Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Solitaire má na krku 30 křížků. A přesto nepřestává bavit

Solitaire má na krku 30 křížků. A přesto nepřestává bavit

Události
autor: Petr Kirs

Psal se rok 1990, kdy se počítačový svět dočkal nového operačního systému Windows 3.0. Ten bez nadsázky způsobil revoluci. Nás však nyní bude zajímat především hra Solitaire, která byla nedílnou součástí této nové platformy.

Z dnešního pohledu může brát Solitaire jako jednoduchou hříčku, která měla lidem ukrátit dlouhé chvíle na počítači. Ve skutečnosti ale před třemi dekádami měla tato dnes stále ještě velmi oblíbená hra daleko větší význam.

První počítačové uživatele učila relativně novou disciplínu – přetahovat myší různé objekty na obrazovce na jiná místa. I když se to zdá dnes jako samozřejmost, před třemi dekádami tomu tak nebylo. Solitaire tedy bez nadsázky prorazil cestu myším k běžným uživatelům.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

První verze Solitairu v podání Microsoftu

Připomeňte si historii Solitairu

 

Právě to je jeden z hlavních důvodů, proč se na první pohled triviální hříčka dostala minulý rok až do Světové síně slávy. Solitaire se tak zařadil po bok takových pecek, jako jsou Doom, Tetris, World of Warcraft a Halo: Combat Evolved.

Jedna z nejpopulárnějších devadesátkových her, kterou měl díky platformě Windows nainstalovanou prakticky každý, nezmizel z počítačů ani ve světě aktuálně nabízených desítek. A Microsoft se netají tím, že se Solitairem počítá i přesto, že má na krku již třicet křížků – první verze totiž vyšla přesně 22. května 1990.

„Se vší pokorou jsme poctěni, že můžeme pracovat na hře, která byla pro spoustu generací návyková,“ neskrýval své nadšení Paul Jensen, produktový manažer divize Microsoft Casual Games. „V současnosti je hra lokalizována do 65 jazyků a je k dispozici na více než 200 trzích, a to včetně Antarktidy,“ doplnil Jensen.

V současnosti Solitaire nabízí samozřejmě daleko více herních studií než pouze Microsoft. Tato karetní hra existuje ve stovkách různých verzích, a to nejen pro počítače, ale také pro tablety a smartphony.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá Solitaire v současnosti

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru