Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme knihu Assassin's Creed – 2500 let historie

Recenzujeme knihu Assassin's Creed – 2500 let historie

Produktové tipy
Kniha Assassins Creed – 2500 let historie_1948231100
Kniha Assassins Creed – 2500 let historie
Produkt není určen k prodeji.

Aneb hodina dějepisu s templáři, assassíny, spoustou obrázků a čtením, kvůli kterým knížku jen tak neodložíte.

Úplně vidím tu poradu v Ubisoftu:

„Takže Assassin's Creed se daří. Hry vychází pravidelně, co dál? Nějaký spin-off?"
„To občas zkoušíme, buď menší věci jako Liberation, nebo jsme pak měli tu trilogii Chronicles.“
„OK, rozumím. No je to známá značka, takže film?“
„Assassin's Creed s Michaelem Fassbenderem vznikl pár let zpátky. Moc se na to nechodilo, ale ono se jim to taky moc nepovedlo.“
„No jo, na to jsem zapomněl, to byla fakt celkem hovadina. Tak nějaký seriál?“
„Netflix chystá anime seriál a údajně i nějaké další věci.“
„OK, tak to máme taky pořešené, tak nějaké jiné nápady?“
„Co takhle učebnici dějepisu?“
„To je trochu blbost, ne“
„Hele, jde o to jak se to udělá. Mohla by to být zatraceně dobrá knížka...“

No a taky je.

Assassin's Creed – 2500 let historie

Skvělé a zábavné čtení o lidských dějinách
Částečně průvodce hrami, částečně nenásilné vzdělávání
Dech beroucí ilustrace
Prostor nedostaly zdaleka všechny hry a historická období

Assassin's Creed – 2500 let historie se na první pohled tváří jako kniha o herní sérii a ani letmé prolistování na tom nic nezmění. Jenomže se stačí malinko začíst a ukáže se, že kniha je spíš než o hře o historických obdobích, kdy se hry odehrávají. A je to sakra zajímavé čtení. Fandové budou možná chvilku brblat, že tu moc prostoru nedostávají Ezio Audiotore, Altair nebo Edward Kenway, i když i oni svou kapitolu dostanou. Texty se ovšem věnují spíš Kleopatře, slavným pirátům nebo viktoriánskému Londýnu. Kniha konec konců vznikla ve spolupráci s časopisem Historia, který se specializuje spíš na dějiny než na hry. To však neznamená, že si na své vedle milovníků historie nepřijdou i samotní hráči.

Knížka je doslova narvaná ilustracemi a materiály přímo od Ubisoftu, takže se rozhodně nemusíte bát, že by čtení o historii bylo nudné. Ono vlastně stačí knížkou jen listovat a kochat se grafickými návrhy, detailně zpracovanými postavami známými z her a nádhernými obrázky, ze kterých atmosféra her sálá na každé stránce. Jenomže to by byla škoda.

Ponořte se do historie

Assassin's Creed – 2500 let historie vypadá skutečně nádherně a navíc jde i o docela solidní bichli, takže listování vám nějaký čas zabere, jenomže vyhýbat se čtení jen proto, že kniha není vyloženě o hrách, by byla zatraceně velká chyba. Autoři totiž nechtěli napsat nudnou učebnici dějepisu, ale každou stránku nacpali spoustou zajímavostí a člověk si tak může vyzobávat a lovit jen to, co ho zajímá. Krom toho je celá knížka rozdělená na kapitoly podle jednotlivých historických období a her, takže fandové Black Flag se mohou ponořit do fascinujícího světa pirátství a starověkému Egyptu z Assassin's Creed: Origins se věnovat, až nastane ten pravý čas.

Každá kapitola zevrubně popisuje historické období a věnuje se i největším a nejdůležitějším osobnostem té doby. Svoje profily tu mají vládci Egypta i karibských moří, politici působící ve viktoriánském Londýně i umělci a zhýralci Paříže. Zjistíte, jak to fungovalo na francouzském královském dvoře a ve Versailles, jak se stavěly pyramidy i proč se Anglie stala finančním centrem celého světa. Jak v Řecku vznikla demokracie, kolik zářezů si připsal Jack Rozparovač a jaké vynálezy vzešly z geniálního mozku Leonarda Da Vinci. Každá stránka je nabitá informacemi a zajímavostmi a člověk při jejich čtení vlastně ani nemá pocit, že se vzdělává.

Čtení nejen pro fandy

Ubisoft a časopis Historia dokázali vytvořit fascinující knížku, která částečně funguje jako průvodce herní sérii a částečně jako sbírka zajímavostí z historie. Skvěle vypadá, skvěle se čte a užijí si ji jak fandové herní série, tak vlastně každý, koho zajímá historie. Možná nenabízí detailní vhled do našich dějin, ale takové ambice evidentně ani její tvůrci neměli. Jde spíš o skvělý doplněk ke hře, respektive ideální knihu, s jejíž pomocí lze ukázat, že dějiny nejsou jen nudné memorování dat a učení se o dávno mrtvých lidech z dávno neexistujících zemí. Dějiny můžou být super!

Zamrzí snad jen fakt, že v knížce chybí kapitola o poslední části Valhalla, tam je to však pochopitelné, kniha v originále vyšla dřív než hra. A vzhledem k tomu, že se tvůrci zaměřili jen na hlavní sérii, nepřekvapí ani absence textů o starověké Číně, carském Rusku a Indii z trilogie Chronicles. Ovšem proč tu není kapitola o křižáckých výpravách nebo Americe a nejsou pokryté první Assassin's Creed, trojka nebo Assassin's Rogue, tomu moc nerozumím. Takže pokud patří mezi vaše oblíbené hry právě tyhle kousky, buďte připraveni na to, že si o nich moc nepřečtete. Na druhou stranu těch víc než čtyři sta stránek čtení vám vydrží i tak dost dlouho.

Hodnocení: 85 %

Autoři: Victor Battaggion a Aymar Azaïzia

Vydává: Jota

Počet stran: 432

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru