Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Test levných bezdrátových setů 1/2

Test levných bezdrátových setů 1/2

Recenze
Genius ErgoMedia R710, USB_1700760388
Genius ErgoMedia R710, USB
Produkt není určen k prodeji.
Chicony USB WUR0108T_1425844971
Chicony USB WUR0108T
Produkt není určen k prodeji.
Chicony USB WUR0108T černá_1435652398
Chicony USB WUR0108T černá
Produkt není určen k prodeji.
Logitech Cordless Desktop LX710 Laser CZ_656689359
Logitech Cordless Desktop LX710 Laser CZ
Produkt není určen k prodeji.
Microsoft Wireless Optical Desktop 3000 1.0a CZ, OEM_729114747
Microsoft Wireless Optical Desktop 3000 1.0a CZ, OEM
Produkt není určen k prodeji.

Poslední dobou je velice populární jakékoliv komponenty a periférie k PC prodávat v sestavách, či setech. Příklady můžeme nalézt prakticky v jakémkoliv odvětví hardwaru. Dnes se ale zaměříme na bezdrátové klávesnice a myši, respektive kompletní sety.

Konkrétně to budou modely od firem Microsoft (Wireless Optical Desktop 3000), Chicony (USB Cordless WUR0108T), Genius (ErgoMedia R710) a samozřejmě nemůže chybět ani zástupce Logitechu (LX 710). Pojďme si tedy představit a otestovat první dva z nich – zástupce značek Genius a Microsoft

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Testované sety pěkně pohromadě

Genius ErgoMedia R710

Značku Genius není třeba zdlouhavě představovat – je to matador na trhu s jakýmikoliv PC periferiemi a nejen těmi. Tento set vyniká vysokou ergonomií – jak klávesnice, tak myši – znamená to tedy, že je určen pouze pro praváky. Drátovími předchůdci tohoto setu je klávesnice ErgoMedia R700 a myš Ergo 525

Balení a jeho obsah

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice tohoto setu je největší ze všech, její nemalé rozměry jsou: 65cm x 28cm x 5cm. Jak myš, tak klávesnice jsou chráněny obalem proti poškození při dopravě, či vybalování. Lesklé části klávesnice jsou chráněny samolepícími fóliemi proti poškrábání.

Součástí balení je:

• Bezdrátová optická myš

• Bezdrátová multimediální klávesnice

• Dobíjecí baterie

• Nabíjecí kabel

• Manuál (obsahuje češtinu)

• CD s ovladači

• Bezdrátový přijímač do USB portu

Klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technická specifikace:

Bezdrátová technologie

Radio Frequency

Rozhraní přijímače

USB

Pracovní frekvence (Mhz)

27

Počet multimediálních kláves

36

Baterie

2x nabíjecí AA

Rozměry (cm)

51x24,5x3

Vzhled a ergonomie

Genius vsadil u této klávesnice na osvědčenou kombinaci černé, tmavě modré a stříbrné. Jednou z prvních věcí, která nás zaujme při pohledu na klávesnici, bude vysoce ergonomický tvar, který můžeme u velké spousty Genius klávesnic najít. Jak již jsem zmiňoval v úvodu, tato klávesnice vychází ze své drátové verze ErgoMedia 700, od níž se liší jen chybějícími audio výstupy.

Tím, že je klávesnice ergonomicky tvarována nemusí sednout úplně každému uživateli. Já jsem si na toto natvarování zvykal poměrně těžce a při psaní jsem dělal mnoho překlepů, hlavně díky tomu že je střed alfanumerické části posunut směrem dolů. Další věcí, která by mohla někomu vadit, je slim provedení klávesnice. To, že jsou nízko-profilové klávesy téměř o polovinu nižší, než je zvykem u klasických klávesnic má samozřejmě na svědomí i to, že ani zdvih není zcela standardní – což je další věcí, která mně poměrně hodně vadila.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomicky tvarovaná QWERTY část

Tím, že je na klávesnici poměrně velké množství multimediální tlačítek, musela být klasická část klávesnice o jednu klávesu zúžena. To se projevilo tím, že byl přetvarován středový panel se speciálními klávesami (Home, Insert, Delete, atd.) a namísto standardního provedení tří kláves na šířku a dvou na šířku je to přesně naopak a speciální klávesnice tedy tvoří sloupec. Rovněž šipky byly posunuty o klávesu doleva. Což pro mě bylo ze začátku asi tím největším problémem, protože při jakémkoliv pokusu o posun kurzoru pomocí šipek, jsem permanentně nachmatával pouze pravou šipku a nulu :-).

Multimediální tlačítka

Věcí, která se na této klávesnici opravdu vydařila, je multimediální část. Tlačítka jsou sjednocena do několika skupin podle svého účelu.

Na levém boku klávesnice se nachází scrollovací a zoomovací tlačítka + kolečko. Scrollovací část obsahuje pěti-směrné kolečko a kolébku s tlačítky Page Up a Page Down. Kolečko je vyvedeno opravdu dobře. Dle mého je o mnoho povedenější než to na myši. Odpor, který klade, je dostatečný na to, aby jím nebylo omylem pootočeno při stisknutí, ale není natolik velký, aby bylo scrollování nepohodlné. Dvě zoomovací tlačítka jsou tvořena podobnou kolébkou jako Page Up a Page Down a můžou být využita například v grafickém, či textovém editoru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Scrollovací a zoomovací část

Dalšími multimediálními klávesami jsou ty na střední části sloužící k ovládání multimediálních přehrávačů a komunikátorů. Jaké klávesy se tedy na tomto panelu nacházejí?

• tři volitelná tlačítka sloužící ke spuštění přednastavené aplikace

• spuštění instant messengeru

• nastavení statusu v IM

• spuštění webové kamery

• spuštění multimediálního přehrávače

• klasické ovládání hudby (play/pause, stop, mute, předchozí a následující skladba)

U této části klávesnice myslím není co vytknout, snad jen to, že prostřední čtyř-směrné tlačítko je zbytečně moc zapuštěné mezi ostatní, což nepatrně snižuje pohodlnost při ovládání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Středový multimediální panel

Nalevo od tohoto audio/video/im panelu se nacházejí tlačítka pro spuštění konkrétních aplikací a otevření složek. Které to jsou, opět vypíši ve stručném seznamu:

• Volitelná aplikace

• Tabulkový editor Excel

• Textový editor Word

• Audio přehrávač

• Prohlížeč obrázků

• Tento počítač

• Dokumenty

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Panel tlačítek pro spuštění aplikací, či otvírání složek

Napravo, přibližně nad klávesou F12 se nachází skupina tlačítek pro ovládání internetového prohlížeče, resp. Internetových aplikací. Které funkce z prostředí prohlížeče je možné těmito tlačítky ovládat?

• Zpět

• Vpřed

• Aktualizovat

• Zastavit

• Spuštění výchozího prohlížeče

• Hledat

• Oblíbené

• Spuštěné emailového klienta

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítka pro ovládání internetových aplikací, prohlížeče

Posledními tlačítky jsou dvě nad numerickou částí klávesnice. Ty slouží k otevření Kalkulačky a k uvedení počítače do stavu spánku, či u Windows Vista do Hibernace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spuštění kalkulačky a režim spánku

Myš

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Jak již jsem naznačoval v úvodu, ergonomie této myši vychází ze své drátové (laserové) verze Ergo 525. Na rozdíl od této myši je však snímač optický. Dalšími rozdíly jsou změněné funkce tlačítek a u této bezdrátové verze je v podvozku myši skryt USB přijímač pro celý bezdrátový set, což je velice praktické.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Srovnání s Ergo 525

Technická specifikace

Bezdrátová technologie

Radio Frequency

Typ snímače

Optický

Rozhraní přijímače

USB

Počet tlačítek

8

Rozlišení

1200DPI

Baterie

2x nabíjecí AA

Rozměry (cm)

12,7x8x3,4

Vzhled a ergonomie

Myš je vyvedena ve stejném plastu, který tvoří podpěru dlaní u klávesnice. Boky jsou matně černé a multimediální tlačítka mají barvu stříbrnou. Vzhledově myš působí decentním dojmem, tudíž by ani v kanceláři neurazila. Co však trochu kazí dojem, je nastříkané logo Genius, které působí velice levným dojmem, zvláště když se po roce používání poněkud ošoupe, což znám z vlastní zkušenosti s Ergo 525.

Ergonomie myši je jedna z nejlepších věcí na tomto setu a mohla by konkurovat i o hodně dražším modelům ostatních značek. Samozřejmě je vyloučena možnost použití leváky, jelikož natvarování je natolik výrazné, že to ovládání levou rukou prakticky znemožňuje.

Levá strana, která je určena pro palec poměrně rozšíří základnu myši, což je ovšem nahrazeno velmi pohodlným a příjemným ovládáním myši. Plast, ze kterého je tato část vyrobena je příjemný na dotek a ani ve zpocené ruce nepůsobí žádné problémy.

Rovněž pravá strana pro malík a prsteníček je vyvedena opravdu znamenitě. Na zešikmené části je naznačeno mírným výstupkem, jak má být myš uchopena.

Hlavní část myši je taktéž ergonomicky tvarována, když ne tak zásadním způsobem. Konkrétně jsou to prohlubně na obou hlavních tlačítkách, které mají zpohodlnit práci s myší, což se jim úspěšně daří. Středový panel ve stříbrné barvě s rolovacím kolečkem je asi jedinou, méně povedenou částí této myši a to hlavně z toho důvodu, že uživateli s menší rukou, který je zvyklý na menší mezeru mezi ukazovákem a prostředníkem, může tento panel překážet.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítka

K levému a pravému tlačítku není prakticky co říct. Jejich stisk je dostatečný a jistý. Jedinou věcí, která mě nepatrně zarazila, je způsob, jakým je řešen přenos kliku do senzoru. Na spodní straně tlačítka je plastový, velice tenký výlisek, který skrz otvor tlačí na senzor stisknutí. Nejsem si jistý, jak bude tento plastový výlisek vypadat za dva roky každodenního používání.

Multimediální tlačítka na levé straně jsou velice dobře umístěné. Všechny tří jsou dobře dosažitelné palce a ovládají se opravdu snadno. Slouží k ovládání hlasitosti audio přehrávače a prostřední, nejmenší tlačítko má funkci play/pause.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Dvě prostřední tlačítka sloužící k přechodu na následující, či předchozí skladby v audio přehrávači jsou využitelná poměrně nepohodlně. Zvláště to spodní, kterým se přechází na následující skladbu – je nutné prst značně zohnout, aby se dalo tlačítko stisknout. Naopak pro stisknutí tlačítka pro předchozí skladbu je nutné prst natáhnout přes rolovací kolečko, což na pohodlí zrovna nepřidá.

Rolovací kolečko této myši je ne zrovna povedené. Hlavním důvodem je vůle, kterou kolečko má. Ta je opravdu velká – téměř půl centimetru. Proto je potřeba při rolování zbytečně pootočit kolečkem jen tak naprázdno. Odpor, který klade jak při rolování, tak při stisknutí je přiměřený a nebýt té vůle, nebylo by co vytýkat.

Ovládací software - ioCentre

Instalace z dodaného CD je klasickou, intuitivní instalací s několikerým stisknutím tlačítka Next. Po spuštění se zabydlí ikonka programu v tray liště.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací software myši

Nastavení pro multimediální tlačítka myši i klávesnice jsou téměř shodné, proto zde nebudu vypisovat všechny možné funkce, ale radši je ukážu na screenshotech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ovládací menu myši má oproti klávesnici jednu nabídku navíc, ale není to nic jiného, než klasické nastavení Akcí myši, které najdeme i v Ovládacích panelech operačního systému.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Orientační cena v době vystavení článku byla 943,-Kč s DPH.

Genius ErgoMedia R710

+

-

Multimediální tlačítka

Ergonomie klávesnice

Ergonomie myši

Zpracování kláves

Vzhled

Uspořádání speciálních kláves

Velký Enter

Microsoft Wireless Optical Desktop 3000

Microsoft je známý především jako výrobce polohovacích zařízení do kanceláří. Typický je u nich jednoduchý design a maximální optimalizace pro kancelářské účely. Jinak to nebude ani u tohoto bezdrátového setu.

Balení a jeho obsah

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Miscrosoft u toho setu zvolil opravdu jednoduchý obal. Lepenková krabice bez jakéhokoliv potisku, či průřezu do nitra působí dosti levným dojmem. Uvnitř je vše zabaleno do ochranného obalu. Co tedy po rozbalení krabice nalezneme?

• Bezdrátovou klávesnici MS Wireless Keyboard 3000 v1.0

• Bezdrátovou optickou myš MS Wireless optical mouse 2.0A

• USB přijímač

• 4 alkalické baterie

• Český manuál

Klávesnice

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Technická specifikace:

Bezdrátová technologie

Radio Frequency

Rozhraní přijímače

USB

Pracovní frekvence (Mhz)

27

Počet multimediálních kláves

10

Baterie

2x nabíjecí AA

Rozměry (cm)

46,8x22,5x2,9

Vzhled a ergonomie

Jak již jsem poukazoval v úvodu, set je určen do kancelářského prostředí. Musí tedy působit seriózním dojmem a měl by být maximálně použitelný při každodenní dlouhodobé práci. Stejně jako Genius, i Microsoft vsadil na ergonomicky tvarovanou alfanumerickou část klávesnice. A stejně jako u modelu od Geniusu je i tady použit slim profil. Na rozdíl od R710 však tyto úpravy ničemu neuškodily – ať už se týkají profilu kláves, či ergonomického tvarování, které není tolik výrazné, jako u klávesnice Genius.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomicky tvarovaná alfanumerická část

Dalším rozdílem mezi tímto modelem a modelem Genius je klasické uspořádání všech kláves. Tím, že multimediální část je umístěna pouze v horní části, mohl být blok speciálních kláves ponechán v klasickém rozložení tři klávesy na šířku a dvě na výšku.

Alfanumerická část je typem s velkou klávesou Delete a malým Enterem – toto US uspořádání je pro většinu klávesnic od Microsoftu typické.

Poněkud nepovedeným prvkem na této klávesnici jsou šipky. Ty jsou horní částí nakloněny dolů, což způsobí, že je šipka nahoru o dost nižší, než ostatní šipky. Toto je samozřejmě optimalizací pro použití s vykloněnými podpěrnými nohami, ale zároveň také jediná možnost, protože bez nich je celá spodní řada kláves nakloněna od uživatele.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zmiňované naklonění šipek

Co mě však zaujalo, bylo vytvarování funkčních kláves (Esc, F1-F12). Ty jsou mírně vypouklé, což je velice pohodlné a přispívá to k přesnosti použití klávesnice.

Multimediální klávesy

Multimediální část není na této klávesnici ani zdaleka tak rozsáhlá, jak je tomu u modelu od Geniusu. Jak už bylo řečeno, multimediální tlačítka jsou umístěna pouze v horní části nad středem alfanumerické části. Tlačítek je celkem devět. Čtyři z toho slouží k ovládání audio přehrávače, zbylá tři jsou určena k účelům ovládání internetového prohlížeče a internetových aplikací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Multimediální část

Co tedy umí audio část?

• Play/pause

• Hlasitost +

• Hlasitost –

• Mute

Tlačítka fungují jak ve Windows XP, tak ve Windows Vista bez nutnosti instalace nových ovladačů. Tyto čtyři funkce jsem vyzkoušel v přehrávačích Windows Media Player 11, Winamp a AIMP2 - ani v jednom z nich jsem nezaznamenal žádný problém.

Pět tlačítek slouží k ovládání internetového prohlížeče, či klasického Průzkumníku v operačním systému. Funkce těchto tlačítek jsou:

• Zpět

• Vpřed

• Spuštění prohlížeče/domů

• Hledat

• Spuštění emailového klienta

Tlačítka opět byla otestována bez problému v prohlížečích Mozzila Firefox 3, Opera 9.5, IE6, IE7.

Pokud jste pozorně četli tabulku se specifikací klávesnice, jistě jste si všimli, že je tam napsáno deset multimediálních tlačítek – tím posledním je klávesa umístěna nad numerickou částí sloužící ke spuštění kalkulačky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tlačítko ke spuštění kalkulačky společně s logem Microsoftu a části numerické klávesnice

Klávesnice je napájena dvěma bateriemi typu AA. Přiložené jsou čtyři baterie Energizer. Vložení baterií je naprosto bez problému a zvládne jej opravdu klaždý.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myš

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Myší v tomto setu je Wireless optical mouse 2.0A.

Technická specifikace

Bezdrátová technologie

Radio Frequency

Typ snímače

Optický

Rozhraní přijímače

USB

Počet tlačítek

3

Baterie

2x nabíjecí AA

Rozměry (cm)

12,2x7x3,6

Vzhled a ergonomie

Již na první pohled je zřejmé, že myš je uzpůsobena tomu, aby mohla být použita jak leváky, tak praváky. Ovšem tím, že se ji Microsoft pokusil ergonomicky vytvarovat, vznikl problém s tím, že malík a prsteníček sedí v prohlubni ne zrovna optimálně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Barevně je myš opět stylizována do stříbrné a černé. Stříbrná část navozuje dojem malé myši, ale opak je pravdou. Rozměry myši jsou téměř shodné s myší od Geniusu, která vedle této vypadá o mnoho robustnějším dojmem.

Kolečko této myši působí opravdu zajímavým dojmem. Je vyvedeno z tvrzené gumy bílé, až průhledné barvy. Ohraničeno je černým rámováním oválného tvaru. Kolečko je usazeno v kolébce ze stejného materiálu, která umožňuje pohyby do stran. O jeho použití si řekneme níže.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velice zajímavě vyřešené rolovací kolečko

Tlačítka

K tlačítkům této myši prakticky není co vytknout. Jejich používání je jisté. Chod je relativně tichý. Čemu se ovšem něco vytknout dá, je rolovací kolečko – nejen vzhledově, ale i po stránce zpracování je velice zajímavé. Při rolování neklade prakticky žádný odpor, proto je při nastavení větší rychlosti rolování celkem těžké odhadnout sílu, kterou pootočit kolečkem. Pro zmáčknutí rolovacího kolečka je třeba vyvinout značnou sílu, což v kombinaci s jeho lehkým otáčením je prakticky nemožné provést bez nechtěného pootočení. Co se týká jeho použití pro pohyb na stránce vpravo nebo vlevo, není situace o moc lepší – v kolébce taktéž klade vcelku malý odpor a sem tam se mně při testech stávalo, že sem o něj zavadil a posunul si stránku na jednu, či druhou stranu. Zpracování tohoto kolečka je asi největší slabinou tohoto testu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Orientační cena v době vystavení článku byla 681,-Kč s DPH.

Microsoft Wireless Optical Desktop 3000

+

-

Zpracování kláves

Kolečko myši

Jednoduchý design

Zpracování šipek

Použití myši praváky i leváky

Chybějící ovládací program

Tlačítka myši

Rozměrný přijímač

Slovo závěrem

V dalším díle se podíváme na zoubek zbývajícím dvěma setům od firem Chicony a Logitech.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (13)

Zajímavý

Dobrej nápad fakt. Tohle docela pomůže pi výběru k HTPC :). Detailní fotky i popis. dobrá práce.

@homie: Pěknej testík.Hned se člověk může lépe rozhodovat do čeho investuje.

@homie: Souhlasím paráda a některé poznatky z toho testu mohu potvrdit i jejich výstižnost.

Genius

Dost mi chyba ovladanie hlasitosti na bezdratovej klavesnici. Pre mna to je jednym z hlavnych kriterii, vzhladom na multimedialne vyuzitie setov. Inak vcelku pekna recenzia

@kikloop: ačkoli tento set nemám, mam stejný typ myši Genius akorát v drátovém provedení, na které jsou implictně nastavená dvě boční tlačítka na ovládání hlasitosti (ještě pohodlnější než na klávesnici)...

Pekna prace

Profesionalne provedeno, rozumne a v ramci pravopisu korektne napsany clanek.

Myš Genius

mám stejný typ myši jako je v článku akorát v drátovém provedení a mohu ji silně doporučit. Ergonomie myši je opravdu výborná. Mám jí už okolo roku a půl, a spodek téměř neošoupaný, 'gumy' (nevím jak bych to teď nazval) jsou víceméně v pořádku. Na myši je vlastně i tlačítko pro změnu citlivosti. Opravdu doporučuji

@BabKiN: Kamarád má také skoro stejný typ, akorát že se jmenuje Logitech MX1000. ;-)

@crtec: Tak to je spíše typ z jiného světa.

Levné sety se prodraží

Levné sety jako třeba od Geniusu se prodraží. V takovéhle myši vydrží baterky tak 10 dní. U dražších a značkových sestav baterky v myší vydrží přes půl roku. Úspora nervů při výměně a úspora za samotné články je tedy značná.

@kecafon: Přesně tak měl jsem doma od Microsoftu, a byla to hrůza už nikdy levnej set ŽÁDNEJ ANI PONOŽEK :)

@kecafon: přesně levné se sety jsou sice levnéa ale s tim také souvisí výdž lepší je si připlati a koupiu si něko pořádného

Dráty

Já mám obojí na drát. Klávesku Genius k19 nebo tak a myšu A4tech x710B nebo tak nějak :D a s obojím sem nadmíru spokojen :)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru