Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Samsung QE55Q7FN: dobrý model pro běžné uživatele

Samsung QE55Q7FN: dobrý model pro běžné uživatele

Produktové tipy
Samsung QE55Q7FN (2018) - 138cm_1066737973
Samsung QE55Q7FN (2018) - 138cm
Produkt není určen k prodeji.

Loni na jaře uvedl Samsung nové kousky svých QLED televizí v řadě 7. Zatímco ještě před rokem patřily tyto UHD/4K televize do vyšší cenové kategorie, nyní se dostaly na střední úroveň. Jak obstojí pokročilý model 7FN s úhlopříčkou 55 palců ve srovnání se svojí konkurencí?

Rozbalení a první dojem

Po rozbalení máte pouze jednu možnost, jak televizi k sobě do obýváku umístit, a to na připravený stojan. Jeho instalace a smontování je poněkud krkolomnější, skládá se ze tří kusů, které na první pohled nepatří k sobě, ale když se přenesete přes prohnutý tvar a pochopíte funkci vedení kabelů, bude se vám hned televize líbit o něco více. Připravte se, že za jinak velmi úzkou televizí (5,2 cm) budete potřebovat cca 10cm prostor, aby se vám hodně zasunutý stojan vešel. Pokud chcete televizi umístit na zeď, držák si budete muset koupit extra. Velmi povedený a elegantní je černošedý design s jemně zaoblenými rohy.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapojení

Do svých novějších televizí montuje Samsung svůj nový systém One Connect. Jeho obrovskou výhodou je, že do samotné televize vede pouze jeden úzký, prakticky neviditelný kabel a nikoli klubko propojovacích a napájecích kabelů. Ty jsou zapojeny do samostatné podlouhlé krabičky, kterou můžete umístit klidně i několik metrů daleko, či ji schovat třeba do skříňky. S televizí se propojí pouze úzkým kabelem, který můžete schovat do stojanu, kde už je pro něj připravena drážka. Ale i když budete mít televizi připojenou na zdi, nemusíte pod ní vytvářet krytí. Kabel je skutečně tenký a prakticky nenápadný. Ovladačem potom míříte na televizi, nikoliv na One Connect box.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První spuštění

Jakmile televizi poprvé zapnete, čeká na vás několik prvotních nastavení. Nastavení vstupů či ladění programů je jednoduché a intuitivní. Co je ale nepříjemné, že k prvnímu spuštění budete potřebovat buď přihlášení nebo registraci do Samsung zákaznické databáze. Bez tohoto kroku vás první nastavení nepustí dále. Je to nepříjemné hlavně proto, že v něm nevidíte na první pohled nějaký užitek. Výhody poznají jen ti, kdo již mají nějaký jiný Samsung přístroj (ideálně telefon), skrz který by sdíleli jednoduše například fotky nebo videa. Ale jestli pro tento účel používate například Google účet či žádnou další Samsung elektroniku nemáte, je to vlastně zbytečný krok.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozhraní a další nastavení

Operační systém Tizen od Samsungu má zřejmě nejlepší rozhraní pro chytré televize, takže ať už další nastavení nebo denodenní užívání je zážitek. V dolní části na vás svítí už připravené aplikace jako Netflix, Youtube či HBO, další najdete v obchodu s aplikacemi. Jejich pořadí na dolní liště si můžete libovolně a jednoduše měnit a nabídku kdykoliv bez problému vyvolat. Mezi další příjemné zážitky patří ladění televizních kanálů, především pro jejich pozdější jednoduché nastavení vlastního uspořádání. Vzhledem k tomu, že televize obsahuje také tuner pro DVB-T2, najde vám (v Praze) obyčejné ladění běžných televizních kanálů a radiostanic přes 100 záznamů. Ty si pořádkumilovní televizní diváci budou chtít seřadit podle svého a operační systém vám umožňuje s ním jednoduše pracovat. Plusem je, že nastavení mají vždy dvě úrovně - jednu základní pro běžné uživatele, kde najdete třeba jen tři základní položky a pak druhou, s pokročilými možnosti pro fajnšmekry, kde můžete například nastavovat obraz deseti dalšími parametry.

Ovladač

Než se vrhneme na samotnou televizi, ještě několik řádků k ovladači. Ten je velmi maličký (někdo by možná napsal, že bude ideální ke ztrácení), ale velmi praktický. I přes svůj plastový původ vypadá docela elegantně a pohodlně se drží v ruce. Je také velmi jednoduchý. Kromě ovládání hlasitosti a programů na něm najdete už jen pár dalších základních tlačítek. Zapomeňte na klasická tlačítka s čísly či na rychlá spouštěcí tlačítka třeba pro Netflix. Kolébky pro ovládání hlasitosti či programů se zdají na první pohled tvrdá, ale jakmile si zvyknete, bude pro vás brouzdání programy rychlejší než na většině dalších televizí. Ovladač je univerzální a můžete s ním například ovládat i Apple TV.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obraz

Dostáváme se k nejkontroverznější části. Model QE557FN nabízí to nejlepší, co může Samsung v této QLED kategorii nabídnout. Tedy velmi pěknou barevnost obrazu, ucházející pozorovací úhel či jemnost na maximální úrovni, tak jak se na UHD (4K) televizi patří. Exkluzivnější řady od Samsungu (8 a 9) jsou na tom podle ohlasů o něco lépe, především v úhlech pozorování či ještě větší jemnosti. Jestli ale přecházíte ze starších modelů, bude to pro vás nepochybně zlepšení. Ke cti Samsungu patří, že v továrním nastavení vypnul funkci Auto Motion, tedy věc, která vám sice vyšší frekvencí “vyžehlí” obraz, ale připravuje filmy o jejich “nedokonalost” a naopak vám z nich udělá televizní inscenace. Naopak v továrním nastavení je zapnutá funkce vyvážení jasu, která se snaží vyrovnávat rozdíly mezi jednotlivými scénami a střihy, reaguje však často i uprostřed nepřerušené scény, kam přidává nepříjemná “probliknutí”. A ještě jedna nepříjemnost, maximální kvalita HDR (větší dynamická barevnost) končí na verzi 10, zamrzí chybějící podpora Dolby Vision, který je dnes nejvyšší a nejkvalitnější metou v této oblasti. Obraz v obraze (PIP) funguje standardně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zvuk

Samotný poslech bez dalšího přidaného zařízení je docela příjemný a zvládá i dynamičtější a náročnější zvukové stopy. Můžete si také vyhrát s tím, jak moc prostorový zvuk má být, ale bavíme se samozřejmě stále o úrovni pro běžné sledování, na poslechy opery či nadupaného akčního filmu to nebude. Fajnšmekři si mohou zapojit k chytré krabičce svoje další zařízení, ve výstupech najdou klasický Digital output. Naopak není k dispozici jack konektor, sluchátka si tak připojíte jen pomocí Bluetooth. Z vybraných zvukových formátů podporuje QE557FN dekódování Dolby Digital. Jak už to tak bývá u modelu střední třídy, pro dekódování v DTS si budete muset vybrat jiný model.

Aplikace, média a DLNA

Jak už jsme psali, součástí předinstalovaných aplikací je například Netflix, Google Play nebo HBO. Podporu pro Samsung mají ale i Amazon Prime, Youtube, Voyo, Lepší.TV, Kuki.TV (nabízí v balíku s televizí měsíc zdarma na vyzkoušení). Součástí předinstalované nabídky překvapivě není aplikace pro HbbTV, tu si budete muset stáhnout (zdarma) extra. Co se týče napojení na vaše domácí multimediální centra, v základu najdete klasickou podporu DLNA, jen ji nesmíte zlobit například více routery zapojenými za sebou, s tím měl tento model při několika testech ať už přes wi-fi nebo u klasického kabelu opakovaný problém. Největší zásek vás ale čeká při přehrávání vlastních video souborů. Oficiální aplikace sice mluví o podpoře AVI, ale nikoliv v kombinaci s kodeky DIVX/XVID. Lepší je to s novějšími soubory zabalenými do MKV formátů, i když tam vás mohou občas zlobit titulkové stopy, obzvláště pokud jich máte pro jeden jazyk v souboru přibalených více. Můžete to samozřejmě obejít napojením na chytrou krabičku jiného střihu (Chromecast ve spojení s počítačem atd.), ale pak už ovládáte dvě zařízení místo jednoho, a to moc pohodlné není.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Další vybavení

Jestli už do vaší domácnosti pronikly nové technologie, můžete zkusit skrz aplikaci Smart Things monitorovat či ovládat také svojí další elektroniku (pračka atd.). Do domácnosti se také bude občas hodit Ambient mode, který dokáže nastavit několik uklidňujících motivů a nechat vaši televizi jen dokreslovat atmosféru pohledem na přírodu. Propojení s fotogalerií od Samsungu využijete hlavně v případě, že již používáte svůj Samsung účet na tyto věci. Zatím spíše experimentální aplikací je pro běžné používání hlasový asistent Bixby, kterému můžete dávat anglické pokyny, když nechcete s ovladačem moc klikat (“Run Youtube”), ale je třeba vyladit přízvuk, příkazy je třeba vyslovovat v angličtině opravdu jasně a hlasitě. Bixby také nefunguje uvnitř aplikací (“Spusť na Netflixu Stranger Things”). Ještě doplníme, že mezi aplikacemi najdete také internetový prohlížeč. Z hlediska rozhraní najdete vzadu 4x HDMI, 2x TV (vstup a výstup), napájení, síťový kabel, ex-link (servisní konektor) a common interface (pro dekodér či kartu). Ze strany poté 3x USB kontektory, ale pouze verzi 2.0.

Verdikt

Klady

  • Design televize

  • One Connect box (jeden kabel)

  • Rozhraní a operační systém

  • Aplikace a další vybavení

Zápory

  • QLED obraz se svými limity, chybí Dolby Vision

  • Průměrný zvuk, chybí DTS

  • Občasné výpadky DLNA, nepodpora DIVX/XVID

  • Samsung účet povinný pro spuštění

 

Model QE55Q7FN uvedl Samsung jako prémiový model a cenově byl ještě před rokem za peníze, které vzhledem k některým parametrům (QLED vs OLED, nepodpora DIVX) nebyly úplně efektivní. Nyní se prodává zhruba za 2/3 původní ceny a pro méně náročné diváky, přecházející ze starších modelů a využívající televizi jen na vysílání a připravené aplikace, je to dobrá volba.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Klady

"KladyDesign televizeOne Connect box (jeden kabel)Rozhraní a operační systémAplikace a další vybavení"
Nejvýraznější klady na televizi za 35 tisíc? Tak to je pěkně k smíchu, že v kladech není ani jeden technický parametr obrazu. Televizi si určitě nekoupím jen kvůli "designu, kabelu a dalšímu vybavení" :D:D:D to je vtip ne

@Vulc: test televize by mel vypadat asi takto... https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q7fn-q7f-q7-2018
neni tu zminka o freesync, hrani na PC a konzolich atd. atd.
Navic ted ve slevach je cena 7 a 8 rady identicka a 8ckova rada je velmi chvalena

@kozomrd: ano, ale ta co je chválená je u nás v označení q8DN a ne FN, tak pozor na to. Zásadní přímé zadní podsvícení má pouze DN a pak až q9

@Vulc: Souhlas 👍
Připadá mi, že recenzi psal někdo jakoze "dostal jsem ukol, tak ho rychle a povinné vypracuji"Takovou recenzi napíše i dítě v 8.tride ZŠ

Ovladač

Tento typ ovladače jsem měl možnost vyzkoušet u nižšího modelu televize a je to tragédie. Do chlapské ruky je úzký, tak pro malé dítě s drobnou dlaní. Ke spoustě funkcí se musíte dostávat zdlouhavě přes menu, což velmi znepříjemňuje a znechucuje užívání televize. U třeba firmy Panasonic je ovladač výborný. Zde vypadá jako ovladač pro nouzové používání v případě ztráty či poškození hlavního. Takto mizerný ovladač si u takovéto cenové kategorie rozhodně nepředstavuji.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru