Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Umělá inteligence v hlavní roli. Osm největších oznámení z Google I/O

Umělá inteligence v hlavní roli. Osm největších oznámení z Google I/O

Události
GOOGLE Pixel 7 5G, 8GB/128GB, Lemongrass_2100895289
GOOGLE Pixel 7 5G, 8GB/128GB, Lemongrass
14 455 Kč 17 490 Kč
GOOGLE Pixel 7 Pro 5G, 12GB/128GB, Hazel_275700945
GOOGLE Pixel 7 Pro 5G, 12GB/128GB, Hazel
16 521 Kč 19 990 Kč
Google Chromecast 4 s Google TV 4K, růžová_132476544
Google Chromecast 4 s Google TV 4K, růžová
1 280 Kč 1 549 Kč
GOOGLE Pixel 6 5G, 8GB/128GB, Stormy Black_1865140496
GOOGLE Pixel 6 5G, 8GB/128GB, Stormy Black
Produkt není určen k prodeji.
GOOGLE Pixel 7 5G, 8GB/128GB, Obsidian Black_1055775564
GOOGLE Pixel 7 5G, 8GB/128GB, Obsidian Black
14 455 Kč 17 490 Kč

Letos byla konference Google I/O opravdu nabitá, prim přitom hrála umělá inteligence. A je jedno, zda se bavíme o Androidu, vyhledávání nebo fotkách. Přinášíme shrnutí toho nejzajímavějšího z celé akce.

Máte raději video než text? Podívejte se na shrnutí celé konference v deseti minutách (anglicky), anebo rovnou pokračujte dále, kde se o všech důležitých oznámeních dozvíte více. Začínáme hardwarem!

Konference Google I/O 2023 v 10 minutách

1. Nový hardware

Google to nevydržel a ukázal skládací smartphone Pixel Fold s předstihem v reklamě s hvězdami NBA. Hardwarových novinek nicméně bylo na akci více – konkrétně tři: vedle Pixel Foldu, který je vlastně vstupenkou Googlu do světa přístrojů s ohebnou obrazovkou, ještě Pixel Tablet a cenově dostupný smartphone Pixel 7a.

Pixel Fold sází na stejný koncept jako Galaxy Fold od Samsungu. Na vnější straně je tedy menší displej, po rozložení pak získáte přístup k větší obrazovce, která může nahradit svou velikostí i tablet. Panty přitom dovedou udržet telefon otevřený také v úhlu 90°. To se hodí ve chvíli, kdy přístroj položíte na stůl. Jeho spodní část totiž bude fungovat jako stojánek.

Pixel Fold

Vnitřní displej má úhlopříčku 7,6 palce s rozlišením 2208x1840 pixelů a s obnovovací frekvencí 120 Hz. Vnější panel nabízí úhlopříčku 5,8 palce s rozlišením 2092x1080 obrazových bodů. V obou případech jde o panel typu OLED. Cena Pixel Foldu pro americký trh byla stanovena na 1799 dolarů.

Další z nových produktů je citelně levnější, 11palcový tablet Pixel totiž přichází s cenou 499 dolarů. Tento tablet funguje nejen jako klasické zařízení pro práci a zábavu, ale také jako chytrý displej díky speciálnímu magnetickému dokovacímu stojánku. Ten tablet nejen nabíjí, ale zároveň slouží jako reproduktor.

Pixel Tablet

Posledním představeným produktem je Pixel 7a, nová verze střední třídy telefonů od Googlu. S výkonným čipem Tensor G2 a 6,1palcovým displejem s rozlišením 1080p by měl tento telefon v dané cenové kategorii nabídnout svižné pracovní tempo. Ceny budou startovat na 499 USD. Na 549 USD má pak vyjít pokročilejší verze, která bude podporovat modernější 5G standard (mmWave).

Kdy a zda vůbec se budou novinky prodávat v Česku, není zatím jasné.

Pixel 7a

2. Vyhledávání s umělou inteligencí

Google plánuje masivní aktualizaci svého vyhledávače pomocí umělé inteligence. Tato inovace přináší uživatelům výsledky vyhledávání obohacené o odpovědi generované AI. Když se přihlásíte ke službě Search Generative Experience (SGE), budou vám na vrchní části obrazovky ve výsledcích vyhledávání prezentovány odpovědi umělé inteligence, které poskytují rozšířený kontext. Navíc abyste získali další informace, můžete využít dalších otázek a úzce specifikovat výsledné odpovědi.

Tato novinka je napájena aktualizovanou verzí velkého jazykového modelu zvaného PaLM 2, kterou Google představil na konferenci I/O už vloni. PaLM 2 již pohání 25 služeb Googlu, včetně chatbota Bard, a přináší vylepšení v oblastech uvažování, kódování a překladu.

Google si také uvědomil, že mnoho uživatelů hledá odpovědi na konkrétních internetových platformách. Proto přidává novou funkci nazvanou "Perspektivy" do svého vyhledávání. Tato funkce umožní získávat odpovědi od reálných lidí, kteří píší na Redditu, Stack Overflow, YouTubu, osobních blogových stránkách a dalších webových platformách. Tím se zvyšuje rozmanitost informací, které uživatelé mohou získat prostřednictvím vyhledávání od Googlu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyhledávání obohacené o odpovědi generované AI

3. Bard pro všechny

Když už jsme výše naťukli chatbota Bard… Tato novinka potěší všechny zájemce, protože Google oznámil, že Bard je nyní dostupný pro každého bez ohledu na to, zda byl na čekací listině. Ještě než začnete jásat, v Česku Bard stále není dostupný.

Novinek je u chatbota ještě více. Nová verze Barda s sebou přináší mnoho vylepšení a nových funkcí, které přidávají na jeho atraktivitě a užitečnosti. Jednou z hlavních novinek je podpora japonštiny a korejštiny, což umožňuje uživatelům komunikovat s Bardem ve svém mateřském jazyce a těšit se na kvalitní interakce bez jazykových bariér. Tím se otevírají nové možnosti pro globální uživatele a posiluje se přístupnost této technologie. Není tedy vyloučeno, že se jednou dočkáme skutečně i češtiny.

Dalším vylepšením je snadnější způsob exportu generovaného textu přímo do Dokumentů Google a Gmailu. Uživatelé tak mohou rychle a pohodlně sdílet výsledky svých interakcí s Bardem se svými kolegy, přáteli nebo spolupracovníky. Tato funkce usnadňuje využívání vygenerovaného obsahu v různých kontextech a aplikacích.

Zajímavou novinkou je také vizuální vyhledávání, které rozšiřuje možnosti interakce s Bardem. Nyní můžete zadat dotazy spojené s obrázky a chatbot vám poskytne relevantní odpovědi a informace. Tato funkce otevírá nové perspektivy pro získávání informací a využívání umělé inteligence ve vizuálním kontextu.

Bard v akci

4. Umělá inteligence v Androidu

Umělá inteligence nepřináší novinky jen do vyhledávání, vylepšení s AI se dočká také platforma Android. Jednou z nových funkcí je Magic Compose, která bude dostupná v aplikaci Zprávy pro Android a umožní vám snadno odpovídat na textové zprávy pomocí automaticky navržených odpovědí vytvořených umělou inteligencí. Patrně není potřeba zdůrazňovat, že takové zprávy budou daleko důvtipnější a relevantnější než série přednastavených odpovědí.

Další funkcí, kterou Google do Androidu přidává, je možnost vytvoření vlastní tapety pomocí umělé inteligence. Místo výběru z předem připravené kolekce tapet budete brzy moci popsat požadovaný obraz a váš telefon nebo zařízení ho vygeneruje pomocí textu a obrázku pomocí pokročilého modelu od Googlu.

Vedle toho plánuje Google spustit příští měsíc také novou funkci, která vám umožní přizpůsobit si zařízení pomocí nových "filmových tapet", ty přidají do vaší stávající fotografie hloubku a zajímavý vizuální efekt. Funkce ale bude k dispozici exkluzivně pro telefony Pixel.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Umělá inteligence v Androidu

5. Platforma Wear OS 4

Přestože Wear OS 3 stále ještě není k dispozici pro všechna zařízení, Google již chystá příchod Wear OS 4. Tento nový operační systém určený pro nositelnou elektroniku přinese řadu vylepšení a inovací, například lepší optimalizaci pro vyšší výdrž baterie.

Wear OS 4 také přináší nové funkce, které výrazně usnadní a zpříjemní používání. Například je zde vylepšená integrace s chytrou domácností, která uživatelům umožní ovládat osvětlení, média či dokonce zobrazovat animované náhledy upozornění fotoaparátu, a to vše přímo z jejich chytrých hodinek.

Zatím je Wear OS 4 dostupný pouze ve verzi pro vývojáře prostřednictvím emulátoru, ale plná a široká dostupnost pro veřejnost je plánována později v tomto roce.

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Wear OS 4

6. Google Home v novém

Nově upravená verze aplikace Google Home již není omezena pouze pro pozvané uživatele a od čtvrtku je dostupná všem. Tato vylepšená verze přináší několik zásadních inovací, včetně vylepšeného rozhraní fotoaparátu, nových karet Oblíbené a rozšířené podpory pro mnoho nových typů zařízení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Google Home v novém

7. Magic Editor s umělou inteligencí

Fotky Google se dočkaly úplně nové funkce pro úpravy, která je poháněna umělou inteligencí a umožňuje vám provádět skutečně zásadní změny na momentkách. Tato funkce vám umožní například zvýraznit oblohu, přesunout osobu či objekt, a dokonce i odstranit lidi z pozadí. A to doslova na pár kliků. Pokud tedy nejste mágy ovládajícími Photoshop, bude toto vylepšení velmi vítané. Editační funkci budou mít nejprve k dispozici uživatelé telefonů Pixel v rámci předběžného přístupu, a to již koncem letošního roku.

Magic Editor

8. Duet AI for Workspace

Během konference Google I/O byl také představen nový název pro sadu AI nástrojů, které přináší inovace do aplikací Dokumenty, Tabulky, Prezentace, Meet a Gmail. Tímto novým názvem je Duet AI. Tato rozšířená funkcionalita pracovního prostoru vám umožní provádět úkony jako psaní e-mailů či generování obrázků z textu v rámci Prezentací. Funkce ale bude Google zpřístupňovat postupně podle pořadníku, do kterého se uživatelé zaregistrují.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Duet AI

Chcete o představených novinkách vědět ještě více? Podívejte se níže na nesestříhanou konferenci Google I/O!

Celá konference Google I/O 2023 (anglicky)

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru