Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Uživatelské rozhraní PlayStationu 5 je rychlé, moderní a plné vychytávek

Uživatelské rozhraní PlayStationu 5 je rychlé, moderní a plné vychytávek

Události
PlayStation 5_1205230759
PlayStation 5
11 975 Kč 14 490 Kč
PlayStation 5 Digital Edition_882927588
PlayStation 5 Digital Edition
9 744 Kč 11 790 Kč
PlayStation 5 + FIFA 23_1629600922
PlayStation 5 + FIFA 23
14 455 Kč 17 490 Kč
PlayStation 5 Digital Edition + FIFA 23_1391459850
PlayStation 5 Digital Edition + FIFA 23
11 149 Kč 13 490 Kč
PlayStation 5 + God of War Ragnarök_874488082
PlayStation 5 + God of War Ragnarök
14 455 Kč 17 490 Kč
autor: Adam Plechatý

Sony představila nový interface během včerejší online konference State of Play a už teď je jasné, že způsob, jakým budeme ovládat novou konzoli, bude v lecčems revoluční. Pojďte se s námi na nové UI PlayStation 5 podívat!

Obecně řečeno, uživatelské rozhraní PlayStationu bylo vždycky malým zázrakem, ať už z hlediska funkcionality nebo čistě estetického. Pěkné, rychlé a funkční. Jak se však ukazuje, nová generace konzole od Sony s sebou přinese dalekosáhlé změny za obzory toho, na co jsme byli dosud zvyklí a jak jsme s přístrojem dosud zacházeli. Pojďme se na hlavní změny podívat společně.

1. Hry na prvním místě

Sony PlayStation 5 je opět primárně herní konzole, a tak dává smysl, aby se vše točilo kolem vašeho herního zážitku a nic vás z něj zbytečně nevytrhávalo. Jakmile nastartujete konzoli z odpočinkového režimu, třeba po noci strávené u jednoho z nových titulů, můžete okamžitě pokračovat v hraní.

Že jste si nejdřív chtěli vyměnit dojmy s kámošem po chatu? Není problém, chat se zapne na popředí, zatímco hra poběží v pozadí. To samé s novinkami, prohlížením PS Store a dalšími činnostmi, kvůli kterým jsme dosud museli vystoupit ze hry. Nyní stačí stiksnout známé PS tlačítko a hra se pouze přesune do pozadí. Opětovným stisknutím hru opět vyvoláte zpět. Okamžitě, bez čekání.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

2. Váš osobní Quest log

V porovnání s předchozí generací, kdy vaši obrazovku zaplavilo nudné hlavní menu konzole, je výše zmíněné obrovským skokem kupředu. To však není jediná funkce bleskurychlého UI nové konzole. Je totiž načase zamávat modrému home menu z PS4! Stisknutím PS tlačítka na ovladači se právě běžící hra nepřeruší, na spodní části obrazovky se objeví pás s kartami.

Tam si kromě novinek, aktualizací a dalších relevantních informací můžete prohlížet i vybírat konkrétní aktivity a rovnou je plnit. To Sony ukázala na příkladu hry Sackboy, která nabízí okamžité přecházení mezi úrovněmi a místy, kde se konkrétní výzvy z nabídky nachází. Prostě jen najdete ten správný a lup, jste na správném místě. Interface vám navíc řekne, jak dlouho vám zhruba splnění dané aktivity potrvá a jak si vedete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

3. Vždy v obraze

Obrovská síla bleskurychlého SSD na palubě lodi Sony PlayStation 5 v kombinaci s moderním procesorem je pak možnost vytvořit si obraz v obraze. Výše zmíněné karty lze doslova přišpendlit na obrazovku tak, že na pozadí vám běží hra a někde navrchu máte seznam aktivit tak, abyste je měli vždy na očích. Předplatitelé PS Plus budou mít navíc možnost konzultovat přímo během hry svůj postup s online návody. Dejte sbohem YouTube. Alespoň částečně...

Stejnou technologii využijete při interakci s přáteli. Jakékoli pozvánky k chatu nebo ke hraní se řeší přímo přes interaktivní karty, aniž byste museli vystoupit ze hry. Největším lákadlem pak jistě bude sdílení obrazovky mezi přáteli, takže můžete v malém okénku sledovat, jak se kamarádi poprali třeba s bossem v Demon Souls, zatímco vy si to drandíte v nablýskaném fáru v Gran Turismo.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

4. Doma je doma

Facelift dostala i domácí obrazovka (home screen) konzole, která tentokrát dává podstatně větší prostor samotným hrám a je mnohem vzdušnější co se týče designu i způsobu, jakým se vám prezentují informace o daném titulu. Vše je přehledně poskládáno a na rozdíl od přeplněného a nepříliš responzivního rozhraní na PS4 je nový způsob prezentace prostě o mnoho lepší. PS5 navíc jasně odděluje hry od zbytku obsahu jako jsou filmy či jiná média, což je rozhodně plus.

A nakonec musíme zmínit i PlayStation Store, který je konečně integrovaný přímo na home screen, takže už nebudete muset čekat na spouštění jakési aplikace. To by mělo výrazně usnadnit prohlížení i nákup nových her, což je samozřejmě velké plus pro Sony, ale i my z toho máme radost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sony PlayStation 5 se k nám dostane 17. listopadu a my už se teď nemůžeme dočkat.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru