Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Špičkový monitor Asus VG27AQ osloví náročné hráče [GEEK testuje]

Špičkový monitor Asus VG27AQ osloví náročné hráče [GEEK testuje]

Recenze
ASUS TUF VG27AQ - LED monitor 27"_1632581096
ASUS TUF VG27AQ - LED monitor 27"
6 769 Kč 8 190 Kč
6 603 Kč 7 990 Kč

Rozhodl jsem se k přechodu ze svého současného 24” TN FHD 144Hz monitoru s G-Sync na model o větší úhlopříčce a s vyšším rozlišením. Výběr jsem provedl z kvalitních IPS panelů, a nakonec má volba padla na tento model od Asus. Monitor osobně využívám především ke hraní a běžné pracovní činnosti. Co mě vedlo k tomuto výběru?

Výkon grafických karet se nám s novou generací zásadně posouvá, takže bude již správná doba na to, aby se daly hry provozovat v QHD rozlišení na vysoké FPS. Osobně jsem chtěl upřednostnit vyšší jemnost rozlišení na 27” panelu, než volit větší úhlopříčku.

Další požadavek byla obnovovací frekvence 144/165Hz pro plynulé hraní a samozřejmostí jsou dnes již funkce Freesync a G-Sync. IPS panel mě pak lákal pro věrné podání barev a u této matrice se u kvalitnějších panelů povedla již velmi dobře odladit odezva, která byla dříve nevýhodou těchto panelů. Nyní už se pojďme podívat podrobněji na testovaný model a popsat si jeho výhody i nevýhody, což může pomoci s rozhodováním před koupí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Asus VG27AQ

 

Balení a konstrukce

Monitor je pečlivě zabalen a silné polystyrény chrání před nechtěným poškozením. Součástí balení je bytelná základna stojanu, napájecí kabel, a také propojovací kabely Display Port i HDMI, takže nemusíte nic k monitoru dokupovat. Dále už je přiložen jen obrázkový návod k zapojení a manuál.

Instalace základny stojanu je pak zcela jednoduchá. Ideálně si položit panel obrazovkou dolů a pak jen stačí spodní část stojanu nasunout a dotáhnout připravený šroub. Robustní pivot umožňuje prakticky libovolné nastavení obrazovky.

Lze natáčet do stran, polohovat nahoru, dolů, otáčet kolem své osy, i naklápět dopředu či dozadu. Ergonomie a zpracování se povedlo zkrátka na jedničku a vzhled je na můj vkus také zajímavý. Základna stojanu nezabere zbytečně mnoho místa na stole a červená linka okolo otočného kruhu přidává na atraktivitě.

Zespodu na zadní straně máme vyvedeny vstupy. Přítomen je jeden DP vstup verze 1.2, 2x HDMI, napájecí a pak zde najdeme ještě analogový audio výstup pro sluchátka. K ovládání monitoru pak slouží 4 tlačítka a joystick umístěný z boku monitoru na zadní straně. Monitor je vybaven i základními reproduktory.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední strana monitoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jedna z bočnic

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana monitoru

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detailní pohled na popisky konektorové výbavy

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Konektorová výbava

 

Displej a parametry

Tento model disponuje panelem AHVA IPS od AU Optronics s barevnou hloubkou 8 bitů a rozlišením 1440p. Nativně se jedná o 144Hz panel, ale bez problémů se dá v menu nastavit přetaktování na 165Hz. Pro využití maximální frekvence je třeba zapojit přes DP kabel a stejně tak, pokud chcete využít funkce G-Sync jako vlastník grafické karty od Nvidia. Jedná se o FreeSync monitor, který má zároveň G-Sync compatible certifikaci, takže nejste při výběru grafiky nijak limitováni. G-Sync se po zapojení nastaví v ovladačích automaticky díky dané certifikaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Obraz a nastavení

Kalibrace barev z továrny je na slušné úrovni, což nám prozradí odborné recenze, které pomocí sondy dokáží panel změřit, a také správně nastavit. Stáhnul jsem si ICC profil pro tento model ze stránek Rtings.com. Pak už je třeba prakticky jen upravit jas dle vašich světelných podmínek v dané místnosti, plus jsem provedl uživatelské nastavení teploty barev a kontrastu, opět dle doporučení. Sice se může každý kus o něco lišit, ale měli byste se tímto dostat blízko ideálu.

Po nastavení mě obraz opravdu usadil do křesla. Přechod z TN panelu na kvalitní IPS a ještě k tomu s jemnějším rozlišením je opravdu znát. Je to nový zážitek a jasný posun na vyšší level. Pokaždé je třeba nechat zvyknout oči nějaký čas na nový kontrast a jas, ale zpět už se dobrovolně prostě nevrátíte a raději nebudete chtít již svůj starší TN monitor ani zapnout.

U svého kusu jsem nenarazil při testu na žádný vadný pixel, povedená byla také uniformita černé téměř po celé obrazovce, menší IPS glow jsem pozoroval jen v pravém dolním rohu a u středu dole, takže štěstí na daný kus. Velmi dobré jsou i pozorovací úhly, takže můžete bez nějakých problémů sledovat např. film ve více lidech či z jiného úhlu.

Nezapomeňte také v menu monitoru aktivovat Over Clocking funkci, která vám panel přepne na 165Hz. Je pak ještě třeba v ovladačích grafické karty zkontrolovat, zda je monitor nastaven na jeho nativní rozlišení a obnovovací frekvenci přepnout ze 144Hz právě na 165Hz, která se nabídne po aktivaci přetaktování. U toho zároveň zkontrolujte, zda je aktivován G-Sync. V mém případě jsem při testování použil kartu RTX 2070 Super, takže se budeme věnovat této funkci. S AMD kartou pak není problém využít Freesync.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Menu monitoru a ovládání

Asus musím pochválit za malý joystick pro pohyb v menu. Je to opravdu skvělé řešení a již nemusíte složitě nahmatávat určitá tlačítka, prostě vše zvládnete tímto joystickem. Člověk si u toho zavzpomíná i na časy minulé, kdy to u her bez tohoto zařízení prostě nešlo.

Pokud se podíváme blíže na nabídky v menu, tak na první záložce máme určité režimy pro typ her. To osobně přeskakuji a všechna nastavení vytvářím pod profilem Racing Mode.

Na druhé záložce je možnost nastavit Blue Light Filter pro eliminaci modrého světla při používání v noci za horších světelných podmínek, což by mělo chránit vaše oči. Dá se přepínat ve více úrovních a očím to opravdu uleví.

Na třetí záložce máme nastavení jasu a kontrastu. Kontrast nechávám dle doporučení na 80, jas si pak upravíte individuálně (v mém případě jsem nechal na 65), teplotu barev jsem uživatelsky nastavil dle Rtings na hodnoty 89/95/100.

Čtvrtá záložka bude důležitá pro nastavení chování monitoru ve hrách. Zde si napíšeme v jiné kapitole více ohledně nastavení Trace Free neboli funkce overdrive pro ideální plynulost a odezvu. Dále je zde možno zapnout ELMB funkci, která pomáhá ještě více vylepšit dojem z plynulosti a může dodat rovnoměrnější černou.

Tuto funkci musím vyzdvihnout, jelikož jediný Asus umožňuje zapnutí ELMB zároveň se synchronizací Freesync/G-Sync. Tohle konkurence prostě neumí a je to tedy velká výhoda tohoto monitoru. U jiných panelů si musíte vybrat, zda chcete požívat G-Sync nebo ELMB, dohromady fungovat neumí. Pak už bych zmínil na této záložce jen onu možnost zapnout přetaktování panelu na 165Hz a možnost kontroly zapnutí funkce Adaptive-Sync.

Ostatní nabídky nepřináší již nic zásadního, nastavení hlasitosti při použití reproduktorů, volbu výstupu, nastavení menu a úsporného režimu. Dobrá věc je pak možnost uložení 3 oblíbených profilů nastavení do paměti monitoru a odtud lze pak jednoduše dané profily přepínat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Shadow Boost

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

HDR

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Asus Cinema HDR / Gaming HDR

 

 

Hry v praxi a doporučené nastavení

Nyní se zaměříme na to hlavní, v čem tento monitor vyniká, což je herní užití. Monitor disponuje velmi nízkou odezvou především při vyšších fps. Při 60Hz už to tak dobré není, zde se ukazuje slabší stránka tohoto panelu. Ale pořád se jedná o slušné hodnoty, kdy nedochází při správném nastavení Trace Free k překmitům a viditelným duchům.

Tím se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, což je ideální nastavení funkce overdrive neboli Trace Free u Asus. Pro co nejlepší odezvu a plynulost je třeba nastavit určitou hodnotu této funkce. Asus nabízí nastavení v šesti krocích (0/20/40/60/80/100). Navíc nám do toho vstupuje synchronizace, v našem případě G-Sync, která zobrazí tolik Hz, kolik pošle grafika fps. A zde je třeba dle náročnosti dané hry reagovat nastavením ovedrive. Pokud to přeženete, může docházet k překmitům a artefaktům v obraze. Pokud snížíte moc, tak to má zase vliv na horší odezvu. Takže ideální nastavit dle fps hry, co hrajete.

U maximální hranice 130-165fps doporučuji nastavit hodnotu 80 pro co nejrychlejší odezvu bez zaznamenání přepalů, případně 60, která funguje podobně s o něco menším překmitem. Stejná hodnota 60 se dá doporučit pro rozsah od 110fps výše. Takže obecně, pokud mi hra dává stabilně 110-165fps, můžu použít jedno nastavení. 80-110fps bych doporučil nastavení 40, a pokud se budeme pohybovat pod 80fps, pak dát 0 nebo 20. Hodnotu 100 pak můžeme zcela ignorovat, tam jsou již artefakty v obraze zásadní.

Takže si vlastně můžeme vytvořit 3 profily, které si je dobré jednoduše uložit do nabídky monitoru a přepnout je pak přes menu dle potřeby. Je to trochu uživatelsky komplikovanější, ale většina monitorů nemá jedno ideální nastavení overdrive pro celý rozsah. U Asus je to odstupňováno celkem zbytečně po více krocích, což je menší nevýhoda tohoto monitoru, a je dobré být uživatelsky trochu zkušenější. Pokud to zvládnete, je hraní na tomto monitoru opravdová radost, kdy dostanete skvělé barevné podání s jemným rozlišením a perfektní plynulostí. Velmi nízké je také zpoždění vstupu, které má opět výborné hodnoty.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

ELMB sync - rarita od Asusu

Co nám vyváží trochu složitější nastavení Overdrive, je možnost zapnutí ELMB funkce zároveň s G-Sync. Jak už jsem psal výše, disponuje touto možností jen pár modelů od Asus a je to jejich vlastní technologie, kterou u konkurence zatím nenajdete. Nebudu se složitě rozepisovat, jelikož by to dalo na samostatný článek. Prakticky se jedná o další funkci pro snížení rozmazání pohybu. Po zapnutí této funkce v menu se vám automaticky jas přenastaví na 90 a zamkne se možnost upravovat Trace Free hodnoty. Pocitově musíte posoudit sami, zda poznáte ještě další zlepšení. Za mě tam je, ale doporučuji tuto funkci zapínat pouze nad 110fps, kdy funguje opravdu dobře.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Shrnutí a závěr

Volba monitoru Asus VG27AQ u mě splnila očekávání náročnějšího hráče. Jedná se opravdu o špičkový herní monitor, který vás přesvědčí skvělou konstrukcí, výborným podáním barev a plynulostí. Doporučil bych jej především těm, kteří budou kombinovat s tímto monitorem silnou grafiku, jelikož jeho největší výhody jsou právě při vyšších fps u maxima rozsahu. Pak dosáhnete díky skvělým funkcím dokonalé plynulosti, vaše reakce budou rychlé a z hraní budete mít o to větší radost. Barevné podání vám po přechodu z TN panelu otevře nové obzory, stejně jako jemnost QHD rozlišení na 27” monitoru.

Celkově převažují plusy, mírná výtka by byla ke složitějšímu nastavení Trace Free pro ideální plynulost a odezvu, zde by mohl Asus příště zjednodušit nastavení i pro méně zkušené. Ale jinak není moc co dodat, máme tu jeden z nejlepších herních monitorů v dané třídě, a to i v solidní ceně. Monitor tak můžu za sebe jednoznačně doporučit a udělit mu vysoké hodnocení. Paření zdar!

To chci

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (6)

Co ty fotky?

Co ty fotky z jiného review, konkrétně hardware unboxed? Nevztahuje se na tohle náhodou autorský zákon? Taky mě zaráží, že když autor monitor vlastní, proč neudělal vlastní fotky. Nicméně, monitor má hrozný výkon na nižších fps. Kdyby někdo zkoušel hrát na locknutych 60fps, tak má panel silně viditelný inverse ghosting.

Master GEEK

@Anknownlolz: Nejsem profesionál co se týče focení a fotit zrovna lesklý monitor plný odrazů není opravdu ideální. Fotky přidělila redakce. U jiných recenzí si většinou vlastní foto dělám. Co se týče 60Hz, tak tam je slabina tohoto panelu, proto tam uvádím, že je ideální pro kombinaci se silnou grafikou. Ale jinak po vypnutí Trace Free nebo nastavení na 20 je i zde výsledek pořád solidní oproti levnějším VA/IPS panelům. To už si uživatel musí vybrat, co u monitoru upřednostňuje.

@Anknownlolz: Tento monitor vlastním od srpna 2020 a při správném nastavení není problém jet i na těch 60 fps.

Master GEEK

@mys8: Souhlasím, jen se musí přepnout Trace Free na hodnotu 0. Stejně tak o tom píší v recenzi na Rtings.com:
"The VG27AQ has an okay response time at 60Hz. The best Overdrive setting is '0' as there's no overshoot and there's no visible ghosting with fast-moving objects like the other settings. "

FHD

Dobrý den, rád bych se zeptal jak je na tom obraz, když něco jede jen na FHD například ve hrách. To je samozřejmě asi spíš pocitová záležitost a asi to není stejné, jako když to je nativní rozlišení panelu, ale zajímala by mě zkušenost pokud je. Díky.

DisplayPort

Dobrý den. Jsem vlastníkem tohoto monitoru. Potřeboval bych prosím radu jaký DisplayPort by byl vhodný pro tento monitor. Grafická karta RX 7900 XT. Předem moc děkuji.

Máš něco na srdci?

nahoru