Letní prázdniny jsou tady. Pokud se chystáte někam na dovolenou, můžete si snadno zabalit internet s sebou na cesty. Poslouží k tomu přenosný router Zyxel WAH7706 4G LTE, jehož přednosti i nevýhody si ukážeme v dnešní recenzi.
Šířit mobilní internet podobně jako routery v dnešní době zvládne každý druhý chytrý telefon. To se však hodí tak maximálně pro občasné připojení na cestách. Při delším využití totiž většina uživatelů naráží na omezené možnosti nastavení a v některých případech dokonce i na nedostatečnou výkonnost hardwaru. A to už vůbec nemluvíme o kapacitě baterií, která při používání funkce hotspot doslova mizí před očima.
Pokud se na cestách nebo doma připojujete k mobilnímu internetu často a k tomu ještě z více počítačů či mobilních zařízení, vyplatí se rozhodně investovat do nějakého sofistikovanějšího zařízení. Řeč je samozřejmě o LTE routeru, jakým je například hlavní hrdina dnešní recenze – model Zyxel WAH7706 4G LTE.
Technické parametry
Testovaný model: Zyxel WAH7706 Přenosný router 4G LTE
WLAN standardy: 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n
Přenosové rychlosti pro WLAN: 300 Mb/s
Frekvenční rozsah: 2,4 GHz, 5 GHz
Rozhraní: USB 2.0
Typ routeru: 3G0 modem, 4G modem, Router
Rozměry: 11 x 65,5 x 14,5 mm
Hmotnost: 115 g
Baterie: 2800 mAh
Obsah balení
Router od společnosti Zyxel je dodáván v šedivé kartónové krabičce. Kromě něj se v balení ukrývá ještě napájecí a synchronizační USB kabel, akumulátor, návod k použití a záruční list.
Balení routeru
Dodávané příslušenství
Vzhled a kvalita zpracování
Hlavní hrdina dnešní recenze se snaží zaujmout poměrně líbivým dojmem. Výrobce si dal na designu skutečně záležet, černý přístroj tak na první pohled upoutá různě strukturovanými materiály. Vrchní strana je velmi lesklá, spodní zase matná, bočnice pak mají strukturu medových plástů.
I když se to nemusí na první pohled zdát, každá vrstva má své logické opodstatnění. Například spodní plastový díl je jemně zdrsněn, díky čemuž zařízení tak snadno nevypadne z ruky, pokud jej zrovna přenášíte. K poměrně dobré ergonomii mimochodem přispívají i bočnice. Jednak jsou mírně zapuštěny do útrob zařízení, aby se dal router uchopit opravdu pevně, jednak vzor medových plástů působí v podstatě jako protiskluzová podložka. V praxi je tak skoro nemožné, aby uživateli router vypadnul nechtěně z ruky.
Na bočnicích jsou umístěny ovládací tlačítka i napájecí USB konektor. Mimochodem tlačítka jsou zde dvě, jedno slouží k zapnutí routeru a druhé ke spuštění funkce WPS, tedy ke snadnému spárování prostřednictvím WiFi s dalšími zařízeními.
Poměrně důležitá je i spodní strana zařízení. Plastový kryt je totiž odklopný, ukrývá se pod ním vyjímatelná baterie. Pod ní jsou pak umístěny dva sloty. Jeden slouží pro vložení SIM karty, druhý je určen pro paměťovou kartu typu microSD.
Co se kvality zpracování týče, nemůžeme routeru od společnosti Zyxel vůbec nic vytknout. Všechny spoje na sebe korektně doléhají, nikde se nic neprohýbá a celkově zařízení působí poměrně robustním dojmem. Bližší představu o kvalitě zpracování, stejně jako o samotném vzhledu, si můžete udělat díky následujícím snímkům.
Na vrchní lesklé straně se pyšní logo společnosti Zyxel
Tloušťka zařízení jen mírně přesahuje hranici jednoho centimetru
Detailní pohled na tlačítka, která jsou umístěna na jedné z bočnic
Bočnice mají strukturu medových plástů
Detailní pohled na USB konektor
Slícování jednotlivých částí je příkladné
Praktické je i očko pro přichycení klíčenky
Spodní strana routeru
Kryt na spodní straně je možné snadno odklopit
Pohled do útrob routeru
Jeden slot je určen pro SIM kartu, druhý pak pro microSD kartu
Displej je šikovně ukrytý
Při pohledu na fotografie výše si možná říkáte, proč výrobce udělal vrchní stranu lesklou jako zrcadlo? Důvod je vcelku prostý. V horní části je totiž ukryt praktický OLED LCD displej s úhlopříčkou 0,96 palce. Ten slouží k zobrazování úrovně nabití akumulátoru, stejně jako k zobrazení dalších důležitých informací o bezdrátové síti a připojených klientech.
I když je displej velmi jednoduchý, k zobrazení všech informací je více než dostačující. Díky technologii OLED je text dostatečně intenzivní, abyste jej mohli bez problémů přečíst i na ostrém slunečním světle – tedy klidně venku v pravé poledne, o čemž si drtivá většina chytrých telefonů může nechat tak maximálně zdát.
Když je displej vypnutý, patrně vás ani nenapadne, že na routeru nějaký je. Daní za takto elegantně ukrytý malý monitor je již zmiňovaná lesklá vrchní strana. Ta je doslova jako magnet na otisky a vidět jde na ní samozřejmě i každé smítko prachu.
Displej je šikovně ukrytý
Zobrazit je možné aktuální úroveň nabízí
Stejně tak se uživatelé z malého monitoru dozvědí všechny důležité informace o připojení a klientech
Ovládání a první spuštění
Už výše jsme si uvedli, že k ovládání celého zařízení slouží pouze dvě tlačítka. První si pojďme představit to napájecí. Při krátkém stisku probudíte zařízení z šetřícího režimu, na displeji se tedy zobrazí všechny důležité informace. Dlouhý stisk pak přístroj vypne/zapne. Tlačítko WPS při dlouhém stisku zaktivuje párování podle protokolu WPS, při krátkém pak přepíná zobrazované informace na malém displeji.
Na ovládání tedy dvě tlačítka v praxi skutečně stačí a používání je až překvapivě intuitivní. Pro nastavení routeru, zadání PIN kódu a další funkce je však nutné přistoupit do administračního rozhraní. K tomu je potřeba připojit router k počítači pomocí dodávaného USB kabelu a v internetovém prohlížeči otevřít adresu 192.168.1.1. Následně vás router vyzve k zadání přihlašovacích údajů – konkrétně jména a hesla, které jsou v defaultním režimu přednastaveny na admin a 1234.
První konfiguraci routeru je samozřejmě možné provést také z mobilu nebo tabletu. Místo USB kabelu se stačí připojit na WiFi síť, která automaticky vysílá hned po prvním spuštění, a opět se přihlásit k administraci prostřednictvím adresního řádku internetového prohlížeče. Přihlašovací údaje na přednastavenou WiFi síť jsou sepsány v dodávaném návodu, případně si je snadno zobrazíte na displeji routeru.
Na displeji je možné zobrazit parametry WiFi sítě, a to včetně přístupového hesla
Přihlášení do administračního rozhraní na počítači
Administrační rozhraní
Administrační rozhraní ve webovém prohlížeči je poměrně intuitivní. Jeho obsluhy se tak nemusí bát ani méně zkušení uživatelé. Jedinou překážkou by pro některé jedince mohl být fakt, že zařízení nekomunikuje s uživatelem česky. Na druhou stranu jednotlivé nabídky jsou tak přehledné, že i neanglicky hovořící jedinec si patrně většinu funkcí a parametrů logicky odvodí.
Úvodní obrazovka zobrazuje aktuální informace o nastavení WiFi sítě a vytíženost internetu. Samotné administrační rozhraní je rozděleno do několika nabídek. V první nazývané Internet je možné nastavovat parametry vložené SIM karty. Druhá záložka WiFi pak slouží ke konfiguraci bezdrátových sítí. Nastavit je mimochodem možné dvě různé sítě. Jednu například pro vlastní zařízení a druhou pro hosty.
Úvodní obrazovka
Přehled WiFi sítí
Nakonfigurovat je možné dvě různé sítě
Vhod jistě přijde i záložka aplikace, kde se ukrývá hned několik šikovných funkcí. Například je zde možné spravovat kontakty uložené na SIM kartě i v samotném routeru. Z této nabídky je možné také odesílat SMS zprávy, k tomu pochopitelně slouží vložená SIM karta.
Pozornější čtenáři si patrně již výše všimli, že router obsahuje slot na paměťové karty typu microsD. Podporovány jsou přitom karty s kapacitou až 32 GB. Vložená karta může sloužit jako základ jednoduchého serveru pro sdílení dat, k nim pak mohou přistupovat uživatelé připojení k routeru podle předem nastavených pravidel. Například ve firmě je tak možné tímto způsobem snadno sdílet dokumenty, případně prostor využít k ukládání dat z mobilních zařízení, u kterých nejde paměť snadno rozšířit pomocí paměťových karet.
Správce kontaktů
Prostředí pro psaní SMS zpráv
Nastavení sdílení dat uložených na paměťové kartě
V praxi…
Router samozřejmě primárně slouží k šíření mobilního internetu. Podporovány jsou přitom standardy 2G, 3G, 4G (LTE CAT6), které testovaný kousek dokáže rozesílat bezdrátově i po kabelu. Ještě než se vrhneme na prozkoumávání WiFi sítí, sluší se zmínit, že internet je možné například na notebooku přijímat i v případě, kdy router připojíme USB kabelem (nikoliv přes WiFi), což může být v některých případech velmi praktické.
V rámci LTE sítí jsou podporována pásma 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38. Pokrytí by tak mělo být k dispozici ve většině zemí světa. Pro bezdrátové šíření mobilních dat je pak určen dvoupásmový WiFi modul, který si poradí s 2,4GHz i 5GHz pásmem. Kombinací obou dvou vzniká teoretická rychlost až 1167 Mb/s (300 Mb/s v 2,4 GHz + 867 Mb/s v 5 GHz).
Rychlost přenosu dat ale samozřejmě v praxi záleží na samotném operátorovi a kvalitě bezdrátového signálu. V praxi jsme v síti T-Mobilu při použití routeru naměřili stejnou přenosovou rychlost jako v případě, kdy byla SIM karta umístěna přímo v telefonu. V pásmu LTE jsme tak pracovali s downloadem 58 Mb/s a uploadem 22 Mb/s.
Hodnocení rychlosti mobilního LTE internetu v Praze pomocí programu SpeedTest (připojeno přes testovaný router)
Dosah bezdrátového signálu se různil podle použitého pásma. V 2,4GHz síti jsme dosáhli stoprocentní kvality ještě ve vzdálenosti cca 10 metrů, pak ale začala kvalita signálu prudce klesat. Připojit se nicméně dalo i přes dvě příčky v cihlovém domě. V 5GHz síti jsme 100% signál přijímali ještě ve vzdálenosti cca 15 metrů, pak ale také začala rychlost připojení klesat. Na tak malé zařízení je to přesto velmi slušný výsledek.
Obzvláště když vezmeme v úvahu, že router dokáže v dvou nezávislých sítích obsluhovat až 32 klientů. My jsme připojili najednou šest různých zařízení a ani po třech hodinách nonstop používání se zařízení nijak nezadrhávalo, ani nezpomalovalo. Výkon je tedy pravděpodobně dimenzován tak akorát.
Příjemným překvapením bylo i to, že se ani po delší době zařízení prakticky vůbec nezahřívalo. Přitom u chytrých telefonů se zvládnou v režimu hotspot rozpálit jednotlivé součástky přinejmenším stejně, jako když vytěžujete výkon smartphonu na maximum – například při hraní her. U routeru od společnosti Zyxel jsme ale podobné neduhy nepozorovali.
Výdrž baterie
Zyxel WAH7706 4G LTE je samozřejmě ryze mobilní zařízení, byť někteří uživatelé jej patrně budou používat například i v domácnostech. Důležitá je tedy u tohoto routeru výdrž baterie. Ta má kapacitu 2800 mAh a podle informací výrobce zvládne udržet v nonstop provozu zařízení až 10 hodin, respektive až 300 hodin v pohotovostním režimu.
V praxi velmi záleží na tom, jakým způsobem baterii vytěžujete. Dosáhnout desetihodinové výdrže nicméně není problém. Stačí, když využijete šetřící funkce, které výrobce implementoval do administračního rozhraní. Například můžete nechat zařízení po pár minutách nečinnosti vypnout.
V kombinaci s dostatečně velkou powerbankou je pak možné router udržet při životě klidně i celý týden. To se hodí například v případech, kdy není k dispozici elektrická zásuvka – tedy na výletech do přírody. Powerbanku s kapacitou 10 000 mAh můžete nyní získat k routeru na CZC.cz jako dárek.
Baterie má kapacitu 2800 mAh
Nastavení šetřícího režimu v administračním rozhraní routeru
Klady a zápory
+ líbivý vzhled
+ praktický informační displej
+ podpora pásem 2,4 GHz i 5 GHz
+ intuitivní ovládání
+ možnost připojit až 32 zařízení
+ snadné sdílení dat pomocí paměťové karty
- na lesklých plastech ulpívají otisky prstů
- administrační rozhraní neobsahuje češtinu
Závěrečné hodnocení
Router Zyxel WAH7706 4G LTE toho umí opravdu hodně. Dovoluje připojit více než tři desítky klientů, umožňuje snadné sdílení dat uložených na paměťové kartě a v neposlední řadě jinak nezpomaluje přenosové rychlosti mobilního internetu. Potěší i podpora široké škály LTE standardů, stejně jako možnost práce ve dvou pásmech.
Zyxel WAH7706 4G LTE můžete zakoupit v našem obchodě.