Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Výkonné funkce v malém balení. Testujeme Synology DiskStation DS923+

Výkonné funkce v malém balení. Testujeme Synology DiskStation DS923+

Recenze
Synology DiskStation DS923+_117645750
Synology DiskStation DS923+
13 057 Kč 15 799 Kč
Synology DiskStation DS923+, konfigurovatelná_471301107
Synology DiskStation DS923+, konfigurovatelná
13 057 Kč 15 799 Kč
Synology DX517 - expanzní jednotka_1643448605
Synology DX517 - expanzní jednotka
10 413 Kč 12 600 Kč
Synology 4GB DDR4 ECC SO-DIMM pro (DS923+, RS822RP+, RS822+, DS2422+)_429502931
Synology 4GB DDR4 ECC SO-DIMM pro (DS923+, RS822RP+, RS822+, DS2422+)
1 973 Kč 2 387 Kč
Synology 8GB DDR4 ECC SODIMM pro (DS3622xs+, DS2422+)_1963249169
Synology 8GB DDR4 ECC SODIMM pro (DS3622xs+, DS2422+)
3 873 Kč 4 686 Kč

Profesionální kategorii NAS serverů zaměřující se především na firemní využití zastupuje model Synology DiskStation DS923+. Své místo ale nalezne jistě i v domácnostech.

DiskStation DS923+ dává už svým vzhledem jasně najevo, že cílí na náročné uživatele – a je jedno, zda se bavíme o firmách či domácnostech. Osadit jej je možné v základu šesti disky, k dispozici jsou čtyři šachty pro pevné disky a SSD jednotky a navíc ještě dva M.2 sloty. S rozšiřující jednotkou, kterou je možné pořídit volitelně, se dokonce dostanete až na devět šachet. A to už je pořádná porce úložného prostoru. Nad konkurenčními modely vyniká hlavní hrdina dnešní recenze i pořádnou dávkou výkonu, ale pěkně popořadě…

Hlavní přednosti modelu Synology DiskStation DS923+:

  • Výkonné NAS úložné zařízení – výkonné funkce v malém balení s prostorem pro kartu 10GbE a dva disky NVMe
  • K dispozici 4x šachta pevného disku (s rozšiřující zvlášť dostupnou jednotkou 9 šachet)
  • Dovoluje osadit 2x M.2 sloty
  • Konsolidace a sdílení - flexibilní uložení a organizace 54 TB dat a jejich následné sdílení s kýmkoliv
  • Disky vyměnitelné za provozu
  • Rozhraní: 2x GLAN s podporou Link Aggregation / Failover, 2x USB 3.2 Gen 1, 1x eSATA
  • Zabezpečení dat - hardware a software navržený k ochraně vašich dat

Představení NAS serveru Synology DiskStation DS923+

Technické parametry

Testovaný model: Synology DiskStation DS923+

Dle využití: Domácnosti, Firemní

Velikost HDD: 2.5"-SATA, 3.5"-SATA, M.2 NVMe

Počet slotů pro HDD: 4 (M.2 2280)

Počet M.2 slotů: 2

Velikost disků: 2.5"-SATA, 3.5"-SATA, M.2 NVMe

RAID: Ano

Úroveň RAID: 0-striping, 1-mirroring, 5-striping, 6-striping, 10-mirroring, JBOD

Včetně HDD: Ne

Volitelná síť 10GbE: Ano

USB 3.1: Ano

Provedení: stolní

Rozměry: 166 x 199 x 223 mm

Hmotnost: 2,24 kg

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Synology DiskStation DS923+

Obsah balení

NAS server společnosti Synology je již tradičně dodáván v kompaktním kartónovém kufříku přírodní barvy. Slůvko kufřík je tentokrát namístě, protože krabička díky plastovému poutku skutečně cestovní zavazadlo připomíná. Nebýt popisků konkrétního modelu na obalu, pravděpodobně byste z krabice ani nepoznali, že se jedná o prémiové zařízení. Kromě samotného datového úložiště, které je mimochodem velmi pečlivě zabaleno, se uvnitř obalu ukrývá už jen jednoduchý návod k použití, napájecí kabel a v neposlední řadě také dva síťové kabely. Zapomenout nesmíme ani na klíčky, které slouží k odemčení šachet s disky a šroubky pro jejich přichycení.

DSC07083.JPG
DSC07086.JPG
DSC07094.JPG

Balení NAS serveru

Vzhled a kvalita zpracování

Na to, co všechno umí a kolik dat zvládne pojmout, je testovaný kousek poměrně kompaktní. Samozřejmě musíme myslet na to, že stále nacházíme v kategorii NAS serverů se čtyřmi šachtami. Pokud byste srovnávali hlavního hrdinu dnešní recenze s modely, které mají pouze dvě šachty, budou pochopitelně ještě kompaktnější.

Celé tělo zařízení je i přesto velmi robustní, neboť je kovové. Pouze čelní panel, prostřednictvím kterého se ukládají pevné disky, je plastový. Vše je vyvedeno v černé barvě. Na čelní straně kromě indikačních diod a ovládacích tlačítek zaujmou především rámečky pro vložení pevných disků. Ty jsou opatřeny i jednoduchými zámky pro lepší zabezpečení dat.

Šikovné je i umístění jednoho USB konektoru na přední straně, další se nachází společně se síťovými konektory a eSata portem vzadu. Mimochodem síťové konektory jsou tu hned dva. Za množství konektorové výbavy si tedy výrobce rozhodně zaslouží pochvalu. Zpracování ani kvalitě použitých materiálů není co vytknout.

Pravidelní čtenáři si možná vzpomenou na některou z dřívějších recenzí, ve kterých mohli podobné zařízení již vidět. Synology totiž nabízí podobný design již několik let, jednotlivé modely se od sebe liší spíše v detailech, rozmístění tlačítek a portů. A je to rozhodně dobře, proč měnit něco, co skvěle funguje.

DSC07112.JPG
DSC07115.JPG
DSC07119.JPG

Hlavní hrdina dnešní recenze v celé své kráse

Instalace pevných disků

Než podrobíme Synology DiskStation DS923+ testům, je nutné do něj nainstalovat disky a NAS server připojit. Popravdě tomuto oddílu bychom se za normálních okolností snad ani nevěnovali, ale výrobce si i s touto částí tak pohrál, že za zmínku prostě stojí. Rámečky totiž mají bezšroubkové uchycení, které je navíc vybaveno gumovými distančními podložkami pro lepší tlumení vibrací disků.

Rámečky jsou primárně určeny pro tradiční 3,5palcové disky. Pokud bychom do nich ale chtěli vložit 2,5palcové verze (například rychlejší SSD jednotky), konstrukce rámečku to umožní, pouze je nutné disky přišroubovat. V praxi je instalace 3,5palcových disků díky bezšroubkovému mechanizmu otázkou maximálně pár minut, jak je vidět na obrázcích níže.

Mimochodem, pokud byste chtěli osadit NAS server M.2 disky, příslušné šachty se nacházejí na spodní straně zařízení, prohlédnout si je můžete v části o praktických zkušenostech.

DSC07197.JPG
DSC07204.JPG
DSC07205.JPG

K rámečkům na disky nelze mít žádných výhrad

První spuštění a konfigurace

Po instalaci disků je nutné ještě nainstalovat operační systém DSM, čehož se nemusí obávat ani technicky méně zběhlí uživatelé. V praxi totiž stačí připojit NAS server k domácí nebo firemní síti a vyhledat úložiště prostřednictvím adresy find.synology.com v internetovém prohlížeči. Následně vás graficky velmi přehledný průvodce provede celým nastavením NAS serveru, a to včetně instalace operačního systému. Zabere to opět pár minut.

Snímek obrazovky (176).png
Snímek obrazovky (177).png
Snímek obrazovky (178).png

Konfigurace NAS serveru krok za krokem

Široké možnosti operačního systému

Ještě než se podíváme na „železo“, představíme si přednosti platformy DiskStation Manager. Tou se chlubí všechny NAS servery od společnosti Synology a ona je jedním z hlavních důvodů, proč jsou zařízení tohoto výrobce tolik vyhledávaná.

Pro operační systém DSM je typické úhledně vyhlížející grafické prostředí, které pracuje s klasickými ikonami, plochou i nejrůznějšími okny se ovládá skvěle. V základu je NAS server od Synology pouhým datovým úložištěm, které zobrazuje základní informace o provozu a vytížení celého systému. Už při rozkliknutí ovládacích panelů zjistíme, že máme k dispozici stejně široké možnosti nastavení jako u běžného počítače s Windows.

Snímek obrazovky (197).png
Snímek obrazovky (199).png
Snímek obrazovky (200).png

Ukázka operačního systému DSM 7

Monitorovací prvky systému přitom automaticky hlídají, zda jste neprovedli některá nastavení špatně, a tak například omylem nevyřadili z provozu internetové připojení. Měnit je možné nejen uživatelská práva, ale například i takové drobnosti, jako je přihlašovací obrazovka.

Tím ale možnosti NAS serveru od Synology opravdu nekončí. Co by to bylo za operační systém, kdyby do něj nebylo možné instalovat další aplikace? Právě k tomu slouží takzvané Centrum balíčků. V něm uživatelé naleznou zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření mail serveru nebo cloudu a například i obsluhu kamerového systému či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu.

Aplikací je k dispozici skutečně požehnaně. NAS server se tedy může snadno přetvořit na zařízení, které poslouží komukoliv. Představit všechny aplikace je nad možnosti tohoto článku, prohlédnout si kompletní nabídku navíc můžete přímo na stránkách Synology. Společně si alespoň nyní představíme deset aplikací, které osobně využívám na NAS serveru od Synology nejčastěji:

Snímek obrazovky (203).png
Snímek obrazovky (204).png
Snímek obrazovky (205).png

Tyto aplikace se ukrývají v Centru balíčků

Synology Photos

Synology Photos je víc než jen pouhý prohlížeč fotografií. Je to celá služba, která nabízí všechny nástroje, které profesionální i amatérský fotograf ocení při správě fotografií. Automatizované nástroje pomáhají obsah seskupovat, filtrovat, organizovat a sdílet a současně uchovávají vaše vzpomínky v bezpečí. Kromě pokročilé správy dovoluje Synology Photos také bezpečné sdílení fotografií, a to klidě i celých alb. Snadno můžete procházet svá alba z mobilu na cestách, a rovnou zazálohovat všechny vytvořené momentky.

Synology Photos v akci

Web Station

Web Station vám umožní snadno hostovat a zveřejňovat vlastní webové stránky. Po instalaci balíčku PHP můžete navíc neomezeně vytvářet dynamické webové stránky pro osobní nebo obchodní činnost.

webstation_1606376485_1.png
webstation_1606376504_1.png
webstation_1606376512_1.png

Ukázka z aplikace Web Station

Mediální server

Mediální server poskytuje mediální služby, díky kterým můžete na domácích zařízeních Synology NAS s protokoly DLNA/UPnP procházet soubory a přehrávat multimediální obsah. Díky Mediálnímu serveru můžete snadno připojit zařízení, jako např. TV nebo stereo systémy, k domácí síti, přenášet do těchto zařízení multimediální soubory ze stanice Synology NAS a vychutnávat si hudbu, fotografie a videa.

mediaserver_1606449098_1.png
mediaserver_1606449098_2.png
mediaserver_1606449098_3.png

Ukázka z aplikace Mediální server

Antivirus Essential

Viry se nevyhýbají prakticky žádným počítačovým systémům, dobré je na to myslet samozřejmě také u NAS serverů. Antivirus Essential je bezplatný a jednoduchý balíček, který chrání vaše zařízení a soubory před viry. Pokud by vám antivirus přímo od Synology nevyhovoval, není problém stáhnout například bezpečnostní řešení od McAfee.

antivirus_1606464285_1.png
antivirus_1606464285_2.png
antivirus_1606464285_3.png

Ukázka z aplikace Antivirus Essential

Surveillance Station

Surveillance Station je webová aplikace, která dokáže spravovat IP kamery a chránit tak váš domov nebo pracovní prostředí. Díky aplikaci Surveillance Station si můžete prohlížet a nahrávat videa živého zobrazení, nastavit plán nahrávání, přehrávat nahrané události ve webovém prohlížeči, zařízení VisualStation nebo mobilním zařízení určeném pro vzdálený monitoring. V případě významné události vám může být zasláno také upozornění.

surveillancestation_1606790935_1.png
surveillancestation_1606790935_2.png
surveillancestation_1606790935_3.png

Ukázka z aplikace Surveillance Station

Synology MailPlus

Synology MailPlus je výkonná služba webové pošty s celou řadou funkcí. E-maily můžete odesílat do libovolného poštovního serveru a také je z něho přijímat a můžete centrálně spravovat všechny příchozí a odchozí e-maily. Pomocí vestavěných nálepek a textových nástrojů můžete sestavit nádherně naformátovaný e-mail. Služba MailPlus také nabízí funkce popisků a inteligentního hledání, které vám pomohou snadno najít a spravovat svoje e-maily.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka z aplikace Synology MailPlus

Synology Office

Synology Office je aplikace zaměřená na spolupráci, určená k vytváření dokumentů, tabulek a snímků ve službě Synology Drive. Pomocí různých integrovaných nástrojů můžete upravovat soubory a se spolupracovníky si můžete vyměňovat nápady prostřednictvím interaktivních komentářů a modulů plug-in Synology Chat. Soubory s důvěrným obsahem je možné šifrovat pomocí hesel a zajistit tak vyšší ochranu soukromí.

spreadsheet_1606383176_1.png
spreadsheet_1606383176_2.png
spreadsheet_1606383176_3.png

Ukázka z aplikace Synology Office

Audio Station

Pomocí služby Audio Station a její mobilní aplikace DS audio si můžete užívat velice kvalitní přehrávání, poslouchat rádia, organizovat vlastní hudební sbírku, vytvářet osobní seznamy stop a kdekoli je sdílet s přáteli.

audiostation_1606448747_1.png
audiostation_1606448747_3.png
audiostation_1606448747_4.png

Ukázka z aplikace Audio Station

Video Station

Služba Video Station umožňuje intuitivně a pohodlně spravovat a sledovat vaší sbírku videí – filmů, TV pořadů, domácích videí a záznamů TV. Nabízí možnost okamžitého sledování videí pomocí datového proudu na vašich počítačích, zařízeních AirPlay, zařízeních se systémem iOS/Android, tabletech či noteboocích se systémem Windows, televizorech se systémem Android a na dalších zařízeních. Navíc můžete svá videa obohatit plakáty a titulky z internetu a vytvořit seznam videí, na která se chcete podívat, nebo seznam oblíbených položek umožňující rychlý přístup k nim.

videostation_1606449269_3.png
videostation_1637548235_1.png
videostation_1637548283_1.png

Ukázka z aplikace Video Station

Active Backup for Business

Služba Active Backup for Business představuje komplexní, ale centralizované řešení ochrany dat, které pomáhá zálohovat firemní počítače, virtuální počítače, fyzické servery i souborové servery. Využít toto bezplatné řešení, které je velmi intuitivní na obsluhu, můžete i v samozřejmě i v domácnostech. Detailně se celé službě věnujeme v samostatném článku.

01.jpg
02.jpg
03.jpg

Ukázka z aplikace Active Backup for Business

V praxi…

K tomu, aby dokázal všechny funkce a nainstalované aplikace NAS server obsloužit, potřebuje i poměrně dost výkonu. O ten se v případě testovaného modelu stará dvoujádrový procesor taktovaný na 2,6 GHz (3,1 GHz v turbo režimu), který má v základu k dispozici 4 GB operační paměti typu DDR4 SO-DIMM. Celý systém je postavený ale tak, aby jej bylo možné snadno vylepšovat. NAS server tedy může být osazen například až 32 GB operační paměti a dva disky s rozhraním M.2 (kompatibilní s provedeními 2280), které slouží pro mezipaměť a fond úložiště. Přidat je možné také síťovou kartu 10 GbE.

Mimochodem pokud by někomu nestačily čtyři šachty pro disky, které zvládnou pojmout až 54 TB dat, mohou připojit jednotku DX517, čímž rozšíří celkovou kapacitu na devět slotů a 126 TB prostoru. Zařízení DiskStation DS923+ podporuje RAID 0-striping, 1-mirroring, 5-striping, 6-striping, 10-mirroring a JBOD. To znamená, že je možné nechat pevné disky například zrcadlit, aby v případě poruchy jednoho z nich uživatel nepřišel o uložená data.

Během redakčních testů jsme nedokázali potenciál tohoto železa využít na 100 % v podstatě nikdy. Ani při běhu několika nainstalovaných aplikací naráz a k tomu ještě kopírování dat po síti se NAS server nijak dramaticky nezadýchal. To je ale vcelku logické, protože je určen především pro firemní nasazení, kde s ním bude pracovat více stanic najednou. Pro domácí podmínky je tak jeho výkon naddimenzován.

To, jak byl systém vytížen, prakticky nijak neovlivňovalo rychlost přenosu dat. Ta se pohybovala  (měřeno prostřednictvím FTP) okolo 225 MB/s během čtení a 208 MB/s při zápisu. Tyto hodnoty se ale odvíjí od vložených disků a kvality sítě. Během testů jsme mimochodem používali čtyři pevné disky Seagate Barracuda 7200.14 - 2 TB. V případě použití rychlejších disků výrobce slibuje přenosové rychlosti pro čtení/zápis až 592/562 MB/s.

00.JPG
01.JPG
02.JPG

Pohled do útrob NAS serveru

Provozní hluk a spotřeba

I s ohledem na použití hned dvou ventilátorů bychom očekávali, že při práci bude zařízení poměrně hlučné. U modelu Synology DiskStation DS923+ to však v praxi neplatí. Dva ventilátory totiž i při vysokém zatížení pracují při poměrně nízkých otáčkách, díky čemuž v praxi nejsou téměř vůbec slyšet. V nejvyšším vytížení jsme naměřili hluk o intenzitě 21 dB, což je mimochodem zhruba dvakrát méně než u průměrného počítače.

Aby byla spotřeba testovaného kousku co nejnižší, vypíná systém v případě nečinnosti pevné disky. V takovém režimu se pak spotřeba pohybuje okolo 11,5 W. Se dvěma zapnutými disky spotřeba dosahuje přibližně 20 W, v případě vyššího zatížení pak okolo 35,5 W.

DSC07140.JPG
DSC07142.JPG
DSC07155.JPG

Zařízení má dva ventilátory

Klady a zápory

+ velmi vysoký výkon

+ robustnost celého systému

+ možnosti rozšíření

+ široká škála využitelnosti

+ intuitivní ovládání operačního systému

+ tichý chod

+ prodloužená 3letá záruka

 

- vyšší pořizovací cena (v porovnání se základními modely)

- systémové prostředky a všechny možnosti rozšíření využijí opravdu jen velmi nároční uživatelé

 Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Synology DiskStation DS923+

Závěrečné hodnocení

Synology DiskStation DS923+ je velmi robustní systém, který se ale ukrývá v poměrně kompaktním balení. Na první pohled by patrně většina uživatelů ani nehádala, o jak sofistikované zařízení se jedná. Uplatnění najde nejen u technologických nadšenců, ale také v menších a středních firmách. Kromě slušného výkonu a intuitivního ovládání nabízí největší přidanou hodnotu v podobě vlastního operačního systému, který umožňuje nainstalovat širokou řádku aplikací a tím naučit NAS server novým dovednostem.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru