Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký průvodce: Outdoorové kamery pro letní i zimní hrátky

Velký průvodce: Outdoorové kamery pro letní i zimní hrátky

Návody

Je jedno, zda milujete dovádění v čerstvě nasněženém prašanu nebo upřednostňujete obrovské vlny v teplých krajinách. Všechny vaše kousky můžete zachytit se speciální outdoorovou kamerou. Jednotlivé modely se od sebe ale značně liší. Poradíme vám, jak neudělat při výběru chybu.

Obliba outdoorových kamer rok od roku roste. V první řadě je to díky jejich nesporným přednostem. Zatímco klasické kamery nemají příliš často kdovíjak odolné konstrukce a je nutné je střežit jako oko v hlavě, aby se na cestách nerozbily, jejich outdooroví sourozenci si toho zpravidla nechají líbit opravdu hodně. Bez nadsázky natáčejí pořád, a je jedno, jestli jste zrovna pod vodní hladinou nebo se do půli těla brodíte závějemi sněhu.

Ruku v ruce s růstem popularity se rozrůstá také nabídka outdoorových, či chcete-li sportovních kamer. Logicky to má za výsledek také pokles cen. Zatímco ještě před pár lety se tato zařízení pohybovala výhradně v cenové hladině okolo deseti tisíc korun, dnes ceny startují už lehce nad hranicí jednoho tisíce korun. Za zmiňovaných 10 000 Kč pak seženete opravdu špičkové modely.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Abyste se při výběru neztratili v záplavě nejrůznějších modelů, připravili jsme pro vás průvodce výběrem, ve kterém si postupně probereme to nejdůležitější, co byste měli při hledání té správné outdoorové kamery zvážit. Držet se budeme následující osnovy:

  • Rozměry a ergonomie
  • Displej a funkce
  • Kvalita záznamu
  • Odolnost
  • Příslušenství

Kompaktní rozměry a ergonomie

Ať se podíváte na levné nebo drahé sportovní kamery, jejich společným jmenovatelem jsou kompaktní rozměry. Outdoorové modely mají totiž proti těm klasickým klidně i čtvrtinové rozměry, zpravidla jsou ještě o polovinu menší než krabička cigaret. Není to náhodou. Sportovní kamery se totiž přidělávají například na čelní sklo automobilu, případně na jeho kapotu, řídítka motorky či kola, na helmu i ruku. Čím menší tedy kamera je, tím méně pak překáží.

klasických kamer se řeší otázka hmotnosti jen okrajově. V praxi totiž není těžší kamera přítěží, ba naopak může mít příznivý vliv na stabilitu celého záběru (s těžší kamerou se tolik neklepou ruce). U sportovních kamer to ale již neplatí. V automobilu nebo na řídítkách kola to bude řešit málokdo, ale pokud outdoorovou kameru přiděláte na helmu, cítíte každý gram navíc. A je nutné si uvědomit, že každý gram poté rozhoduje o tom, jak pohodlně se vám kamera bude nosit, aniž by nepříznivě ovlivňovala vaše sportovní výkony.

V otázce ergonomie hraje velkou roli také tvar kamery. Hojně rozšířené jsou totiž dva koncepty – jeden má objektiv umístěný na širší straně, takže připomíná spíše miniaturní kompakt, druhý jakoby zboku na užší straně. Je tedy úzký a podlouhlý. Teoreticky se oba tyto koncepty dají využít za všech situací, praxe ale ukázala, že při jednotlivých činnostech se hodí každý do jiné situace o trochu více.

Objektiv umístěný na širší straně, tedy první zmiňovaná varianta, se hodí spíše pro připevnění na čelní sklo automobilu. Lépe totiž kopíruje plochu skla a nevystupuje tolik do prostoru kabiny. Když chcete připevnit kameru na vršek lyžařské nebo cyklistické helmy, problém nebudete mít ani s jedním konceptem. Pokud ji však budete chtít upevnit na bok, mají jednoznačně na vrch modely s objektivem na užší straně. Opět totiž nevystupují tak do prostoru a logicky je tak menší šance, že je ztratíte nebo poškodíte.

 

Displej a funkce

Není to ale pouze tvar, co outdoorové kamery odlišuje. Obětí honby za co nejmenšími rozměry se staly například displeje. Na sportovních modelech je naleznete spíše výjimečně. Logicky tak při natáčení musíte spoléhat daleko více na sebe, případně pokukovat při výběru po sofistikovanějších modelech. Především kamery ze střední a vyšší cenové třídy se totiž dokážou spojit bezdrátově s chytrým telefonem. Pomocí něho se pak na dálku ovládají a v některých případech jsou také vidět snímané scény.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Někteří výrobci dokonce nabízejí ke kamerám vlastní bezdrátové displeje, a to buď jako volitelné příslušenství, nebo součást balení. V praxi to funguje jednoduše. Kameru máte přidělanou například na helmě a natáčíte s ní. Displej je pak přidělaný podobně jako hodinky na vašem zápěstí. Zobrazuje se na něm nejen snímaná scéna v reálném čase, ale také pomocí něj můžete ovládat funkce kamery, včetně startu/zastavení nahrávání.

Téměř všem outdoorovým kamerám chybí optický zoom (při přiblížení se nemění kvalita snímaného objektu, obraz je skutečně přibližován pomocí optické soustavy). Drtivá většina modelů si musí vystačit s digitálním zoomem, u kterého udělá elektronika pouze výřez z obrazu a ten přiblíží, logicky se tak zhoršuje jeho kvalita. Je to úplně stejné, jako když uděláte výřez fotografie na obrázku. Na druhou stranu u většiny aktivit nebudete zoom vůbec využívat – při rychlých sjezdech na kole nebo při jízdě autem dveřmi napřed na něj nejspíš nebudete mít ani pomyšlení.

Vhod mohou přijít také modely, které disponují stabilizací obrazu. Záznam, který by byl za normálních okolností trhaný, například při jízdě na kole drsným terénem, je zpravidla díky stabilizaci krásně plynulý.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Kvalita záznamu

Stejně jako u klasických kamer narazíme u jednotlivých modelů na velké kvalitativní rozdíly, alespoň tedy co se kvality záznamu týče. Především levnější zařízení mají problém s natáčením ve tmě a za horších světelných podmínek. To je ale zkrátka daň za nižší pořizovací cenu. Na rozdíl od běžných kamer má ale u jejich outdoorových sourozenců zákazník jednu velkou výhodu. Většina jejich majitelů se totiž snaží pochlubit se svými sportovními výkony na nejrůznějších video serverech.

Například na YouTube tak stačí do vyhledávače zadat jméno kamery a hned se dostanete k zástupu videí pořízených právě modelem, o jehož koupi uvažujete. A není lepší reference, než video pořízené běžným uživatelem za normálních okolností. Pokud tedy vysloveně nemluvíme o nějakých exotických značkách, nikdy tak nemusíte kupovat zajíce v pytli. Samozřejmě není příliš moudré zatracovat kameru kvůli jednomu jedinému videu, čím více jich projdete, tím budete mít o daném zařízení kompletnější obrázek.

Při výběru outdoorové kamery je vhodné se zaměřit také na její rozlišení. Ty nejlevnější modely totiž zvládají pořizovat záznamy pouze ve VGA. Především na velkých televizorech pak takové nahrávky působí neostře a rozmazaně. Vhodnější je tak koukat po modelech podporujících standardy HD (720p) nebo Full HD (1080p). Ti nejnáročnější uživatelé pak nejspíše sáhnou po nově se rozmáhajícím standardu ultra vysokého rozlišení (4K). Kamery se 4K záznamem totiž logicky dokážou na snímané scéně zachytit nejvíce detailů. To ale zároveň klade daleko větší nároky nejen na kapacitu úložného prostoru, ale celkově také na výkon kamery. Nikoho jistě nepřekvapí, že se 4K modely pohybují v té nejvyšší cenové kategorii.

Někteří výrobci uvádějí u kamery i rozlišení v megapixelech (MPx), podobně jako u digitálních fotoaparátů. Tato hodnota však svědčí o tom, v jakém rozlišení mohou dané kamerky pořizovat fotografie. Vždy proto sledujte skutečně výše zmiňované hodnoty pro rozlišení u natáčení videa. Rozlišení v megapixelech totiž zpravidla s rozlišením videa nemá mnoho společného.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Není odolnost jako odolnost

Když se řekne outdoorová kamera, člověk tak nějak už podvědomě předpokládá, že kamera bude odolná. To tak ale v praxi vůbec nemusí být. Ty nejlevnější kamery mají pouze plastová těla bez jakýchkoliv výztuh a gumových gripů, které by mírnily následky při pádech. Nelze u nich tedy očekávat, že by přežily nějaký větší pád nebo méně šetrné zacházení.

Při přidělání na řídítka nebo helmu přitom může dojít kamera k újmě poměrně snadno. Stačí jeden trochu méně šikovný pád. Rozhodně se tedy vyplatí koukat po odolnějších modelech, které toho vydrží daleko více. Výrobci zpravidla přesně uvádějí, co je s daným modelem možné „provádět“. Snadno se tak například dozvíte, zda můžete kameru používat v dešti, nebo dokonce pod vodní hladinou.

Nejsou to přitom pouze kamery, které musí být odolné nebo vodotěsné. Výrobci někdy své modely vybavují speciálními ochrannými pouzdry, která jim tyto vlastnosti propůjčují. Nejde přitom pouze o segment levných kamer, speciální ochranná pouzdra mají i dražší kamery. Hlavní výhoda je jasná – když se poničí pouzdro, za pár stovek se koupí nové, zatímco kamera pořízená za několik tisíc přežije bez újmy. Pouzdra však opět přidávají gramy navíc, což může být v některých případech nežádoucí, jak jsme si popsali již výše.

 

Příslušenství nepodceňovat

Pokud již máte svou vytouženou outdoorovou kameru vybranou, rozhodně se vyplatí neopomenout koupit i vhodné příslušenství. Řeč je především o nejrůznějších stojáncích, stativech, úchytkách a držácích. Pro připevnění na helmu se totiž u většiny kamer hodí úplně jiné příslušenství, než pokud ji přiděláváte na čelní sklo automobilu. Vhod může přijít i teleskopická tyč, se kterou pak dosáhnete i na místa, na která byste se jinak pouhou rukou nedostali. A samozřejmě budete moci pořizovat efektně vypadající selfie snímky sebe i vaší celé dobrodružné skupiny.

Stejně jako pro klasické kamery se také pro jejich outdoorové sourozence dělá celá řada pouzder a brašen, aby se při přenášení nepoškodily. Zakoupit je také možné další napájecí adaptéry pro klasické zásuvky i do auta. Nabídka příslušenství je zkrátka velmi bohatá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Fps/sec

Docela pěkně napsaný článek je tam v kosce prakticky vše... Jen bych dodal že některé kamery mají nastavitelné i snímkování např. 60 či 90fps/sec což se hodí u opravdu extrémních aktivit či záběrů je totiž lepší mít video např v rozlišení 720p ale při 60fps než 4K viděl při 24fps.....

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru