Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Velký průvodce: Zařízení 2v1 – Tablet, když chcete. Notebook, když potřebujete Návody
délka čtení: 05:37

Velký průvodce: Zařízení 2v1 – Tablet, když chcete. Notebook, když potřebujete

30. 11. 2017
Zařízení typu 2v1 kombinují to nejlepší ze světů počítačových tabletů a notebooků. Jejich nabídka je ale poměrně široká. Poradíme vám, jak se v ní neztratit a na co si dát při výběru pozor.

Počítačové tablety jsou bezesporu fenoménem dnešní doby. Snadno se přenášejí, nabízí zpravidla dlouhou výdrž baterie a velice pohodlné ovládání. Na zábavu a multimédia jsou zkrátka perfektní. Jenže u většiny lidí, kteří si na nich vyzkoušeli skutečně pracovat, velmi brzy nadšení opadlo. Bez klávesnice to jde zkrátka těžko, často navíc uživatelé narazí na výkonnostní limity tabletů, které jsou u drtivé většiny nabízených modelů mnohokrát výrazně nižší než u klasických notebooků.

Jako řešení se může jevit pořízení dvou přístrojů – tabletu, který bude sloužit pro zábavu a na cestách, a klasického notebooku, jenž je zkrátka při skutečné práci nedocenitelným společníkem. Jenže investice do takového řešení není vůbec nízká, za dvě zařízení jednoduše zaplatíte výrazně vyšší cenu než v případě jednoho.

A právě v tuto chvíli přichází na řadu zařízení 2v1, která dokážou fungovat jako tablet i notebook. Úspora při jejich pořízení je patrná na první pohled – ceny startují už pod hranicí sedmi tisíc korun. Tedy na stejné sumě, za kterou můžete koupit ty nejlevnější notebooky. Přidaná hodnota těchto hybridů je přitom nesporná.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Otáčet nebo připojit?

Zařízení 2v1 se dají podle konstrukce rozdělit do dvou základních kategorií. Tu první tvoří hybridy vypadající jako počítačový tablet. Díky speciálním dokovacím konektorům, které jsou umístěny zpravidla na spodní straně, se pak dají k těmto strojům připojit klasické klávesnice.

Hlavní výhoda je samozřejmě v otázce mobility. Ve chvíli, kdy nepotřebujete psát na klávesnici, ji jednoduše odpojíte. Samotný tablet je pak citelně lehčí a skladnější, což oceníte především na cestách. Není výjimkou, že do základny s klávesnicí výrobci ukrývají další akumulátory. K čemu je to dobré? Když bude tabletu docházet šťáva, stačí připojit klávesnici a můžete pokračovat v rozdělané práci. Výhoda klávesnice tedy nemusí spočívat pouze v pohodlnějším psaní a ovládání celého počítače, ale také v prodloužené výdrži.

Druhá kategorie je pak na první pohled k nerozeznání od klasických notebooků, displej u těchto hybridů totiž nelze oddělit. Ve srovnání s notebooky však mají tyto přístroje upravenou konstrukci. Panty držící displej je možné otáčet daleko více, často klidně i o 360°. Variabilita takových strojů je pak obrovská, zařízení 2v1 je totiž díky tomu možné používat v různých režimech.

Tím prvním je samozřejmě režim notebooku. Jediným pohybem jej pak snadno proměníte v tablet. Další dvě možnosti jsou stojánek nebo stan. Stojánek je ideální volbou pro prohlížení obrázků nebo sledování filmů, režim stan je vhodný například pro hraní her nebo videochat.

Nutno podotknout, že v posledních letech zapracovali výrobci také na variabilitě hybridů s odpojitelným displejem. Na trhu jsou tak k dostání modely, které dokážou pracovat ve stejných režimech, jaké nabízí modely s pevně přidělanou klávesnicí. To díky tomu, že je displej možné připojit k základně také obráceně, tzn. displejem jakoby ven.

 

Výkon hraje prim

Nabídka zařízení 2v1 je opravdu široká, jen na CZC.cz naleznete na 200 různých modelů. Cenu ovlivňuje hned několik rozličných faktorů. V první řadě je to samozřejmě výkon. Ty nejlevnější stroje s cenovkou okolo 7000 Kč jsou často postaveny na podobných součástkách, jako bývaly netbooky – proti jim jsou však o poznání rychlejší. Výjimkou nejsou ani stroje postavené na podobných součástkách jako počítačové tablety a chytré telefony. I za méně než deset tisíc korun je však možné sehnat modely, jež svým výkonem zdatně konkurují klasickým notebookům.

S cenovou hranicí 15 tisíc korun startují již plnohodnotné pracovní stanice, které se hodí pro široké spektrum využití. Je na nich možné sledovat filmy ve vysokém rozlišení, poslouchat hudbu, upravovat fotografie, brouzdat po webu nebo hrát jednodušší hry. Samozřejmostí je také možnost práce s tabulkovými a textovými editory. Drtivá většina strojů pracuje s plnohodnotným operačním systémem Windows 8, respektive s aktualizovanou verzí 8.1, a to i mezi těmi nejlevnějšími. Mezi levnějšími je však možné nalézt také několik modelů postavených na mobilní platformě Google Android.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ceny zařízení 2v1 se šplhají i nad hranici 40 000 Kč. To však již hovoříme o profesionálních noteboocích s dotykovým displejem, které bez problémů poslouží i pro ty nejnáročnější úkony, mezi něž patří střih videa, práce s počítačovou grafikou atd. Vysloveně herní mašinu ale mezi hybridy budete hledat marně. Stále je u nich totiž kladen důraz na vysokou mobilitu a co nejdelší výdrž baterie. Místo dedikovaných grafických karet tak mají prakticky bez výjimky integrované čipy. Na druhou stranu, ty dnes už nabídnou velice slušný výkon, připojit je k nim díky tomu možné klidně i dva další monitory. 

Před výběrem zařízení 2v1 je tak nutné si rozmyslet, jaké nároky na něj budeme klást. Pokud si jej pořizujeme primárně pro sledování filmů a občasné psaní zpráv, nejspíše nebudeme potřebovat ten nejrychlejší procesor vrcholné řady Intel Core i7. Pokud často cestujeme, budeme se zase poohlížet po strojích s úspornějším hardwarem, díky němuž se bez elektrické zásuvky obejdeme klidně i více než 15 hodin.  Nutné je také podotknout, že neplatí přímá úměra "čím dražší, tím výkonnější". Stejně jako u klasických notebooků si totiž výrobci nechají připlatit například za prémiové výrobní materiályodolnější konstrukci nebo například jemnější rozlišení displeje. A to se do ceny může promítnout daleko více než rychlejší frekvence procesoru nebo větší kapacita operační paměti.

 

Na velikosti záleží…

U notebooků ve většině případů platí, že kompaktnější stroje jsou dražší. Zkrátka pokud budete chtít 13palcový notebook, zaplatíte za něj nejspíše o pár tisíc více než v případě 15,6palcového modelu. Ty totiž obecně patří k nejlevnějším.

Zajímavé ale je, že u zařízení 2v1 tato úměra neplatí. Naopak mezi nejlevnější stroje patří zároveň ty nejkompaktnější. Řeč je o hybridech, které mají zpravidla 10,1 nebo 11,6palcový dotykový displej. Jsou tedy zhruba stejně velké, jako svého času velmi populární netbooky.

Opačnou stranu nabídky pak tvoří 15,6palcové stroje, které jsou již velké a pochopitelně také těžké jako klasické notebooky. Ve srovnání s nejmenšími modely mezi jejich klíčové vlastnosti patří plnohodnotné klávesnice, na kterých se velmi pohodlně píše. Displeje těchto stojů navíc nabízí často i vyšší rozlišení, místo standardních 1366 x 768 obrazových bodů vám tak bude k dispozici Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zlatou střední cestu mezi těmito velikostními kategoriemi tvoří zařízení 2v1 s úhlopříčkou 12,5 či 13,3 palce. Takové modely jsou většinou dostatečně kompaktní, aby na cestách nebyly přítěží, a zároveň disponují dostatečně prostornou klávesnicí pro psaní všema deseti prsty, a to i v případě jedinců s většíma rukama. Obávat se u nich uživatelé nemusí ani rozlišení displeje, v nabídce je dokonce vysoké WQHD a QHD+ rozlišení, konkrétně tedy stroje s 2560 x 1440 a 3200 x 1800 obrazovými body. Hravě tedy strčí do kapsy i Full HD rozlišení.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv velikost zařízení 2v1, dotykový displej nepřináší pouze pohodlnější ovládání. Monitory jsou totiž většinou po vzoru počítačových tabletů a chytrých telefonů chráněny speciálním tvrzeným sklem. Díky tomu nejsou tolik náchylné na poškození při méně šetrném zacházení. To samozřejmě ale neplatí o úplně každém modelu.

Nahoru