Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
V pavoučích sítích. Recenzujeme Spider-Man: Miles Morales Recenze
Marvel's Spider-Man: Miles Morales (PS5) Elektronické předplatné deníku Sport a časopisu Computer na půl roku v hodnotě 2173 Kč
Marvel's Spider-Man: Miles Morales (PS5)
1 321 Kč 1 599 Kč
Marvel's Spider-Man: Miles Morales (PS4) Elektronické předplatné deníku Sport a časopisu Computer na půl roku v hodnotě 2173 Kč
Marvel's Spider-Man: Miles Morales (PS4)
1 321 Kč 1 599 Kč
Spider-Man (PS4) Elektronické předplatné deníku Sport a časopisu Computer na půl roku v hodnotě 2173 Kč
Spider-Man (PS4)
1 487 Kč 1 799 Kč 826 Kč 999 Kč
Komiks Peter Parker Spectacular Spider-Man 2: Hledaný
Komiks Peter Parker Spectacular Spider-Man 2: Hledaný
317 Kč 349 Kč
Kalendář 2021 - Marvel Comics: Amazing Spiderman
Kalendář 2021 - Marvel Comics: Amazing Spiderman
Produkt není určen k prodeji.

V pavoučích sítích. Recenzujeme Spider-Man: Miles Morales

autor: Matěj Svoboda

Nové pavoučí dobrodružství je tady. V nejnovějším dílu se teenager Miles Morales přizpůsobuje svému novému domovu, zatímco jako nový Spider-Man následuje svého mentora Petera Parkera. Ale jednoduché to mít určitě nebude…

Už jsou to dva roky, co na Playstation 4 dorazil Spider-Man. Jeden z nejslavnějších komiksových a pěkných pár let i filmových hrdinů se samozřejmě do herního světa nepodíval poprvé, v roce 2018 jsme ovšem mohli poprvé říct, že se mu povedlo uspět i v něm. Stát se na chvíli Peterem Parkerem, poskakovat si nad Manhattanem, mlátit padouchy a sypat u toho z pusy jednu hlášku za druhou byla hodně fajn zábava. Ze hry se stal hit, a tak nějak jsme všichni tušili, že pokračování je jen otázka času. Teď ho tu konečně máme. Ale jen tak napůl…

 

Mafia Spider-Man: Miles Morales v kostce

  • Skvělý komiksový příběh se sympatickým novým hrdinou
  • Výborná a nápaditá akce, spousta nových schopností
  • Vylepšený systém vedlejších misí a aktivit
  • Poloviční délka oproti minulé hře

 

To chci

 

Spidey z Harlemu

Spider-Man: Miles Morales totiž není klasická dvojka a Sony i studio Insomniac to říkali dost často na to, aby byli fandové připravení, že nedostanou klasické pokračování. Už podle názvu je celkem jasné, v čem tkví největší rozdíl. Peter Parker se sice objeví i tentokrát, prim však hraje Miles Morales. Ten „spider-manuje“ v komiksech už pár let a seznámit jste se s ním mohli i v herním Spider-Manovi, na jehož konci se ukázalo, že i tohohle hrdinu kousl radioaktivní pavouk a i on bude mít podobně jako jeho zkušenější kámoš Parker schopnosti, se kterými se prostě musí vydat na superhrdinskou dráhu.

Milesovi je sedmnáct, žije v Harlemu a po smrti otce má pocit, že musí jít trochu v jeho stopách. Nepřihlásí se na policejní akademii, ale v pavoučím kostýmu vyráží čistit ulice od lumpů. Peter Parker na něj dohlíží, teď ovšem musí na pár týdnů zmizet z New Yorku a celé město má tak na starost Miles. A možná, že si ukousl trošku velké sousto. Manhattan se totiž proměnil v bitevní zónu, kde si jdou po krku drsňáci z energetické společnosti Roxxon a gang Underworld. Ve hře je unikátní zdroj energie a taky spousta tajemství, která naprosto zásadně ovlivní Milesův život. A i životy všech Newyorčanů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Zpátky do akce

Recenze na Spider-Man: Miles Morales by se dala jednoduše odbýt větou „pokud se vám líbila předchozí hra, bude se vám líbit i tahle.“ Jo, bylo by to trošku laciné a malinko bychom si usnadňovali práci, ale ono to tak je. Insomniac zkrátka opakují to, co fungovalo minule a to, co nefungovalo, zkusili spravit. Změny jsou na první pohled jen kosmetické. Miles se podobně jako Peter prohání nad střechami New Yorku, jenže teď jsme v období vánoc a celé město leží pod pokrývkou sněhu a lumpové nosí stylové kulichy s bambulkou. A pořád to vypadá strašně krásně. Takže pokud jste minule skákali bez cíle nad městem a jen se kochali, tady si to zopakujete. Vyhýbat se však příběhu by byla chyba.

Miles Morales sice prožívá podstatně kratší dobrodružství než před dvěma lety Peter Parker, ale i tentokrát je scénář doslova nacpaný nečekanými zvraty, překvapeními, silnými emocemi a nápady. Miles navíc ve svém věku pořád ještě hledá svoje místo ve světě a trápí ho jiná traumata než jeho slavnějšího kolegu. Ještě se učí, co znamená být superhrdina a názor na něj si utváří i město. Obyčejní lidé vědí, že to je „nový Spider-Man“ a on si jejich důvěru musí teprve získávat a popravdě ono je docela fajn odskočit si od zachraňování New Yorku k misím, v nichž člověk hledá ztracenou kočku nebo podvodníky, kteří kradou hračky chudým dětem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Drobnosti, které potěší

Miles Morales zkrátka není kopie Petera Parkera. A platí to i pro to, co umí a neumí. Zatímco jeho slavnější parťák spoléhal na pavoučí schopnosti a vynálezy, Miles má bioelektřinu. Bez vrhačů pavučin a dalších chytrých udělátek, jako jsou holografické projekce a podobně, do akce samozřejmě nevyráží, hlavně však dovede mlátit protivníky elektropěstí, s pomocí speciální energie je znehybnit nebo celou skupinu padouchů vystřelit do vzduchu.

Miles má schopnosti, které si oproti těm Parkerovým říkají o trošku agresivnější přístup, ale reálně to žádná zásadní výrazná změna v herním zážitku není. Jen vizuálně jde o pořádnou divočinu a efekty spojené s využitím bioelektřiny dají vzpomenout na klasiku od Insomniac Games Infamous. Zkrátka když někoho mlátíte, krásně to vypadá.

Nejzásadnější změny se tak nakonec týkají vedlejších aktivit. Zatímco u dva roky starého Spider-Mana svítila mapa Manhattanu jako vánoční stromeček, tentokrát je spousta „sbíracích aktivit“ upravena tak, aby byly součástí vedlejších misí. Před dvěma lety musel člověk pobíhat po celém New Yorku, aby pochytal ztracené holuby nebo udělal fotky nejslavnějších památek. Teď to funguje tak, že majitel ptáků vám zadá úkol, vy tři holuby vystopujete a vrátíte a dál se jimi nezabýváte.

Pořád na vás sice budou svítit ikony beden, ve kterých jsou technické body nutné pro upgrade zbraní a obleků nebo schránek, v nichž si Miles schovával poklady z dětství, ale je toho podstatně méně než minule. A hra tak člověka nenutí, aby zbytečně utíkal od příběhu jen proto, že mu někde v Central Parku pořád svítí otravná ikonka něčeho, co nestihl sebrat. Jde o detail, rozhodně však zpříjemňuje herní zážitek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Málo muziky za hodně peněz

A ono to konec konců o těhle malých detailech je celé. Dva roky starý Spider-Man je hra, na niž nebylo moc co zlepšovat. Potěší tedy, že se tvůrci neflákali a upravili věci, které minule možná nefungovaly na sto procent, ale rozhodně nekazily hru tak, aby to člověk nějak zásadně řešil. Jeden velký problém tu ovšem pořád je. A já moc nevím, koho z něj vinit.

Jak už jsme psali výše, Spider-Man: Miles Morales nemá být regulérní dvojka, ale spíš takové větší rozšíření. To konec konců tvrdili i sami tvůrci. Často jsme slýchali přirovnání k Uncharted: The Lost Legacy, což bylo taky takové… řekněme poloviční Uncharted a když se v půlce července 2017 objevilo v obchodech, stálo kolem tisíce korun. Poloviční hra – poloviční (víceméně) cena. Fér přístup.

Jenomže za Milese Moralese zaplatíte plnou palbu. Herní doba je poloviční oproti předchozí hře, a i když s pavoučím sympaťákem strávíte nějakých deset nebo dvanáct hodin, pořád je to o dost míň než minule. To není málo a samozřejmě si tvůrci můžou diktovat takovou cenu, jakou uznají sami za vhodné. Na druhou stranu, když vyloženě upozorňují, že nejde vlastně o plnohodnotné pokračování a jsou si vědomi toho, že nabízejí méně obsahu než posledně, nepřijde mi úplně fér chtít za to plnou cenu… Jde o trošku nepříjemnou kaňku na jinak parádní komiksové hře. A i když nerad, do hodnocení to prostě promítnout musím.

To chci

 

Hodnocení: 75 %

Výrobce: Insomniac Games

Platformy: PS4, PS5

Věk: 16+

Názory ostatních Geeků (2)

avatar

Em.

corpse_despy_ 21. 11. 2020 11:19

generace nových her se vyznačuje převážně tím, že emissive map musí mít každý objekt...hlavně ať to svítí :D

avatar Ověřený GEEK - level 3
BERNADIC Ověřený GEEK 21. 11. 2020 18:29

@corpse_despy_: Bohužel mi přijde, že takový AC a speciálně Spiderman ukazuje to, že si na stabilní a plynulé frameraty u her na PS5 ještě delší dobu počkáme.
+ To, že když na Spidermanovi nepoužíváte raytracing mode, tak se základní odrazy ... očekávejte několika desítek GB velký patch (snad).

Máš něco na srdci?

nahoru