Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme komiks Wolverine: Starej dobrej Logan

Recenzujeme komiks Wolverine: Starej dobrej Logan

Produktové tipy
Komiks Wolverine: Starej dobrej Logan_623798517
Komiks Wolverine: Starej dobrej Logan
354 Kč 389 Kč
326 Kč 359 Kč

Vítejte v budoucnosti, kde není místo pro hrdiny. Temná sci-fi s weternovým feelingem a nejdrsnějším marvelovským mutantem v hlavní roli vás dostane!

Wolverine je asi nejslavnější člen X-Menů a jeden z nejpopulárnějších komiksových hrdinů vůbec. Mezi mutanty má pověst drsňáka, co se s ničím moc nepáře a i proto ho mají čtenáři tak rádi. Ale to, co na vás čeká v dnes už klasice Wolverine: Starej dobrej Logan, by přeci jen mohlo být pro slabší povahy trošku silné kafe. Tohle čtení je totiž pořádně drsné. A ukazuje, že ne každého superhrdinu čeká happy end.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Wolverine: Starej dobrej Logan

Temný postapokalyptický příběh
Originální a nečekané pojetí slavného hrdiny
Výborná kresba
Chytré, drsné a dospělé čtení nejen pro fandy a znalce

Vítejte v padesát let vzdálené budoucnosti. Budoucnosti, ve které byste nechtěli žít, pokud byste tedy tu šanci vůbec dostali. S naší planetou to nedopadlo úplně dobře, válka mezi superhrdiny a superzloduchy totiž skončila a pro ty první to nedopadlo vůbec dobře. Většina z nich zemřela a ti, co přežili, se schovávají a bojí se, že se nedožijí dalšího dne. Ameriku si rozdělili záporáci. Red Skull prohlásil, že bude nový prezident, vlastní říše však mají třeba i Kingpin, Abomination nebo Hulk a jeho zvrácená rodina. Právě na jeho území teď žije Logan, mutant, jenž si kdysi říkal Wolverine, ale to je dávno… teď se pokouší se svou manželkou a dětmi farmařit a nestačí splácet svoje dluhy. I proto kývne na nabídku starého kamaráda Hawkeye, který ho poprosil, aby mu pomohl převézt na druhou stranu země tajemný balíček. A tak se dva stárnoucí drsňáci a bývalí hrdinové vydávají na cestu, během níž na ně čekají staří i noví nepřátelé a především vzpomínky, před nimiž se nedá utéct. A na záda jim dýchá smrt.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Budoucnost bez hrdinů

Wolverine: Starej dobrej Logan pochází z pera Marka Millara, jednoho z nejzajímavějších a nejnadanějších scenáristů současnosti. U nás toho od něj už vyšla spousta, ať už klasicky pojaté superhrdinské příběhy, nebo originální věci tipu Superman: Rudá hvězda. Zodpovědný je taky za Kick-Ass, Mrtvý nebo živí, nebo drsnější variaci na příběhy Avengers nazvanou Ultimates. Mnohokrát už ukázal, že superhrdinskému žánru rozumí a to tak dobře, že si může dovolit trošku si s ním pohrát a přistoupit ke známým hrdinům dost odlišným způsobem.

Jeho wolverinovský příběh z temné budoucnosti je sice plný padlých superhrdinů, šílených záporáků a Hulk v něm žere lidi, ale zároveň je z něho cítit, že se Millar hodně inspiroval třeba u Šíleného Maxe nebo u Clinta Eastwooda, hlavně u jeho oscarové klasiky Nesmiřitelní. Jeho Logan už není hrdina, který se vrhá vstříc nepříteli se zuřivým šklebem na tváří. Stal se z něj starý zlomený chlap, jenž si v sobě nese hodně ošklivé trauma a na bývalého hrdinu je poněkud pasivní. Časy, kdy zachraňoval svět, jsou pryč. Teď mu stačí, že zvládne zachránit sám sebe a svoje nejbližší…

Což ovšem neznamená, že by se ve Wolverine: Starej dobrej Logan akci vyhýbal. Svět bez superhrdinů je neskutečně drsné a kruté místo a i staří známí se tu mnohdy chovají… jaksi šíleně, sobecky a brutálně. S každou další stránkou budete chtít vědět víc. O tom, jak vypadá Amerika ovládaná mocnými zloduchy, co z Logana udělalo trosku a jestli má vůbec šanci dočkat se šťastného konce. Je to temné, je to strhující, je to originální. Je to skvělé!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Lahůdka po všech stránkách

A že je to skvělé, se dá říct i o kresbě Stevea McNivena. Ten dokáže jedním jediným obrázkem vyjádřit, že tenhle svět už nejde restartovat. Naděje tu nemá místo. Zbyla jen deprese, šílenství, boj o moc a rezavějící pozůstatky světa, který se už nikdy nevrátí. Je to nádherně depresivní, zlé a beznadějné. A v akčních scénách naprosto strhující a po kreslířské stránce dech beroucí.

Millar s McNivenem se z zkrátka rozhodli jít trochu jinou cestou a stvořili jeden z nejlepších moderních komiksových příběhů z marvelovského světa. Takového, v jakém byste asi žít nechtěli (a asi byste ani nepřežili) a kde veškeré zápolení superhrdinů a superzloduchů dostává hodně hořkou příchuť, zároveň ale fascinujícím způsobem dokáže pracovat se starými známými postavami úplně novým způsobem.

Hodnocení: 90 %

Scénář: Mark Millar

Kresba: Steve McNiven

Vydává: Nakladatelství Crew

Počet stran: 224

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru