Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký den pro Apple, s vlastními procesory se vrací ke kořenům

Velký den pro Apple, s vlastními procesory se vrací ke kořenům

Události

Počítače s logem nakousnutého jablka byly několik posledních let dodávány výhradně s čipy od Intelu. Tomu má být ale u další generace konec. Apple totiž dnes večer potvrdil, že vrací do hry vlastní procesory.

Vývojářská konference WWDC byla již tradičně věnována novým operačním systémům od Applu. Šéf podniku Tim Cook se však na této slavnostní akci rozhodl také udělat přítrž spekulacím, které kolovaly po síti již několik měsíců – řeč přišla na procesory. „Toto je velký den pro Apple. V historii počítačů Apple jsme doposud byli svědky třech nejdůležitějších milníků, a to procesorů PowerPC, operačního systému Mac OS X a přechodu na Intel. Nyní je tu čtvrtý milník,“ prohlásil Cook.

Zmiňovaným čtvrtým milníkem mají podle něj být vlastní procesory Apple Silicon. Ty postupně nahradí v počítačích Mac čipy od Intelu. Jde o zcela novou architekturu, která vznikla přímo v dílnách amerického počítačového gigantu. Na první pohled se to nemusí zdát, ale Apple má s výrobou vlastních čipů v novodobé historii bohaté zkušenosti.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Zkušenosti z iPhonů i hodinek

S trochou nadsázky se dá říct, že na vývoji pracoval posledních deset let – přesně tolika generací čipů pro iPhony jsme se z dílny Applu dočkali. Apple je přitom v průběhu zvládl vyladit tak, že poslední generace Apple A13x je již tak výkonná, že iPad Pro se směle může v pracovním nasazení měřit s notebooky. Právě to bylo podle Cooka impulzem k tomu, aby se Apple rozhodl vrhnout na vývoj nové architektury pro vlastní počítače.

Zástupci počítačového gigantu se nicméně nechali slyšet, že při pracích na nových čipech brali v potaz také úspornou edici Apple S5, která tepe v chytrých hodinkách Apple Watch. Nové čipy řady Silicon by údajně měly být spojením toho nejlepšího z edic Apple S a Apple A. Podporovány budou i pokročilé technologie, jako jsou Secure Enclave, Neural engine či strojové učení. Na reálné testy výkonu si samozřejmě budeme muset ještě počkat. Cook totiž neprozradil, kdy první nové čipy přijdou na trh.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Vývojářský počítač

Představen byl zatím jen předprodukční model Apple Sillicon A13Z, který je součástí vývojářského kitu – speciálního počítače Developer Transtation Kit. Apple má totiž před sebou nelehký úkol, kdy musí přesvědčit vývojáře, aby na nový systém předělali své aplikace. Právě proto byl vytvořen nástroj Rosetta 2, který má umožnit vývojářům přechod aplikací z Intelu na Apple Silicon doslova na pár kliků. To zástupci Applu prezentovali na hře Tomb Raider, která běžela velmi plynule.

Pokud půjde tvůrcům práce hezky od ruky, mohli bychom se prvních nových počítačů dočkat buď ještě před koncem roku, nebo zkraje toho příštího. Již nyní je totiž údajně na novou architekturu připraven kancelářský balík Office od Microsoftu, Adobe již nějakou dobu pracuje na svém Lightroomu i Photoshopu. A další budou s největší pravděpodobností velmi brzy následovat.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru