Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Recenzujeme povedený školní tycoon Two Point Campus

Recenzujeme povedený školní tycoon Two Point Campus

Recenze
Two Point Campus - Enrolment Edition (PS4)_1724008653
Two Point Campus - Enrolment Edition (PS4)
826 Kč 999 Kč
Two Point Campus - Enrolment Edition (PS5)_1400898597
Two Point Campus - Enrolment Edition (PS5)
826 Kč 999 Kč
Two Point Campus - Enrolment Edition (SWITCH)_1292453407
Two Point Campus - Enrolment Edition (SWITCH)
826 Kč 999 Kč
Two Point Campus - Enrolment Edition (Xbox)_1655857500
Two Point Campus - Enrolment Edition (Xbox)
826 Kč 999 Kč
autor: Ondřej Koch

Zaslouží si pokračování úspěšného budovatelského simulátoru červený diplom?

Mark Webley a Gary Carr jsou legendy studia Bullfrog Productions, které na svět přivedlo populární Theme Hospital a Theme Park. Zatímco je jejich bývalý šéf Peter Molyneux už několik let ztracen ve svých herních experimentech, Webley a Carr spolu založili čtyřicetihlavé nezávislé Two Point Studios a vydali Two Point Hospital. Spirituální nástupce potrhlé nemocniční simulace sklidil fenomenální úspěch, zahrálo si jej přes pět milionů lidí. Po čtyřech letech a sedmi (!) obsahových datadiscích přichází očekávané pokračování, které tentokrát zájemce vezme do komplikovaného světa vzdělávání. Je to krok dopředu, dozadu, nebo tak trochu stranou?

Podívejte se na Launch Trailer nové hry od Two Point Studios

Kouzla, čáry, pizza a cheeseball

V Two Point Campus si celkem postavíte 12 rozličných univerzitních kampusů situovaných na různá místa: Od italského náměstíčka jako stvořeného pro vlastní gastronomickou školu, přes středověký hrad, kde se skvěle vyjímají rytířská klání, až po párty školu zasazenou do videoherní obdoby ostrova Ibiza. Studijních programů je dohromady 17, odemykají se postupně a v prvních úrovních kampaně vždy platí, že pro splnění úkolů stačit otevřít jeden, maximálně dva z nich. Také jednotlivé prvky hratelnosti (např. večírky, nemoci studentů, zpovědi či sportovní klání) se odemykají kampus po kampusu, a tak se s mnohými z nich setkáte až v pozdější fázi hry, aby vás škála možností ze začátku nezaskočila.

Speciální pozornost si zaslouží škola zvaná Spiffinmoore, kterou už dost možná znáte z propagačních obrázků zveřejněných před uvedením hry. Právě tento kampus vám dává v herní historii zatím asi největší iluzi toho, že si můžete postavit vlastní videoherní Školu čar a kouzel v Bradavicích. Studenti zde navštěvují kurzy kouzelnictví a temných lektvarů, najdete tu ikonické nádvoří i most, do uší vám bude hrát podmanivá hudba a možná potkáte i nějakého bývalého studenta, který se po kampusu prohání zbaven fyzického těla. Existuje snad lepší způsob, jak se naladit na únorové uvedení Hogwarts Legacy?

Později v průběhu kampaně komplexita celého zadání narůstá, je potřeba pro studenty otevřít širší nabídku studijních oborů, stavět mnoho podpůrných místností od ošetřovny po marketingový kutloch, pečlivě plánovat večírky, koncerty, sportovní zápasy či filmová promítání. A u toho neustále myslet na to, že s přibývajícím množstvím studentů potřebujete stavět další koleje, jídelny, záchody, sprchy… hratelnost Two Point Campus je klasicky „tycoonová“ a počítejte s tím, že s každým dalším scénářem roste čas potřebný k jeho dokončení.

20220809184024_1.jpg
20220809224557_1.jpg
20220809231519_1.jpg

Hledám holku. Zn. Potřebuji 2. hvězdičku

Kampaňové úkoly, které na vás v Two Point Campus čekají, bych rozdělil do tří hlavních kategorií. Ty první se splní v podstatě samy, aniž byste pro to museli udělat cokoliv nad rámec běžné výstavby školy a jejího provozu – například dosažení určitého množství absolventů či hodnocení atraktivity kampusu. Druhou kategorií jsou úkoly, které mají uchopitelné zadání, ke kterému prostřednictvím herních mechanismů vede zřejmá cesta a pomocí vlastní snahy je můžete po čase splnit. Třetí, velmi frustrující kategorií, jsou pak ty, které se splní (nebo nesplní) zcela náhodně, aniž byste na to měli jakýkoliv měřitelný vliv. Two Point Campus je totiž hrou, která má poměrně hodně mechanismů, o jejichž fungování vám toho příliš mnoho neřekne, nebo které poněkud popírají zdravý rozum.

Jeden příklad za všechny: V jednom z prvních levelů je potřeba k získání druhé hvězdičky zařídit to, aby celkem tři páry studentů dosáhly romantického vztahu úrovně 3 (Sweethearts). Hra vám poměrně jasně ukáže, že ke zlepšování vztahů mezi studentů slouží specifické předměty, od laviček se srdíčky až po celé romantické venkovní parky. Už vám ale neřekne, kdy a jakým způsobem se do sebe studenti „zakoukají“ na úroveň 1 (Crush). Několik akademických let jsem zoufale stavěl další a další lavičky, ale školní lásky ne a ne přijít.

Nakonec jsem si rezignovaně v průběhu letní pauzy, kdy ve hře oficiálně neběží čas, protože máte prostor pro úpravy kampusu před dalším akademickým rokem, odešel uvařit čaj a sníst svačinu v reálném světě. Do té doby jsem tuto fázi vždy ukončil během 20 vteřin, protože jsem měl postaveno vše, co jsem chtěl a potřeboval a dílčí změny jsem stíhal dělat v průběhu roku. Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že studenti si nacházejí kamarády a zamilovávají se do sebe téměř výhradně v letní pauze, když mají volno! Dává to perfektní smysl, ale přijít si na to budete muset sami. Těžko pochopitelné pro mě bylo i to, že studenti preferují bydlení ve sdílených pokojích oproti soukromým. A to čistě z toho důvodu, že jsou větší a je v nich více objektů (postelí), čímž roste ukazatel kvality místnosti.

Pakliže stejně jako já patříte mezi ty, kteří ze žádné úrovně neodcházejí, dokud ji nesplní na tři hvězdičky, vyslyšte varování, že hra vám dopřeje i trochu repetitivní hratelnosti, frustrace a čekání na zázrak. Naopak sandboxová hratelnost je extrémně „casual“ a umožňuje aktivní odpočinek u něčeho, co dobře vypadá, příjemně se hraje, a ještě vás to navrch rozesměje. Možnosti nastavení sandboxu jsou navíc tak široké, jak si jen umíte u podobné hry představit. 

20220811234219_1.jpg
20220812132505_1.jpg
20220812142001_1.jpg

Školné máme drahé, ale vzdělání je k nezaplacení

Humor samozřejmě k sérii Two Point (potažmo k původní Theme) neoddělitelně patří. I v aktuálním dílu je přítomná spousta skvělých hlášek i laskavých narážek, které pochopitelně nemusí sednout každému, ale opravdovým Geekům by se líbit mohly. Například stánek s veganským občerstvením na kampusu má na střeše obří lilek, který je v komunitě mileniálů a zejména generace Z synonymem pro sexuální aktivity. Bohužel, když tu stejnou vtipnou hlášku v rádiu slyšíte po dvaceti hodinách hraní Two Point Campus už po sedmdesáté čtvrté, zase tak třeskutě vtipná vám už nepřijde.

Oproti Two Point Hospital se mírně proměnilo ovládací schéma, které evokuje o něco větší příklon ke konzolím. Na rozdíl od předchozího dílu totiž Two Point Campus vychází na všech myslitelných platformách ve stejný den a tvůrci slibují, že veškerý dodatečný obsah bude tentokrát zpřístupňován současně. Pokud budete hrát na PC, zvyknete si na proměnu ovládání rychle, a konzolisté větší uživatelský interface pochopitelně ocení. Jinak jsou rozdíly mezi jednotlivými verzemi skutečně jen kosmetického charakteru. Veteráni série ocení i některé „quality of life“ změny, ze všech bych rád vypíchnul to, že dveře do místností jde (konečně!) stavět proti sobě.

I přes některé dílčí výhrady musím uznat, že za Two Point Campus stojí obrovské množství práce, vychází v řemeslně velmi dobrém stavu, a především nabízí skutečně desítky hodin kvalitní zábavy. Tisíce různých animací posměv vás rozesmějí, u vymýšlení roztodivných školních kurzů se tvůrci určitě skvěle zasmáli, hlavní ale je, že do sebe vše hezky zapadlo. Můžeme určitě očekávat, že životní cyklus hry v příštích měsících a letech prodlouží další kampusy i potrhlé studijní programy dostupné skrze placená DLC. Ale i ve své základní verzi je Two Point Campus extrémně podařenou žánrovkou s tunou obsahu. Tak nepromeškejte deadline pro přihlášky!

Hodnocení: 80 %

Vývojář: Two Point Studios

Vydavatel: SEGA

Platforma: PC, PlayStation 4 & 5, Xbox One & Series, Nintendo Switch

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru