Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Špičková ergonomie a RGB podsvícení i pro dva monitory. Co umí stolní držáky MAX v praxi?

Špičková ergonomie a RGB podsvícení i pro dva monitory. Co umí stolní držáky MAX v praxi?

Recenze
MAX držák pro monitor 17" - 32", RGB, stříbrná_167499936
MAX držák pro monitor 17" - 32", RGB, stříbrná
1 645 Kč 1 990 Kč
MAX držák pro dva monitory 17" - 32", RGB, stříbrná_1654371229
MAX držák pro dva monitory 17" - 32", RGB, stříbrná
2 471 Kč 2 990 Kč
autor: Saša Ševčík

Zajistit dokonalou ergonomii na pracovním či herním stole si kladou za úkol stolní držáky značky MAX. My jsme v redakci vyzkoušeli dva různé modely, které si poradí s jedním i dvěma monitory na stole, které se navíc chlubí RGB podsvícením.

Plaťte méně, získejte více. To je heslo značky privátní značky MAX, která nabízí celou řadu zajímavého počítačového, mobilního a televizního příslušenství. My jsme si již dříve představili držáky pro televizory v podrobné recenzi, tentokrát jsme se ale zaměřili na stolní držáky pro monitory. Jde o pokročilé modely s pohyblivými rameny a RGB podsvícením, které cílí na náročné uživatele. V nabídce nicméně naleznete také levnější provedení, vybírat můžete z držáků pro TV i pro monitory.

Držáky MAX pro monitory    Držáky MAX pro TV 

Vlastnosti testovaných stolních držáků MAX:

  • Pro monitory s úhlopříčkou 17“-32“
  • Nosnost jednoho ramene 9 kg
  • Vestavěný měřič napětí pružiny
  • Integrovaná zarážka otáčení o 270°
  • Doporučená tloušťka desky - svorka 10~85 mm, průchodka 10~80 mm

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyzkoušeli jsme dva držáky – pro jeden a pro dva monitory

 

Sestaveno raz, dva

I když na první pohled může konstrukce držáků s rameny působit příliš sofistikovaně, ve skutečnosti je jejich montáž na sestavení velmi jednoduché, jak si ukážeme níže na modelu pro jeden monitor. Vděčit za to můžeme i dobře zpracovanému obrázkovému návodu, díky kterému si s instalací poradí každý.

Jak vyplývá již z řádků výše, oba testované stojany se přidělávají přímo na desku stolu. To je také první krok, který musíte při instalaci učinit. Nejprve je však nutné se rozhodnout, jak přesně budete monitor uchycovat. K dispozici je totiž klasická svorka, která je určená pro desky o velikosti 10~85 mm.

Pokud plánujete s monitory často hýbat, bude vhodnější volbou průchodka, která je určena pro pracovní desky s tloušťkou 10~85 mm. U té je ale potřeba již dělat do stolu díru, pokud tedy není k dispozici již z výroby. Jedním dechem ale dodáme, že i první zmiňovaná možnost – svorka drží dva velké 27palcové monitory bez problémů, jak si ukážeme v další části recenze.

Po instalaci základny, stačí už jen vsadit pohyblivé rameno, pod krytkou na vedení kabelů propojit kabeláž RGB podsvícení a přimontovat VESA držák na samotný monitor. Ten pak nasadíte na pohyblivé rameno a je hotovo. Díky tomu, že je v balení vše přehledně uspořádáno a popsáno, instalace nezabere v praxi více čtvrt hodiny, maximálně 20 minut.

DSC09576.JPG
DSC09581.JPG
DSC09587.JPG

Sestavení stolního držáku zabere maximálně 20 minut

Držák pro jeden monitor: vzhled a kvalita zpracování

Testovaný držák MAX, který je určený pro jeden monitor, unese panely s hmotností až 9 kg. V praxi tak není vůbec žádný problém, pokud na něj umístíte klidně až 32“ obrazovku, jejíž hmotnost se skutečně bude blížit maximální udávané hodnotě. Díky vestavěnému měřiči napětí, který využívá systém pružiny, snadno upravíte tuhost celého stojanu přesně na míru konkrétního monitoru. V praxi to funguje skvěle, stačí otočit jedním šroubkem na rameni.

Kovová konstrukce stojanu působí opravdu masivním a pevným dojmem, a to v jakémkoliv úhlu náklonu. Vzhledem k tomu, že monitor lze vysunout díky ramenu klidně i o 60 centimetrů nad základnu stojanu, tuhost je v tomto případě klíčovým parametrem. Během testů jsme ale se stojanem neměli žádné problémy, držel pevně na svém místě přesně tak, jak jsme v danou chvíli zamýšleli.

Držák je vyroben z prémiové oceli, plastu a hliníku s práškovým pískováním. Samotné rameno je přitom kompatibilní s VESA standardy 100 x 100 a 75 x 75, umístit je na něj možné monitory s úhlopříčkou 17“ až 32“. Celý držák je vyveden v odstínech matně stříbrné a černé barvy, na stole působí tedy i poměrně elegantně.

DSC09630.JPG
DSC09636.JPG
DSC09641.JPG

Vzhled a zpracování držáku s jedním ramenem

Široké možnosti ergonomie

Naťukli jsme to již v řádcích výše, ale ergonomie je v případě testovaného stojanu tak důležitá, že si zaslouží vlastní kapitolu. Díky tomuto držáku si totiž budete moci s obrazovkou na svém stole dělat doslova, co vás napadne.

Stojan nabízí možnost náklonu -40° ~+90°, otočení o +90°~-90° a natočení o +180°~-180°. Pokud správně nastavíte tuhost pružiny, můžete pouhým zatažením monitor přisunout přímo před svůj obličej, abyste při editaci fotografií vyretušovali i ty nejmenší drobnosti, zatáhnout zpět k zadní hraně stolu tak, aby byl panel v optimální poloze – využívat přitom můžete různé výšky panelu, jak je vidět na snímcích níže. Stejně tak je možné pootočit panel o 90° a používat jej v režimu na výšku.  

Velmi praktické je toto řešení, pokud máte obrazovku s dotykovou plochou. Díky držáku si v takovém případě můžete monitor přitáhnout a položit přímo přes sebe a pracovat s ním, jako kdybyste kreslili do nějakého skicáku. Když pak potřebujete klasický monitor na hraní či multimédia, jednoduše stojan zase oddálíte.

Testovaný kousek je navíc vybaven praktickou zarážkou otáčení o 270°, která zabraňuje vychýlení ramene monitoru do obrazovky nebo stěny.

DSC09683.JPG
DSC09694.JPG
DSC09707.JPG

Ergonomie stolního držáku MAX pro jeden monitor v praxi

Budiž světlo!

Lákadlem testovaného kousku je také RGB Multi-Color podsvícení, které působí naživo velmi efektně. V praxi ale velmi pomáhá při hraní nebo práci v noci. Jemný zdroj světla totiž změkčuje přechod mezi zářící obrazovkou a tmavou stěnou, což je pro naše oči rozhodně příjemnější.

Konkrétně svítí samotný podstavec a rameno v horní části i po straně. Pomocí dodávaného dálkového ovladače přitom můžete nastavovat různé světelné efekty či konkrétní barvy, ve kterých má držák zářit. Nechybí ani možnost nastavení intenzity podsvícení či jeho úplné vypnutí.

Žádný obslužný software není potřeba, vystačíte si pouze se zmiňovaným ovladačem. Napájení je realizováno prostřednictvím USB-A kabelu, který můžete zapojit do libovolné nabíječky či přímo do počítače. Samotný síťový adaptér však není součástí balení.

01.JPG
DSC09659.JPG
DSC09660.JPG

RGB podsvícení v akci

Držák pro dva monitory: vzhled a kvalita zpracování

Testovaný držák MAX pro dva monitory má podobné základy jako ten pro jeden panel. K dispozici jsou tedy dvě masivní ramena, která je možné naklápět, natáčet i otáčet. Každé z nich má nosnost až 9 kg, což by mělo opět stačit pro monitory s úhlopříčkou 17“ až 32“. Pro úplnost dodejme, že podporovány jsou modely se standardem VESA 100 x 100 a 75 x 75.

Obě ramena jsou vyrobeny z prémiové oceli, plastu a hliníku s práškovým pískováním. Celý držák je vyveden v odstínech matně stříbrné a černé barvy, na stole působí tedy i poměrně elegantně. Hlavním rozdílem je tedy základna, která se přidělává ke stolu. Ta je ve srovnání s modelem pro jeden monitor širší a zvládne pojmout obě ramena. Doporučená tloušťka desky je přitom stejná – svorka zvládne 10~85 mm, průchodka pak 10~80 mm.

Po zkušenostech s jedním monitorem patrně nikoho nepřekvapí, že i model pro dva panely působí opravdu masivním a pevným dojmem. Během praktických textů jsme nepřišli na žádné neduhy.

DSC09754.JPG
DSC09766.JPG
DSC09768.JPG

Takto vypadá držák MAX pro dva monitory

Ergonomie zůstala skvělá

Vzhledem k tomu, že ramena jsou u obou držáků totožné, ergonomie zůstala skvělá i v případě provedení pro dva monitory. Stojan tedy nabízí možnost náklonu -40° ~+90°, otočení o +90°~-90° a natočení o +180°~-180°. My jsme na tomto držáku používali dva monitory Dell UltraSharp U2722D s úhlopříčkou 27“ a hmotností 4,4 kg.

Obzvláště při použití dvou panelů je klíčové správné nastavení tuhosti pružiny. Abyste byli schopni monitory správně vyrovnat do jedné roviny, je nutné mít na obou ramenech stejně nastavený vestavěný měřič napětí – to je právě ona zmiňovaná pružina. Chce to tedy chvilku práce, abyste vše vyladili, ale výsledek je skvělý. Ať už budete využívat režim na šířku, pivot či kombinaci obou možností, monitory pevně drží na svém místě.

Ani zde přitom nechybí zarážka otáčení o 270°, která zabraňuje vychýlení ramene monitoru do obrazovky nebo stěny.

DSC09796.JPG
DSC09808.JPG
DSC09818.JPG

Dva monitory s hmotností 4,4 kg nečiní stojanu žádný problém

Dvakrát RGB podsvícení

Ani u držáku pro dva monitory nechybí RGB Multi-Color podsvícení. Opět můžete nechat rozzářit samotný podstavec a obě ramena – v horní části i po straně. Pomocí dodávaného dálkového ovladače přitom můžete nastavovat různé světelné efekty či konkrétní barvy, ve kterých má držák zářit. Nechybí ani možnost nastavení intenzity podsvícení či jeho úplné vypnutí. Žádný obslužný software není potřeba, vystačíte si pouze se zmiňovaným ovladačem.

Napájení je realizováno prostřednictvím USB-A kabelu, který můžete zapojit do libovolné nabíječky či přímo do počítače. Samotný síťový adaptér však není součástí balení.

DSC09842.JPG
DSC09848.JPG
DSC09852.JPG

RGB podsvícení stojanu pro dva monitory

Šikovné detaily

Ještě před závěrečným hodnocením se sluší vyzdvihnout šikovné drobnosti, kterými se oba testované držáky chlubí. Právě ty totiž ukazují, jaký měl výrobce smysl pro detail a jak si vyhrál i s těmi nejmenšími detaily.

Řeč je v první řadě o sofistikovaném systému vedení kabeláže. V horní části za monitorem je k tomuto účelu určena pouhá plastová průchodka, ve spodní části je ale možné kabely vést pod plastovým krytem přímo samotným ramenem, aby zbytečně nehyzdili okolí. Dokonce i na samotné základně stojanu je pak plastová krytka, která vám dovolí snadno urovnat kabeláž za stolem.

Vyzdvihnout si zaslouží také vestavěný měřič napětí pružiny, díky kterému můžete skutečně pracovat s monitorem pohodlně a efektivně. Pokud vysloveně nechcete panel pravidelně otáčet na naklánět, můžete utáhnout i příslušné šroubky v daných spojích tak, aby byla konstrukce pevnější. Žádné nářadí přitom nemusíte kupovat, vše potřebné k sestavení a obsluze je součástí balení.

DSC09604.JPG
DSC09745.JPG
DSC09746.JPG

Detailní pohled na systém vedení kabeláže.

Závěrečné hodnocení

Držáky MAX zaujmou hned na první pohled RGB podsvícením, které dovede při hraní her, práci i ledování filmů navodit tu správnou atmosféru. Barvy podsvícení přitom můžete snadno upravovat pomocí dodávaného dálkového ovladače přesně podle vlastních představ. Nejde však pouze o design, v případě držáku MAX pro jeden či dva monitory získáte zároveň robustní stojan, který se chlubí širokými možnostmi ergonomie a i větší a těžší panely drží pevně na svém místě. Výrobce si přitom vyhrál u obou testovaných modelů i s těmi nejmenšími detaily, díky čemuž je použití v praxi velmi příjemné a intuitivní. Velmi snadná je také instalace.

Držák MAX pro jeden monitor    Držák MAX pro dva monitory 

 

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru