Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
The Art of Creaks: nádherný pohled pod pokličku vzniku české hry

The Art of Creaks: nádherný pohled pod pokličku vzniku české hry

Recenze
Creaks - Collectors Box (PC)_1351181563
Creaks - Collectors Box (PC)
Produkt není určen k prodeji.
Creaks (PC)_522471509
Creaks (PC)
Produkt není určen k prodeji.
Kniha The Art of Creaks_1037352344
Kniha The Art of Creaks
Produkt není určen k prodeji.

Přestože jsou videohry jedním z odvětví, díky kterému zná Českou republiku celý svět, do zákulisí vývoje tuzemských her máme možnost nahlédnout jen výjimečně. Když se proto čas od času objeví artbook ve stylu The Art of Creaks, jde o příjemné pohlazení po duši každého hráče.

Vývojářské studio Amanita Design zná pravděpodobně každý, kdo se kolem her pohybuje. Tituly jako Chuchel, Samorost či Machinarium jste jistě mnohokrát potkali, i kdyby nešlo přímo o váš šálek kávy. České studio, jež si velkou měrou zakládá na uměleckém ztvárnění svých her, je pak ideálním adeptem na poctivý artbook. V tomto případě plošinovky Creaks, která v roce 2020 vyšla na PlayStationu, Xboxu, Switchi i PC.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prémiový artbook

Když vám pošťák balíček s knihou doveze a vy ji poprvé vybalíte, okamžitě pochopíte, že nejde o žádnou letmou brožuru. Téměř 180 stran povídání, návrhů, kreseb a maleb na prémiovém papíru a v pevné vazbě. Navíc v relativně velkém formátu (27x27 cm) – formou a zpracováním tak je o skvělou volbu pro tzv. coffee table book, čili knihu, kterou si dáte na konferenční stolek jak pro vlastní potěchu, tak pro zvídavé hosty. Prakticky na každé straně najdete celostránkové obrázky, pro milovníky vůně nových knih tak jde také o skvělou volbu. Po stránce provedení je The Art of Creaks perlou do každé knihovny.

Artbook zpracovává kompletní příběh vzniku hry Creaks – autoři Radim Jurda a Jan Chlup vypráví o tom, kde se vzal nápad plošinovku vytvořit a jak se dostali ke spolupráci s oblíbeným českým studiem. Ukazují cesty, kterými se při vytváření všech prvků vydávali. Odkrývají, jak přemýšleli na podobou hrdinů, jednotlivými úrovněmi, celkovým vyzněním Creaks. Dozvíte se původní jméno hry i to, jak se posunulo grafické provedení loga. V The Art of Creaks prostě najdete všechno od úplného začátku až po finální fáze vývoje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Umění v deskách

Každá stránka knihy vypadá, jako by šlo o samostatné umělecké dílo – přestože v artbooku autoři promlouvají ke čtenáři a vysvětlují jednotlivé pohnutky, mnohdy na vás čekají série stran zaplněné návrhy bez jediného slova. Vy si tak sami můžete projít vývojem jednotlivých prvků a dosazovat si, jak autor přemýšlel, co ho vedlo zrovna k této změně a jestli nakonec došli k nejlepšímu možnému výsledku, nebo zda se měli zastavit o pár kroků dřív. Fotografie jednoznačně artbooku vévodí a jestliže se chcete na dlouhé hodiny ponořit do nádherných kreseb a skic, je The Art of Creaks přesně pro vás.

Naopak od knihy neočekávejte dokumentární čtení. Ano, promluvy autorů se objevují s pravidelností, ale hlubší traktáty se nekonají. Text je zde spíše doplňkem k obrazovému vyjádření, nejde o vývojářský deník s mnoha rozhovory, různými pohledy, do detailů popsanými postupy při vývoji jednotlivých částí – jde skutečně o artbook plný uměleckých děl, který si užijete spíše na odpočinkové pročítání než jako zdroj pro diplomovou práci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kniha pro každého

The Art of Creaks funguje skvěle, a je vlastně jedno, jestli patříte mezi hráče, kteří už mají průchod Creaks za sebou, nebo vás jen zajímá umělecký základ úspěšné videohry. Jako hráč Creaks v knize budete nacházet známá místa, výjevy, postavy a hlouběji pochopíte, proč vypadají zrovna takhle a co stojí za jejich chováním. Objevíte věci, které vám při klasickém průchodu zůstaly skryty a každý najde alespoň několik spojení, jež ho původně ani nenapadla. Díky artbooku dokážete propojit kousky skládačky a vytvoříte si z Creaks ještě plnější a ucelenější zážitek.

Jestliže jste pak hru samotnou nehráli, a do knihy se ponoříte jen pro umělecký zážitek, případně pro načerpání nových informací, dlouho „nehráčem“ nezůstanete – i kdyby byla videohra Creaks úplně mimo váš obvyklý herní zájem, The Art of Creaks vás nakazí chutí ponurý svět navštívit a odžít si v něm vlastní příběh. Váš zážitek přitom bude úplně jiný než u hráče bez jakýchkoliv informací – na vás je učinit rozhodnutí, kterou z obou cest se vydáte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Shrnutí

Ať už jste si tedy světem Creaks prošli a hledáte další způsob, jak okouzlující prostředí prozkoumat déle a hlouběji, udělá vám The Art of Creaks obrovskou radost. Pokud k artbooku přistupujete z druhé strany, užijete si umělecký zážitek a dost pravděpodobně neodoláte dalšímu vábení kreslené plošinovky, a po odložení knihy vyrazíte hledat, kde Creaks pořídíte právě pro vaši platformu. Nádhernému artbooku, jenž vzhledem k nedostatku podobných publikací o českých hrách vystupuje jako zářivý diamant, tak chybí snad jen o něco hlubší pohled pod pokličku vývoje skrze doprovodné texty. To je ale asi jediné, co se The Art of Creaks dá vytknout – pokud milujete videohry a umění, nemůže tento kousek na vašem konferenčním stolku chybět.

Hodnocení: 90 %

Autor: Amanita Design / Xzone s.r.o.

Vydává: Xzone Originals

Počet stran: 174

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru