Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Umělá inteligence míří na Linux, radost udělá hlavně hráčům

Umělá inteligence míří na Linux, radost udělá hlavně hráčům

Události
EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA GAMING, LHR, 10GB GDDR6X_1781108330
EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA GAMING, LHR, 10GB GDDR6X
Produkt není určen k prodeji.
PALiT GeForce RTX 3060Ti Dual, LHR, 8GB GDDR6_885933339
PALiT GeForce RTX 3060Ti Dual, LHR, 8GB GDDR6
Produkt není určen k prodeji.
Gainward GeForce RTX 3070 Phoenix GS, LHR, 8GB GDDR6_1118749095
Gainward GeForce RTX 3070 Phoenix GS, LHR, 8GB GDDR6
Produkt není určen k prodeji.
MSI GeForce RTX 3060 AERO ITX 12G OC, LHR, 12GB GDDR6_1691328502
MSI GeForce RTX 3060 AERO ITX 12G OC, LHR, 12GB GDDR6
Produkt není určen k prodeji.
ASUS GeForce TUF-RTX3090-O24G-GAMING, 24GB GDDR6X_1606691987
ASUS GeForce TUF-RTX3090-O24G-GAMING, 24GB GDDR6X
Produkt není určen k prodeji.

V letošním roce se urodilo hned několik her, které podporují technologii NVIDIA DLSS (Deep Learning Super Sampling), tedy renderování pomocí umělé inteligence. Tím ale přísun novinek nekončí, Valve a Nvidia totiž spojily síly, a tak DLSS míří nově i na Linux.

Fungování DLSS v akci se dá vysvětlit poměrně jednoduše. Tato technologie využívá strojového učení a umělé inteligence, aby zvýšila grafický výkon využitím dedikovaných jader Tensor pro umělou inteligenci u karet GeForce RTX. Platí to přitom pro dvacítkovou i třicítkovou sérii těchto grafik.

Technologie DLSS využívá sílu neuronových sítí se strojovým učením a tím zvyšuje snímkovou frekvenci a generuje krásné, ostré snímky ve tvých hrách. Obzvláště je to poznat v rozlišení 4K na velmi kvalitním monitoru, na kterém si vychutnáte i věrnou grafiku díky ray-tracingu.

NVIDIA DLSS v akci

 

Technologie DLSS využívá výkon superpočítačů Nvidia k učení a zdokonalování modelu umělé inteligence. Aktualizované modely jsou dodávány přímo do vašich počítačů s GeForce RTX prostřednictvím ovladačů Game Ready. Jádra Tensor pak pomocí teraflopů dedikované umělé inteligence spouští technologii DLSS v reálném čase. To znamená, že máte k dispozici výkon sítě superpočítačů DLSS a můžeš zvýšit výkon a rozlišení.

Nyní už přitom DLSS nebude výsadou pouze majitelů strojů s Windows, na velký upgrade výkonu se mohou těšit také majitelé Linuxu. DLSS bude možné využívat v nástroji zvaném Proton od společnosti Valve, který umožňuje provozovat na Linuxu hry určené pro Windows.

Na přesný seznam her, které budou v Protonu podporovat DLSS, si budeme muset ještě počkat. Podle serveru The Verge by to mělo být více než 30 titulů hned v první vlně.

Více o technologii DLSS

DLSS v praxi

Již v řádcích výše jsme uvedli, že neustále přibývají nové hry, které DLSS podporují. Abyste měli lepší představu o tom, jak vysoký je nárůst výkonu díky této technologii v jednotlivých hrách, připravili jsme si několik srovnávacích grafů. Jednotlivé karty samozřejmě nabízejí rozdílné výsledky, nicméně prakticky ve všech případech – tedy i u nižších herních grafik – je nárůst výkonu v řádu desítek procent.

Například v Nioh 2 dokáže DLSS zvednout výkon až o 58 %. Díky si všichni majitelé GeForce RTX vychutnají novinku s více než 60 FPS. V Mount & Blade II: Bannerlord dokáže NVIDIA DLSS zvýšit počet snímků za sekundu až o 50 % ve 4K. I zde tedy všechny GeForce RTX GPU zvládnou průměrných 60 FPS a více.

V praxi tak máte k dispozici velmi ostré zobrazení a lepší stabilitu mezi snímky. Kvalita je přitom srovnatelná s nativním rozlišením, jak je vidět i na ukázkách níže. Někdy je dokonce ještě lepší, neboť běžným způsobem rendruje pouze zlomek pixelů.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Nioh 2

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Nioh 2

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Mount & Blade II: Bannerlord

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zapnuté / vypnuté DLSS ve hře Mount & Blade II: Bannerlord

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru