Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Svoboda 1945: Liberation – výlet do složitého období naší historie

Svoboda 1945: Liberation – výlet do složitého období naší historie

Recenze
autor: Miroslav Václavík

Každý národ si ve své historii nese lehčí i těžší momenty. Velká vítězství, smutné prohry, zásadní rozhodnutí, jež se bez kontextu tehdejších okolností mohou jevit zcela nepochopitelnými. Další z podobně zásadních kapitol československé historie si vzali do hledáčku tvůrci Attentat 1942, a to odsun Němců po druhé světové válce a navazující nástup komunistů k moci.

Ve hře Svoboda 1945: Liberation od studia Charles Games se vydáváme na cestu zpátky do neslavné části naší historie. Poválečného období, plného nadšení z právě skončeného válečného konfliktu, pocitu křivdy a nenávisti vůči všem Němcům a postupného nástupu komunistů, jenž měl vést k lepším zítřkům po těžkých letech války. Přestože jde o jeden z kritických milníků české historie, který na další desítky let určil ráz a vývoj celé země, se na něj ve školních lavicích dostává jen zřídka. Člověk se za roky naučí mnohem více o starověkých civilizacích a středověkých panovnících, ale věci, jež přímo ovlivňovaly a nadále ovlivňují naše životy, se kvůli množství učiva už nestihnou probrat.

20210907192920_1.jpg
20210907192738_1.jpg
20210907192728_1.jpg

Když chce člověk znát z naší novodobé historie více než úplné základy, musí se o téma mnohdy zajímat vyloženě sám. Dohledávat si, poslouchat, sledovat, bavit se s lidmi. Podobná proaktivita však pochopitelně není pro každého, jestliže však cítíme potřebu i někoho takového k historii a souvislostem dovést, musí být cesta příjemná a jasná. Svoboda 1945: Liberation je pak přesně tou stezkou, po níž můžeme mladé, ale i starší poslat.

Skvělé pro doplnění dějepisu

Je nutné říct, že člověk, který se o historii alespoň v nějaké míře zajímá, nenajde během hraní Svobody příliš nového. Možná objeví nový termín v encyklopedii, mnohem větší měrou však na informovaného hráče zapůsobí atmosféra. Kontext, jenž se skrz učebnice dějepisu a od školní tabule těžce přenáší. Zkuste si být na chvíli sedlákem, na kterého padá komunistický režim, represe a následné zabavování majetku. Podívejte se na situaci kolem odsunu Němců z pohraničí pohledem tamějšího Němce, Čecha nebo vojáka, jenž s odsunem pomáhal.

20210907192455_1.jpg
20210907193034_1.jpg
20210907193459_1.jpg

Jakmile o tématu nevíte vůbec nic, protože jste ho ve škole nestihli, byli jste zrovna nemocní nebo vás dříve historie nezajímala, dokážete si udělat komplexní obrázek o tom, co odsun a příchod komunistického režimu znamenal. Hra skvěle kombinuje hravou formu objevování dle adventurních postupů spolu s naučnou částí, kdy krok po kroku zjišťujete, co bylo co. Pomáhají k tomu vzpomínky místních, historické materiály či již zmíněná encyklopedie nejdůležitějších pojmů.

Víc hra, než byste mysleli

Svoboda 1945: Liberation není klasickou hrou, to je každému jasné už na první pohled. Nejde však o hru tak málo, jak by se někdo mohl obávat. V průběhu adventurního objevování hledáte témata, důkazy a předměty jen o něco jednodušeji, než jste u „klasických her“ zvyklí. Několikrát v průběhu relativně krátkého kousku se navíc dostane na minihry a drobné hlavolamy – ty jsou jednou zajímavější, jindy až zbytečně triviální. Skvělým příkladem je již zmíněná strategická vložka, kdy v roli místního sedláka zkoušíte přežít ve stále se ztěžujícím prostředí povinných odvodů, vysokých pokut a rozmáhajícího se JZD.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hráč, který se do Svobody dostává kvůli rozhodnutí o budoucnosti místní školy, projde titul během několika hodin. U standardního průběhu se bavíme o dvou hodinách, při pokusu najít všechny zajímavosti tak o třech. Krátký herní zážitek přitom není kaňkou na celém zážitku, tou je spíš závěr, který prakticky není. Sice se dočkáte rozhodnutí ve věci klíčové otázky příběhu, ale chybí nějaké hlubší nebo plnotučnější zakončení otázek v pozadí. Otázek, jež se v průběhu stanou důležitějšími, než zachování či zboření budovy školy. Konec bez fanfár tak v člověku zanechá prázdno, a právě tady tkví největší rozdíl mezi klasickou hrou a tímto – jinak úžasným – počinem.

Krásný artbook i výtvarný styl

Jednou z hlavních předností Svobody je bezesporu audiovizuální zpracování. Nejenže jsou všechny rozhovory provedeny formou interaktivních snímků, vše doplňuje jedinečný komiksový prvek, jenž vstupuje do skutečných scén a fotografií. Několikrát za hru se navíc přesunete do historie, která je vyvedena výhradně komiksovými stripy. Krásné prolnutí mezi skutečnými reáliemi a uměleckým ztvárněním. Ostatně i tak vznikla obec Svoboda, jež je fiktivním místem složeným z částí a atmosféry skutečných vesniček a měst v pohraničí.

czc.jpg
czc3.jpg
czc4.jpg

Celá hra je navíc doprovozena publikací, která spojuje starší titul Attentat 1942 a aktuální Svobodu 1945. Najdete v ní klíče k oběma hrám, základní informace k pozadí obou příběhů, nákresy a dobové letáky. Navíc je tu i sada fyzických fotografií, jež ve Svobodě hrají hlavní roli, recept na vývojku a krásný dvouplakát.

Shrnutí

Svoboda 1945: Liberation skvěle naplňuje cíl, který si vývojáři nastolili. Ukazuje složité historické období v souvislostech, jež mohou unikat i někomu, kdo faktické znalosti z období odsunu Němců z pohraničí a nástupu komunismu má. Vše je navíc vyvedeno krásnou formou propojení realistických podkladů a komiksovách doplňků. Škoda jen, že jde o krátkou jednohubku, kde fakticky chybí nějaké větší rozuzlení či finále.

Hodnocení: 80 %
Autor: Charles Games / Xzone s.r.o.
Vydává: Xzone Originals

 

Názory ostatních Geeků (1)

m.tauchman M.T

Svoboda 1945

m.tauchman 15. 10. 2021 14:00

Mám první díl na Androidu, a je to velmi zajímavá hra. Docela přemýšlím, nad touhle kompletní edicí s publikacemi. Co mi jen trochu vadí je to, že klíče jsou pouze na Steam, osobně už spíše preferuju GOG. Nebýt toho, tak už tahám platební kartu.

Máš něco na srdci?

nahoru