Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký přehled novinek ve Windows 11

Velký přehled novinek ve Windows 11

Návody
Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)_308656043
Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)
2 802 Kč 3 390 Kč
Microsoft Windows 11 Pro CZ (OEM)_1375157288
Microsoft Windows 11 Pro CZ (OEM)
3 711 Kč 4 490 Kč
Microsoft Windows 11 Home EN (OEM)_1113616428
Microsoft Windows 11 Home EN (OEM)
3 132 Kč 3 790 Kč
Microsoft Windows 11 Pro EN (OEM)_570196903
Microsoft Windows 11 Pro EN (OEM)
3 711 Kč 4 490 Kč
autor: Saša Ševčík

Dnes nastal očekávaný den D. Společnost Microsoft vydala svůj očekávaný operační systém Windows 11. Ten přináší celou řadu novinek a vylepšení. Co všechno od něj můžete čekat?

Jedenáctky startují novou éru Windows. Není to žádná nadsázka, neboť celý systém prošel dramatickou proměnou – od vzhledu až po fungování systému. Windows 11 poskytuje podle Microsoftu „klidný a kreativní prostor, kde můžete sledovat své vášně prostřednictvím svěžího zážitku“. Od přepracované nabídky Start po nové způsoby propojení s oblíbenými osobami, novinkami, hrami a obsahem – Windows 11 jsou místem, kde můžete myslet, vyjádřit se a tvořit přirozeným způsobem.

Představení Windows 11

 

Počítače kompatibilní s Windows 11   Notebooky kompatibilní s Windows 11

 

Start se přestěhoval

Hned jako první zaujme uživatele patrně zcela nový vzhled, který působí moderněji a svěžeji. Ve výchozím nastavení jsou jedenáctky převlečeny do světle modré barvy, hlavním poznávacím znamením je nabídka Start umístěná uprostřed hlavní lišty. Jak připínáte na lištu další a další aplikace, Start se postupně posouvá doleva. V praxi je tak Start lépe na dosah a nemusíte myší neustále přejíždět do levého rohu.

Přímo v prostředí Windows 11 je možné používat také widgety, které jsou na mobilních zařízeních stále populárnější. Lidé si takto budou moci zobrazovat předpověď počasí, události z kalendáře, vývoj burzy či nové zprávy. Jednotlivá okna budou přitom moci umisťovat napříč plochou přesně podle svých představ, měnit půjde také jejich velikost.

WIN_Start_Productivity_Dark_16x9_en-US.jpg
WIN_Start_Productivity_Light_16x9_cs-CZ.jpg
WIN_Ultimate-Desktop-Snap_16x9_en-US.jpg

 

Vhod přijde při práci také celá řada nástrojů jako přichytávací rozvržení, plochy a novými intuitivnějšími zkušenostmi se opětovným uchycením. Chatovat i volat zdarma je možné snadno prostřednictvím aplikace Microsoft Teams.

Intuitivnější je také práce s okny na hybridních zařízeních. Pokud například máte tablet s odpojitelnou klávesnicí, jedenáctky dovedou automaticky upravit velikost oken a ovládacích prvků při práci s dotykovým displejem, aby se na ně uživatel lépe strefoval prstem ruky.

Snadné chatování ve Windows 11

Důraz na hráče

Operační systém Windows je bez nadsázky nejpopulárnější herní platformou napříč celým světem. A toto prvenství si je vědomý také Microsoft. Není tedy překvapením, že na gaming byl v rámci Windows 11 kladen velký důraz.

Například všechny hry by se na stejném hardwaru jako v případě desítek měly na jedenáctkách načítat rychleji. Obecně svižnější práce a chod systému je jedním z klíčových vylepšení Windows 11. Na reálné testy z praxe si ale budeme muset ještě počkat.

Hráči se nicméně mohou již nyní těšit na technologii AutoHDR, díky které nabídne operační systém Windows 11 „špičkovou grafiku u jednotlivých titulů i bez zásahu vývojářů“. Ukázková videa se zapnutým AutoHDR vypadala opravdu působivě už v rámci testovací verze jedenáctek.

Hraní ve Windows 11

Cloud@2x.jpg
GP Home-CLoud@2x.jpg
WIN_Xbox_Game_Pass_16x9_en-US.jpg

 

Aplikace z Androidu

Jedním z dalších lákadel Windows 11 je podpora aplikací z operačního systému Android. V prostředí jedenáctek tak poběží všechny programy pro Android, které jsou dostupné v rámci Amazon Appstoru. Nepůjde tedy o úplně všechny programy pro platformu od Googlu, jež jsou k mání v Play Storu, ale i tak se na Windows 11 dočkáme hromady nových programů. Pustit tímto způsobem půjde například TikTok.

Důraz na aplikace je patrný i z toho, že Microsoft zcela přepravoval svůj Store, aby byl přehlednější a uživatelsky přívětivější. Zda jej budou lidé používat díky tomu častěji, ukáže samozřejmě až čas.

Aplikace z Androidu ve Windows 11

Microsoft Store 

99.jpg
WIN_Edge_Kids-Mode_16x9_en-US.jpg
WIN_Edge_NTP_Dark_16x9_en-US.jpg

 

Je počítač kompatibilní?

Nový operační systém Windows 11 mohou majitelé dříve nabízených desítek získat jako bezplatný upgrade. Jejich počítač však musí splňovat alespoň minimální hardwarové nároky, což mimochodem platí o drtivé většině strojů prodávaných v posledních letech.

Aby lidé věděli, zda je jejich stroj na příchod jedenáctek připraven, vydal americký softwarový gigant speciální nástroj PC Health Check, či chcete-li česky Kontrola stavu osobního počítače. Stáhnout jej můžete prostřednictvím tohoto odkazu.

Aplikace PC Health Check je velmi jednoduchá na obsluhu. V podstatě stačí kliknout na tlačítko Zkontrolovat teď, načež program vyhodnotí, zda je daný stroj způsobilý pro chod Windows 11. V podstatě se tedy ověřují minimální hardwarové nároky, které si můžete prohlédnout detailněji níže.   

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola stavu osobního počítače

Minimální požadavky na systém

  • Procesor: 1gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC). Podporovány jsou Intel Core 8. generace, AMD Ryzen 2000 a novější
  • Paměť: 4 GB RAM
  • Úložiště: 64 GB nebo větší úložné zařízení
  • Grafická karta: Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
  • Obrazovka: > 9" s rozlišením HD (720p)
  • Internetové připojení: Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

 

Počítače kompatibilní s Windows 11   Notebooky kompatibilní s Windows 11

 

Názory ostatních Geeků (2)

jancoudy JAN

WIN 11

jancoudy 8. 10. 2021 22:54

Takže tak trochu iOS. Děkuji, zatím dlouho nebudu chtít!

radegres RAD
radegres 2. 12. 2021 22:41

@jancoudy: Díky za Váš názor. Nikoho nezajímá.

Máš něco na srdci?

nahoru