Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme Doom Eternal - peklo na Zemi

Recenzujeme Doom Eternal - peklo na Zemi

Recenze
DOOM: Eternal (PC)_947708926
DOOM: Eternal (PC)
Produkt není určen k prodeji.
DOOM: Eternal (PS4)_15729275
DOOM: Eternal (PS4)
Produkt není určen k prodeji.
DOOM: Eternal (Xbox ONE)_1990496085
DOOM: Eternal (Xbox ONE)
Produkt není určen k prodeji.
autor: Adam Plechatý

Doom Eternal je větší, rychlejší a brutálnější nástupce svého úspěšného předchůdce z roku 2016 a id Software opět dokazují, že jsou mistry ve svém oboru.

V zábavním průmyslu vždy platilo zlaté, všeobecně známé pravidlo, že pokud nezaujmete do patnácti minut, můžete se jít klouzat. A protože se doba neustále zrychluje a doba pozornosti průměrného konzumenta rapidně zkracuje, v podstatě platí, že pokud své obecenstvo neposadíte na zadek hned, máte smůlu. id Software s novým Doomem časem opravdu neplýtvá a než se stačíte rozkoukat, už v prackách svíráte ikonickou brokárnu a ženete se kupředu skrz obláčky krve, které po sobě zanechávají stvůry z pekla.

Moment... kde je věrná pistolka, ptáte se? Zapomeňte na ni, Doom Eternal je rychlejší, brutálnější nástupce svého úspěšného předchůdce z roku 2016 a na taková pifátka tu není nikdo zvědavý. Kór, když si někdy ve třetině hry přijdete na dvouhlavňovou brokovnici... s podvěsným hákem! Jste připraveni?

Doom Eternal v kostce

  • Pokračování restartovaného Dooma z roku 2016 s novými triky
  • Větší, rychlejší a brutálnější FPS nenajdete
  • Více skákání a ještě více střílení než v "jedničce"
  • Je to doslova peklo na Zemi

DOOM ETERNAL

Peklo na Zemi, nebo nuda na Zemi?

Začněme od toho slabšího konce. Doom Eternal, navzdory svému hurónskému přístupu k věci, nemá ten nejlepší začátek. Jasně, do záchrany zdecimované Země se sice vrháte po hlavě, s brokovnicí v ruce, a už od prvních minut tančíte mezi démony jak první baleťák z Národního. Těžko se ale zbavujete pocitu, že tohle jste už jednou hráli. Prostředí zdecimovaných kanceláří, podzemky a nákupního centra, nyní obalených pekelným slizem a kvanty krvavých flákot, navíc nezanechají kdovíjaký dojem.

Od invaze na Zemi jsme si slibovali víc, naštěstí Doom Eternal nezůstává jen na naší modré, zde spíše hnědočervené hroudě, a skrze dimenzionální portály, či cosi podobného, vás přesouvá i na mnohem exotičtější místa. A jen co se za vámi zavře portál ze Země, jakoby se tvůrci nadechli.

Doom Eternal sice staví na stejných základech jako její předchůdce, ale jde - co jde, řítí se s nimi mnohem dál, než jsme si kdy dokázali představit. O čem je řeč? Doom 2016 rozhodně nebyla bezmyšlenkovitá akce, jak se na první pohled zdálo. Věčný nedostatek munice a balancování na hraně života a smrti jste museli paradoxně kompenzovat ještě agresivnějším přístupem a zároveň zvládat neuvěřitelně rychle přemýšlet, kam se vaše kroky (skoky) budou ubírat dál. Řekl někdo šachy? Tak trochu!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Řízni, usmaž a poprav

Motorová pila už nebyla jen posledním zoufalým řešením, případně frajeřinkou, kterou jsme před čvrt stoletím machrovali před spolužáky v počítačových učebnách. Z přeříznutých démonů se totiž vyvalily nejen střeva a jiné krvavé dobroty, ale také munice. Spousta munice. Druhým pilířem, na kterém id Software postavili geniální hratelnost restartované série byly fantastické popravy démonů, za které vás hra obdařila zdravím. A přesně na tomhle smrtícím kolotoči stojí i nový Doom.

Někam vlítnete, všichni pekelní pohůnci se na vás vrhnou, a vy mezi nimi lítáte jak Čestmír, uskakujete do stran, hopsáte skrze portály, kličkujete mezi pilíři z pokroucených lidských ostatků a rozséváte zuřivou spravedlnost. Jedna rána do Impa z brokovnice, druhá do infikovaného mariňáka zblízka. Ten začne významně poblikávat, tak doděláte impa, přičemž vzápětí dostanete do tlamy od kakodémona a už vidíte rudě. Přiskočíte tedy k blikajícímu mariňákovi a roztrhnete ho vejpůl, načež z něj vytrysknou životadárné zásoby a vy jste zase v pohodě. A tohle všechno během dvou zběsilých vteřin.

Co je tedy nového? Mnoho! Motorovka sice stále papá benzínové kanystry, ale tentokrát vám vždycky zbývá dostatek paliva na to, abyste přeřízli ty nejzákladnější potvory a dostali nějakou munici. Brutální zakončováky opět darují zdraví, v Doom Eternal však můžete slabší nepřátele nejprve osmahnout náramenním plamenometem, aby z nich začaly padat i kusy brnění - pro vás, samozřejmě.

Na ty větší pekelníky si s nějakým plamínkem nepřijdete. To nevadí, protože ty zas můžete likvidovat hezky po částech. Revenanti tuze nesnáší, když jim odstřelíte obě trysky jejich jetpacku. Robotické pavouky, jedny z nově příchozích, zase můžete připravit o jejich kulometnou věžičku. Tlusťocha s dvěma plamenomety místo rukou zase o jeho domácí grilovací sadu. Zkrátka s nepřáteli v Doom Eternal si vyhrajete hezky dosyta a krom toho se na to hezky kouká - z infikovaných mariňáků třeba parádně odlétají kusy masa. Cha cha!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Není toho moc?

Není! Doom Eternal, stejně jako jeho předchůdce, skvěle balancuje mezi šílenou řežbou v arénovitých kulisách a chytrou, ale o nic méně zběsilou šmejdírnou po skrytých zákoutích designově i graficky geniálních úrovních (kromě té pozemské, samozřejmě). Do pohybového rejstříku hrdiny přibyl rychlý úskok vpřed i stran, který můžete šibalsky propojit s dvojitým skokem a následně sestavu zakončit elegantním zhoupnutím na hrazdě. No fakt! A aby té akrobacie nebylo málo, na určitých místech se můžete doslova zarýt prsty do zdi a vyšplhat se tak na místa, o kterých se vám dříve ani nesnilo.

Kontroverzní rozhodnutí? Pro někoho jsou hopsací pasáže morovou ránou v jinak dokonale fungujícím systému, za nás je to skvělé designové rozhodnutí, které autoři přetavují ve skvělý level design podporující nejen akci, ale také hledání pokladů. A kdo zná původní hry z devadesátých let, ten ví, že schovky a hopsání bylo v DNA série od samého začátku. Jenom v roce 2020 přišli tvůrci s mnohem elegantnějším a zábavnějším systémem.

Z původní hry z roku 2016 se samozřejmě vrací i lehké RPG prvky, takže si vylepšujete jak arzenál osmi ikonických kvérů, tak i samotné brnění. Jednou z největších vychytávek a zároveň novinkou v tomto ohledu je jeden z upgradů pro dvouhlavňovou brokovnici, kterým je podvěsný hák. Brokovnice je samozřejmě na delší vzdálenosti naprosto nepoužitelná, ale jen co získáte tohle vylepšení, stane se z ní prakticky nejlepší zbraň ve hře. Vylepšení brnění pak přináší nově i bonusy pro vaše aktivní schopnosti, tedy metač granátů, plamenomet a brutální pěsťovku, která na rozdíl od té obyčejné dokáže vmžiku rozprsknout i větší démony.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ať žije král

Doom Eternal je opět naprosto ryzí střílečkou, která se sice vrací k čtvrtstoletí starým kořenům svých prapředků, zároveň si ale sebevědomě razí vlastní cestu - skrze vnitřnosti nakrklých démonů, kterých je vám ke konci hry až skoro líto. No dobře, není! Všechno tu do sebe parádně zapadá a když pomineme pomalejší rozjezd a vskutku odfláklý (a zbytečný) příběh, nedá se toho hře příliš vytknout. Třicetihodinová kampaň pro jednoho hráče je tu navíc jednoznačným tahounem, což v době multiplayerových a různě žánrově namixovaných hybridů se sezónami, lootboxy a podobnými nesmysly současnosti působí jako balzám na (časem oprýskanou) duši. Mulťák tu je, jde o asynchronní záležitost, ve které se spolu utkají démoni a jeden Doom Slayer, v době recenzování však servery ještě neběžely. Multiplayeru se tedy podíváme na zub jindy.

Co nakonec zaslouží chválu snad úplně největší je ovšem technická dokonalost - ano, dokonalost, nového Doomu. Hra vypadá naprosto parádně a ještě lépe se hýbe, a to na zcela průměrných sestavách. Na vysoké detaily a svižných 60 FPS dosáhnete i na pět let starém čtyřjádru a grafické kartě GTX 1060 s 3GB paměti. To je naprosto neuvěřitelný optimalizační výkon, který id Software se svým id tech 7 enginem předvedli. Přestože už není zvykem se nad podobnými technikáliemi v recenzích rozplývat, v tomhle případě je to naprosto na místě. A nakonec, aniž bychom chtěli vyvolat brutální řež v diskusích, Dooma chcete hrát na PC. Udělejte si radost!

DOOM ETERNAL

Hodnocení: 95 %

Výrobce: id Software

Platformy: PC, XONE, PS4

Věk: 18+

Názory ostatních Geeků (4)

avatar

Pěkná recenze

DRAGO 23. 3. 2020 18:23

Přehledná, stručná a vystižná.

rebelation REB

Rtr

rebelation 23. 3. 2020 21:36

pěkná *****

sluki SLU

PC Vek: 18+

sluki 24. 3. 2020 15:14

Muj PC nema 18 let. Znamena to, ze mi to vubec nepojede nebo jen na min. detaily?

migthedragon MIG
migthedragon 24. 3. 2020 15:21

@sluki: Konečně mi k něčemu bude ten 20 let starý AMD duron, který mám schovaný v posteli a nemám srdce ho vyhodit!!! :D

Máš něco na srdci?

nahoru