Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Telefon pozná, když budete opilí

Telefon pozná, když budete opilí

Události
autor: Petr Kirs

Může to znít jako sci-fi, ale vědci skutečně pracují na technologii, která by dovolila mobilům rozpoznat, zda je jejich majitel opilý. V praxi by taková technologie přišla vhod především ve chvílích, kdy některé jedince napadne po pár skleničkách usednout za volant jejich vozu.

Chytré telefony v dnešní době dovedou sledovat zdraví majitele, sledovat jeho denní i noční návyky a pestrost stravy. Vědci z univerzity v Pittsburghu se nicméně v nové akademické studii zapojili na návyky ohledně pití. Nebavíme se tentokrát o dostatečném přísunu tekutin, ale o alkoholu a jeho nadměrné konzumaci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vědci testovali iPhony

 

Zaměřili se na iPhony

Vědci ve studii popisují technologii, která by dovolila některému z chystaných iPhonů určit, zda jste toho nevypili již příliš. Přestože se vědci zaměřili na chytré telefony s logem nakousnutého jablka, lze předpokládat, že podobná technologie by mohla být implementována do jakéhokoliv mobilního zařízení.  

Poznat opilost přitom telefony dovedou jen díky výbavě, kterou se stejně již moderní smartphony pyšní – například s pomocí akcelerometru a několika dalších technologií. Vědci pouze jejich funkčnost skloubili tak, aby se mobilní parťáci v našich kapsách zaměřili na naši chůzi, její plynulost apod.

Speciální algoritmus pak aplikovali do přístrojů více než dvou desítek „pokusných králíků“. A skutečně u lidí ve věku mezi 21 a 43 lety byla detekce alkoholu v krvi z 90 % úspěšná. Vědci nyní budou pracovat ještě na vyladění celého systému tak, aby se jeho úspěšnost co nejvíce přiblížila 100 %. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se jejich snahy nakonec zhmotní v reálném světě, tedy kdy nám mobily skutečně řeknou, zda jsme opilí.  

Názory ostatních Geeků (4)

m.tauchman M.T

Hmmm

m.tauchman 24. 8. 2020 8:40

Jako abstinent nedokážu posoudit, ale to už ani sám člověk nepozná, že se ož*al, a musí mu to říct telefon? Nehledě na to, jestli někdo vypije tři skleničky vodky, a pak bude chtít řídit, tak jak tomu zabrání nápis na telefonu? Každý normální člověk se soudností po alkoholu za volant nesedne. A když už tu soudnost nemá, tak tomu fakt nějaká notifikace nezabrání - je mu to totiž fuk. To je zase kravina roku.

Crowley CRO
Crowley 24. 8. 2020 14:29

@m.tauchman: No, spousta výrobců aut laškuje s identifikací řidiče ne podle obstarožního klíče ani podle karty, či nějakého donglu, ale přes mobilní appku... A appka k appce sedá a najednou máme "chytré" řešení...

brtník5 BRT
brtník5 29. 8. 2020 9:45

@m.tauchman: Myslím, že to bude využitelné v případě, kdy dáte tu skleničku, nějakou dobu počkáte a nejste si jisti, jestli už můžete usednout za volant. V tomto případě je tu super nápad a velká pomoc.

feik1 FEI
feik1 29. 8. 2020 16:36

@m.tauchman: Worst case scenario, imagine, že tvůj telefon zavolá na tebe policii a pošle jim lokaci, kde se nacházíš, když právě budeš opilý řídit. :D

Máš něco na srdci?

nahoru