Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Úplně nový příběh. Recenzujeme komiks Zaklínač: Skleněný dům

Úplně nový příběh. Recenzujeme komiks Zaklínač: Skleněný dům

Recenze
Komiks Zaklínač: Skleněný dům, 1.díl_627860547
Komiks Zaklínač: Skleněný dům, 1.díl
272 Kč 299 Kč
Peněženka The Witcher - White Wolf_1020954157
Peněženka The Witcher - White Wolf
Produkt není určen k prodeji.
Puzzle The Witcher - Vesemir_240924821
Puzzle The Witcher - Vesemir
Produkt není určen k prodeji.
Omalovánky pro dospělé Zaklínač_1879971872
Omalovánky pro dospělé Zaklínač
Produkt není určen k prodeji.
Plakát The Witcher - Toxicity Poisoning_1481245862
Plakát The Witcher - Toxicity Poisoning
Produkt není určen k prodeji.
autor: Matěj Svoboda

Četli jste knížky? Hráli jste hry? Koukáte na seriál? Tak je možná na čase zkusit i zaklínačské komiksy a my se teď podíváme na ten první.

V devadesátých letech sice vzniklo pár komiksových příběhů, ale upřímně jde spíš o záležitost pro fajnšmekry a taky nejsou moc dobré. Skleněný dům tedy poslouží jako vstup do zaklínačského komiksového světa ideálně. A taky se o dost jednodušeji shání, takže jdeme na to.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Zaklínač: Skleněný dům v kostce

  • Původní komiksové dobrodružství zaklínače Geralta
  • Atmosféra jako kdyby vypadala z knížek a her
  • Hororové prostředí Geraltovi sluší
  • Nepříliš originální, ale hodně zábavné čtení

To chci

 

Žádná laciná fantasy historka o záchraně světa

Příběh Skleněného domu je úplně nový, nenarazíte na něj ani ve hrách, ani v knížkách, ale scenárista Paul Tobin si hry určitě zahrál a knížky přečetl, protože hraje přesně podle geraltovských pravidel. Nečeká vás žádná laciná fantasy historka o záchraně světa, místo toho tu bude bělovlasý lovec monster řešit malý a pro běh světa vlastně dost bezvýznamný problém. To ovšem neznamená, že mu u něj nepůjde o krk.

Geralt se tu spolu s rybářem Jakubem vydává do lesa, kde jde na každém kroku o život. Les je totiž prokletý, ale nakonec se k cíli své cesty dostanou a stojí před domem, kde kdysi Jakub žil se svou ženou. Ta se však po své smrti stala démonickým monstrem a někdo s tím musí něco udělat. Jenže v podivném domě plném jen zdánlivě prázdných místností a spousty překvapení se může stát cokoliv. A jak už to v Geraltových příbězích bývá, i tentokrát se ukáže, že zabít monstrum a potrestat zlo můžou být dvě zcela odlišné věci.

Skleněný dům je povedená historka z putování slavného zaklínače a Tobinovi se daří nečekanými zvraty a překvapeními udržet napětí až do samotného konce. Jeho příběh má navíc blíž k hororu než k fantasy žánru a v tomhle směru funguje taktéž skvěle, takže můžete čekat nějaké to příjemné mrazení v zádech. Sice to celé není příliš originální a pokud už jste pár podobných příběhů četli, nic moc vás ve Skleněném domě nepřekvapí. Ale po scenáristické stránce jde o poctivou a dobře odvedenou práci, která rozhodně nedělá ostudu Geraltovým příběhům ve hrách nebo na stránkách knih Andrzeje Sapkowského.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Budete zklamaní?

Podobně je to i s kresbou, ovšem tady si neodpustíme malé varování. Pokud vás Zaklínač: Skleněný dům naláká svou obálkou, můžete být po jeho prolistování trošku zklamaní. Nádherná a nenapodobitelná kresba Mika Mignoly, tvůrce legendárního Hellboye, vás při čtení provázet nebude. Komiks jako takový si „oddřel“ Joe Querio, jenž sice odvedl dobrou práci a reálně nelze Zaklínačovi v tomhle směru nic zásadního vytknout, přeci jenom jsou však Mignolův styl a osobitost trošku někde jinde.

Na druhou stranu mluvit o zklamání by rozhodně nebylo fér. Queriova kresba je vydařená a komiksový Zaklínač rozhodně nepůsobí jako nějaká odfláklá záležitost, na kterou byl najatý třetiřadý kreslíř, protože „ti fanoušci si to stejně koupí a tohle jim bude stačit.“

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Příběh dokáže překvapit

Zaklínač: Skleněný dům je povedené čtení, které slavnému hrdinovi dává možnost zpomalit v zabíjení monster a ponořit se do smutného, temného a poměrně děsivého příběhu. A je fajn jít do toho s ním. Tobin a Querio dovedou na stránkách komiksu vytvořit příjemně nepříjemnou atmosféru, jejich příběh dokáže překvapit a zároveň nabízí přesně to, co fandové Geralta chtějí číst.

A vzhledem k tomu, že jde o nový příběh a nevychází přímo z hry nebo knížky, bez problémů se v něm budou orientovat i úplní nováčci. Občas se tu sice trochu spěchá a fakt, že tvůrci víceméně hrají na jistotu, může být pro někoho trošku problém, tak jako tak jde ale o povedenou záležitost. A zdaleka nejen pro fanoušky.

To chci

 

Hodnocení: 80 %

Scénář: Paul Tobin

Kresba: Joe Querio, Mike Mignola

Vydává: Nakladatelství Crew

Počet stran: 136

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru