Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Velký průvodce: Projektor místo televizoru? Hodí se na prezentace, filmy i hry

Velký průvodce: Projektor místo televizoru? Hodí se na prezentace, filmy i hry

Návody

Projektory se v posledních letech stávají zdatnými konkurenty běžných televizorů. Hodí se na prezentace, promítání filmů i hraní her. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Poradíme vám, na co si dát při jejich výběru pozor.

Ty nejlevnější projektory se v dnešní době dají pořídit už za ceny pohybující se pod hranicí šesti tisíc korun. Je pravda, že menší televizory můžete pořídit ještě o nějakou tu tisícovku levněji, ale velikostí obrazu projektorům nemohou konkurovat ani citelně dražší a větší televizory. I ty nejlevnější projektory dokážou vytvořit úhlopříčku přesahující 100 palců, tedy více než 2,5 metru.

Ve prospěch projektorů hovoří jasně také zcela jiný „filmový“ zážitek, který je snad každému dobře známý z klasických kin. Ten zkrátka televizory zprostředkovat nedokážou, byť mají zase jiné přednosti. To je koneckonců i jeden z hlavních důvodů, proč popularita projektorů nadále roste.

Neustále se rozšiřuje také jejich nabídka. V CZC.cz tak můžete vybírat z více než tří stovek různých projektorů. Každý se však hodí na něco jiného, proto je možné vybírat z různých kategorií – některé jsou určeny vysloveně pro kancelářské nasazení, zatímco další dobře poslouží i při sledování filmů a hraní her. Jiné sází pro změnu na kompaktní rozměry, díky čemuž se dají snadno přenášet. Tyto kategorie usnadní výběr, přesto je nutné si ujasnit několik vlastností a funkcí, které by měl každý uživatel před nákupem zvážit.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Technologie projekce

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru projektoru je způsob, jakým zpracovávají projekci. Mezi aktuálně nejrozšířenější patří technologie DLP a LCD. Každá z nich se přitom hodí do jiných podmínek.

Technologie DLP se využívá už od 80. let minulého století, byť současné modely jsou značně dokonalejší. Obraz je vytvářen pomocí mikroskopických zrcadel nacházejících se na čipu a zpravidla rotujícího barevného kola, které je umístěné mezi lampou a čipem se zrcadly. V praxi to znamená, že obraz vnímáme jako barevný díky rychle se opakujícím sekvencím, všechny barvy tedy nejsou zobrazovány najednou, což ale lidské oko nemá šanci postřehnout.

Pouze pokud jsou ve videu výrazné kontrastní předěly, kde zároveň dochází k rychlým pohybům, mohou si někteří jedinci všimnout tzv. duhového efektu. Ten skutečně rozpozná ale jen malé procento diváků a většina z nich si na něj po nějaké době tak zvykne, že jej u filmů ani nevnímá. Koneckonců právě DLP projektory, i když v daleko propracovanější verzi se třemi čipy, jsou hojně používány v klasických kinech.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Alternativu k DLP tvoří technologie LCD. Projektory postavené na tomto systému zvládnou stejně jako klasické televizory zobrazit všechny barvy obrazu najednou. Neobjevuje se tak u nich nežádoucí duhový efekt. Obraz je navíc často o něco ostřejší. Další výhodou je zpravidla u LCD projektorů nižší spotřeba, která je například při vyšší vytíženosti ve firmách už velmi znát na provozních nákladech. Tato technologie má ale samozřejmě také své neduhy.

LCD projektory jsou například náročnější na údržbu, skleněné panely, prostřednictvím kterých se tvoří obraz, se totiž mohou snáze zanést prachem a nečistotami, což pak velmi ovlivňuje jejich kvalitu. Ve velmi prašném nebo zakouřeném prostředí by se tak takovéto stroje neměly objevovat vůbec. Řada moderních LCD projektorů však dokáže vyzrát i na tento problém – skleněné panely jsou uzavřené, aby nedošlo k jejich znečištění.  

Barevné podání LCD modelů ve stejné cenové kategorii bývá často odlišné než u DLP. Díky zobrazovací technologii je obraz sice ostřejší, ale nižší kontrast hraje také svou roli, což je znát především u levnějších modelů. Je nutné ale podotknout, že s rostoucí cenou se rozdíly mezi oběma technologiemi vytrácejí. Zjednodušeně řečeno, obrazová kvalita u LCD projektorů s cenou nad 15 tisíc korun je velmi podobná jako u DLP. Rozdíly jsou pouze v drobných detailech a nelze snadno říct, která technologie je lepší. Také cenový rozdíl je méně výrazný. Ve výsledku, pokud vynecháme nejlevnější modely, vždy záleží na subjektivním dojmu – některým uživatelům zkrátka více vyhovují DLP modely, jiným zase LCD.

Postupně se na trh dostávají také tzv. LED projektory. Ty neobsahují na rozdíl od dvou výše jmenovaných technologií klasickou lampu. Díky tomu mohou být jednak výrazně kompaktnější a hlavně je citelně levnější také jejich provoz. Lampy totiž mají omezenou životnost, která se však pohybuje v řádu několika tisíc hodin. Po čase je tedy nutné je vyměnit. U LED projektorů ale tento úkon a tím pádem i vynaložené peníze na novou lampu odpadají. LED projektory však nenabízejí tak vysoký světelný tok, jako ostatní technologie. Jejich použití ve větších a především světlejších prostorech je tím pádem značně omezené. 

Říci jednoznačně, která technologie je nejlepší, není možné. Jednak každá se hodí do jiného prostředí, jednak každému vyhovuje něco jiného. Navíc rozdíly jsou i mezi konkrétními modely. Zatímco některý DLP projektor může nabídnout úžasné barevné podání, jiný ve stejné cenové kategorii už bude realitě odpovídat méně. To samé platí v otázce ostrosti u LCD projektorů. Kromě technologie zobrazení je tak vhodné sledovat také další parametry.

 

Rozlišení obrazu hraje důležitou roli

Většina televizorů má v dnešní době Full HD rozlišení, a to platí i o těch levnějších modelech. U projektorů ale obrazová plocha o velikosti 1920 x 1080 pixelů již takovým standardem není. Nejlevnější projektory nabízejí zpravidla jen rozlišení 800 x 600 nebo 1024 x 768 obrazových bodů. Takovéto stroje se hodí spíše pro prezentační účely.

Nejrozšířenější kategorii pak tvoří projektory, které mají rozlišení 1280 x 720 a 1280 x 800 pixelů. Jejich ceny přitom nejsou o tolik vyšší, startují už pod hranicí deseti tisíc korun. Na sledování filmůhraní herprohlížení fotografií či detailnější prezentace se toto rozlišení hodí rozhodně více. Vynaložené finance za ten rozdíl opravdu stojí.

Ty nejnáročnější filmoví nadšenci však nejspíše sáhnou po již zmiňovaném Full HD rozlišení. Takové projektory se dají pořídit už okolo 15 tisíc korun. Sledovat je s nimi možné v plné kvalitě blu-ray disky i on-line streamovaná videa, stejně jako počítačové nebo konzolové hry.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

K rozlišení se váže také jedna prémiová funkce – trojrozměrný obraz. Dimenzi navíc, ať už pro hraní her nebo sledování filmů, nabízejí dnes i ty nejlevnější projektory. Na strojích s nízkým rozlišením však není výsledek tak přesvědčivý, naopak u Full HD přístrojů vypadá 3D obraz skvěle.

 

Svítivost, projekční vzdálenost a kontrastní poměr

Kromě rozlišení je vhodné se před koupí seznámit také s dalšími parametry projektoru, které vám napoví, jaký stroj se do vašich podmínek hodí nejvíce. Kvalitu obrazu totiž výrazně ovlivní například také svítivost, která se udává v jednotkách ANSI lumenů. Jednoduchá poučka říká, že čím máte větší pokoj, respektive promítanou plochu, a čím je vyšší hladina okolního světla, tím je potřeba vyšší svítivost.

V podvečer, tedy když slunce již neozařuje váš pokoj a je spíše přítmí, dostačuje svítivost okolo 1800 ANSI lumenů. Na promítání přes den se však hodí spíše projektory, které nabízejí 2700 až 3000 ANSI lumenů. Nejnáročnější jsou na svítivost projekce realizované v prostorných zasedacích místnostech s velkými okny, kde uplatnění najdou klidně i projektory se svítivostí 4000 ANSI lumenů. Nutno podotknout, že vysoká svítivost není vždy ku prospěchu. Pokud budeme na projektoru pouze sledovat filmy v noci, můžeme při nastavení maximální svítivosti zbytečně namáhat oči.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Před pořízením projektoru je nutné zkontrolovat také jeho projekční vzdálenost. V nabídce se totiž objevují modely, které dokážou zprostředkovat obraz z několika desítek metrů, stejně jako z desítek centimetrů. Výběr tak bude záležet na našich konkrétních podmínkách, tedy z jaké vzdálenosti budeme promítat. Obecně ale platí, že čím větší vzdálenost, tím bude obraz sice větší, ale zároveň bude méně jasný.

Parametrem, kterým se snaží výrobci často zákazníka oslovit, je kontrastní poměr. Ten určuje poměr mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem výsledného obrazu. Teoreticky tedy platí, že projektory s vyšším kontrastním poměrem mají dokonalejší vykreslení tmavších pasáží a celkově živější barevné podání. V současnosti však nabízejí projektory, což platí i o televizorech a klasických počítačových monitorech, již tak vysoké hodnoty, že je lidské oko není schopno rozpoznat. Ve výsledku je kontrastní poměr důležitý, ale větší pozornost byste při výběru měli věnovat například svítivosti.

 

Výbava projektorů a praktické příslušenství

Většina televizorů má v dnešní době bohatou konektorovou výbavu. Nechybí několik USB ani HDMI konektorů, možnost připojení k internetu a mnoho dalšího. To ale u projektorů neplatí, jejich konektorová výbava je tak často daleko chudší. Například HDMI konektor pro připojení televizní konzole, počítače nebo blu-ray přehrávače tak bývá k dispozici zpravidla jen jeden. Dva se objevují až u luxusnějších a pochopitelně dražších modelů. Pokud byste potřebovali konektorů více, je možné koupit buď speciální redukci, nebo případně využít některý z dalších vstupů na připojeném přehrávači.

Projektory se zaměřením na multimédia, a tedy i domácí promítání filmů, jsou již zpravidla vybaveny o něco lépe. Naleznete na nich například USB konektor pro přehrávání uložených fotek, prezentací nebo filmů, ale dokonce i síťový konektor. Některé se pochlubí také bezdrátovým standardem Wi-Fi. V takovém případě je pak možné projektor připojit klidně i na NAS server, ze kterého bude všechen obsah přehráván.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Je však nutné si uvědomit, že projektor funguje odlišně než klasický televizor. Není tedy možné do něj jednoduše připojit anténní kabel a okamžitě procházet všechny televizní stanice. Pokud chcete projektor využít jako plnohodnotnou náhradu za televizor, je k němu nutné přikoupit set-top-box, který příjem signálu zprostředkuje. Další investici mohou představovat reproduktory. Většina projektorů má sice vlastní, ale ty zpravidla nejsou dostatečně kvalitní k ozvučení celé místnosti v kýžené kvalitě.  

Nevíte kam s projektorem? Pokud jej nechcete nechat ležet jen tak na stole a nepotřebujete s ním neustále manipulovat, může dobře posloužit držák pro přichycení na stěnu či strop. Jejich ceny startují už na pár stokorunách. Pokud však naopak plánujete projektor často přenášet, je vhodné dokoupit k němu brašnu, aby na cestách nepřišel k újmě.

Vhodné je zvážit také pořízení projekčního plátna. Ta jsou totiž opatřena speciální vrstvou, která zajišťuje lepší podání barev i lepší odrazivost, než kdybyste promítali přímo na zeď. Díky tomu navíc nemusí být svítivost tak vysoká, čímž se zároveň prodlužuje životnost lampy.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru