Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Tvůrci Fortnitu uspěli. Google sníží poplatky ve svém obchodě

Tvůrci Fortnitu uspěli. Google sníží poplatky ve svém obchodě

Události
Klíčenka Fortnite - Ragnarok_780956396
Klíčenka Fortnite - Ragnarok
Produkt není určen k prodeji.
Deka Fortnite - Lama 2_94682831
Deka Fortnite - Lama 2
Produkt není určen k prodeji.
Plakát Fortnite - Laser Shark_6090051
Plakát Fortnite - Laser Shark
Produkt není určen k prodeji.
Figurka Funko POP! Fortnite - Dark Vanguard_231897227
Figurka Funko POP! Fortnite - Dark Vanguard
Produkt není určen k prodeji.

Je to malý krok pro Epic Games, ale velký skok pro drtivou většinu vývojářů. Po vleklém sporu s tvůrci Fortnitu se rozhodla společnost Google snížit své poplatky, které účtuje vývojářům v rámci obchodu Play. Stane se tak již od letošního července.

Abychom celý spor pochopili, musíme se vrátit v čase o několik měsíců. Válka o poplatky mezi Applem, Googlem a herním vydavatelstvím Epic Games totiž zuří již od loňského srpna. Studio Epic Games se tehdy odhodlalo k velmi troufalému kroku. Bez jakéhokoliv upozornění se snažilo obejít nastavená pravidla v Google Play a App Storu, prostřednictvím kterých si lidé mohou stahovat právě zmiňovaný Fortnite.

Studio Epic Games natočilo k celému sporu dokonce i propagační video

 

Nabídli jinou platební metodu

V tomto populárním titulu byla hráčům nabídnuta jiná platební metoda, díky které mohli nakoupit virtuální mince, battle pass, oblečky i další výbavu o 20 % levněji. Tvůrci tak chtěli podle vlastního vyjádření protestovat proti nastaveným pravidlům, kdy si Apple i Google účtuje provizi až 30 procent ze všech uskutečněných nákupů.

Odezva obou společnostní na sebe nenechala dlouho čekat. Google i Apple zakročily nekompromisně a Fortnite stáhly. Studio Epic Games na celou kauzu reagovalo podáním žaloby. Zároveň si herní vydavatelství také stěžovalo na oba technologické giganty u Evropské unie.

Trailer k nové sezóně ve Fortnitu

 

Google už nechtěl čekat

I když se v minulosti již americký soud přiklonil na stranu Applu a Google měl tedy velkou šanci, že celý spor také vyhraje, vedení největšího internetového vyhledávače na světě se rozhodlo jednat ještě před vynesením verdiktu. Dnes zástupci Googlu oznámili, že sníží poplatky, o které se vedou tak velké spory.

"Od 1. července 2021 snižujeme poplatek, který Google Play obdrží, když vývojář prodá zboží či služby. A to na 15 procent u prvního milionu tržeb. Tato změna přinese 99 procentům vývojářů, kteří prodávají zboží a služby přes Play, pokles poplatků na polovinu," uvedl Google v prohlášení.

Doposud si totiž od všech účtoval poplatek ve výši 30 % z příjmů. Nově ale takto vysoký poplatek bude pouze pro velké vývojáře, jejichž tržby překročí milion – i u nich bude přitom první milion započítán pouze sazbou 15 %.

Celý spor ještě rozhodně není u konce. A bude hodně zajímavé sledovat, jak se k celé kauze nyní postaví Apple.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru