Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Tři adaptéry pro bezdrátové sítě v souboji 2/2

Tři adaptéry pro bezdrátové sítě v souboji 2/2

Recenze
ASUS WL-167g USB_1013179114
ASUS WL-167g USB
Produkt není určen k prodeji.
ASUS WL-169gE BroadRange WiFi mini USB klient_841529095
ASUS WL-169gE BroadRange WiFi mini USB klient
Produkt není určen k prodeji.
OvisLink WT-2000USB Turbo G 125Mb, USB Stick, WMM_1498514492
OvisLink WT-2000USB Turbo G 125Mb, USB Stick, WMM
Produkt není určen k prodeji.

V dnešní recenzi bychom si představili několik levných řešení adaptérů pro bezdrátové sítě. V testu se spolu střetnou dva produkty od společnosti ASUS a jeden z rodiny AirLive.

Po prvním díle recenze se pojďme bez dalších okolků podívat, jak těžké je jednotlivé USB WiFi adaptéry nastavit a jak efektivně se s nimi pracuje.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Asus WL-169gE

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Nyní bychom se podívali na instalaci ASUS WLAN Control Center a jeho možností. Po vložení média CD-ROM do mechaniky by se vám měl primárně načíst rozcestník ASUS Wireless LAN Card. V tomto rozcestníku máte na výběr instalaci ASUS WLAN Card Utilities/Driver, což je vlastně instalace ASUS WLAN Control Center s ovladači USB adaptéru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozcestník ASUS Wireless LAN Card

V rozcestníku si můžete pročíst elektronické kopie manuálů, prozkoumat CD-ROM a nebo navštívit webové stránky společnosti ASUS. První volba, kterou potřebujete provést nejdříve, je samozřejmě instalace ovladačů a programu ASUS WLAN Control Center. Postup je intuitivní a nedá se v něm nic zkazit. Doporučuji nejdříve nainstalovat ovladače spolu s utilitami, respektive ASUS WLAN Control Center/Driver, a až poté zapojit adaptér do USB. Po dokončení instalace se vás systém zeptá prostřednictvím dialogového okna na výběr primárního ovládání bezdrátových funkcí. V překladu máte na výběr mezi zachováním ovládacích funkcí bezdrátových sítí pro systém Windows nebo změnu primárního ovládání pro ASUS WLAN Control Center. Defaultně je označena právě druhá možnost, ale pokud máte lepší zkušenosti s ovládáním Windows manažera bezdrátových sítí, nic vám nebrání jej využívat. Doporučuji využít spíše ASUS WLAN Control Center. Sám jej používám již tři roky na notebooku a mohu říci, že je to jednoduchý a efektivní nástroj, i když poměrně nestabilní. V podstatě je nestabilní pouze funkce ASUS Mobile Manager, která slouží pro vytváření a správu profilů. Mnohdy se mi stalo, že se okno ASUS Mobile Manageru ztratí z obrazovky a vznikne tak neplatný popisovač okna. V tomto případě musíte úlohu násilně ukončit ve Správci úloh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Status ve volbě Status

První záložka ve volbě Status nese stejný název a dočtete se zde základních informací. Naleznete zde informace o připojení, SSID, MAC adrese adaptéru, nastaveném kanálu nebo o aktuální přenosové rychlosti. Další možnosti dovolují vypnout nebo zapnout příjem signálu, znovu načtení připojení, změnu SSID nebo rychlé vyhledání a připojení do bezdrátové sítě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Connection ve volbě Status

Connection nabízí informace o datovém toku, respektive přijímání (Recieved) a odesílání (Transmitted) dat. Na grafu si pak můžete všimnout informací o síle signálu. Při připojení tohoto USB adaptéru pro bezdrátové sítě na AP, které bylo přibližně tři metry od zařízení, nebyl signál nijak excelentní, ale postačoval pro bezproblémový příjem dat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka IP Config ve volbě Status

Záložka IP Config nabízí ucelené informace o rozhraní Wi-Fi karty, v našem případě USB adaptéru. Informace zde uvádějí právě přidělenou IP adresu, masku podsítě, výchozí bránu, adresu DHCP serveru, fyzickou adresu a další upřesňující informace, kterých si můžete na obrázku všimnout. Spodní tlačítka slouží pro „zahození“ IP adresy, znovu načtení IP adresy a statistiky ping.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Basic ve volbě Config

Nyní vidíte rozhraní, které povoluje nastavit funkce bezdrátového přijímače. Obyčejně nahoře bývá ještě záložka Soft AP, která povoluje přepnout do módu AP, ale toto zařízení není pro účely AP, takže se budete muset omezit pouze na funkci klienta a Ad hoc. Infrastruktura v módu příjmu slouží pro připojení do bezdrátové sítě a Ad hoc pro přímé spojení (peer-to-peer) s dalšími zařízeními, nastavenými rovněž v režimu Ad hoc. Dále zde můžete změnit SSID zařízení, specifikovat kanál či rozsah přenosu dat. Poslední možnost dovoluje vybrat CAM (Constantly Awake Mode), MAX_PSP (MAX power savings) a Fast_PSP (Fast power-saving mode). Tyto možnosti definují napájecí mód, respektive konstantní, maximálně úsporný nebo stálý úsporný režim. Spodní modře zvýrazněné možnosti vás přesměrují do záložky Encryption, skryté záložky Advanced nebo do možnosti řešení problémů (Troubleshooting).

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Encryption ve volbě Config

Záložka Encryption nabízí specifické nastavení ochrany dat. Na výběr máte mezi Open, Shared, WPA-PSK, WPA, WPA2-PSK a WPA2. Podle výběru se vám ve spodní nabídce objeví odpovídající bezpečnostní šifrování. U výběru Open a Shared máte možnost nastavit 64 nebo 128bitový klíč. V předposledním šedém políčku Passphrase máte možnost zadat libovolný řetězec, podle kterého se vygeneruje potřebný hexadecimální kód. U dalších možností máte na výběr mezi šifrováním TKIP nebo AES, které můžete případně nastavit v další kartě Authentication.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Authentication ve volbě Config

Authentication slouží pro upřesněné nastavení informací o šifrování. Nastavit zde můžete typ autorizace, jméno a heslo pro přístup do bezdrátové sítě, protokol, výběr certifikátu nebo upřesnění serveru pro příjem vybraného certifikátu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Skrytá záložka Advanced ve volbě Config

V záložce Basic se dole můžete přepnout do skryté záložky Advanced, v které máte možnost nastavit specifické vlastnosti. V podstatě se jedná o určení prahu RTS, fragmentace, výběr preambule, zapnutí nebo vypnutí Frame Bursting, výběr použitého standardu USB adaptéru, ochranu 54Mb 802.11g, sílu výstupu nebo zapnutí, či vypnutí funkce Afterburner, která zvyšuje přenosové pásmo u produktů společnosti Asus. Afterburner používají i jiná síťová zařízení, ale v praxi se doporučuje kombinovat tuto funkci výhradně s produkty od stejného výrobce, z důvodů lepší kompatibility. Vzhledem k velmi rozšířenému tištěnému manuálu, máte veškeré informace o nastavení těchto voleb vypsány přímo v něm.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Site Survey ve volbě Survey

Site Survey slouží pro vyhledávání dostupných sítí. Můžete zde vidět nalezené spojení s SSID test, kanálem 1, sílou signálu -57 dBm, žádným zabezpečením a MAC adresou nalezeného AP. V této volbě se můžete následně připojit do nalezené bezdrátové sítě. Jakmile zmáčknete tlačítko Connect, rozhraní vám v závislosti na zabezpečení nabídne příslušnou záložku pro zadání přístupových informací.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS Site Monitor

ASUS Site Monitor slouží pro vyhledání a sledování nalezených bezdrátových sítí. Zde si můžete specifikovat některé požadavky, na kterých uvidíte různé informace o nalezeném připojení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

ASUS Mobile Manager

Toto je zmíněný ASUS Mobile Manager, v kterém můžete vytvářet profily k různým připojením. Rovněž znázorňuje dostupná síťová rozhraní. ASUS Mobile Manager se hodí tehdy, pokud máte nějaké rozšířené nastavení pro připojení do určité bezdrátové sítě a nechcete je neustále vyplňovat. Stačí si stejnou formou vyplnit údaje, jako ve výše ukázaném ASUS WLAN Card Settings, a uložit je do profilu. Dále se budete automaticky připojovat do preferované bezdrátové sítě a to v závislosti na nastaveném profilu, respektive SSID a podobně.

Připojení

Jak již bylo zmíněno, zařízení neslouží jako AP, takže jsem v podstatě testoval, s jakým signálem se zařízení připojí na AP. V ukázané záložce Connection jste si mohli všimnout, že připojení nebylo zrovna výtečné. Při prováděných statistikách nebylo sledováno ztrácení paketů. Hodnocení musím omezit kvůli použitému bezdrátovému zařízení, na které se USB adaptér připojoval, protože nemůžu jako první svalovat vinu na přijímač, když největší pravděpodobností problému je vždy AP. Výsledky se musí porovnat s dalšími recenzovanými zařízeními a pak můžeme eliminovat chybu APéčka. Nicméně rychlost stahování dat v síti LAN zdaleka nedosahovala plného připojení.

Co mohu dodat je to, že specifikace zařízení se mýlí. USB adaptér pro bezdrátové sítě podporuje navíc zabezpečení WPA2, které ve specifikacích nejsou zahrnuty. Nejedná-li se o omyl softwaru, pak tuto zprávu vítám, neboť je to zřejmý plus pro možnosti zařízení.

AirLive WT-2000USB

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

V nastavení se budeme věnovat softwaru dostupného na médiu CD-ROM, respektive AirLive Turbo-G Wireless Utility. Jedná se o ovládací centrum USB adaptéru pro bezdrátové sítě. Opět pokud vám vyhovuje Windows manažer, nemusíte tento program využívat a přepnout do Zero Configuration, neboli ovládání bezdrátových prvků defaultně používaném systémem Windows.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rozcestník na médiu CD-ROM

Po vložení média CD-ROM do čtecí mechaniky a následném automatickém načtení se vám zobrazí výše zmíněný rozcestník. V něm si můžete vybrat mezi rychlým průvodcem nastavení, možností nahlédnou do elektronické kopie uživatelského manuálu, instalací ovladačů pro Windows Vista, či další systémy, jako Windows XP, Windows 2000 nebo Windows 98SE. Spolu s ovladači se nainstalují i potřebné programy pro správu zařízení. Další možností je instalace Adobe Acrobat, prohlížet soubory na médiu CD-ROM nebo ukončit rozcestník. Po nainstalování ovladačů, a s ním i AirLive Turbo-G Wireless Utility, můžete směle nastavovat připojení do bezdrátových sítí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Configuration v okně přidání profilu

Výše uvedené okno se vám objeví, jakmile v záložce Profile zmáčknete přidat profil (Add Profile). Záložka Profile je jednoduché rozhraní, kde máte základní možnosti profilů, jako vytvořit nový profil, editovat stávající profil nebo smazat profil. Jelikož jde o velmi jednoduché prostředí, vynechal jsem jeho podobu a raději vám ukážu, jak vypadá konfigurace v přidání nového profilu. Zde si můžete zadat jméno profilu, a napravo od něj název SSID. Pod PSM (Power Save Mode) máte možnost vybrat mezi CAM (Constanstantly Awake Mode) nebo PSM (Power Save Mode), což je výběr mezi konstantním a úsporným napájením. U Network Type si můžete vybrat mezi Infrastructure a Ad hoc. TX Power udává sílu antény. Ve spodní části okna pak můžete nastavovat práh RTS a fragmentace.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Authentication and Security v okně přidání profilu

Authentication and Security vám umožňuje nastavit zabezpečení potřebné pro připojení do bezdrátové sítě. Ve výběru Authentication Type máte na výběr mezi Open, Shared a LEAP. Ve výběru Open můžete v Encryption vybrat mezi None nebo WEP. Stejně tomu je i u výběru Shared. Po výběru LEAP se vám nabízí dvě pole a to Identity a Password. WEP u tohoto zařízení bohužel neumožňuje automatický překlad textového řetězce do hexadecimálního kódu a tak jej budete muset poctivě zadat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Link Status v AirLive Turbo-G Wireless Utility

Link Status uvádí důležité informace o bezdrátovém připojení. Nesmí chybět přehled SSID, přenesených dat, kvalita, či síla signálu. Zařízení chytilo signál se sílou -56 dBm a Asus WL-169gE s -57 dBm. Ve skutečnosti hodnoty někdy poposkočily, takže to zatím vypadá na to, že APéčko, na které jsem se připojoval, není tak kvalitní, nebo ne? Raději si počkáme, co nám řeknou výsledky posledního recenzovaného USB adaptéru pro bezdrátové sítě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Site Survey v AirLive Turbo-G Wireless Utility

Site Survey nám ukazuje dostupné bezdrátové sítě. Na obrázku vidíme, že jsme chytali signál s 96% a vzhledem ke vzdálenosti cca tři metry to není zrovna nejlepší výsledek. V sloupcích můžete sledovat SSID, MAC adresu vyhledaného APéčka, signál, kanál, zabezpečení, autorizaci a typ sítě. Spodní tlačítka slouží ke znovunačtení, připojení a přidání do profilu. Pokud je síť chráněna, při pokusu o připojení se vám objeví stejné okno, jako u Authentication and Security v okně přidání profilu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Statistics v AirLive Turbo-G Wireless Utility

Statistiky nám uvádí informace o přenesených, či ztracených rámcích. V podstatě se jedná o hezký ucelený výpis veškerého I/O datového toku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Advanced v AirLive Turbo-G Wireless Utility

Advenced slouží ke specifikování bezdrátového příjmu. Respektive pro výběr použitého Wi-Fi standardu, oblasti, v které používáte zařízení, zapnutí, či vypnutí ochrany sítě, specifikaci výstupního datového rozsahu, zapnutí turbo módu a dalších specifických nastavení. Vlevo dole můžete vypnout, či zapnout příjem bezdrátového signálu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka QoS v AirLive Turbo-G Wireless Utility

Tato volba je dostupná díky podpoře standardu 802.11e, který rozšiřuje nastavení QoS. WMM (Wi-Fi Multimedia) v podstatě slouží k určení priority některých aplikací. V tomto podání je přístup řízen pomocí MAC adres cílových prvků.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka About v AirLive Turbo-G Wireless Utility

Poslední záložka bývá ve většině případů pouze informativního typu, respektive o verzi produktu, výrobci a dalších informací. Zde navíc uvidíte Přidělenou IP adresu, masku podsítě, defaultní bránu a fyzickou adresu USB adaptéru.

Připojení

Rozhraní po připojení na APéčko hlásí rychlost 54 Mbps pro příjem. Po přijímání dat ovšem spadne na 48 Mbps a to v závislosti na síle signálu. Rychlost přenášení dat je podstatně rychlejší než u USB adaptéru Asus WL-169gE, v průměru asi o 10 – 20%. Žádné větší problémy nebyly sledovány, nedocházelo k opožděné odezvě, ani velkému množství ztracených paketů. S hodnocením počkáme až na konec celé recenze. Jelikož zařízení neslouží jako AP, není možnost testovat větší okruh, který by nám řekl něco o kvalitě zařízení. Prozatím jsme odkázáni na to, co nám všechny zařízení řeknou o připojovaném APéčku, zdali je spolehlivé nebo právě že nikoliv.

Asus WL-167g

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení

Nastavení ovládacího rozhraní je úplně stejné, jako u Asus WL-168gE. Proto zde nebudu uvádět stejné prvky nastavení, ale pouze ty, které se týkají informací o připojení, či možnosti, které jsou zde navíc. Vesměs se jedná o možnost přepnutí zařízení do módu AP.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Status ve volbě Status

Záložka Status i zde vypisuje základní informace o bezdrátovém rozhraní. Udávaný rozsah dat byl 54Mbps, ale při testování nebylo zdaleka využito celého rozsahu. Celá volba Status je důležitá pro rozpoznání rozdílných údajů mezi oběma recenzovanými adaptéry od společnosti Asus.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Connection ve volbě Status

Chycený signál byl ze všech tří adaptéru s nejlepší kvalitou. Sami můžete vidět, že dosahoval téměř stoprocentní síly a kvality. Všechny tři adaptéry pro bezdrátové sítě byly vystaveny naprosto stejným podmínkám, proto je možné vyloučit závadu na připojovaném APéčku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka IP Config ve volbě Status

IP Config je v podstatě úplně stejný jako u WL-169gE. Adresy rozhraní byly přiděleny APéčkem a pokud by nastal nějaký problém, tak v IP Config lze sledovat několik zásadních údajů, které byly zmíněny v první kapitole recenze.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Soft AP ve volbě Config

U tohoto adaptéru pro bezdrátové sítě je navíc k dispozici záložka Soft AP, která povoluje změnu módu mezi stanicí, tedy příjmem, a Soft AP, neboli vysíláním. Chcete-li sdílet specifické internetové připojení, máte možnost přetáhnout ikonku svého síťového rozhraní do pole Internet. Tím dojde ke sdílení vašeho připojení s asociovanými zařízeními.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Záložka Access Control ve volbě Config

Rovněž Access Control je nová záložka, která nebyla u WL-169gE k dispozici. Zde můžete řídit zabezpečení vaší sítě a to přidáváním MAC adres kontrolovaných zařízení.

Připojení

V oblasti přijmu dosahoval WL-167g velmi dobrých výsledků. Od předchozích recenzovaných zařízení se lišil hlavně v síle a kvalitě přijímaného signálu. Přijímaná data byla v podstatě podobná jako u WT-2000USB a nedocházelo k větším kolizním situacím. Oproti tomu si WL-167g vedl v oblasti vysílání o něco hůře, což je očekávaným faktem, protože mód AP nebude u tohoto adaptéru pro bezdrátové sítě stejně výkonný, jako klasické AP. Samozřejmě, ale v porovnání s ostatními produkty, které jsou mnohokrát větší a lépe řešeny, je výkon postačující. V místnosti, spolu s APéčkem, byl zprvu chytán kolísavý signál, ale po několikátém testu byly výsledky ustáleny. Dá se tedy říct, že pokud budete používat mód AP u tohoto zařízení ve stejné místnosti s klientem, nebude docházet k větší ztrátě odesílaných, respektive přijímaných paketů. Při testování AP jsem nepřekonal výkon, rovnající se standardu 802.11b, tedy ne více jak 11 Mbps. Pokud nešlo o zřejmou chybu klienta, mohl bych tvrdit, že šířka datového pásma nebude nikterak silná, i když pro přístup na internet bohatě postačí i rychlost 11 Mbps.

Pokud bych měl procentuálně vyjádřit ztrátu přijímaných paketů na klientovy, hovořili bychom o 6% ztrátě ve stejné místnosti spolu s AP. Signál byl konstantní, nedocházelo k žádným výpadkům. Po přesunu do druhé místnosti, oddělenou zdí z cihlového materiálu, dosahoval signál hodnoty -59 dBm. Prováděné statistiky ping byly v lokální síti v pořádku, v síti WAN pak docházelo k odezvě o průměru 15 ms. Ztráta byla vypočítána přibližně na 9% a signál už je zde kolísavý, načítání webů není plynulé. Po přesunu do další místnosti, tedy třetí místnosti, oddělené dvěma zdmi od APéčka, dosahoval signál hodnoty -74 dBm. Rychlost přenosu dat byla tvrdě redukována téměř čtyřnásobně a docházelo k většímu opoždění odesílaných paketů, v průměru 30 ms, místy i 400 ms. Ztráta zde dělá přibližně 22% a načítání webů je velmi zdlouhavé. Při extrémním testu ve vzdálenosti 15 metrů napříč chodbami, tedy AP odděleno několika překážkami, bylo dosáhnuto až 99% ztráty, takže s využitím příjmu ve čtvrté místnosti nepočítejte. Zde se signál pohyboval okolo hodnoty -84 dBm. Z tohoto výsledku můžeme přibližně odvodit pravou potřebnou sílu signálu, pro postačující příjem. Vzhledem k těmto výsledkům vskutku WL-167g nedosahuje valných výsledků, ale protože se jedná o nejmenší a nejlevnější adaptér, který je v nabídce mezi bezdrátovými prvky, bych tento výkon hodnotil jako vcelku uspokojivý.

Klady a zápory

Asus WL-169gE

+

-

Možnosti nastavení

Výkon

Široká podpora zabezpečení

Absence módu AP

AirLive WT-2000USB

+

-

Cena

Absence módu AP

Velikost

Možnosti nastavení

Podpora standardu 802.11e

Asus WL-167g

+

-

Cena

Není dostupný český překlad manuálu

Velikost

Průměrný výkon AP

Možnosti nastavení

Častěji opožděná odezva u módu AP a ztráty paketů

Výkon klienta

Dostupný mód AP

Široká podpora zabezpečení

Závěrečné hodnocení

Na závěr tedy zhodnocení recenzovaných zařízení. Asus WL-169gE je nejdražším produktem, z recenzovaných zařízení a nedosahoval takového výkonu, jako ostatní adaptéry pro bezdrátové sítě. Vzhledem k výsledkům a porovnání s výkony ostatních zařízení, bych ho hodnotil spíše průměrně. AirLive WT-2000USB byl na tom o něco lépe, nežli Asus WL-169gE a příjem bezdrátového signálu byl velice uspokojivý. I když docházelo k jiným hodnotám síly a kvality zachyceného signálu, prováděné statistiky nenapovídaly o tom, že by to mělo větší vliv na výkonnost. Ovládací rozhraní zařízení není nejlépe řešeno a postrádám tam více informací, například ke způsobu šifrování a zabezpečení signálu.

Poslední recenzovaný produkt Asus WL-167g ode mě musí sklidit velkou poctu. Nejenom, že dostanete více příslušenství, než u ostatních zařízení, i když se jedná v podstatě o jedinou maličkost, při stávající ceně adaptéru pro bezdrátové sítě Asus WL-167g je to vskutku zajímavé. Díky tomu, že se jedná o současně nejlevnější adaptér pro bezdrátové sítě, je výkon mnohem lepší, nežli u Asus WL-169gE a o kousek lepší, než u AirLive WT-2000USB. Rovněž je zde dostupný i mód AP a to také nahrává k prvenství tomuto produktu. Opravdu se mi jen těžko hledaly zápory v hodnocení adaptéru Asus WL-167g. Tedy na úplný konec. Za výkon a možnosti se vskutku vyplatí investovat do levného řešení adaptéru pro bezdrátové sítě s názvem Asus WL-167g.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (22)

Nedostatek

Já osobně postrádám nějaký graf, kde by bylo přímé srovnání rychlostí všech adaptérů nebo kvalita signálu. Jinak pěkný článek.

@Blood0010: Dobrý den,pokusím se tento nedostatek v příštích recenzích napravit, i když není v podstatě relevantní srovnávat rychlosti, pokud zařízení slouží jako klient. V tomto případě hodně závisí na APéčku, ale pokusím se sehnat výkonné výchozí AP, které by sloužilo jako centrální bod, od kterého by se mohly porovnávat výsledné prováděné statistiky. Bohužel si to ale musím hradit ze své kapsy, i přesto se pokusím vyhovět.Přeji hezký den

@Martin Tichovský: Doporučuji vytvoření recenze kompatabilních USB a PCMCIA WIFI adapéru s linux BackTrack 2. Určitě by ji uvítala celá řada čtenářů ... i těch v kempu :)

@ch_o_s_e: PS: v pásmech IEEE 802.11a/b/g

@Blood0010: leda u pevnych disku atd...

USB?

Já osobně bych rozhodně nevolil WiFi adaptér do USB, jelikož mi moc těchto adaptérů nedovolí připojit externí anténu, což se hodí zvláště při připojování na vzdálenější AP. Dám příklad: Jste na dovolené někde v ČR, bydlíte v kempu na předměstí a víte, že v centru města je na kostele přístupový bod CZFree.Net. S interní anténkou v tomto USB adaptéru toho moc nepodniknete, jelikož jejich dosah není srovnatelný s použitím externí 15dBi směrové antény. Za podmínky že použiji Express Card adaptér, který mi připojení této antény umožní mám vyhráno a mám v kempu internet zadarmo. Pokud použijete USB tyčinku, blahopřeju k čemu chcete, jen ne k úspěchu :-P
Neoponujte prosím názory že v kempu nemá net co dělat, že se do kempu jezdí tábořit mimo civilizaci, o tom se nebavíme. Díky

@m.snapka: ono je spíš otázkou kolik lidí sebou tahá anténu.....

@m.snapka: Wifi v pásmu 2,4GHz je vhodná leda tak na vnitřní použití. To co jsi zde napsal ,,použiti externi ziskové anteny,,je pod tučnou pokutou od CTU. Pokud chceš využivat ziskové antény přesměruj se do pásma 5GHz...máš tam vyhrazené kmitočty. Tyto zařízení spadají do 802.11a. Nemystifikuj zde lidi, ty za ně flastr platit nebudeš !!!

@ch_o_s_e: žádnou pokutu nemůže dostat, jak uvádí 15dBi , tak tahle hodnota je povolená . Takže nevidím důvod pokuty .

@phikme: Na 15 dBi by byla anténa kolem 3dBm a výkon asi 14dBm. Ale on uvádí použití antény, která má 15 ,,dBi,, {tak slabou anténu ohledně přeneseného výkonu jsem nikde neviděl :D ) Nezapomen připočítat ještě výkon zařízení! 15dBm+17dBm ...= něco kolem 30 dBi a povolený max je 20 dBi.

@ch_o_s_e: Obávám se, že jediný, kdo tu mystifikuje, jsi Ty. Prosím citaci, podle kterého zákona ČTÚ tučně pokutuje použití externí ziskové antény v pásmu 2,4 GHz. V tomto pásmu je uživatel pouze povinen dodržet limit vyzařovaného výkonu 20 dBm (100 mW). To je s 15 dB anténou možné splnit, za předpokladu, že zařízení umožňuje regulovat výkon na nějakých 5 dB +- pár dB na útlum v konektorech a pigtailu. Uznávám, že ne každá karta tohle umí a ne každý uživatel tohle ví, nicméně v principu na tom nic nelegálního není.Mystifikuješ i opačně. Pásmo 5 GHz není žádný "divoký západ", kde si každý může používat ziskové antény jak se mu zlíbí. Pro různé standardy (802.11a není jediný) i zde existují limity, které je třeba dodržet.

@jmar8692: Spíš většina karet pokulhává regulací. Onen vyzářený výkon ber jako maximální povolený! Neznám už žádného blázna co by cpal do wifin ,,RG58 nebo dokonce 75ohm koax,, i když se jich pár našlo :D CTU se tě ptát nebude jestli jsi to myslel v principu dobře. Je zajímají prachy! Je hodně uživatelů co si nechalo namontovat wifi s 24dB sítem a ani netůší jak se jim to může prodražit. Naštěstí je toto pásmo odpadní, ale stačí když zastaví ona magicka dodávka na 20 minut před barákem a už to všichni vypínají ... pro jistotu!!!

@ch_o_s_e: Nehodlam s vami polemizovat o normal a prestupcich, ale silne pochybuji, ze by na vas CTU vystartovala za 21 dB vykonu. Za toto by vam mozna tak dala za ukol snizit vykon celeho zarizeni, ale pochybuji ze by vam davala vysoke pokuty ci dokonce hnala k soudu. Myslim ze jste trochu paranoidni...

@ch_o_s_e: BTW: podíval ses někdy poslední dobou po střechách? Kouknu z okna a všude kolem je to samá externí zisková anténa. Copak že ČTÚ nekoná? :-)

@ch_o_s_e: A ještě k této větě: "Wifi v pásmu 2,4GHz je vhodná leda tak na vnitřní použití." Jak kde a jak pro koho. Zkus to povědět třeba lidem z našeho o.s., kteří jsou přes Wifi v 2,4 i 5 GHz již několik let připojeni k internetu za ceny, o kterých by si u ADSL nebo kabelovky mohli nechat tak akorát zdát.

@jmar8692: O neuvěřitelné dobré cene s FUP omezením a silně padající lince přes WIFI se mi nezdá již delší dobu! Ještě že exisují kabelovky, tak aspon lidé poznají, co je to stabilní a rychlé připojení. Pád UPC za poslední rok v mé lokalitě celkem 3x na pár hodin! Předchozí provoz na WIFI = vypadek i několikrát týdně ne jen na pár hodin ... !

@ch_o_s_e: Nechci se hádat, protože tohle se liší případ od případu. Já využívám obojí, takže mohu srovnávat. Bezproblémové připojení od UPC bez FUP s rychlostí, kterou při nejlepší vůli nevyužiju, i symetrická linka 512/512 přes Wifi, rovněž bez FUP za 200 Kč měsíčně a dvěma několikahodinovými výpadky za poslední rok.

@ch_o_s_e: Já si nemůžu pomoct, ale tohle bych uplatnil zlatou poučku "pokud se to dá koupit naprosto legálně tak je to povolené", Stejně jako malé kapesní FM vysílače často překračují předpokládaný a povolený výkon a dovysílají mnohem dále než by se slušelo, jsou takřka nenapadnutelné. Neumím si představit co by kde dělala "dodávka od CTU" a proc by měla měřit vysílaný výkon? Pokud mám směrovou anténu tak nezáří jinam než do směru kam chci, jednoduše nechápu kde je problém. WiFi pásma jsou již tak moc zarušená, že je stejně nemožné zjistit "Která je ta co ruší nejvíc". A neumím si představit, jak by poznaly ze které antény je to nadlimitní vyzařování.Závěr? NEPLAŠ HADY a provozuj jakou chceš anténu

@Brodská: No tak to zase prr. S takovou "zlatou poučkou" si opravdu koledujete o flastr. Podobně byste mohla tvrdit, že když se dá šroubovák koupit naprosto legálně, tak ho určitě můžu sousedovi vrazit do oka :-)Dodávky ČTÚ opravdu existují a opravdu pokutují. Měří vyzařovaný výkon a dokáží měřit a určovat polohu hříšníků velmi efektivně. Pokud vím, tak většinou měří různé menší ISP a když jim přijde nějaký ten teplý bonz, tak se asi také nebudou moc rozpakovat.Pokud máte směrovou anténu, tak září od řekněme 10 stupňů (paraboly) do nějakých 60 stupňů (horší panelovky). Když to ohulíte na 40 dBm, tak tím můžete zarušit větší oblast, než při použití všesměru.Závěr? Neplaš hady a provozuj jakou chceš anténu, za předpokladu, že dodržíš podmínky generální licence pro dané pásmo :-)

@jmar8692: Proč rovnou nehodit na střechu starou mikrovlnku s vyblokovaným spínačem na dvířka, když už se to dá koupit, tak to bude určitě legální ... :DDDDD

WT-2000

adapter airlive wt-2000 podporuje takiež AP mod,v poslednych verziach Ralink Utility/driver je pekne dotiahnute,jednoducho sa da nastavit zdielanie internetu.

Závěrešné hodnocení

Máte tam chybku opravte ji, je docela viditelná

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru