Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
SONY UBP-X500 - levný, ale přitom kvalitní UHD Blu-Ray přehrávač Produktové tipy
Sony UBP-X500
Sony UBP-X500
4 339 Kč 5 251 Kč 3 298 Kč 3 990 Kč

SONY UBP-X500 - levný, ale přitom kvalitní UHD Blu-Ray přehrávač

autor: Karel Dvořák
Chcete si doma užívat filmy v UHD/4K, ale chybí vám správný přehrávač? Jedna z loňských SONY novinek nabízí za rozumné peníze kvalitní přístroj, který zvládá všechny starší i moderní disky a ještě vám přehraje vaše filmy uložené jinde.

Proč zrovna UHD Blu-Ray přehrávač?

S tím, jak se výrazně rozšiřuje nabídka 4K televizí a padají jejich ceny, stává se z 4K nový standard při výměně hlavního domácího displeje. Technologie zatím ale ne vždy doplňuje obsah, protože 4K obsahu je k dispozici zatím stále málo. V běžném televizním vysílání ho najdete minimum, lepší je nabídka v online půjčovnách jako iTunes nebo Netflix. Nejjistější nabídka jsou dobře známé 4K / UHD disky, pro jejich přehrávání potřebujete stejně vyspělý přehrávač. A testovaný Sony UBP-X500 už nabízí za jednu z nejnižších cen v kategorii opravdu moc dobrou kvalitu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

4K (UHD) u vás doma

Obraz rozlišení 4K nebo-li správně obraz v ultravysokém rozlišení (Ultra-High Definition) směřuje k tomu být novým standardem promítání doma či kdekoliv jinde. Zatímco standardní rozlišení s počtem řádku 576 najdete už jen na obyčejných TV kanálech či vaší DVD sbírce, víceméně nejběžnějším rozlišením pro všechny novinky je dnes Full HD - nebo chcete-li obraz s 720 či 1080 řádky. Toto vysoké rozlišení dnes už nabízí všechny Blu-Ray disky a k tomu odpovídající Blu-Ray přehrávače a také několik vybraných televizních stanic. S tím, jak se ale technologie hýbe dopředu, tak dalším krokem bude v nejbližších letech právě 4K/UHD. Tam už je počet řádků 2160, tedy dvakrát více než Full HD a celková plocha obrazu je tak čtyřnásobná. Jednoduše řečeno - v tomto rozlišení už uvidíte i trávu růst.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Blu-Ray nebo Blu-Ray UHD?

Pro přehrávání UHD disků je potřeba mít odpovídající Blu-Ray přehrávač, váš starý přehrávač nové disky ve vysokém rozlišení nezvládne. Naopak nové Blu-Ray UHD přehrávače, jako například testovaný UBP-X500, je zpětně kompatibilní a umožňuje zvládnout nejen Blu-Ray, ale také 3D Blu-Ray nebo starší DVD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Referenční obraz od Sony

Sony jako jediný výrobce se může pochlubit, že kromě přístrojů k nim může poskytnout i samotný obsah. Vybrané filmy od studia Sony - například filmová trilogie Spider-Man, bondovky začínající Casino Royale nebo nedávný dobrodružný film Jumanji: Vítejte v džungli - jsou zároveň perfektními referenčním disky pro testování. Ne každý UHD disk je automatickou známkou vyšší kvality. Pokud film nebyl natočený v digitálně 4K rozlišení (i takových filmů dnes je jen část), tak musel být být tzv upscalován, tedy dopočítán z menšího rozlišení (například z populárního digitálního standardu 2,8K) a nebo naskenován z filmového pásu. Během převádění může dojít k mnoha problémům a kvalita se tak různí: jsou desítky let staré filmy s perfektním přepisem a jsou zde nové filmy z mizerným přepisem. Sony si kvalitu hlídá a naprostá většina jejich disku a přepisů je perfektní. Pro upscale používá podobně jako v jiným přehrávačích Sony svojí technologii a v kombinaci s dalšími vylepšeními (24p True Cinema a Deep Colour 12 bitů) se snaží i z průměrných videí vymáčknout co to jde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HDR a ti další

Spolu s přechodem na vyšší rozlišení se snaží výrobci zavádět ještě další vylepšení obrazu i zvuku. Jedním ze způsobu je větší obrazová sytost barev, která by vynikla především na nejmodernějších televizích, jejichž černá je opravdu černá a i další barvy vypadají perfektně. Standardem v tomto směru je HDR, nebo-li High Dynamic Range. Existuje několik různých variant tohoto vylepšení, tento Blu-Ray přehrávač od Sony nabízí druhou nejvyšší možnou kvalitu, kterou je HDR 10. Výš je v tomto směru pouze HDR certifikace od Dolby nazvaná Vision, ale tu tento levný Blu-Ray přehrávač nemá. Podstatné pro vychutnání tohoto efektu je, že je třeba pustit si film, který tuto certifikaci má (bude vždy vidět na obalu) a budete ho sledovat na televizi, která tuto funkci podporuje (dnes většina nových 4K televizí).

Ten nejlepší zvuk

Blu-ray přehrávač SONY UBP-500 nabízí i dekódování zvukových stop v Dolby Atmos, Dolby True HD nebo DTS, ale opět platí, že je potřeba přehrávat filmy takto zmixované a to na soustavě, jejichž specifikace umožňují právě tento prostorový a dynamický zvuk. Přehrávač můžete používat i na přehrávání hudby, umí klasické hudební CD, dále Super Audio CD, ale i vypálené disky, které obsahují hudbu ve formátu MP3. Podobně zvládá i klasická datová CD, kde můžete mít nahrané buď obrázky v různých formátech jako JPG či PNG a nebo i filmy ve formátu MKV či AVI.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedno rozhraní stačí

S připojením na další zařízení je to jednoduché. Pro spojení s televizí či projektorem nabízí Blu-ray přehrávač klasické HDMI, pro připojení k sítí je tu standardní LAN konektor, na rozdíl od dražších modelů chybí připojení skrz Wifi. USB rozhraní potom můžete využít k přehrávání filmů či hudby z externích zařízení. To zvládne bez problémů přehrávání všech starších i modernějších audio či video formátů, ale připravte se, že s kódováním češtiny mohou být občas u některých titulků zabalených do MKV problémy. Samotné přehrávání videa je ale bez problémů a to včetně náročnějších 4K videí.

Verdikt

Za cenu v průměru okolo 5.000 Kč je Blu-Ray přehrávač Sony UBP-X500 ideální volbou pro ty, kdo nechtějí do nového UHD přehrávače investovat příliš moc peněz a zároveň chtějí víc než jen obyčejnou volbu. Technické parametry jsou vzhledem k ceně velmi dobré, ostatně tak jak by se dalo od značky SONY čekat. Jestli má přehrávač nějaké nevýhody, tak fajnšmekrům bude chybět podpora Dolby Vision, naopak běžným uživatelům může chybět Wi-fi či chybějící čeština v nastavení menu přehrávače. Jinak se ale jedná o velmi zajímavou koupi, kterou táhne nahoru především dobrý poměr cena/výkon.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků (8)

avatar Ověřený GEEK - level 2

Kvalitní? Levný?

BERNADIC Ověřený GEEK 16. 1. 2019 7:13

Popravdě, jak na to koukám - 100MB LAN, cena velice blízko PS4, které umí to samé a ještě víc ...
Hmmmmmm

karel.hlavaty KAR

Vtip?

karel.hlavaty 16. 1. 2019 8:33

Tohle je vtip, že ano? To je přece jen opsaný text od výrobce, to není vůbec žádná recenze. Děláte z lidí šašky, je to stejný jako s těma vašima slevama.

karel.hlavaty KAR

Od LG za 2000!!!!

karel.hlavaty 16. 1. 2019 8:40

A to jsem ještě nenapsal, že od LG koupíte to samý za dvojku. Hnus, velebnosti...

sam fisher SAM

Marketing pro tupce jak u mimozemšťana

sam fisher 16. 1. 2019 9:25

Od doby, kdy Czech computer koupil Mall, to jde s kvalitou obchodu dolů (bonus klub, komentare, na které nestíhají reagovat, stoupající marže CZC, slevy neslevy atd).A tenhle GeeK web? To je spíš ovce web, Geek čili nadšenec do IT a elektroniky se tady samozřejmě vůbec nic nového nedozví.

Lucie Vinicka - CZC LUC

Recenze

Lucie Vinicka - CZC 16. 1. 2019 10:04

Hezký den, děkujeme všem za feedback. Produkt u recenzenta opravdu byl, ale uznáváme, že do příště je co zlepšovat :). Zatím jsme alespoň změnili kategorii článku na produktový tip...

karel.hlavaty KAR

RE: Recenze

karel.hlavaty 16. 1. 2019 10:59

@Lucie: Děkujeme za informaci. Ono ale tak nejde ani o kategorii, jako o to, co tam ten člověk píše. Doporučovat tohle za 5000 je výsměch, viz. komentáře výše. Ten člověk zkrátka vůbec neví, o čem píše. A je to škoda, protože recenze tu čtu pravidelně, obzvláště ty o mobilech máte vždycky vážně hezky zpracované. Mimochodem tlačítko odpovědět požád hází chybu. Dělá to jen mě? Nebo je to nějaká chyba webu?

zdanek ZDA

Nic moc obsah, gramatické chyby

zdanek 18. 1. 2019 0:04

Obsah textu nic moc nepřináší, gramatické chyby pro zveřejněný dokument taky o něčem svědčí.
Tlačítko [odpovědět] vskutku nevede k tíženému cíli. Po napsání reakce a kliknutí na [Přidat] vyskočí "Chyba 404 - Stránku nelze najít" (Win10, Firefox).

avatar Ověřený GEEK - level 2

Nejdou odpovědi

BERNADIC Ověřený GEEK 18. 1. 2019 7:04

Nebojte, odpovědi nejdou na žádném prohlížeči.
Nahlášeno už to mají minimálně od prvního týdne, kdy tento web spustili, ale ... asi na to ještě nevyšel čas.

Máš něco na srdci?

Nahoru