Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme komiks Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem

Recenzujeme komiks Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem

Produktové tipy
Komiks Znovuzrození hrdinů DC: Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem_1156300124
Komiks Znovuzrození hrdinů DC: Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem
272 Kč 299 Kč
Komiks Znovuzrození hrdinů DC: Harley Quinn 2: Joker miluje Harley_1572274231
Komiks Znovuzrození hrdinů DC: Harley Quinn 2: Joker miluje Harley
272 Kč 299 Kč
Komiks Znovuzrození hrdinů DC: Harley Quinn 3: Červené maso_724527040
Komiks Znovuzrození hrdinů DC: Harley Quinn 3: Červené maso
272 Kč 299 Kč
Pokladnička DC Comic - Harley Quinn_969281048
Pokladnička DC Comic - Harley Quinn
Produkt není určen k prodeji.
autor: Matěj Svoboda

Šílená členka Sebevražedného oddílu jede sólo. Jenomže i tak se jí průšvihy lepí na paty, ať už mají podobu zombíků nebo šílených punkáčů. A těžko říct, co z toho je nebezpečnější.

Někdo, kdo se zamiluje do Jokera, jednoduše musí být magor. Harley Quinn patří mezi magory nejmagorštější, přesto jí člověk tak nějak drží palce a má ji rád. Jde vlastně o docela sympatickou holku, i když je asi lepší držet se od ní dál, protože od Jokera odkoukala i hodně drsný smysl pro humor a sklony k násilí. Ovšem i když na tohle v její komiksové sólovce taky dojde a rozhodně ne v malé míře, vlastně se ukazuje, že tahle dáma, co to trošku přehání s makeupem a zabíjením, je vlastně docela sympaťačka. A někdo, koho byste chtěli mít po ruce, když se na Coney Islandu začnou objevovat lidožravá monstra.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Harley Quinn 1: Umřít s úsměvem v kostce

Harley Quinn vs. zombíci, punk i obří roboti.
Groteska plná veselého násilí i hláškování.
Skvělá kresba.
Nenáročné čtení bez větších ambicí, ale rozhodně fajn zábava.

Umřít s úsměvem obsahuje dva delší a jeden kratší příběh, u nichž může čtenář občas zapomenout, že Harley by měla být vlastně záporačka. Tady kope za ty hodné. Používá sice metody, které by jí asi Batman se Supermanem neschvalovali, ale co. Každý má svůj styl a Harley je zkrátka trošku víc urvaná ze řetězu. Už první stránky ukazují, že její příběh se nebude brát moc vážně a že tvůrci se rozhodli vsadit vedle akce i na spoustu černého humoru. Díky jednomu neopatrnému mimozemšťanovi začnou v New Yorku lidi požírat své sousedy a Harley a její banda kámošů je musí zastavit. S pomocí nadšení, násilí a katapultu. Podíváme se i do Indie, kde na svéráznou hrdinku čeká návštěva call centra i bitka s obřím robotem a v neposlední řadě se Harley pokusí proniknout mezi punkáče, kvůli čemuž si založí kapelu, nechá si na hlavě udělat číro a pozná, kam až může vést láska k superhrdinům. A to všechno jen proto, aby pomstila svého oblíbeného pošťáka!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nic vážného nečekejte

James Palmiotti pojal sólovku Jokerovy bejvalky a prominentní členky Sebevražedného oddílu jako divokou jízdu bez pravidel a grotesku pro dospělejší čtenáře. Harley je stejný magor jako třeba marvelovský Deadpool a stejně jako její kolega dovede být naprosto nezastavitelná, ať už při destrukci, nebo i u obyčejného rozhovoru. Umřít s úsměvem je hodně ukecaná záležitost, což ovšem nevede k hloubce jednotlivých příběhů, ale spíš k obří kadenci více či méně (spíš ale více) povedených vtipů, dvojsmyslů a dětinských fórů. Ve výsledku fandové dostanou odpočinkové čtení v tom nejlepším slova smyslu. Vážně se tu neřeší nic důležitého a i když v jednom z příběhů trošku vykoukne Harleyina minulost a připomenou se staré časy po boku Jokera, do detailů a hlavně do serióznosti se to neřeší. Tady jde hlavně o hlášky, bitky a zábavu. Víc nečekejte.

Ruku v ruce s trhlostí jednotlivých příběhů jde i stylová kresba Amandy Conner. Ta umí Harley vystihnout, ať už se zrovna (ne)pokouší být sexy, řádí na hudebním pódiu, nebo rozbíjí kebule zombíkům. Výrazné barvy podtrhují grotesknost a Conner se evidentně pokoušela primárně o to, aby to celé hezky vypadalo a všechno ostatní už bylo méně podstatné. A to se jí povedlo, všechno to násilí a blbnutí je jednoduše sympaticky veselé. Hezky se na Harley kouká. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zábava na prvním místě

Celkově jde o fajn zábavu, která ničím jiným než fajn zábavou být nechce. Harley Quinn: Umřít s úsměvem nemá jiné ambice než pobavit na pár hodin čtenáře, které baví koukat se na hezky kreslené masakry, u nichž hlavní hrdinka hláškuje a dělá blbiny. Těžko si představit, že bych si první komiks s touhle ikonou DC přečetl v brzké době znovu, ale nemám pocit, že o něco takového tvůrci usilovali. Je to zábava. Jednoduchá, hezká, nahláškovaná a rychlá. Nic víc, nic míň. Pokud nebudete mít přehnaná očekávání a alespoň trošku se naladíte na osobitost hlavní hrdinky, užijete si to.

Hodnocení: 75 %

Scénář: James Palmiotti, Amanda Conner

Kresba: Chad Hardin, John Timms

Vydává: Nakladatelství Crew

Počet stran: 136

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru