Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Tři adaptéry pro bezdrátové sítě v souboji 1/2

Tři adaptéry pro bezdrátové sítě v souboji 1/2

Recenze
ASUS WL-167g USB_1013179114
ASUS WL-167g USB
Produkt není určen k prodeji.
ASUS WL-169gE BroadRange WiFi mini USB klient_841529095
ASUS WL-169gE BroadRange WiFi mini USB klient
Produkt není určen k prodeji.
OvisLink WT-2000USB Turbo G 125Mb, USB Stick, WMM_1498514492
OvisLink WT-2000USB Turbo G 125Mb, USB Stick, WMM
Produkt není určen k prodeji.

V dnešní recenzi bychom si představili několik levných řešení adaptérů pro bezdrátové sítě. V testu se spolu střetnou dva produkty od společnosti ASUS a jeden z rodiny AirLive.

Jednou z mých úloh v recenzích, je specializovat se na bezdrátové prvky. Díky tomu se mi do ruky dostaly tři adaptéry pro bezdrátové sítě. Jaksi se mi příčí těmto zařízením říkat karty, jak jim s libostí říkají výrobci v jejich manuálech, a tak se o nich budu zmiňovat pouze jako o USB adaptérech pro bezdrátové sítě. Tyto zařízení jsou svým vzhledem v podstatě podobny USB Flash diskům. Zařízení tohoto typu jsou lehká a lehce připojitelná. Naštěstí do adaptérů pro bezdrátové sítě nezapojujeme externí kabely a tak je šance na ulomení nějaké části menší, než například u televizních USB adaptérů.

Samozřejmě se může stát, že si nechtěně toto zařízení ulomíte a to například ve spěchu, budete-li mít adaptér vystaven tak, že o něj můžete zavadit třeba bokem nebo stehnem. Hned zpočátku musím pochválit společnost Asus i Ovislink, protože po rozbalení jejich produktů jsem u všech našel příslušný prodlužovací USB kabel. Sice je dnes tento kabel levnou záležitostí, ale podle mě by měl být nedílnou součástí všech USB adaptérů podobného typu. Mnozí máme různé důvody, proč bychom takový prodlužovací USB kabel potřebovali, a proto je dobré ho mít přístupný přímo v balení se zakoupeným produktem.

Wi-Fi sítě jsou dnes fenoménem, který stále neztratil svůj význam. Bezdrátové technologie jsou vážené čím dál více. Přenosné počítače, respektive notebooky, v sobě již kombinují bezdrátové karty a tak jsou tyto produkty určeny pro ty, kteří potřebují další bezdrátový prvek pro nespecifikovaný požadavek, nebo pro počítačové desktopy, u kterých nemáte možnost využití bezdrátového připojení. Karty do základních desek pro bezdrátové sítě dnes nestojí nekřesťanské peníze, takže si v podstatě můžete vybrat mezi mobilní verzí USB adaptéru pro bezdrátové sítě a rozšiřujícími prvky do slotu základní desky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Souhrnná fotografie recenzovaných produktů

Všechny tři recenzované produkty jsou od skvělých společností, zabývajícími se oblastí bezdrátových technologií. AirLive od společnosti Ovislink je velmi známým pojmem v bezdrátových sítích. Tato společnost je známa hlavně svými výkonnými a levnými zařízeními. Společnost Asus je široko daleko věhlasná svojí „hyperaktivitou“, protože můžete její logo sledovat na mnoha různých produktech. Grafické karty, základní desky, síťové prvky, notebooky a mnoho dalšího vyrábí jediná společnost. Fakt, že se nám sešly dva produkty od společnosti Asus vlastně nic nemění na tom, jaké bude mé hodnocení. Osobně nesmím mít jako recenzent osobní pohnutky a snažím se o nezaujaté hodnocení.

Asus WL-169gE

Prvním zařízením, po kterém jsem šáhnul, když mi přišla zásilka s recenzovanými produkty, byl USB adaptér pro bezdrátové sítě od společnosti Asus s označením WL-169gE. V době recenze je zařízení dostupné za cenu 794 Kč s DPH. Záruka na toto zařízení je dva roky. Zařízení je napájeno přes USB a spotřeba činí 5V. Zařízení při použití standardu 802.11b potřebuje napětí 380 mA a při standardu 802.11g 300mA. Integrovaná anténka pro příjem má výkon 17,5 dBm v oblasti US a 14 dBm v ostatních lokacích. Při použití standardu 802.11g počítejte s výkonem integrované anténky 13,5 dBm pro všechny lokace. Zařízení můžete používat v podmínkách od -20 do 70 °C. USB adaptér pro bezdrátové sítě by měl zvládat 64 a 128bitové WEP klíče a WPA s šifrováním TKIP a AES. Toto zařízení slouží pouze pro příjem bezdrátového signálu Wi-Fi (Client) a pro spojení Ad hoc. Mód AP není u tohoto produktu dostupný.

Balení a jeho obsah

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice s produktem WL-169gE

Pohled na krabici nám napoví první a to, že je tento USB adaptér pro standard 802.11b a 802.11g Wi-Fi sítí. Nápis na balení hlásá „3x větší pokrytí“, ale to uvidíme až po připojení do počítače a následném testu příjmu. Toto zařízení můžete kombinovat například se známým herním zařízením PSP od společnosti Sony.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na otevřenou krabici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkový obsah balení

V obsahu balení naleznete manuál (píši manuál, ale v tomto případě mám na mysli spíše menší manuální knížku), dále médium CD-ROM, USB prodlužovací kabel, závěsnou šňůrku a samotný USB adaptér. Z hlediska funkčnosti nepotřebujeme víc, nežli ovladače a samozřejmě samotný adaptér. Ostatní věci jsou spíše takovým doplňkem, tedy kromě manuálu, který by neměl chybět u žádného zařízení. Poskytnout uživateli srozumitelný text není dnes lehké, protože hranice chápání jsou různé člověk od člověka. Mnoho lidí ale ze své vlastní zkušenosti ví, jak sami zacházejí s novými zařízeními. Jednoduše je intuitivně zapojíme, nainstalujeme to, co dostaneme a pak se v tom zkoušíme zorientovat. Ne mnoho lidí čte nudné manuály, ale to neznamená, že by společnosti dodávající specifikovaná zařízení měly upustit od povinnosti dodat uživateli příručku, v které by našli například odpovědi na různé otázky v nastavení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Manuál s médiem CD-ROM

Manuál dostupný u WL-169gE je spíše menší knížečka. Velice mě překvapil rozsah, který tento manuál nabízí. V obsahu manuálu samozřejmě nechybí popis v českém jazyce, ale na naše slovenské kolegy společnost Asus nějak zapomněla. Můžete si zde přečíst hezké a výstižné povídání o produktu WL-169gE, ale hlavně o softwaru, respektive ASUS WLAN Control Center, který je hlavním ovládacím prvkem tohoto zařízení. Na médiu CD-ROM naleznete software se zmíněným ASUS WLAN Control Center, Adobe Reader ve verzi 5.0 a 7.0, manuál v elektronické podobě a samozřejmě ovladače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěsná šňůrka s prodlužovacím USB kabelem

Závěsná šňůrka je jakýmsi zpestřením k USB adaptéru. Jelikož je zařízení menších rozměrů, můžete si ho pověsit na krk a přenášet jej z jedné lokality do druhé. Prodlužovací USB kabel je dobré mít po ruce vždy, když máme USB konektory dostupné například na zadní straně počítače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední pohled na WL-169gE

Samotný USB adaptér pro bezdrátové sítě s názvem WL-169gE je malých rozměrů, samozřejmě. Ovšem není menších, nežli ostatní adaptéry. Se svými mírami 94 x 30 x 10 mm je největším adaptérem z recenzovaných produktů. Asus dal do vínku tomuto zařízení celkem nestandardní design. Provedení je dobré, já bych nenacházel na zařízení, které má vesměs málo možností, žádné chyby. Na obrázku můžete vidět dírkované otvory pro odvod tepla při zahřívání, které má za provozu hodnotu 39 °C. Udávaná provozní teplota je od 0 do 50 °C, a záleží na tom, jaký standard právě používáte, respektive jaký je momentální výkon zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní pohled na WL-169gE

Zadní pohled na zařízení nám neposkytuje nic zvláštního, ale měli byste mít možnost vidět vše, co se dá zachytit. Věřte, že kdybych měl možnost zařízení rozšroubovat, nafotil bych vám i čipy na desce plošných spojů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Produkt po sundání víka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail USB konektoru

Z předchozích fotografií se dělá velmi těžký výklad, protože si myslím, že se mezi čtenáři nebude nacházet někdo, kdo by nikdy neviděl USB konektor. Toto zařízení je USB adaptér pro bezdrátové sítě a tak nabízí pomocí rozhraní USB propojení s počítačem a následnou službu pro příjem bezdrátového signálu, ve standardu 802.11b a 802.11g, nebo pro rovnocenné připojení Ad hoc.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail indikační diody

Na tomto obrázku můžete vidět indikační diodu, umístěnou v zadní části adaptéru. Tato indikační dioda má po rozsvícení zelenou barvu a rozsvěcí se v závislosti na pracovní činnosti USB adaptéru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail štítku na zadní straně zařízení

Štítek na zadní straně USB adaptéru ukazuji hlavně kvůli ucelenému pohledu na produkt. Pokud se vyznáte v evropských standardech, můžete zde vidět udělené oprávnění, které jsou nutné k prodeji na území Evropy. Ostatní údaje jsou spíše informativního typu. Nyní můžu s klidným srdcem říci, že jsem vám poskytl ucelený pohled na to, jak vypadá USB adaptér pro bezdrátové sítě s názvem WL-169gE a jeho obsah balení.

AirLive WT-2000USB

Druhý produkt, který jsem rozbalil, je USB adaptér pro bezdrátové sítě z rodiny AirLive od společnosti Ovislink. Cena tohoto zařízení se v době recenze pohybuje okolo 524 Kč s DPH. S touto cenou se řadí k druhému nejlevnějšímu USB adaptéru pro bezdrátové sítě. Zařízení by mělo podporovat standardy 802.11b, 802.11g a 802.11e. Ze zabezpečovacích standardů jsou podporovány WEP, WPA, WPA2 a WPA-PSK. Udávaná teplota, při které můžete zařízení používat je od -20 do 80 °C. Toto zařízení je na tom stejně, jako předcházející USB adaptér, přesněji nepodporuje mód AP, takže může sloužit jako klient, či prvek sítě Ad hoc.

Balení a jeho obsah

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice s produktem WT-2000USB

Na balení s produktem WT-2000USB si můžete všimnout první zajímavé poznámky. Zařízení navíc podporuje standard 802.11e, který vylepšuje služby QoS. Navíc s Turbo G technologií, by mělo zařízení umět údajně rychlost až 125 Mb/s. Ovislink využívá Turbo G pro zvýšení výkonnosti přenosového pásma, Asus oproti tomu Afterburner, který rovněž zvyšuje přenosové pásmo. Společnost Ovislink uplatňuje na toto zařízení dvouletou záruku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na otevřenou krabici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkový obsah balení

Balení produktu WT-2000USB v sobě skýtá jednoduchý manuál, médium CD-ROM, prodlužovací USB kabel a USB adaptér WT-2000USB. Z hlediska potřeby opět stačí pouze samotný adaptér a nějaké ty ovladače. Díky tomu, že je adaptér kombinovaný i s integrovanou anténou, nemusí obsahovat žádné rozhraní a může tak být minimalizován, v závislosti na použité technologii.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Manuál s médiem CD-ROM

Dostupný manuál nabízí základní informace potřebné k instalaci zařízení do systémů Windows XP. Tento „návod“ je opravdu velmi stručný, nezahrnuje nastavení zařízení, ale pouze instalaci utilit dostupných na médiu CD-ROM. Na tomto médiu naleznete program Adobe Reader ve verzi 7.0, jednu elektronickou kopii tištěného manuálu a jedno PDF s rozšířeným popisem nastavení, ovšem v anglickém jazyce. Nakonec zde naleznete program AirLive Turbo-G Wireless Utility pro Windows XP a Windows Vista.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Prodlužovací USB kabel

Prodlužovací USB kabel má délku přibližně půl metru, což postačuje pro bezproblémové připojení k počítači.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední pohled na WL-2000USB

Zařízení je 81 mm dlouhé, 26 mm vysoké a 8 mm silné. Adaptér váží necelých 14 gramů, takže jde o velmi malé zařízení s možností připojení do Wi-Fi sítí. Čelní krytka konektoru USB je z průhledného plastového materiálu. Tento USB adaptér pro bezdrátové sítě z dílny společnosti Ovislink nám předvádí netradiční a zajímavý design. Jako každé podobné zařízení do USB, i toto má svůj jedinečný styl. Klobouk dolu, že designérům nedochází nápady.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní pohled na WL-2000USB

Zadní pohled na adaptér nám ani v tomto případě nepřinese nic neočekávaného. Naleznete zde pouze štítek se základními informacemi o zařízení. V pravé části si můžete povšimnout dírky, která je připravena pro závěsnou šňůrku, tedy pokud nějakou vlastníte. I v tomto případě si můžete USB adaptér nosit všude sebou. Na obrázcích si můžete všimnout jedné zajímavé věci, která je odlišná od předchozího adaptéru, a tou jsou větrací otvory. Toto zařízení nemá žádné větrací otvory, takže bychom mohli očekávat nízké zahříváni, nebo naopak vysoké. Při používání zařízení uplatním druhou verzi, a to vyšší zahřívání, neboť se USB adaptér WL-2000USB za provozu zahřívá až na hodnotu 46 °C.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Produkt po sundání víka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail USB konektoru

Jako doplňující a ilustrační ukázky slouží výše zobrazené fotografie. Ani na nich neuvidíte nic, co byste nečekali. Zařízení je plně kompatibilní s USB 1.1 a USB 2.0. Pokud vlastníte přenosný počítač a z nějakého důvodu nemá kartu pro bezdrátové sítě, či se vám snad porouchala, můžete jednoduše rychle a snadno USB adaptér připojit a využívat jeho služby pro standardy 802.11b a 802.11g Wi-Fi sítí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail indikační diody

Na obrázku vidíte dírku, která zdánlivě vypadá jako otvor pro větrání. Bohužel, tato dírka je ve skutečnosti oblast pro indikační diodu, která je implementována na desce plošných spojů. Díky tomu je indikační dioda velmi malých rozměrů a její rozsvěcení lze lépe pozorovat v tmavém prostředí, nebo pod určitým úhlem. Barva diody je zelená a samozřejmě se rozsvěcí v závislosti na činnosti zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail štítku na zadní straně zařízení

Štítek vzadu na zařízení udává mnohem méně informací než předchozí recenzovaný produkt od společnosti Asus. Rovněž zde nesmí chybět normované evropské označení, pro prodej na územích Evropy.

Asus WL-167g

Třetím a posledním recenzovaným USB adaptérem pro bezdrátové sítě, je zařízení od společnosti Asus, s názvem WL-167g, a se svojí cenou, která činí v době recenze 466 Kč s DPH, patří mezi nejlevnější USB adaptéry pro 2,4GHz sítě. V podstatě je to nejlevnější produkt v nabídce CzechComputeru, takže toto vidím jako první velké plus. Zařízení je možné použít pro standardy 802.11b a 802.11g. Udávaný výkon integrované antény je v rozmezí od 14 do 17 dBm. Společnost Asus uvádí k výkonu integrované antény dosah ve vnitřních prostorách do 30 metrů a v bezbariérovém prostředí do 330 metrů. Dále udává napětí v rozmezí od 350 do 450 mA pro mód vysílání a 250 až 350 mA pro příjem. Podporované ochrany jsou 64 a 128bitový WEP a WPA. Zařízení můžete používat v podmínkách od -40 do 70 °C. Záruka na tento produkt je dva roky a zařízení slouží i jako AP.

Balení a jeho obsah

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Krabice s produktem WL-167g

Oproti jiným zařízením je toto velmi skromné. Na svoji skromnost ale překvapuje svojí výbavou a možnostmi. Jelikož se jedná o zařízení od stejného výrobce, jako v případě WL-169gE, nemůžeme čekat o moc více, nežli již bylo řečeno v první kapitole recenze. Zajímavé je ovšem to, že Asus WL-167g se řadí svoji cenou mezi nejlevnější dostupné USB adaptéry pro bezdrátové sítě a kombinuje v sobě více možností, nežli první dva recenzované USB adaptéry.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled na otevřenou krabici

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Celkový obsah balení

V obsahu balení samozřejmě naleznete manuál, médium CD-ROM, závěsnou šňůrku, prodlužovací USB kabel, polohovací USB nástavec a samotné zařízení. Při pohledu na obsah balení mi hlavou vrtá jedna jediná otázka. Jak to, že se zařízením, které slouží jako klient i AP, za cenu 466 Kč s DPH dostanete víc věcí, než u ostatních recenzovaných zařízení? Nejenom že je levnější, kombinuje v sobě i AP a navíc dostanete hezký polohovací USB nástavec. Poslední ranou by bylo, kdyby byl i výkonnější, ale to ukáže až závěr recenze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Manuál s médiem CD-ROM

Manuál dostupný u tohoto produktu není bohužel s českým ani slovenským překladem. Pokud ovšem umíte některý z hlavních cizích jazyků, dočtete se zde základních informací o indikaci zařízení, instalaci dostupného softwaru a pár základních rad pro konfiguraci bezdrátové sítě. Na médiu CD-ROM naleznete program pro čtení souborů PDF, Adobe Reader ve verzi 5.0 a 7.0, dále ovladače na všechny známé systémy, přesněji Windows 98, Windows Milenium, Windows 2000, Windows XP, Windows Vista a dokonce i na systémy založené na Linuxu a MACu. Rovněž jsou zde umístěny elektornické kopie tištěného manuálu a rozšířený manuál k softwaru, který je dostupný na médiu CD-ROM. Tento software je v podstatě úplně totožný s prvním recenzovaným zařízením od téže samé společnosti, respektive ASUS WLAN Control Center.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Závěsná šňůrka, prodlužovací USB kabel a polohovatelný USB nástavec

Prodlužovací USB kabel je dlouhý asi dvacet centimetrů, což je postačující pro propojení USB adaptéru pro bezdrátové sítě s počítačem. Polohovatelný USB nástavec mě velmi překvapil a tak jsem vám ho ke konci této kapitoli musel vyfotografovat. Sice jde o velmi obyčejný způsob, mnozí řeknou, že je to hloupost, ale vskutku hezká a celkem užitečná hloupost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Přední pohled na WL-167g

Asus WL-167g je 80 mm dlouhý, 20 mm vysoký a 11 mm silný. Váha tohoto zařízení je 40 gramů a teplota naměřená po určité době činnosti měla hodnotu 35 °C. Velmi jednoduchý design tohoto zařízení téměř nepřekvapuje. Z hlediska vzhledu jsou předchozí recenzovaná zařízení hezčí, ale i tento styl si najde svého příznivce. Osobně v něm vidím výhodu jednoduchosti a hlavně velikosti, protože bych ho zařadil k nejmenšímu recenzovanému USB adaptéru. Je sice o tři milimetry silnější, ale zato o jeden milimetr kratší a o šest milimetrů nižší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní pohled na WL-167g

Veprostřed a úplně napravo zařízení lze vidět větrací otvory. Ve spodním pravém rohu pak otvor pro závěsnou šňůrku. Zařízení se nikterak moc nezahřívá, oproti AirLive WL-2000USB, které v postatě nemá žádné větrací možnosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Produkt po sundání víka

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail USB konektoru

Zařízení je plně kompatibilní s USB 1.1 a USB 2.0. Lze jej nainstalovat téměř pod jakýmkoliv systémem. Díky plochému konci zařízení lépe přilne k rozhraní vašeho USB rozhraní. Čím více pronikám do slabin tohoto recenzovaného zařízení, líbí se mi čím dál více. Jedna výhoda za druhou, najde se snad nějaká nevýhoda?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Indikační diody v levé horní části USB adaptéru

Tento USB adaptér pro bezdrátové sítě je vybaven dvěma indikačními diody modré barvy. Jedna dioda indikuje stav klienta a druhá mód APéčka. Samozřejmě se rozsvěcí v závislosti na pracovní činnosti zařízení. Díky tomu můžete rozpoznat, kdy zařízení pracuje a kdy ne.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Detail štítku umístěného na zadní straně zařízení

Ani si moc neuvědomujeme, kolik zařízení vlastně pochází z dálného východu. Nejlepší IT společnosti pochází buďto z Japonska, nebo Číny. Výše zobrazená fotografie je opět pro úplnost přehledu na produktu Asus WL-167g.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Polohovatelný USB nástavec

Zde si můžete prohlédnout zmíněný polohovatelný USB nástavec. Díky němu si USB adaptér nakloníte podle představ, tedy ne že by to mělo na výkon, či cokoliv jiného, vliv. Podle mě jde pouze o hezkou věcičku, která není nutností. Nástavec lze sklápět a otáčet na všechny strany, ale neotočíte jej o celých 360°.

Pokračování příště

V dalším díle recenze se podíváme, jak těžké je jednotlivé USB WiFi adaptéry nastavit a jak efektivně se s nimi pracuje. SAmozřejmě nebdue chybět ani celkové zhodnocení kladů i záporů a tip nejlepší koupě.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (4)

Látka ZŠ

Je dobré, přečíst si recenzi zařízení, seznámit se s možnostmi a vlastnostmi. Ale neměl by autor recenzí dodržovat jistá pravidla?
Myslím, že po přečtení této věty: Dále udává napětí v rozmezí od 350 do 450 mA pro mód vysílání a 250 až 350 mA pro příjem. si leckterý absolvent základní školy povzdechne "To musí bejt pecka zařízení s napětím 350mA" a já bych se přimluvil za to, aby byla věnována trochu pozornost všemu, co je napsáno. Jinak supr, rád se dozvím víc o novinkách.

@ludva14: Dobrý den,přiznám se, že jsem si asi pětkrát danou větu četl a pořád nemohl přijít na to, co je v ní špatně :). To znamená, že bych si toho v textu ani nevšiml. Každopadně je to zajímavé a správně má být samozřejmě místo "napětí" slovo "proud". Až sem kolega zabrousí, určitě to nechá opravit.

@Tomáš Hort: ty vole.. Ve škole si asi nedával moc pozor.. No jedině jestli ste tam měli hezký holky tak tě to trocu omlouvá.. Ale napětí v Ampérech je docela haluz..

@ludva14: Dobrý den,omlouvám se za chybu, popravdě jsem si toho nevšiml a to tvrdě lpím na správném označování. Chybu nechám opravit a děkuji za upozornění.Přeji hezký den

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru