Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Výpočet BMI – co je to Body Mass Index a jak jej spočítat?

Výpočet BMI – co je to Body Mass Index a jak jej spočítat?

Produktové tipy

Pokud vás někdy zajímalo hubnutí, zdravý životní styl nebo prostě jen to, jak si se svou váhou stojíte, určitě jste už někdy narazili na magickou zkratku BMI. Body Mass Index je jednoduchým ukazatelem, který porovnává vaši výšku s vaší váhou. Vzhledem k tomu, že výpočet BMI je skutečně jednoduchým nástrojem, musíme se na něj dívat spíše jako na obecný indikátor než na kritickou hodnotu.

Podle Světové zdravotnické organizace jsou lidé s BMI v rozmezí od 25 do 29,9 bráni jako s nadváhou. U dospělých s hodnotou nad 30 jde o obezitu a jedinci s hodnotou pod 18,5 jsou podle WHO podvyživení. Ideální hodnota BMI je tak mezi 18,5 a 25.

K čemu mi BMI je?

Přestože jde o relativně vágní ukazatel, ve většině případů indikuje BMI zdravotní rizika spojená s nadměrným množstvím tuku v těle. Jde tak o základní index, který profesionálové používají pro odhad zdravotních problémů spojených s obezitou a nadváhou. Lidé s vysokým BMI jsou zpravidla náchylnější k:

  • Vysokému cholesterolu
  • Cukrovce
  • Srdečním problémům
  • Infarktům
  • Vysokému krevnímu tlaku
  • Jistým typům rakoviny
  • Chrápání a spánkové apnoe
  • Předčasnému úmrtí
  • Problémům s klouby
  • BMI výpočet

Jak si však takovou hodnotu, často nesprávně udávanou jako BMI index (vzhledem k obsahu zkratky je druhé použití slova index nesmyslné), vypočítat? K tomu poslouží jednoduchý vzorec BMI, který zní: BMI = tělesná váha (kg) / tělesná výška na druhou (m). Můžeme si uvést příklad, u člověka o výšce 185 cm a s váhou 80 kg je vzorec následující: 80/1,85^2=23,37. Takový člověk má dle Světové zdravotnické organizace ideální váhu.

BMI kalkulačky

Je nutné však brát v potaz, že tento vzorec platí pouze pro dospělé. Jak udělat správný výpočet BMI podle věku? A nejen podle věku, ale i podle pohlaví? K tomu poslouží tzv. BMI kalkulačka, kterých na internetu najdete celou řadu. Vzhledem k tomu, že už jde o mnohem pokročilejší výpočty, není potřeba všechno doma počítat na papíře, ale stačí se směle svěřit podobným stránkám. Jestliže si tedy chcete vypočítat své BMI dle věku, zvolte BMI kalkulačku pro dospělé, případně kalkulačku BMI podle věku.

A ptáte se, kolik byste měli vážit, abyste spadali do tabulek? Jak vypočítat BMI hmotnost, kde by se váš index pohyboval právě mezi 18,5 a 25? V tu chvíli si stačí do výše vypsaného vzorečku, případně do některé z kalkulaček, zadat svou výšku a postupně zkoušet správné váhy. Ano, k výsledku byste se snadněji dostali klasickou trojčlenkou, ale u jiného než základního vzorce by šlo o pořádné počítání.

Chytrá váha to zkontroluje za vás

Kromě BMI kalkulaček však existuje ještě příjemnější řešení, které navíc nevyžaduje při každé změně váhy běžet zpátky k počítači a hledat správný vzorec pro výpočet. Jde o chytrou váhu, kterých je v současnosti na trhu celá řada. Výpočet BMI najdete už u těch nejlevnějších, ale pokud plánujete sledovat své hodnoty podrobněji, můžete si vybrat i některou z pokročilejších. Kromě hodnoty BMI se často dozvíte i o poměru tuku, svalů a vody v těle. Lze vývoj svých hodnot sledovat v čase, případně chytrou váhu propojit se svým telefonem a kontrolovat si výsledky pěkně přehledně a v pohodlí. Navíc u takové váhy máte své hodnoty vždy u sebe, abyste je mohli ukázat doktorovi, porovnat své výsledky s přáteli nebo sledovat výsledky svého hubnutí.

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (1)

DOTAZ

JAK VYPOČÍTAT MOJE BMI A JAK VLOŽIT DO APLIKACE ABYCH VĚDĚL CO MÁM JÍST?

Máš něco na srdci?

nahoru