Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme komiks Avengers 1: Poslední návštěva

Recenzujeme komiks Avengers 1: Poslední návštěva

Produktové tipy
Komiks Avengers: Poslední návštěva, 1.díl, Marvel_1318198250
Komiks Avengers: Poslední návštěva, 1.díl, Marvel
390 Kč 429 Kč
354 Kč 389 Kč
Komiks Avengers: Světové turné, 2.díl, Marvel_328830887
Komiks Avengers: Světové turné, 2.díl, Marvel
399 Kč 439 Kč
363 Kč 399 Kč
Komiks Avengers: Válka upírů, 3.díl, Marvel_1704866063
Komiks Avengers: Válka upírů, 3.díl, Marvel
345 Kč 380 Kč
317 Kč 349 Kč
autor: Matěj Svoboda

Iron Man, Thor, Captain America a další superhrdinové proti Nebešťanům. Monstrům, která by je dokázala zašlápnout. Bez přehánění.

Když se řekne Avengers, člověk tak nějak tuší, co dostane a nemusí kvůli tomu ani moc listovat stránkami. Nejslavnější marvelovský superhrdinský tým obvykle nenabízí příběhy plné mnohoznačných dialogů, velký vývoj charakterů a témata, u kterých se čtenář může nějak zásadně zamyslet. O tohle tady nejde. Tady jde o řežbu a pokud možno tak gigantickou, aby konkurence zalezla někam hodně daleko a moc na sebe neupozorňovala. Většinou se tu hraje o osud Země, galaxie nebo celého vesmíru. Zkrátka komiksová velkolepost v tom nejklasičtějším slova smyslu. A Jason Aaron to moc dobře ví.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Avengers 1: Poslední návštěva

Gigantičtí nepřátelé, gigantická řežba
Nový tým v akci
Výborná kresba, vtipné hlášky a pár nečekaných zvratů
Poctivá týmovka se vším, co má mít
Země opět v ohrožení

První book Jasona Aarona z jeho avengerovského období začíná v době, kdy Avengers vlastně neexistují. Iron Man, Captain America i Thor mají svých starostí dost a navíc to vypadá, že teď je i celkem klid. Jenže pak z nebe spadne na New York mrtvý Nebešťan. Stovky metrů velký obr. A za ním přicházejí další, kteří jsou však až nepříjemně živí. Bytosti, pro něž jsou lidé jen prach a superhrdinové otravná verbež a nejsilnější ochránci planety Země rychle zjišťují, že na ně jsou krátcí. Mezi tím Doctor Strange s Black Pantherem pátrají po dávných tajemstvích hluboko pod zemí, Captain Marvel se snaží zastavit invazi daleko ve vesmíru a Ghost Rider Robbie Reyes potkává pořádně naštvanou She-Hulk. Každý z nich má starostí až nad hlavu, ale kvůli čemu by se měli dát dohromady, když už ne kvůli miliony let starým Nebešťanům, jejichž nohy drtí celá města? A co se stane, když se ukáže, že s tím vším má možná něco společného i samotný Loki?

Řežba a příslib velkých věcí

Jason Aaron ví, co fandové Avengers chtějí a to jim taky naservíruje rovnou pod čumák. Moc dlouho se tu na akci nečeká a když se pak rozjede, začne skutečně velkolepá jízda. Kdo Aarona zná jen jako autora Skalpů, rychle tu zjistí, že dovede přeřadit zatraceně rychle a přizpůsobit se mainstreamu. Poslední návštěva v jeho podání je poctivá komiksová megařežba, kde se na každé stránce něco děje a akce a destrukce je čím dál větší. Ed McGuinness navíc kreslit umí a jeho epické dvoustránky plné superhrdinů, výbuchů a k nebi se tyčících Nebešťanů by mohly fungovat jako reklama na superhrdinský komiks.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ačkoliv jde o komiks z žánru „celou dobu se to bude řezat a nic moc dalšího radši neřešte“, Aaron se tu nebojí mít větší ambice a připravovat si píseček na další příběhy. Několika zvratů se tedy dočkáme a krom klasických Avengers dojde i na vzpomínky na doby, kdy lidé žili v jeskyních, lovili mamuty a mezi tím se Odin a prapůvodní Avengers museli postarat o to, aby… ale to si přečtěte sami. V každém případě v příběhu je dost prostoru na to, aby se člověk začal těšit na pokračování. Aaron má navíc i cit pro hlášky, takže se to celé čte samo.

Pro znalce i nováčky

Jediným zásadnějším problémem tak může být fakt, že kdo svět Marvel nezná a pokusí se do něj naskočit zrovna tady, může být malinko zmatený. Hrdinové mají pochopitelně vlastní minulost a jejich vztahy jsou poměrně komplikované, ale prostor na vysvětlování, proč je Iron Man lehce nabručený na Captain Marvel a co jsou zač ti superhrdinové, co se mihnou na Olympu, tu není. Na druhou stranu není to nic, co by člověku komplikovalo čtení a zničilo zážitek. Avengers navíc jako týmovka tak nějak předpokládají, že člověk, který po nich sáhne, asi tuší, do čeho jde a ve světě Marvelu se alespoň malinko orientuje. A pokud ne, tak to zase až taková potíž není. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aaron a McGuinness vytvořili povedenou komiksovou řežbu. Nic jiného od nich asi nikdo v tomhle případě nechtěl a ani nečekal a i když tu jsou přísliby většího příběhu, který by mohl být hodně zajímavý, pořád tu jde především o to, že hodní superhrdinové mlátí zloduchy. A v tomhle směru jde o dobrou práci po všech stránkách.

Hodnocení: 80 %

Scénář: Jason Aaron

Kresba: Ed McGuinness

Vydává: Nakladatelství Crew

Počet stran: 164

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru