce přibylo tolik, že si zaslouží vlastní kapitolu. Konkrétně v základu naleznete v hlavním menu hned za ciferníkem záložky: stav, srdeční tep, cvičení, počasí, oznámení, více, Pai, stres, dýchání, události, cyklus. Představovat například notifikace, díky kterým nemusíte vytahovat telefon z kapsy pokaždé, když vám přijde SMS zpráva, patrně nemá příliš smysl. Proto se v nadcházejících řádcích zaměříme především na zdravotní a sportovní funkce.

V první řadě se výrazně rozrostla nabídka podporovaných sportů, dohromady je k dispozici 11 režimů, což by bohatě mělo stačit i náročnějším uživatelům. Konkrétně je k dispozici venkovní běh, běžecký pás, venkovní cyklistika, interiérová cyklistika (spinning), chůze, eliptický trenažer, veslařský trenažer, jóga, skákání přes švihadlo, plavání a volný styl (posilování). Připomeňme, že čtyřka uměla pouze šest různých sportů.

Díky více sportovním funkcím může fitness náramek od Xiaomi poskytovat daleko přesnější informace o stavu uživatele. Dovede vás například upozornit na dlouhou dobu bez pohybu – pokud například máte sedavé zaměstnání, upozorní vás náramek, že byste se jednou za čas měli projít.

Nechybí ani možnost měření srdečního tepu či sledování hladiny stresu. Novinka dokonce podobně jako některé pokročilejší modely chytrých hodinek nabízí dechová cvičení. Mi Band 5 vás bude při nich koučovat, abyste po zvolenou dobu správně dýchali. Náramek umí také analyzovat váš spánek (včetně fáze REM) a poskytne vám tak přesný přehled o tom, jak kvalitně každý den spíte a jak váš spánek probíhá.

Všechna nasbíraná data jsou následně zhodnocena pomocí nového skórovacího systému Personal Activity Intelligence (PAI), který u předchůdce také chyběl. Jedná se o vědecky podloženou metriku, která na základě údajů o srdeční frekvenci vypočítává osobní skóre a ukazuje vám, kolik aktivity potřebujete, abyste zůstali zdraví.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Měření sportovních aktivit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sportovních režimů je k dispozici citelně více než u předchůdce 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přehled denních aktivit

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

PAI skóre

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Měření úrovně stresu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Trenér správného dýchání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Měření tepu

 

Výdrž baterie

Výrobce slibuje, že Mi Band 5 vydrží pracovat bez elektrické zásuvky po dobu až 20 dní, což je stejná hodnota jako u předchůdce. O takto vysokou výdrž se stará akumulátor s kapacitou 125 mAh. V praxi samozřejmě výdrž nejvíce ovlivní to, jak často budete náramek využívat – pokud bude dotykový displej rozsvícený neustále a budete mít jas nastavený na maximum, bude patrně výdrž citelně nižší.

My jsme měli možnost testovat Mi Band 5 po dobu jednoho týdne, a i při vyšší frekvenci využití baterie ukazovala po zmiňovaných sedmi dnech stále ještě 55 % kapacity. Dvoutýdenní výdrž by tedy neměla být v praxi žádným problémem. Vyzdvihnout si zaslouží také magnetická nabíječka, která se sama přichytí na nabíjecí piny. Uživatelský komfort to opět zvyšuje ve srovnání se čtyřkou na novou úroveň.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované hodinky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na senzory a nabíjecí konektory na spodní straně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabíječka je magnetická

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na konektor nabíječky

 

Klady a zápory

+ design působí modernějším dojmem

+ lepší a větší displej než u čtyřky

+ přizpůsobitelné menu, interaktivní ciferníky

+ solidní výdrž, magnetické nabíjení

+ nové zdravotní a sportovní funkce

+ relativně přesné senzory (v dané cenové třídě)

+ funkce dálkové spouště fotoaparátu

 

- evropská verze nepodporuje NFC platby

- předchozí generace nabízí atraktivnější cenovku

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Xiaomi Mi Band 5

 

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi Band 5 je velmi povedený fitness náramek, který se díky široké škále podporovaných disciplín hodí především pro sportovní nadšence. Běžné uživatele může zaujmout zase novými zdravotními funkcemi. Na trhu to nicméně novinka nebude mít vůbec jednoduché. Vážnou konkurenci má totiž pětka především ve svém předchůdci s pořadovým číslem čtyři, který je vcelku logicky díky mezigeneračnímu skoku levnější. Uživatelé po všech nových funkcích a vychytávkách si ale patrně pár stokorun připlatí a sáhnout právě po modelu Xiaomi Mi Band 5.

Xiaomi Mi Band 5     Xiaomi Mi Band 4

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (12)

Bez NFC zabité

NFC s podporou plateb bylo něco na co se rok čekalo a pak tohle... Za mě fail. Je to něco co na trhu dost chybí. Přišli tím myslím o nejednoho zákazníka.

@vlcekmlcek: Přesně náramek je to fajn, ale už roky sleduju trh, abych našel chytré hodinky/náramek s možností placení, sledování notifikací, přehrávačem a základním sportovním a zdravotním přehledem za rozumnou cenu (pod 2 000) zas tak abych za to platil vysoký částky po tom netoužím je to pro mě jen taková blbost pro radost. S příchodem 5. Generace mi bandu jsem konečně uvěřil, že to tu přišlo, ale houby. Tak snad se za rok s další generaci dočkám. :) 🙏

@chmelik14: Je vůbec na trhu něco menšího než velké hodinky s podporou NFC placení v ČR? Cena není zase tak důležitá, bych za to byl schopen dát tak do 5k...

@vlcekmlcek: Upřímně také jsem to nepochopil, implementovat Android pay je fakt to nejmenší. Nerozumím poslední roky ale Xiaomi, takže pohoda.

@vlcekmlcek: Je to tak. To na co jsme čekali vynechali v globální verzi.. :-D Taky mě to odradilo od koupě.

@vlcekmlcek: Přesně, počkám raději na 6.

Mi band 5

Čekaly jsme nfc platby, má je jen čínská verze opět, těšili jsme se na spo2 senzor, má ho opět jen čínská verze.S minulou verzi xiaomi slibovalo v prohlášení opakovaně nfc pro celý trh v další generaci náramku a ono jednoznačně nic. Jsme prostě podřádný trh hlupáků, kteří si koupí 5ku jen proto, že to je xiaomi band. Nový naramek má v podstatě jen o kousek větší displej a lepší rozliseni, o něco málo lepší svitivost (tedy bude lepší čitelnost). Disajn zůstal stejný, přepracovaný jen nabíjecí kolébku a snížila se výdrž.Je jasné, že se u nás bude i přesto dobře prodávat. Ale osobně nevidím krom nabíjecí kolébky jediný důvod ke změně. Takže radši zůstat u 4ky a počkat co nabídne 6ka.

@houserek1: Opravdu nemá senzor SpO2? Myslím že tato info byla i na cz stránkách xiaomi. Z diskuse tam jsem pochopil že global verze bude mít jako kompenzaci za chybějící NFC právě SpO2 ale zdá se, že to tak není :( ani výdrž není prý zdaleka to, co se uvádí. Ach jo, tolik očekávání :(

@myslivec17: Výdrž je reálně při maximálním jasu cca 9 dnů :) mám je koupené hned od vydání a 10 % baterky je dole každý den. Jediná výhoda oproti 4ce je nabíjení...

@průša35: přesně tak, co mám 4ku, tak už jsem dokupoval 2 náramky, takže dobíjení bez jeho stahování je velké plus, ale fakt nevím jestli mi to bude stát za koupi 5ky

@houserek1: Když to mělo přijít na náš trh, zvažoval jsem, už jsem to měl v košíku, ale nakonec zvítězil Huawei Band 4 pro. Zdá se mi hezčí, NFC sice taky jen v číně, ale zato má alespoň ten SpO2, nabíjí se kolébkou, sice vydrží tak 6 dní a nevím jestli má proti Mi bandu nějaké další mínusy.

Chybka

V úvodním výčtu parametrů máte napsáno displej 0,95", kousek níže pak 1,1"

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru