Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme Gears Tactics - podoba s XCOM čistě náhodná

Recenzujeme Gears Tactics - podoba s XCOM čistě náhodná

Recenze
Gears 5 (Xbox ONE)_1776217500
Gears 5 (Xbox ONE)
Produkt není určen k prodeji.
Xbox Game Pass 6 měsíců - elektronicky_1371725179
Xbox Game Pass 6 měsíců - elektronicky
1 239 Kč 1 499 Kč
Xbox Game Pass Ultimate 1 měsíc - elektronicky_1141698706
Xbox Game Pass Ultimate 1 měsíc - elektronicky
Produkt není určen k prodeji.
autor: Adam Plechatý

Každý, kdo alespoň jednou rozřízl locusta v Gears of War, bude v Gears Tactics jako doma. Kdo čekal XCOM s přidaným testosteronem bude zklamán, fandové série Gears budou naopak nadšeni.

Ona podoba s XCOM je totiž čistě náhodná. Ano, hýbete se tu po herním poli tahovými přískoky a střídate se s počítačem (s mulťákem nepočítejte), ovšem tím to také končí. Jakákoli metahra v podobě budování základny a etablování strategické dominance na globálním měřítku nechali tvůrci ze Splash Damage pověšené na hřebíku. Namísto toho vám dávají k dispozici více akčních bodů a naprostou volnost v tom, jak s nimi naložíte.

Máte-li v zaměřovači a na dostřel hromotlukoucího locusta, nic vám nebrání vysypat do něj celý zásobník a ještě stačit odběhnout. Díky většímu důrazu na aktivní i pasivní skilly navíc vynikne i týmová práce vaší sebranky a využívaní synergií jednotlivých povolání vede k neuvěřitelným řetězcům agresivních výpadů a brutálních zakončováků. Gears Tactics je spíše než XCOM klonem převlečenou bojovkou na tahy s klasickou Gearsovskou patinou. A spoustou, SPOUSTOU krve.

Gears Tactics v kostce

  • Tahová akční rubačka (slovo strategie uvězníme do závorky) ze světa Gears (of War)
  • Kombinace hlavních a (povinných) vedlejších misí vydá na cca 25 hodin
  • Bez multiplayeru
  • Bez strategické nadstavby a budování základny
  • Dostupná v rámci Xbox Game Pass na PC s Windows 10 (pro Xbox One až později)

VÝHODY XBOX GAME PASS

Taktický prequel

Příběhově nečekejte zázraky, ovšem fandové univerza si rozhodně přijdou na své. Hrajeme za sympaťáka Diaze (otce hrdinky Kait z posledních Gearsů) v honu na prachbídného genetika rasy krvelačných Locustů, kteří svými nájezdy postupně vybydlují lidmi osídlenou planetu Sera. Postupně se k vám přidají různé další postavy, všechny pochopitelně drsné jak šmirglpapír a plné spousty peprných hlášek. Hladina testosteronu je dokonce tak vysoká, že hra nemá problémy při úpravě postav obdařit zdejší ženskou posádku pořádným beardem, budete-li si to přát.

Kosmetickými úpravami naštěstí customizace postav nekončí. Ať už v případě vašich hrdinů nebo obyčejných rekrutů, které postupem času do své jednotky přibíráte jejich záchranou v misích, máte možnost vybavit je různými kousky brnění a vylepšit jim zbraně. Do mixu zde tvůrci přidávají loot boxy, ovšem čistě v rámci hry, kdy si různě barevné bedničky (podle toho, jak moc dobrý obsah ukrývají) musíte sami posbírat během misí. Na nižší obtížnosti je to pohoda, na ty vyšší už si budete muset rozmyslet, jestli vám ta modrá krabice mimo trasu ústupu před rozběsněnými locusty stojí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ostrá kampaň

Jak už jsme předeslali v úvodu, Gears Tactics se s nějakými strategickými čachry na globální mapě, výzkumem či managementem surovin vůbec nezdržuje. Od samého počátku, kdy se úprkem snažíte zachránit před devastujícími účinky orbitálních laserů, až do posledního bosse vás hra udržuje v konstantním pohybu. Hlavní mise v rámci dvacetihodinové kampaně jsou protkány vedlejšáky, během nichž musíte zpravidla někoho zachránit či posbírat dostatek surovin pro budování své armády. V těch jsou postavy z předchozí mise zakázány, takže vás hra nutí občas změnit styl hry a naučit se experimentovat s jinými vojáky a improvizovat za pochodu.

A že je s čím si hrát a co objevovat! Pětice archetypů vašich vojáků (scout, heavy, support atd.) se totiž dál větví do čtyř kategorií, které kombinací pasivních i aktivních skillů nabízí rozličné styly hraní. Sniper tak může být nepřetržitě zalezlý v zadu, nebo naopak vystrčený v přední linii, případně něco mezi tím. Díky tomu, že v průběhu kampaně můžete zachraňovat a rekrutovat nové postavy, si tak můžete vyzkoušet více stylů, aniž byste museli hru hrát znovu. To je ovšem zároveň naši největší výtkou - zatímco XCOM si kvůli vysoké míře náhodnosti a vydatné metahře vychutnáme i na druhé či třetí zahrání, Gears Tactics se závěrečnými titulky zásadně ztrácí na své přitažlivosti. Už jste zkrátka viděli vše...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ale je to dobrý

Tvůrci přiznávají, že prostě vzali klasické Gears a kameru pověsili pár metrů nad zem. Tomu odpovídá i naprosto bezchybná prezentace, kterou sebevědomě pohání Unreal Engine a dělá vše působivě. Rozbombardovanou architekturou planety Sera počínaje až po ikonické sklouznutí postav do krytu. Gears Tactics působí, jako kdybyste hráli ze třetí osoby v reálném čase, přesto vám díky tahovému systému dává unikátní možnost si každý výpad, výstřel, skluz či řez motorovkou v klidu naplánovat. Oproti XCOMu sice chybí strategická nástavba a permanentní strach, že vám některá z pečlivě piplaných postav zařve, tato absence ve světle dynamické a zběsilé akce jak ji umí Gears Tactics tolik nevadí.

Vývojářům ze Splash Damage prý trvalo čtyři a půl roku (!) dostat Gears Tactics do rukou hráčů, teď už nicméně mají solidní základ, na kterém stavit pro případné pokračování. Co bychom si od takové dvojky přáli? Možná větší důraz na příběh (více špičkování mezi postavami) a přecijen nějaký alespoň povrchní management zdrojů a (třeba mobilní) základny. Je pravda, že ke konci kampaně už jsme si trochu zívali a výše zmíněné by dlouhou herní dobu příjemně rozptýlilo.

Kde hru sehnat? Gears Tactics je prozatím dostupná pouze na PC (Windows Store a Steam), a to buď jako samostatná hra (za opravdu přemrštěnou cenu), nebo jako součást předplatného Xbox Game Pass na Windows 10. Tuto variantu doporučujeme.

VÝHODY XBOX GAME PASS

Hodnocení: 85 %

Výrobce: Splash Damage

Platformy: PC, Xbox One (později)

Věk: 18+

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru