Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme komiks Zaklínač 02: Liščí děti

Recenzujeme komiks Zaklínač 02: Liščí děti

Produktové tipy

Geralt z Rivie už ovládl knihy, svět videoher i seriály. Ale na komiksy by se nemělo zapomínat. I tady to vypadá, že chce zapustit kořeny. A zatím mu to jde docela dobře.

Svou velkou komiksovou sérii začal v příběhu Skleněný dům. Jeho tvůrci vsadili na hororovou atmosféru a možná nepříliš originální, ale solidní příběh o jednom domě uprostřed lesů, kde se děje něco hodně ošklivého. Scenárista Paul Tobin tehdy neadaptoval žádný z příběhů Geralta z Rivie a rozhodl se zkusit vymyslet něco sám a vcelku se mu to povedlo. Zároveň ovšem ukázal, že zná Geralta a ví, v čem je síla tohohle hrdiny z pera Andrzeje Sapkowského, takže jsme nedostali pouhou obyčejnou řezničinu obohacenou o pár děsivějších momentů, ale příběh, ve kterém se řešila i morální dilemata a kde se nikam nespěchalo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zaklínač 02: Liščí děti v kostce

Adaptace Geraltova dobrodružství z knihy Bouřková sezóna
Solidní kresba, čtivý příběh
Vizuální styl připomíná videohry
Fajn dobrodružství pro fanoušky Zaklínače, ale i pro nováčky

Tobinova práce se podle všeho líbila, takže dostal šanci i u dalšího příběhu, u Liščích dětí je však situace trošku jiná než posledně. Tentokrát Tobin nevymýšlí nový příběh, ale adaptuje něco, co už známe z knížek, konkrétně z poslední Bouřkové sezóny. Kdo se tedy těšil na to, že do toho Geralt pořádně šlápne a dočkáme se nějaké velké ságy nebo snad i pokusu o převyprávění celé knižní série, ten má smůlu. Na druhou stranu tahle uzavřená knížka šlape sama o sobě velmi dobře a užijí si ji jak znalci, tak i čtenáři, kteří bělovlasého zaklínače příliš neznají.

Geralt se tentokrát ocitá na lodi Prorok Lebeda a doufá, že se na její palubě dostane do civilizace. Jenomže doufá marně. Už by měl být konec konců trošku zvyklý na to, že jeho osoba přitahuje průšvihy. Spolu s ním totiž cestuje několik dalších lidí a pár z nich je hodně nebezpečných. Krom toho to vypadá, že v podpalubí vezou něco, o čem nechtějí moc mluvit, ale jsou z toho hodně nervózní. A to něco bude i důvodem k tomu, že do cíle své cesty dorazí posádka pořádně prořídlá. A i Geralt začíná chápat, že se octl v problémech, na které možná nestačí. Hlavně proto, že si není úplně jistý, kdo je tady monstrum a kdo v právu a na čí stranu by se měl postavit, když začne téct krev.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dobrodružství pro všechny

Ačkoliv i tentokrát sází Tobin na lehce hororovou atmosféru, oproti Skleněnému domu jsou Liščí děti přeci jen trošku akčnější. Na lodi plné podivných existencí, z nichž většině kouká zločin z očí, to ani jinak nejde. Nějakou extrémní řežbu ale nečekejte. Scenárista pořád sází spíš na tajemnou atmosféru než na souboje a funguje to. Krom toho Geralt tu víckrát musí řešit otázku morálky a zároveň čím dál tím víc panikařící spolucestující, kteří se stávají nevypočitatelnými. Čte se to dobře.

Co se kresby týče, tak tady k žádným zásadním změnám nedošlo. Ani nemohlo, protože k Liščím dětem se po Skleněném domě vrací Joe Querio. Ten minule obstál a i tentokrát předvádí solidní řemeslo. Vizuálně se očividně inspiroval hrami, což osobně vůbec nepovažuji za problém. Rozhodně je to lepší, než kdyby zkoušel vymýšlet něco nového. Militantní fanoušky knížek, kteří mají o Geraltovi vlastní představu, uspokojit nemůže, naštěstí to, co nabídl ve hrách CD Projekt je dost dobré a hezké na to, aby to bylo dobré a hezké i v komiksech. Tobin možná není malířský génius, ale jde o solidní ho řemeslníka, což mně osobně ke spokojenosti stačilo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poctivá práce

A to by se dalo napsat i o celých Liščích dětech. Malá historka z Geraltova života, která nijak zásadně neovlivnila jeho osudy, se příjemně čte, hezky se na ni kouká a rychle uteče. Kombinuje fajn dobrodružnou atmosféru, akci a občas i lehce hororové prvky a ukazuje Geralta tak, jak ho mají fandové rádil. Jako zabijáka, jemuž to ovšem pálí víc, než si jeho okolí obvykle myslí a je ochotný si počkat a zjistit si všechny informace, než začne krájet monstra a lidi kolem sebe. Nejde o zásadní komiks, ale velmi příjemné odpoledne se s ním dá strávit bez problémů.

Hodnocení: 75 %

Scénář: Paul Tobin

Kresba: Joe Querio

Vydává: Nakladatelství Crew

Počet stran: 136

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru