Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Tichá domácnost pařana [GEEK testuje]

Tichá domácnost pařana [GEEK testuje]

Recenze
CZC.Gaming Hexblade, herní klávesnice, Cherry MX Silent Red, CZ_1338839902
CZC.Gaming Hexblade, herní klávesnice, Cherry MX Silent Red, CZ
1 652 Kč 1 999 Kč
CZC.Gaming Hexblade, herní klávesnice, Cherry MX Silent Red, CZ, bílá_104360199
CZC.Gaming Hexblade, herní klávesnice, Cherry MX Silent Red, CZ, bílá
1 570 Kč 1 899 Kč
CZC.Gaming Assassin, herní myš, tichá_1958352750
CZC.Gaming Assassin, herní myš, tichá
Produkt není určen k prodeji.

Dnes se podíváme na nové zajímavé periferie přímo od CZC. V dnešním článku si povíme, čím jsou inovativní a na co cílí.

Ne každý má své vysněné herní doupě, kde se může oddávat bezesným pařanským orgiím bez příjmu potravy a s repro na max. Často se hráči musí spokojit s malým prostorem ve společné místnosti a zde už může být vaše vášeň častý zdroj konfliktů. Neustálé bušení do klávesnice a cvakání spínačů myši může zejména ve večerních hodinách vyostřit situaci mezi partnery nebo rodinou. U oblíbeného seriálu může jít tolerantnost stranou úplně. Právě dnešní testované komponenty by mohly danou věc z části vyřešit. Jedná se o zajímavé “tiché” kombo klávesnice a myši.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

CZC Assassin GM650     CZC Hexblade GK1000

 

Tichý klavír je základ rodinné pohody

Jako první si představíme klávesnici CZC Hexblade GK1000 s odhlučněnými spínači Cherry MX Silent RED. Značka Cherry MX je dlouhodobě zárukou kvality, takže krok správným směrem. Silent RED jsou dle mého názoru ideální spínače pro hraní i psaní. Mají lineární odezvu a umožňují rychlé reakce. Odhlučnění je pak příjemné a rozhodně lze poznat rozdíl oproti klasickým RED. Musíme však počítat s ne tak účinným utlumením větších kláves, zejména mezerníku, ovšem to bude problém u všech značek.

Klávesnice váží cca 1 kg a ve spojení s pogumovanými nožkami krásně drží na stole. Kabel je opletený a šikovná drážka vespodu základny umožňuje jeho vedení třemi způsoby. Enter a Shift jsou jednořádkové dlouhé a velkou výhodou jsou určitě české znaky. Málo klávesnic v nabídce počeštění nabízí, a i když to třeba nevyužijete vy osobně, k počítači může přijít někdo jiný a pak při psaní hledá zoufale tyto znaky. To může být opět zbytečný důvod k hádce a my přeci v dnešním článku cílíme na tichou a nekonfliktní domácnost. Tohoto se tedy u Hexblade bát nemusíte. Také zvolený font je povedený a líbivý, což je pokrok oproti předchozímu modelu Crusader, kde to nebylo ono a působil dost lacině.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

U klávesnice je součástí sklopná opěrka pro zápěstí. Ta by mohla být kvalitativně lepší, je poměrně úzká a chybí nějaké pogumování. Ovšem pořád lepší nějaká než žádná. Opěrka se dá případně zcela odejmout. Nechybí multimediální klávesy. Nad numerickou částí lze ovládat hlasitost a spustit kalkulačku. Zbytek funkcí se aktivuje pomocí podržení klávesy “FN” a stlačením příslušné F klávesy. N-key rollover funkce pak umožňuje stisknutí libovolného množství kláves s jistotou zapsání.

Nyní pojďme k podsvícení, které se opravdu povedlo a klávesnice vám udělá parádu na stole. Světelné efekty jsou již na bočnicích základny, kde to působí zajímavě. Podsvícení samotných kláves je pak konzistentní a vyvážené. Dá se zvolit plno různých efektů, stejně jako nastavit libovolná barva na každou klávesu. K tomu je určený software, který je celý v češtině, což je pro někoho další malé plus. Jeho ovládání je poměrně intuitivní a nezachází do zbytečných detailů. Zvolit můžeme kromě podsvícení i jeho intenzitu, nastavit si makra, případně přiřadit jednotlivým klávesám určitou funkci. To vše se uloží přímo do vnitřní paměti klávesnice, takže software nepotřebujeme mít aktivní po každém spuštění. Zde se dostáváme k jednomu nedostatku, kdy bohužel zbytečně vyskakuje po každém spuštění okno programu a nelze jej minimalizovat automaticky v nastavení. Osobně jsem to vyřešil zakázáním po spuštění ve správci úloh a software si pustím jen v případě potřeby změny. Časem může dojít k opravě softwaru.

Když si shrneme, co vše nám přináší model Hexblade, který se v době recenze prodával za 2,5 tisíce, myslím, že můžeme být spokojení. V této slušné ceně dostaneme špičkové Cherry MX spínače, navíc odhlučněnou verzi. RGB podsvícení je pak velice povedené a velkou výhodou jsou CZ znaky na klávesách, což plno uživatelů ocení. Klávesnice se samozřejmě ještě nemůže rovnat například vyšším modelům Corsair, které mají vše lépe dotaženo, plus používají lepší stabilizátory u kláves, ale zde už bychom se pohybovali ve vyšší cenové třídě. Hexblade je prostě velice dobrá klávesnice a můžu ji vřele doporučit.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Když neklikne myš

Pokud jsme se dnes zaměřili na tiché kombo, pak padne k testované klávesnici jako ulitá CZC myš s patřičným názvem CZC Assassin GM650. Tichý klik je zajímavé lákadlo, do kombinace zde tedy máme ideální pár. Navíc se tyto dva modely na stole skvěle doplňují podsvícením i přes absenci možnosti synchronizovat RBG efekty v jedné aplikaci.

Pojďme se podívat na Assassina blíže. Jedná se o středně velkou myš pro praváky, vhodnou pro střední nebo větší ruku, kdy tohoto hlodavce uchopíte celou dlaní. Váha je cca 130 g, takže se jedná spíše o těžší model. Pogumování na bocích příjemně vylepšuje ovladatelnost. Kabel je opletený. Podsvícení je efektní, případně se dá zcela vypnout pomocí tlačítka na spodní straně.

Myš používá kvalitní optický senzor PixArt PMW3360 s citlivostí až 12 000 DPI. S přesností jsem neměl problém a o senzor se tak ve hrách můžete opřít, likvidování nepřátel se stává opravdu tichou a přesnou záležitostí. Citlivost lze v průběhu boje měnit horním tlačítkem v šesti krocích. Bohužel se nedá upravit nastavení tak, abychom si mohli přepínat jen mezi oblíbenými hodnotami.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Nyní pojďme k tomu nej, co odlišuje Assassina od většiny jiných modelů. Jsou to tiché spínače, kdy už prostě neslyšíme obvyklé pronikavé cvaknutí. A opravdu to funguje, kliknutí je příjemně utlumené až neslyšné. Ze začátku jsem si dokonce musel zvykat, jelikož vám po zmáčknutí tlačítka ta zvuková odezva chybí. Ale po chvíli je už vše v pořádku, a pokud jste dříve někoho rozčilovali, tak nyní se vše k dobrému obrátí. Příjemně utlumené je i rolovací kolečko, čímž se z vás stává opravdu tichý pařan, který už nebude zbytečně provokovat okolí.

Co se týče ergonomie, je velice slušná a myš mi padla příjemně do ruky. Máme tu klasická tlačítka, plus další dvě boční na levé straně. Zde mi je příjemně dostupné jen to zadní a pro stisknutí předního už bych musel nepřirozeně měnit úchop. Software myši je v češtině, opět cílí spíše na jednoduchost nastavení než na zbytečné složitosti. Na první záložce můžeme nastavit funkce jednotlivým tlačítkům. Na další si nastavíme citlivost, rychlost dvojkliku a jiné. Poslední záložka se pak týká RGB nastavení a efektů. Vytvořit lze i makra a nastavení můžeme uložit na jednotlivé profily.

Cena Assassina byla v době testování 800 Kč a za tuto cenu nemám problém s doporučením. Dostanete stylovou myš v dobré kvalitě. Přesný snímač, tiché spínače, RGB podsvícení. Co víc si přát.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kdo si hraje, nezlobí

Nyní se pojďme opět podívat na testované modely jako celek. Náš cíl byl najít kvalitní kombo klávesnice a myši, s kterým nebudeme rušit ostatní, pokud nemáme vhodné podmínky nebo prostory ke hraní. A s tímto kombem se trefujeme do černého. Nemusíme dělat ústupky v kvalitě, můžeme mít efektní podsvícení a lepší pocit z hraní díky kvalitním mechanickým spínačům. Samozřejmě nelze docílit úplné tichosti, ale lze se k tomu přiblížit. A jestli vás i přesto bude partner nebo partnerka osočovat a útočit na vás, pak bude vhodné zvážit výměnu, nikoliv však počítačových periférií… Paření zdar!

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

CZC Assassin GM650     CZC Hexblade GK1000

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (11)

Autor softwaru

Osobně by mě docela zajímalo, kdo vyvíjí software pro tyto periferie. Velice se totiž podceňují makroklávesy, které má velice dobře zvládnuté Logitech a které se dají skvěle využít nejen pro hraní, ale především pro práci. Já například zpracovávám každý den kvanta a kvanta textu s mnoha speciálními znaky a neustále se opakujícími příkazy, s čímž mi neskutečně hodně pomáhá kombinace Logitechů G13 a G910. Nevýhodou je ale vcelku vysoká hlučnost 910ky (a to je ještě údajně v porovnání s ostatními mechanickými klávesnicemi tichá). Výrazně utlumená, ale přitom vysoce programovatelná klávesnice by tedy byla velkým přínosem, ale nevím, kde hledat klávesnici s dedikovanými makroklávesami a softwarem, který umožňuje tak kvalitní programování maker, jaké má Logitech.Když už se CZC pouští do brandování klávesnic a myší, je tady dle mého prostor, který na trhu moc zaplněný není. Když už ne klávesnici s několika makroklávesami (ideálně i s velkým počtem, jako měla třeba stará dobrá G15 - to mi chybí hodně), tak klidně nějaký plně programovatelný gamepad jako právě G13, Orbweaver apod. Ale hlavně, HLAVNĚ s kvalitním a dobře odladěným softwarem.

Master GEEK

@dohnalek.pavel: Software je bohužel dost složitá věc. Daná fabrika vám vždy nějaký poskytne, ale lze tam provést minimum změn. Podařilo se nám alespoň docílit překladu do češtiny, ale jinak se musíme spokojit s tím, co software umí. Ideální by byl vývoj vlastního software, ale to je hodně složitá věc a stála by i dost financí. V tomto konkurovat velkým značkám jako třeba Corsair není sranda. Určitě se ale hledají nějaké cesty a přemýšlí se jak dál, periferie jsou zatím novinka. Na druhou stranu tak velké požadavky bude mít minimum lidí a většině dané volby nastavení stačí. Programovatelný gamepad je zajímavý nápad a můžu předat k promyšlení. Co se týče klávesnic, tak nejdříve musíte uspokojit většinu, na složitější a extra zaměřené modely může přijít čas později. Každopádně děkujeme za nové nápady.

@GreenT: Je to problém, to máte pravdu. Klasický začarovaný kruh - špatný software brání masivnímu využití, protože není jednoduché si klávesnici nastavit a pak ji udržovat v bezproblémovém chodu, ale investovat do opravdu vymazleného softwaru se nikomu nechce, protože se zdá, že pro to není poptávka. V podstatě by se musela udělat i silná marketingová kampaň, kde by se ukázalo, jak moc makra dokážou zvýšit produktivitu. Běžní uživatelé v kancelářích ve firmách netuší, že na neustále stejné předvyplňování formulářů, třeba zadávání faktur do účetního systému, jim stačí zmáčknout jedno tlačítko.No nemáte to snadné, přeji hodně štěstí a za mě palec nahoru, že adresujete minimálně tu myšlenku tichých periferií. Kéž by Logitech měl tichou variantu G910.

Ověřený GEEK - level 3

@dohnalek.pavel: Makra by šla vyřešit další periferií, třeba Shuttle Xpress nebo Elgato Dock, ale to jsou zase tisíce navíc a další periferie navíc.

@Khalai: Možná ne nezbytně. Zatím jsem se k tomu nedostal, ale jistý Francisco Lopez napsal volně dostupný driver, který umí zachytávat události stisknutí klávesy (to není nic nového), ale především rozpoznat, z jakého zařízení byla klávesa stisknuta (to už je úplně jiné kafe). Existují i AutoHotKey skripty, které tento driver používají. Pravděpodobně kromě času a peněz nic nebrání tomu, aby se integroval do uživatelsky přívětivějšího softwaru než je AutoHotKey, ale o tom budu vědět víc, až se dostanu k praktickému testu.Potažmo jestli naši diskuzi čte někdo, kdo to už zkoušel, velice uvítám názory a zkušenosti, abych nemusel začínat od píky. I když mě to baví, času se nedostává...

Ověřený GEEK - level 3

@dohnalek.pavel: Já jsem právě několik let používal Contour Shuttle Xpress jako doplňkovou periferii, kterou jsem používal pro ovládání Adobe Photoshop Lightroom. Pět plně programovatelných kláves, kolečko a jog, s tím už se dá dělat celkem dost věcí :-)

@dohnalek.pavel: @dohnalek.pavels těmi makry moje řeč. Já teda normálně na hraní používám zmíněnou prehistorickou G15 MKI (modré podsvícení, sklopný displej a 3 řady makrotlačítek) a děsím se doby kdy umře, protože už má dobrých asi 13 let a využívám denně několik hodin. 3 řady makrotlačítek jsou něco tak úžasného, na co jsem si zvyknul, že bez nich budu jako bez ruky - hry hraju víceméně jen na nich, zkratky ve Photoshopu, Zoneru, hotkeys pro windows na prkotiny jako kalkulačku, notepad atd. 3 houpé řady tlačítek a ušetří to neuvěřitelné množství času a dneska už se to nedá absolutně sehnat. Tu G15 používám v kombinaci s G300s (jedná z mála symetrických myší, která má hodně tlačítek). Důvod? Jak jste psal výše - vyladěný software, makra a to že to můžu jako levoruký používat). Bohužel na večerní hraní musím Logitechy odložit a vzít si silent NB styl klávesnici od Dellu bez podsvícení a maker, do ruky nějakou katastrofální Modecom silent myš a s tím se snažit hrát, protože žena spí metr a půl od PC a klikání a cvakání klávesnice ji budí :-/ Udělat kopii G15 MK1 a G300s v silent provedení s odladěným softem, tak bych za to platil zlatem. Každopádně CZC musím pochválit za směr, kterým se vydala. Bohužel myš GM650 vypadá dobře, jenže se z nějakého důvodu CZC rozhodlo udělat ji pro praváky a na podobnou silent symetrickou myš si asi budu muset počkat nebo se přeučit :-/

CZC lidi recenzují CZC brand.

Oficiální označení "důvěryhodných" lidí přímo od CZC = upgrade komentářů.
Recenze produktů CZC od lidí "od CZC" = fail.Sakra já mám CZC rád, ale tohle je prostě špatně.
Viz. diskuze (už neexistující) u první verze mech klavíru od CZC..

Master GEEK

@Windowlicker: Ano, může to vypadat na jeden pohled špatně, ale neznáte pozadí všeho. Asi na váš názor nemá cenu uvádět, že GEEK nejsou zaměstnanci a mají v diskuzích svou nezávislost. Na druhou stranu pomáháme CZC v dost oblastech a mezi to např. patří testování vzorků, z kterých si pak CZC nechá vyrobit vlastní produkty. Tím pádem si chci odzkoušet, že to dopadlo dobře a jsem za to rád. Sorcerer, Hexblade, Assassin jsou na své ceny velice dobré produkty a klidně na to dám svoje slovo. Můžete si je zakoupit a vyzkoušet sám. Ale určitě bych se nesnížil k nějaké laciné reklamě, to by bylo pod moji úroveň a ve světě IT chci mít rozhodně rovnou páteř. Kdyby produkty nevyhovovali, vrátím je s feedback hned na začátku a nedoporučím jejich objednání. Zde ovšem splnili kvalitu, navrhnul jsem osobně Silent spínače pro Hexblade, abychom mohli vytvořit tiché kombo s myší, takže takové je pozadí této věci. Alespoň jste dal důvod danou věc vysvětlit, s čímž nemám problém, jelikož se časem podobné nařčení dalo čekat. Takže díky.

@GreenT: Celá tahle premisa je špatně. Jeden člověk nemůže být designér/vývojář a zároveň recenzent vlastního produktu.
Vytrácí se v tom veškerá kredibilita.
Nikde to takto nefunguje. Podílíte se na vývoji? OK. Stojíte za výsledným produktem? Tak by tomu mělo být pokud jste mu dal zelenou.
Dejte jej někomu nezávislému k recenzi a komentujte/oponujte výsledku v recenzi, budete-li mít pocit že je to potřeba.
CZC nabízí Ducky, super, jedna z těch co mám po ruce (+Ducky Pocket z CZC za 990,- :)).
Koupil jsem zde také (dnes) GMMK hot swap, taky super, jinde v CZ nepořídíte. Zbytek mých klávesnic se v CZ (bez C) pořídit nedá..
S tou první mechanickou klávesnicí od CZC mám vlastní zkušenost. To je ta se smazanou diskuzí, vzpomeňte co jste tam o ní psal..
Hezká slova o reklamě a rovné páteři.
Fráze.
Za předpokladu, že chci být objektivní a držet si respekt, nekývnu na recenzi z vlastní stáje.

Master GEEK

@Windowlicker: Nepodílím se na vývoji, pouze se snažím pomoci s výběrem vzorků. Produkty na recenzi dostali i zcela nezávislí testeři. Navíc můj článek byl mířen trochu jiným směrem. Produktů CZC vydalo podstatně více a o některé jsem si sám zažádal, protože jsem chtěl potvrdit jejich kvalitu. Pokud si CZC rozjelo svoji řadu produktů, nabízíme se jim k otestování, jelikož jsme testovali plno jiným modelů a dokážeme tedy produkty porovnat. Pokud by jejich řada za nic nestála, pak nebudu mít zájem to doporučovat a určitě žádné tlaky nejsou. Akorát bych se střelil do vlastní nohy, kdy by mi to dali kupující na fóru sežrat. Prošlo mi poslední dobou rukama hodně periferií, takže recenzuji také plno jiných značek a modelů. Pokud se bavíme o Crusader klávesnici, tak to byl první model, který ovšem zaujal velice nízkou cenou. Mechaniky se v té době dali sehnat o dost dráže. Spínače jsou na té klávesnici kvalitní, ale také měla své mouchy. Ovšem za cenu okolo tisíce korun to prostě byla dobrá volba, používám ji dodnes jako pracovní a nemám s ní jediný problém. Doma mám Corsair RGB Strafe, takže si také osobně připlatím za vyšší kvalitu, to už je na rozhodnutího každého. Ovšem CZC periferie dokáží přinést něco jiného a to je posunout kvalitu do nižších cenových hladin. Plno lidí požaduje CZ znaky a od toho výrobci klávesnic hodně ustupují, takže opět přínos pro zákazníka.Můžete se na to dívat jak chcete, jiní lidé budou rádi za přiblížení názoru na produkt, jelikož mají v náš GEEK tým důvěru už co se týče sestavení PC. Pak by jste mohl nahlížet na každou recenzi podobně, protože pokud výrobce pošle vzorky na test, tak většinou zůstávají recenzentovi, jak by to pak mělo nebo nemělo být s objektivitou ? Podívejte se jak propagují produkty youtubeři, kteří používají to, za co jim značky nejvíce zaplatí. Pak je pokřivený celý IT svět a těžko v tom budete hledat cestu.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru