Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Těhotenské testy nabízejí stejný výkon jako první osobní PC

Těhotenské testy nabízejí stejný výkon jako první osobní PC

Události

Každý rok se na trhu objevuje nepřeberné množství chytrých telefonů, notebooků, tabletů a počítačů. V té záplavě novinek si většina z nás ani neuvědomuje, jak obrovský pokrok za poslední čtyři dekády výpočetní stroje udělaly. Krásně to ilustrují digitální těhotenské testy.

Ještě před pár lety totiž byly těhotenské testy jednoduché malé tyčinky, které se dovedly odlišně zbarvit při styku s močí – a ženy podle toho poznaly, zda jsou v očekávání. Jak upozornil server The Verge, jejich digitální obdoby jsou ale daleko sofistikovanější.

I když stojí pouhých pět dolarů, mají LCD obrazovku, vlastní procesor schopný běžet na frekvenci 4 až 8 MHz, operační paměť o velikosti 64 bajtů a knoflíkovou baterii, která celé zařízení pohání. A velmi podobný výkon nabízel i první osobní počítač IBM PC 5150, který se veřejnosti představil 12. srpna 1981.

IBM PC 5150 v akci

 

Dooma si nezahrajete…

Při pohledu na kompaktní digitální těhotenské testy je až s podivem, jak miniaturizace elektroniky za čtyři dekády pokročila. První osobní počítač totiž vážil skoro 10 kilogramů a na výšku měl 15 centimetrů. V útrobách se tehdy ukrýval procesor Intel 8088, který pracoval na frekvenci 4,77 MHz.

„V porovnání s dnešními počítači se mohou zdát digitální těhotenské testy po výkonností stránce prakticky nepoužitelné. Ve skutečnosti ale dovedou zpracovat stejný počet instrukcí jako první osobní počítač. A v praxi možná dokonce ještě více,“ konstatoval na Twitteru uživatel vystupující pod přezdívkou Foone. Právě jeho napadlo digitální těhotenský test podrobit rozborce.

Foone podotkl, že uvnitř sofistikovaného zařízení se stále ukrývá papírový proužek, který je potřeba potřísnit močí, nicméně navzdory kompletní „počítačové“ výbavě se s prvním osobním PC může těhotenský test měřit pouze výkonem. Použitý čip totiž není programovatelný, a tak neexistuje žádný způsob, jak si na něm zahrát například Dooma.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob digitálního těhotenského testu

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (5)

Zajímavé

To je fakt hodně zajímavé, škoda, že to má jednoúčelové LCD. Jinak haha autor naprosto nechape, jaky vykon je treba pro Doom, ten sel zahrat az na pocitacich s o dva radly vetsi frekvenci v roce 1994, tady jsme na urovni Didaktiku Gama, Comodora a podobně, kde jel Manic Miner a hry zalozene na spritech, stejne zarizeni je treba Gameboy Color...

Hmmm

Pane autore, tak jestli rozjedete Dooma na CPU 8088, tak před vámi smeknu klobouček. Mezi PC XT a AT 386, což bylo minimum pro Doom (ale lepší byla aspoň nějaká 486 a dostatek RAM) je rozdíl nějaká ta generace. A pokud jde o RAM, tak 64 bajtů by rozhodně pro PC nestačilo. I malé domácí mikropočítače měly mnohem více (z nejběžnějších ZX Spectrum 48kB, Didaktik Gama 80kB, Atari 800 a C64 64kB). I ten ultralevný ZX80 měl aspoň 1kB (a bez rozšíření se to nedalo prakticky používat).

@m.tauchman: Přesně! Jinak jsem se tenkrát pokoušel rozeběhnout Dooma na 386SX, bohužel neúspěšně, požadovalo to 4MB RAM (verze DX minimum a i tak to byla bída) a ani změna XMS paměti v config.sys nepomohla.
Didaktik, to byly časy s kazeťákem :D

Doom na displeji testeru

Dooma zahrajete https://twitter.com/Foone/status/1302820468819288066?s=19

Zjevně to programovat jde

https://9gag.com/gag/agA432n

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru