Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy S10. Co umí tři nové vlajkové lodi

Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy S10. Co umí tři nové vlajkové lodi

Recenze
Samsung Galaxy S10e, 6GB/128GB, žlutá_1517791729
Samsung Galaxy S10e, 6GB/128GB, žlutá
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S10+, 8GB/128GB, zelená_1855150484
Samsung Galaxy S10+, 8GB/128GB, zelená
Produkt není určen k prodeji.
Samsung Galaxy S10, 8GB/512GB, bílá_1352230909
Samsung Galaxy S10, 8GB/512GB, bílá
Produkt není určen k prodeji.

Společnost Samsung dnes odhalila hned tři nové smartphony vrcholné řady S. Modely Galaxy S10e, Galaxy S10 a Galaxy S10+ představují to nejlepší v nabídce tohoto podniku. Co od nich můžeme čekat? CZC.cz již všechny tři novinky vyzkoušelo.

Sledujte náš facebookový stream z odhalení Galaxy S10:

Veletrh MWC 2019 startuje oficiálně až příští týden. Právě na tomto svátku všech mobilních nadšenců podnik pravidelně v minulosti ukazoval své vlajkové lodi. Letošní rok je nicméně jiný, řada Galaxy totiž slaví kulaté desáté narozeniny, a tak zástupci podniku na MWC 2019 nečekali a vůbec poprvé v historii představili hned tři vrcholné modely na vlastní velké tiskovce. Předobjednat je můžete v našem obchodě již nyní, získáte k tomu bezdrátová sluchátka Galaxy Buds zadarmo. 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny tři novinky vedle sebe

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadají nové přístroje zezadu

 

Tři různé velikosti a ikonický vzhled

Skoro se chce říci, že s desítkou nechce Samsung dělat žádné kompromisy. Právě proto si premiéru odbyly hned tři různá provedení najednou – aby si zkrátka vybral úplně každý. Ty se od sebe liší v první řadě velikostí displeje, a logicky tedy také proporcemi samotného zařízení.

Základ nabídky tvoří Galaxy S10e, jak již koneckonců napovídá samotný název. Písmenko e je totiž zkratkou anglického slovíčka essential. Tento model má 5,8“ obrazovku, díky které nabízí rozměry 142,2 x 69,9 x 7,9 mm a hmotnost 150 g. Především s ohledem na zbývající tři modely je zřejmé, že tento kousek bude cílit na jedince požadující co nejkompaktnější rozměry.

Ve srovnání s tím má totiž Galaxy S10 dotykový displej s úhlopříčkou 6,1“ a rozměry 149,9 x 70,4 x 7,8 mm, hmotnost pak činí 157 g. Trojlístek novinek pak uzavírá největší – a jak si ukážeme níže také nejvýkonnější – model Galaxy S10+. Ten je vybaven 6,4“ obrazovkou, hmotnost činí 175 g a rozměry jsou 157,6 x 74,1 x 7,8 mm. Konstrukce největší desítky je tedy stále menší než v případě modelu Galaxy Note9, a to se přitom do útrob pluska vešla ještě větší baterka.

Ikonický design, na který jsme zvyklý již z minulých řad Galaxy S, u desítek zůstal. Co se použitých materiálů týče, vsadil výrobce na osvědčenou kombinaci ušlechtilých materiálů, tedy na spojení kovu a tvrzeného skla Gorilla Glass. To chrání nejen displej, ale i celou zadní stranu smartphonu. Tato kombinace působí velmi líbivým dojmem, a jak ukázaly několikaměsíční zkušenosti s loňským modelem, nejde jen o designové pozlátko. V praxi je totiž kov i sklo poměrně odolné. V otázce designu stojí za pozornost rozhodně také nejvyšší provedení Galaxy S10+. To totiž bude nabízeno s keramickými zády v bílé a černé barvě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10e

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10e

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10e

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10+

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10+

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10+

 

Displej – radost pohledět

Stejně jako u předchozí generace i desítka se chlubí Infinity displejem, výrobce jej označuje jako nekonečný. Nově se však tato technologie jmenuje Infinity-O, což naznačuje hlavní změnu. Fotoaparáty na čelní straně se už totiž neukrývají v pásu nad displejem, ale v průstřelu u pravého horního rohu. Zbylé senzory jsou pak mimochodem skryté pod displejem.

Displej tak skutečně vypadá jako nekonečný. Pokud totiž položíte smartphone na bok a budete chtít fotit, okraje displeje nebudou prostor nijak rámovat a vše bude vypadat, jako kdyby telefon splýval s nekonečnou scenérií okolí. V praxi vypadá u desítky Infinity-O displej ještě lépe než u loňských desítek. Je to dáno především tím, že obrazovka zabírá daleko více místa.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej patří k největším přednostem

 

Obrazovou kvalitu posunul výrobce zase o laťku výše. Základem je technologie Dynamic AMOLED, což je v podstatě nástupce tehnologie Super AMOLED. Vyladit obrazovku se podařilo tak, že nyní nabízí extrémní věrnost barev. Hodnota JNCD je pouze 0,4, v případě nejnovějších iPhonů – které mají také brilantní displeje – je to přitom 0,8 JNCD.

Desítky také vůbec poprvé přináší podporu HDR 10+ standardu. Díky tomu obrazovky zvyšují celkový dynamický rozsah mezi opravdovou černou a jasnou bílou tak, aby se zobrazený obsah podobal tomu, co vaše oči vidí ve skutečném světě. Jak jsme mohli krátce vyzkoušet, výtky nemůžeme mít ani ke kvalitě pozorovacích úhlů. Displeje se v případě obou novinek zkrátka povedly.

Nejmenší Galaxy S10e se chlubí obrazovkou s úhlopříčkou 5,8“ a rozlišením Full HD+ (2280 x 1080 obrazových bodů), proti poškození je obrazovka kryta sklem Gorilla Glass 5. Zbylá dvě provedení pak mají Gorilla Glass 6 a rozlišení Wide Quad HD+ (3040 x 1440 pixelů), a to při úhlopříčkách 6,1“ v případě modelu Galaxy S10 a 6,4“ u provedení Galaxy S10+.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10+

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10+

 

Výkon, bezpečnost a operační systém

Všechny tři novinky si samozřejmě polepší také v otázce výkonu. Na nějaké sofistikované benchmarkové testy sice nebyl během prvního seznamování žádný čas, nárůst výkonu nicméně naznačuje procesor Exynos 9820. Ten bude představovat to nejvýkonnější z portfolia jihokorejského elektronického gigantu, katapultovat by měl opět přístroje od Samsungu do čela žebříčku těch nejvýkonnějších telefonů na světě. Podle dřívějších úniků jeho výkon v benchmarkové utilitě AnTuTu skóre 360 000 bodů.

Výkon se přesto bude mírně lišit, což je dáno především rozdílnými kapacitami operační paměti. Základní provedení s písmenkem „e“ v názvu nabídne 6 GB operační paměti a 128GB úložiště. Galaxy S10 a S10+ se pochlubí 8GB operační pamětí a úložišti s kapacitou 128 GB nebo 512 GB. Plusko navíc bude dostupné také s 1TB úložištěm a 12GB pamětí – není překvapením, že právě tato verze bude nejvýkonnější. Ve všech variantách se počítá s podporou paměťových karet microSDXC s kapacitou až 512 GB.

Další vylepšení se týká softwaru, respektive operačního systému Android 9 Pie. Telefony řady Galaxy S10 totiž nesou uživatelské rozhraní One UI. Čistý a minimalistický design této grafické nadstavby umisťuje nejrelevantnější obsah ve spodní polovině obrazovky, což je přirozenější a pohodlnější v případě držení jednou rukou. Díky odstranění zbytečných a rozptylujících prvků se uživatel může lépe soustředit a rychleji se ve svém telefonu orientuje.

U všech třech provedení byl kladen důraz také na zabezpečení. Samozřejmostí je tedy integrovaná čtečka otisků prstů. Model Galaxy S10e ji má umístěnou v rámu na boku, jak si pozornější čtenáři pravděpodobně již všimnuli na snímcích výše. Galaxy S10 a Galaxy S10+ pak mají čtečku pod displejem. Jde o ultrasonickou (ultrazvukovou) čtečku, se kterou se setkáváme u chytrého telefonu vůbec poprvé. Nabízí vyšší přesnost a je možné ji ovládat i mokrými prsty – to u tradičních čteček přitom možné nebylo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Parametry nových telefonů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozhraní One UI

 

Fotoaparáty, multimediální dovednosti a výdrž

V čem se nicméně všechny tři modely liší jsou fotoaparáty. Začněme tedy hezky popořadě. Samsung Galaxy S10e má vepředu 10Mpx fotoaparát se světelností F/1,9. Vzadu je pak duální fotoaparát, který se skládá s ultraširokého fotoaparátu s rozlišením 16 MPx a světelností F/2,2 a hlavního objektivu s variabilní clonou F/1,5 až F/2,4 a rozlišením 12 MPx. Jde mimochodem o senzor s technologií Super speed Dual pixel.

Úplně stejné fotoaparáty nabízí také model Galaxy S10, ten má navíc na zadní straně ještě teleobjektiv nabízející dvojnásobný optický zoom se světelností F/2,2, který je napojen na senzor s rozlišením 12 MPx. To platí mimochodem také pro provedení Galaxy S10+, které má na zadní straně také trojitou optiku. Plusko má navíc ještě vepředu duální senzor. Kromě 10Mpx fotoaparátu se světelností F/1,9 je k dispozici ještě 8 MPx kamera se světelností F/2,2. Reálné testy fotoaparátů přineseme až v podrobné recenzi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované smartphony

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na přední fotoaparáty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10+ nabídne vepředu duální optiku

 

V multimediálních dovednostech nesmíme zapomenout ani na kvalitu zvukové reprodukce. K dispozici jsou stereofonní reproduktory, které nabízí opravdu hutný a vyvážený zvuk, však je také stejně jako u loňských devítek pomáhali kalibrovat experti společnosti AKG a jejich podání audia je podporováno také technologií Dolby Atmos. Je jedno, zda chcete poslouchat hudbu nebo sledovat filmy, stereo reproduktory uspokojí v tomto ohledu i náročnější posluchače.

Přestože výkon i výbava ve srovnání s devítkami narostly, výdrž by měla být lepší než u předchůdců. Lišit se ale bude model od modelu. Galaxy S10e nabídne akumulátor s kapacitou 3100 mAh, Galaxy S10 pak 3400 mAh a konečně Galaxy S10+ se pochlubí baterií s kapacitou 4100 mAh. Všechny tři modely budou podporovat 12W Qi bezdrátové nabíjení a prostřednictvím zadní strany budou schopny sdílet také vlastní energii s dalšími zařízeními – takto půjde nabíjet například nositelnou elektroniku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Všechny tři novinky nabídnou funkci sdílení elektrické energie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tuto vychytávku budou moci využít například nová bezdrátová sluchátka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kromě trojlístku nových chytrých telefonů se fanoušci mohou těšit i na celou řadu zajímavého příslušenství

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chybět kromě sluchátek…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

…nebudou ani nové chytré hodinky

 

Resumé

Chytré telefony Galaxy S10e, Galaxy S10 a Galaxy S10+ nabízejí proti předchůdcům hromadu nových funkcí a vylepšení. Skoro se chce napsat, že jihokorejskému elektronickému gigantu se podařilo dotáhnout předchůdce až k dokonalosti, i když detailní testy budou chtít ještě delší čas. Nicméně Samsung nasadil všemi třemi novinkami laťku pro letošní rok poměrně vysoko. V rámci předobjednávek máte nyní možnost získat sluchátka Galaxy Buds zadarmo

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy S10+

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (16)

Předražené kousky s moderní výbavou.

Samsung S10 přináší nový výkon, nový typ displeje a pár dalších novinek, ovšem o revoluci nejde. Ceny jsou tradičně hodně vysoké a dá se čekat pokles během roku. Už nyní je jasné, že S10e si koupí jen ti, kterým vadí větší rozměry, jinak cenově nedává moc smysl, přeci jen má už výbavu dosti osekanou a konkurence je výhodnější. S10 je asi cenový ideál, oproti S10+ má do ruky lepší rozměry a až na menší baterku, jednu chybějící kamerku a pár detailů je výhodnější. Ideální je dle mne kombinace 8 GB/128 GB, neb zbytek doplníte lacinější paměťovkou, zejména pokud dnes máte 256 GB moduly už pod 1 000 Kč s DPH. 6GB u S10e je zbytečně omezující, 20 litrů za něco takového nedává moc smysl, S10+ si koupí ti, co chtějí max a to rovnou 12 GB/1 TB verzi, kde už cena je extrémní, ale pak se nemusí nijak ve výkonu omezovat. Přesto kupovat telefon, jež na pohled nevypadá moc hodnotně za takovou cenu mi přijde hodně ujeté. Navíc zvolené barvy jsou hodně špatné, kde jsou ty časy, kdy Samsung nabízel krásnou S6 s Blue Topaz a podobné barvičky. Je to škoda, místo toho je tu nějaká hloupá žlutá, zelená a další nepěkné barvičky, ani bych z nich nevybral. Navíc snad bude i verze Note a bude vypadat lépe. Taky ten otvor v displeji působí dost rušivě, zejména u S10+, kde jsou díry dokonce dvě. To P30 Pro a Honor View 20 se mi jeví lepší, i jejich cena je příjemnější, leč výkonem a výbavou na Samsung nemají, ovšem ohledně foťáků bude otázka, zda Samsung S10 na tom bude lépe. Rozlišení displeje S10e je výsměch, přeci jen to mají už mobily za 2 000 Kč ač s obyčejnějšími displeji. A 4K nemá ani S10+ a přitom to měl Sony Ericsson, co se vyprodával za 8 000 Kč s DPH, moc cenovou politiku Samsungu nechápu a je to něco jako u IPhone, lidi za to prostě dají majlant, ale moc přidané hodnoty jim to oproti lacinější čínské konkurenci tak moc nepřinese.

@libich: Nastesti my vsichni mame zatim moznost volby a zvolime sami co se nam libi, proto nekomu staci android za 2k, nekdo chce S10 za 41k, co je na tom spatneho :)

@libich: A k čemu by vám bylo 4K na tak malém displeji? Možná marketingový tah, ale praktický přínos 0. Jsem si jistý, že na tak malém displeji rozdíl mezi 2K a 4K nikdy nepoznáte. Já osobně na svém 5.5palcovém S7 edge vystačím s Full HD a rozdíl po přepnutí na 2K je akorát v tom, že se mi rychleji vybíjí baterka...

Ověřený GEEK - level 3

@jannovak660: Rozdíl je v použití pro Samsung VR, jinak je přínos k ničemu.

@BERNADIC: Na to jsem nemyslel, máte pravdu.

@jannovak660: Co třeba VR ? Ja používám často a na 4K jsem čekal, proto si Samsung S10+ nekoupím a počkám až udělají pořádný display.

@mirekbartl: Na VR jsem nemyslel, máte pravdu.

@jannovak660: Co třeba VR ? Ja používám často a na 4K jsem čekal, proto si Samsung S10+ nekoupím a počkám až udělají pořádný display.

@jannovak660: Co třeba VR ? Ja používám často a na 4K jsem čekal, proto si Samsung S10+ nekoupím a počkám až udělají pořádný display.

@mirekbartl: Omlouvám se ale odpověď je mířena na pana @libich, bohužel mě to furt háže pana @jannovak660 :-)

@jannovak660: 4K na malém displeji je už na hraně rozlišovací schopnosti oka, přesto se projeví velmi jemnými přechody třeba u fotografií a možností nativního přehrávání videa ve 4K, ale máte pravdu, že vybíjení baterie se určitě zvýší.

Ověřený GEEK - level 3

@libich: Ne, 4K na takto malém displeji je daleko za rozlišovací schopností oka.
Ne blízko, ne okolo, ale daleko, daleko za.
K této tématice je venku nemálo výzkumu ke čtení.

@BERNADIC: Nemyslím si, že to je za rozlišovací schopností oka.
Sám vidím obrovský rozdíl ve videích ve full hd a v QHD.

Ověřený GEEK - level 3

@Martas331: Ehm ... tomu se říká komprese ;)

@libich: Pokud se mohu přidat, mě se nápad S10e líbí, jelikož mám rád telefony pod 150mm na výšku. S9 je takový můj limit. Tím je třeba pro mě éčko celkem atraktivní, i když mám jinak rád ten edge displej, který bych musel oželet (nejde o velkou škodu, ale přeci jenom...). V poslední době se telefony pouze zvětšují, a já jsem celkem rád, že se občas objeví nabídka, která zas není (až tak) osekaná na výkon.

První odborná recenze

Souhlasíte se závěry první odborné recenze? https://www.svetandroida.cz/samsung-galaxy-s10-recenze/

Máš něco na srdci?

nahoru