Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Šikovné propojení mobilu s PC a další zajímavé novinky. Co přinesla aktualizace Windows 10 Návody
Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM
Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM
2 719 Kč 3 290 Kč
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM
Microsoft Windows 10 Pro CZ 64bit DVD OEM
3 718 Kč 4 499 Kč 3 545 Kč 4 290 Kč

Šikovné propojení mobilu s PC a další zajímavé novinky. Co přinesla aktualizace Windows 10

Společnost Microsoft opět spustila na plné obrátky po prvních porodních problémech instalace velké aktualizace operačního systému Windows 10 zvané October 2018 Update. Pojďte se s námi podívat, co od balíku nových funkcí a vylepšení čekat.

Microsoft již nějakou tu dobu drží u Windows 10 opravdu vysoké tempo inovací. Velké aktualizace desítek vycházejí dvakrát do roku, jednou na jaře, jednou na podzim. Přestože se proti první generaci Windows 10 změnil celý systém takřka k nepoznání, americký softwarový gigant si za všechnu svou práci nenechává zaplatit ani korunu. Jakmile jednou máte licenci na desítky koupenou, balíky vylepšení máte zadarmo.

To považuje řada lidí za samozřejmost. Je však nutné si uvědomit, že předchozí verze Windows se dočkaly vždy dvou či tří velkých balíků s novými funkcemi a vylepšeními. V případě desítek jde nicméně už o šestý vydaný balík. Samozřejmě tempo vydávání nových aktualizací je zběsilé a při šestiměsíčním vývojovém cyklu nemůže americký softwarový gigant nabídnout tolik vylepšení jako v případě, kdy jsou vydány aktualizace pouze jednou za rok či dva. Nicméně letošní podzimní update přináší hned několik zajímavých vylepšení, které rozhodně stojí za pozornost. Pojďme se tedy s nimi seznámit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows 10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows 10

 

Jak na instalaci

Microsoft vydal Windows 10 October 2018 Update už letos v říjnu. Aktualizace ale byla nakonec kvůli prvním porodním bolestem ze služby Windows Update zcela stažena. Microsoft ji opět uživatelům zpřístupnil až v průběhu listopadu. S ohledem na to, že bude velký balík nových funkcí a vylepšení určen pro stovky miliónů počítačů, bude distribuce aktualizací trvat klidně i několik týdnů.

Pravidelní čtenáři si ale nejspíše vzpomenou, že čekat vůbec není potřeba. Microsoft totiž nabízí nástroj zvaný Update Assistant, respektive v počeštěné verzi Pomocník s aktualizací Windows 10. Pomocí tohoto webového nástroje je možné balík plný novinek stáhnout do počítače okamžitě.

Tato šikovná utilita nejprve ověří, zda je počítač s aktualizací kompatibilní, respektive zda je k dispozici dostatek operační paměti a dostatečně svižný procesor. Teprve poté začne aktualizaci stahovat a následně i instalovat.

Rychlost stažení aktualizace je pochopitelně závislá na rychlosti připojení, samotný proces instalace pak trvá v návaznosti na rychlosti celé sestavy maximálně několik desítek minut. Až do nutného restartu se přitom vše odehrává na pozadí a uživatel může přitom nerušeně pracovat.

Stahovat Update Assistant můžete zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pomocník s aktualizací Windows 10

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testování kompatibility konkrétního stroje

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Příprava aktualizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Po restartu trvá aktualizace ještě několik minut

 

Obsluha telefonu z mobilu

Patrně největší předností nové aktualizace je vylepšená spolupráce operačního systému Windows 10 s chytrým telefonem, který je poháněn platformou Android od Googlu nebo iOS od Applu. Snadnější je přenášení nejnovějších fotografií z telefonu na disk počítače. Po bezdrátovém připojení prostřednictvím WiFi se zobrazí 25 posledních fotek, jež mohou být následně synchronizovány. Právě omezení na 25 momentek je uděláno záměrně, aby se zbytečně nepřetěžovala bezdrátová síť. Pokud potřebujete přenést více snímků, vhodnější je propojení s kabelem.

Synchronizace nových snímků je velmi snadná. Stačí z aplikace můj telefon přenést poslední pořízené momentky do libovolné složky na pevném disku. Popravdě nebýt omezení na 25 momentek, pravděpodobně by většina uživatelů už ani nevzala kabel kvůli synchronizaci fotek do ruky.

Prostřednictvím nástroje Váš telefon je možné také synchronizovat došlé SMS zprávy a odpovídat na ně z prostředí Windows s klávesnicí a myší. Psaní je tedy pochopitelně rychlejší než na dotykových displejích smartphonů. Synchronizace v případě našeho testovaného kousku byla poněkud pomalejší, ale nešlo o nic tragického. Na možnost napsat si zprávu na klasické klávesnici stojí za to chvilku počkat. Spravovat MMS zprávy nicméně prostřednictvím aplikace nelze.

Vývojáři z Microsoftu již nyní prozradili, že nástroj Váš telefon bude i nadále vylepšován. Už nyní jsou v plném proudu práce na zrcadlení obrazovky chytrého telefonu do prostředí Windows 10. Díky tomu půjde celý telefon ovládat na dálku s pomocí klávesnice a myši, ale s největší pravděpodobností také v prostředí desítek hrát mobilní hry z připojeného smartphonu. Mimochodem funkce zrcadlení by měla přijít v průběhu několika nadcházejících měsíců.

Představení aplikace Váš telefon

Aplikace Váš telefon v praxi

Jak získat aplikace Váš telefon

 

Chytřejší a přesnější vyhledávání

Viditelného zlepšení se ve Windows 10 dočkala funkce Vyhledávání. Celkově totiž bylo hledání ve Startu přepracováno. Takže místo pouhého názvu hledaného souboru, funkce či programu vidíte také jeho náhled. Díky tomu se nemusíte proklikávat výsledky vyhledávání a hledat ten správný, místo toho stačí najet myší na konkrétní výsledek a podle náhledu hned poznáte, o co se jedná.

Je nutné zdůraznit, že vyhledávání je mixem prakticky celého počítače, jak jsme naznačili již výše. Ve výsledcích se tak zobrazují nejen soubory, ale také konkrétní nastavení jednotlivých funkcí operačního systému, nainstalované aplikace a další položky – například položky z připojeného OneDrivu. V praxi je hledání velmi rychlé a subjektivně přesnější než u předchozí generace desítek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka vyhledávání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka vyhledávání

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka vyhledávání

 

Pohodlnější kopírování do schránky

Kopírování textu či souborů do schránky je v dnešní době pro většinu majitelů Windows 10 naprostá samozřejmost. Zkratky CTRL+C pro zkopírování a CTRL+V pro vložení zná snad každý. Doposud nicméně bylo možné zkopírovat do schránky vždy pouze jednu položku, po instalaci Windows 10 October 2018 Updatu je možné uchovat ve schránce klidně i více položek.

Jak to funguje v praxi? Zkopírovat je možné v rámci nové schránky především více textových položek, například v populární aplikaci Word je tak možné nakopírovat různé části textu, případně odkazy a pak při vkládání vložit ten, o který strojíte. Úplně stejně se pracuje také s obrázky, které mají menší velikost.

Schránku s historií je možné vyvolat pomocí zkratky Win+V, zde se vždy zobrazí několik naposledy kopírovaných informací, případně souborů. Zajímavé je také to, že chytřejší schránka je propojena s on-line účtem počítače. Pokud o to uživatel stojí, může snadno aktualizovat historii schránky s různými zařízeními, na kterých jsou nainstalovány desítky, ale například také s chytrými telefony.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Schránka s historií 

 

Edge v hlavní roli

Velký důraz byl věnován v rámci aktualizace také prohlížeči Edge. Změnilo se například nastavení, zapomeňte na ledabyle naházené předvolby jednu za druhou. Nově je vše pečlivě rozřazeno do smysluplných sekcí tak, aby se uživatelé snáze zorientovali. Pro ještě větší přehlednost jsou k popiskům připojeny také ikony jednotlivých kategorií.

Vylepšena byla také centrální nabídka s uživatelským obsahem, ve které se ukrývají kromě oblíbených položek také on-line články či elektronické knihy ke čtení. Svým designem se tato nabídka více přiblížila přepracovanému nastavení.

Microsoft také s novou verzí Edge vyrazil do boje proti automatickému přehrávání multimédií. To přijde vhod především u webů, kde jsou automaticky přehrávány především videa po zobrazení stránky, aniž by je uživatel sám spustil. Člověk se pak nestačí divit, když otevře více oken, odkud zrovna hudba hraje. Edge dělá těmto nepříjemnostem přítrž – automatické přehrávání můžete omezit, nebo zcela zakázat.

Funkce pro lepší učení v prohlížeči Edge

 

Novinek se dočkaly také nástroje pro pohodlnější čtení článků a dalších dokumentů. Sluší se připomenout, že Microsoft věnoval integrované čtečce v prohlížeči Edge velkou pozornost už při minulé aktualizaci, nyní ale ve vylepšeních pokračuje. Přibyl například slovník, který vysvětluje významy některých pojmů. Při čtení dovede Čtečka zvýraznit jeden nebo více řádků, což může přijít v praxi vhod, pokud se potřebujete na nějakou konkrétní pasáž textu více soustředit – například během učení.

Práce se udály také na jádře prohlížeče Edge. Nově podporuje API Web Authentication, přihlašovat se k jednotlivým webům je v tomto webovém browseru možné pouhým rozeznáním obličeje v rámci služby Windows Hello. Samozřejmě to platí pouze u internetových stránek, u kterých máte uložené heslo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Edge

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Historie

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nabídka sdílení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čtení

 

Drobná vylepšení, která potěší

Novinek, které Windows 10 October 2018 Update přináší, je samozřejmě daleko více. Vylepšení se dočkala například aplikace Rychlé poznámky (Sticky Notes). Šikovná je funkce sdružení lístků, jednotlivé poznámky je navíc možné synchronizovat například různými počítači a chytrými telefony, abyste je měli stále po ruce.

Původní nástroj Výstřižky byl nahrazen funkcí zvanou Výstřižek a skica. Jak už samotný název napovídá, ten je daleko sofistikovanější a v rámci konkrétních screenů obrazovky je možné vytvářet nejrůznější skici. Hodí se to například ve chvíli, kdy upracujete nějaký text a chcete k němu přidat rychlou poznámku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlé poznámky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Původní Výstřižky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Výstřižek a skica

 

Aplikace Poznámkový blok mohla dlouhá léta vypadat, že Microsoft její funkce nijak nerozvíjí. Velký update nicméně ukázal, že opak je pravdou. Poznámky se naučily přibližovat a oddalovat text a díky šikovným fíglům je možné s texem pracovat daleko rychleji než dříve. Například klávesami CTRL + Backspace je možné smazat naráz celé slovo, nebo při opakovaném stisku více slov jdoucích za sebou.

Tmavého skinu se dočkal Průzkumník Windows. Zda je povedenější než ten světlý, můžete posoudit sami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poznámkový blok dovoluje přibližovat/oddalovat text

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Poznámkový blok dovoluje přibližovat/oddalovat text

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Světlý Průzkumník souborů

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tmavý Průzkumník souborů

 

Další vychytávky se chystají

Některá vylepšení, na které jsme byli zvyklí z testovací verze desítek, se nakonec do finálního updatu nedostala. Práce na nich jsou nicméně v plném proudu a hromady dalších vychytávek bychom se měli dočkat zase na jaře příštího roku.

Řeč je například o panelovém prostředí pro aplikace, které by mělo po stránce uživatelského komfortu být jedním z největších vylepšení za několik posledních let. Ve zkratce se dá říci, že panelové prostředí dovolí otevírat v různých panelech několik různorodých aplikací tak, abyste mezi nimi mohli jednoduše a snadno přepínat podobě jako mezi okny v internetovém prohlížeči. Velmi dobře je chystaná funkcionalita popsána ve videu níže.

Panelové prostředí v akci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků (8)

avatar

Zvuk

dohnalek.pavel 26. 11. 2018 13:44

Může někdo potvrdit, že October Update už nedeformuje zvukový výstup s ovladači od HP?

rotter14 ROT
rotter14 26. 11. 2018 15:35

@dohnalek.pavel: Microsoft se nechal slyšel, že problémy které tu byly, opravil. Musíte vyzkoušet :)

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 26. 11. 2018 18:18

@rotter14: Tohle fakt opraveno není, to je ten důvod proč byla aktualizace stažena ... podruhé.

FARMACKA FAR

Obsluha telefonu z mobilu

FARMACKA 27. 11. 2018 8:20

Obsluha telefonu z mobilu > Je na case, protoze stavajici propojeni W10 s Androidem spociva v nainstalovani sileneho launcheru do mobilu, ktery je neprehledny, prekope mobil a vse upravene rozhaze do neovladatelne pozice. Trága, hned to slo pryc, nadale pouzivam TViewer.

Psojed PSO
Psojed 27. 11. 2018 8:51

@FARMACKA: obsluha telefonu z mobilu :D

JAROSLAV.URBAN JAR
JAROSLAV.URBAN 28. 11. 2018 19:03

@Psojed: Vy se vysmíváte, ale ona se jedna kapitola článku opravdu tak jmenuje.

Psojed PSO
Psojed 28. 11. 2018 23:24

@JAROSLAV.URBAN: No právě :D kapitola samozřejmě pojednává o obsluze telefonu počítačem, nikoli mobilem.

avatar
chetitus 13. 2. 2019 12:33

@FARMACKA: Já osobně tedy nesouhlasim, používám MS launcher už několik měsíců a naprostá spokojenost.

Máš něco na srdci?

nahoru