Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Recenzujeme Resident Evil 3 - remake nebo demake? Recenze
Resident Evil 2 (PC)
Resident Evil 2 (PC)
Produkt není určen k prodeji.
Resident Evil 2 (Xbox ONE)  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Resident Evil 2 (Xbox ONE)
1 239 Kč 1 499 Kč 826 Kč 999 Kč
Resident Evil 2 (PS4)  + O2 TV s balíčky HBO a Sport Pack na 2 měsíce (max. 1x na objednávku)
Resident Evil 2 (PS4)
1 156 Kč 1 399 Kč 743 Kč 899 Kč

Recenzujeme Resident Evil 3 - remake nebo demake?

autor: Adam Plechatý
Remake třetího dílu kultovní série přichází jen rok po té, co jsme se dočkali nečekaného hitu v podobě Resident Evil 2. Očekávání byla vysoká. Dočkali jsme se další trefy do černého?

Remake Resident Evil 3 měl před sebou hodně vysokou laťku. Tu nastavil rok starý remake druhého dílu, který naprosto nadchl a překvapil. Takhle se mají dělat remaky, pomlaskávali jsme si, zatímco nás stísněnými chodbičkami policejní stanice v Raccoon City naháněl pán v klobouku.

Trojka měla koncepčně skvěle našlápnuto. Podíváme se do samotného města, o kterém jsme dosud jen četli nebo slyšeli od postav v předchozích dílech. Pronásledovat nás bude v laborce vyšlechtěný super mutant a zahrajeme si i za sympaťáka Carlose, člena speciální jednotky zlé korporace. Prostě zábava jako před lety. A navrch s grafikou, která vám rozzáří sítnice a roztaví počítač nebo konzoli. Jenže kdesi udělali soudruzi z B týmu japonského Capcomu chybu. Někde hluboko, pod povrchem i nad ním. Vlastně všude. Teda kromě té grafiky. Ta je! Ale vezměme to popořadě.

Resident Evil 3 v kostce

  • Akčnější než Resident Evil 2
  • Asi o polovinu kratší než Resident Evil 2
  • Méně hororový než Resident Evil 2
  • Zahrajte si radši Resident Evil 2

RESIDENT EVIL 3

"STAAARS!"

Nemesis, krvelačný bio mutant s pifkou na členy týmu S.T.A.R.S., je zajímavý přesně do té doby, než zjistíte, že jeho kroky i chování mají pevně v rukou scenáristé a designéři. Pulzující hordu masa, kostí a kdovíčehoještě potkáte pokaždé na tom samém místě, za tím samým rohem, a utéct mu znamená dostat se přesně tam, kde vás tvůrci chtěli mít. Že si Nemesis proboří cestu cihlovou zdí je bezpochyby strašidelná představa, ta ovšem vezme za své ve chvíli, kdy mutanta setřesete vstupem do obyčejných dveří. Tedy někdy. Některé otevře a působivě se jimi prodere dovnitř, na jiné si netroufne.

Napětí vyprchává tím více, čím opakujete danou pasáž, což se i vzhledem k občas nemotorné kameře a až absurdní nepohyblivosti hlavní postavy nepochybně stane více než jednou. Zhruba v polovině hry pak scenáristé svůj potenciální trumf ve formě mutanta-lovce úplně opustili a delegovali jej do role strašáka v animovaných předělech. A co hůř, několika víceméně otravných a ničím zajímavých soubojích mezi pomyslnými kapitolami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nuda v Raccoon City

Ani co se týče prostředí si Resident Evil 3 oproti svému dekády starému originálu nikterak nepolepšil. Mnohé lokace z původní hry úplně chybí, pro což těžko může být nějaké omluvy. Solí do otevřené rány všem fanouškům a znalcům série jsou pak chybějící momenty, kdy se hráči rozhodovali, kudy se příběh vydá dál. A zatímco dvojka staré lokace mistrně převedla designově i vizuálně do druhé dekády nového tisíciletí, současná trojka tápe mezi neony prosvícenými ulicemi amerického maloměsta a spletitými, avšak nikterak zajímavými chodbami zdejšího špitálu.

Někde mezi tím vším je krátký výlet do zdejší podzemky, z něhož většinu času strávíte v animovaných scénkách, a sestup do smrdutých kanálů pod městem, kde si hra bohužel často sáhne na designové i vizuální dno. Je tak trochu ironií, že světlým momentem výletu do Raccoon City je až návštěva policejní stanice - ano, té samé, kterou jsme křížem krážem coby Leon, respektive Claire, prolezli ve dvojce!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ta-ta-ta-ta-ta! A někdy i mnohem rychlejší...

Už původní Resident Evil 3 se hodně přiklonil k akci a v tomhle ohledu remake ani trochu nepolevil. Stísněná až hororová atmosféra opuštěných a nemrtvými zamořených chodeb policejní stanice je ta tam. Šetření střeliva? Jen pouhá ozvěna. Hru prolítnete s prstem permanentně na spoušti a ani tak nechutné pasáže, jako když se prodíráte slizkým hnízdem pavoukovitých parazitů, abyste mohli zapnout přívod elektřiny do vlakové soustavy pod městem, jsou jen otravnou přetahovanou s línými designéry a zmatenou kamerou.

Nábojů je nicméně dostatek a jakmile vám tenhle fakt naplno dojde - inu, budete skoro na konci hry. Pryč jsou i skryté místnosti z policejní stanice. Rébusů a hádanek napočítáte na prstech jedné ruky a ještě vám zbudou. Po nějakých sedmi hodinách budete mít hotovo, včetně závěrečných titulků a třívteřinového epilogu...

Jakkoli je to po famózní dvojce šokující a skličující, Resident Evil 3 působí úspěchaně, nedodělaně. Je to příjemná zombie střílečka na dva krátké herní večery, během kterých byste si bývali stihli zajít i do hospody, kdyby venku zcela příznačně nepanovala virová pandémie. Styčných bodů s originálem je tu ovšem pro fanoušky série žalostně málo a pro ty neznalé zase žádné vysvětlení, oč tu vlastně jde a kdo je kdo. Ne že by na tom záleželo - příběh i jeho podání volá domů do devadesátek, i přes zjevné snahy tvůrců ducha minulosti trochu oprášit. Alespoň ta Jill už nečelí zombie apokalypse v minisukni a krátkém topíku...

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takhle ne, soudruzi...

Zkrátka Resident Evil 3 se tak úplně nepovedl, byť třeba jako takový přídavek k fantastické dvojce poslouží dostatečně, jakmile cena klesne na nějakou rozumnou hranici. Za plnou cenu hru ovšem nemůžeme doporučit, a tak uděláte nejlépe, když sáhnete po skvostné dvojce - anebo klidně i starší, ale neméně skvělé sedmičce! Třeba mezitím Capcom vezme rozum do hrsti a trojku náležitě zlevní. Velká škoda!

RESIDENT EVIL 3

Hodnocení: 65 %

Výrobce: Capcom

Platformy: PC, XONE, PS4

Věk: 18+

Názory ostatních Geeků (1)

avatar

True and True

wojnar2 14. 4. 2020 14:48

Overall prostě viděli úspěch RE2 tak si řekli uděláme jim tu 3 ale ojebem to a dáme 60e...

Máš něco na srdci?

nahoru