Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Vyšší výkon a šikovné funkce. Operační systém iOS 12 pod drobnohledem

Vyšší výkon a šikovné funkce. Operační systém iOS 12 pod drobnohledem

Návody

Chytré telefony iPhone a počítačové tablety iPad se naučily nové kousky. Tento týden totiž vyšla velká aktualizace operačního systému iOS s pořadovým číslem 12, která přináší kromě nových funkcí také citelně svižnější pracovní tempo.

Operační systém iOS je jednou z největších chloub společnosti Apple. A nutno podotknout, také patrně jeden z hlavních důvodů, proč jsou iPady a iPhony tak oblíbené. V této platformě zkrátka vše funguje tak, jak má – je svižná a uživatelsky přívětivá. Novinka s pořadovým číslem 12 zase posouvá možnosti tohoto systému o kus dál. Ale pěkně popořadě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Podporu systému iOS 12 nabídne celá řada zařízení

 

Jak na instalaci?

Bývá takřka pravidlem, že při vydávání nové verze operačního systému iOS ukončí společnost Apple podporu pro některá starší zařízení. To se však překvapivě u letošní velké aktualizace na iOS 12 nestalo. Zjednodušeně řečeno, dvanáctka vám poběží na všech zařízeních, na kterých fungovalo iOS 11.

Nabídka na instalaci dvanácté verze by se měla na mobilních zařízeních od Applu objevit automaticky. Případně uživatelé mohou inicializovat update ručně. Stačí se podívat do Nastavení, dále pak do nabídky Obecné, kde se ukrývá možnost Aktualizace softwaru. Zde stačí dát vyhledat nové aktualizace a následně kliknout na volbu Stáhnout a aktualizovat.

Po odsouhlasení smluvních podmínek se začne systém nejprve stahovat, následně pak připravovat na samotnou instalaci. Celý proces trvá zhruba půl hodiny, v závislosti na rychlosti internetového připojení a na konkrétním přístroji však tento proces může trvat klidně i dvakrát tak dlouho. Přestože aktualizace žádná uživatelská data nemaže, vhodné je ještě před instalací zazálohovat všechna data do iCloudu nebo počítače prostřednictvím iTunes.

Přehled všech kompatibilních zařízení naleznete v tabulce níže. Pod tabulkou pal naleznete fotografie zachycující proces instalace krok za krokem.

 

Operační systém iOS 12 je možné nainstalovat na tato zařízení

iPhone X

12,9" iPad Pro 2. generace

iPod Touch 6. generace

iPhone 8

12,9" iPad Pro 1. generace

 

iPhone 8 Plus

10,5" iPad Pro

 

iPhone 7

9,7" iPad Pro

 

iPhone 7 Plus

9,6" iPad

 

iPhone 6s

iPad Air 2

 

iPhone 6s Plus

iPad Air

 

iPhone 6

iPad 5. generace

 

iPhone 6 Plus

iPad mini 4

 

iPhone SE

iPad mini 3

 

iPhone 5s

iPad mini 2

 

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vyvolat aktualizaci je možné i ručně prostřednictvím příslušné nabídky v Nastavení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Informace o nejnovější aktualizaci

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku je nutné odsouhlasit smluvní podmínky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stažení balíku se všemi vylepšeními může trvat klidně i více než 15 minut

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Následně se připraví instalační soubor a proběhne samotná instalace, po restartu je vše již připravené

 

Výkon na prvním místě

Když už máme aktualizaci nainstalovanou, je načase se podívat, co vlastně přináší. Patrně největší očekávání jsou v otázce nárůstu výkonu. Apple totiž systém upravil natolik, že by měl být i na starších zařízeních rychlejší. Například spouštění fotoaparátu by mělo být podle zástupců podniku až o 70 % rychlejší. Až o 50 % by pak mělo být svižnější zobrazení klávesnice, a dokonce dvakrát rychlejší by mělo být spouštění aplikací při velkém zatížení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Rychlejší je spouštění fotoaparátu i zobrazování klávesnice

 

Oproti operačnímu systému iOS 11 je dvanáctka skutečně v praxi citelně svižnější. Práce je plynulejší a uživatel má pocit, že nemusí na nic čekat tak dlouho. Svižnější pracovní tempo jde cítit při spouštění různých aplikací, ale například i když mezi nimi přepínáte. Patrně nejcitelnější je nárůst výkonu u starších zařízení, jako je například iPhone 5S, kde nebylo používání iOS 11 zcela komfortní.

Vyšší výkon u iOS 12 potvrzují mimochodem také naše testy. Prostřednictvím benchmarkové utility AnTuTu jsme různá zařízení otestovali před a po aktualizaci, výsledné hodnocení bylo u dvanácté verze operačního systému od Applu vždy vyšší, a to zpravidla o několik tisíc jednotek. Níže přikládáme naměřené výsledky, které pochází z již zmiňovaného iPhonu 5S, dála pak z iPhonu 6 a iPadu Air 2.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone 5S před instalací aktualizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone 5S po instalaci aktualizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone 6 před instalací aktualizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPhone 6 po instalaci aktualizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPad Air 2 před instalací aktualizace

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

iPad Air 2 po instalaci aktualizace

 

Dokonalý přehled o času i oznámeních

V dnešní přetechnizované době přijde jistě vhod také funkce Čas u obrazovky. Nejen s hrami, ale také u dalších aplikací totiž lidé často zapomínají, kolik dlouhých hodin ve skutečnosti nad obrazovkami tráví. To chce společnost Apple změnit, respektive chce dát lidem možnost snadno sledovat, jak své zařízení používají.

Funkce Čas u obrazovky zobrazuje přehledné statistiky o trávení času u mobilního zařízení, dokáže přitom rozklíčovat i jednotlivé aplikace, tedy například kolik času jsme strávili hraním konkrétní hry a kolik na Facebooku.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Funkce Čas u obrazovky

 

Šikovné je také Rychlé přizpůsobování, což je nástroj, který dává uživatelům možnost převzít kontrolu nad svým digitálním životem. Oznámení je možné spravovat přímo ze zamčené obrazovky, díky čemuž je možné konkrétní upozornění přesměrovat do Oznamovacího centra nebo je úplně vypnout. Virtuální asistentka Siri se přitom učí uživatelské preference, aby mohla sama uživatelům navrhnout, co dělat s dalšími upozorněními. Zprávy a oznámení se seskupují podle vláken a témat, uživatel tedy hned vidí to podstatné.

S Rychlým přizpůsobováním souvisí také vylepšený režim Nerušit, který nabízí podstatně víc možností správy oznámení než dřív. S jeho pomocí je možné vypnout na předem stanovenou dobu úplně všechna oznámení, přicházet dokonce nebudou ani hovory či zprávy. Je to stejné, jako kdyby byl telefon vypnutý, avšak s tím rozdílem, že jej můžete dál nerušeně používat. Hodí se to při romantické večeři, ale například také během důležité schůzky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rychlé přizpůsobování

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim Nerušit

 

Usnadní práci, připomenou vzpomínky

Siri v rámci operačního systému iOS 12 dokáže chytře propojit každodenní návyky uživatele s aplikacemi jiných vývojářů. Přímo na zamčené obrazovce navrhuje šikovné zkratky, aby práce s mobilním zařízením byla rychlejší. Stejně tak si uživatel může nadefinovat svoje vlastní zkratky.

Vylepšeno bylo také vyhledávání, konkrétně jsou k dispozici návrhy vyhledávání, které pomohou najít přesně tu momentku, kterou uživatelé hledají. Navíc jim připomene záběry, na které už dávno zapomněli. Zobrazené výsledky je možné zpřesnit ještě více pomocí klíčových slov.

Na panelu Pro vás se pak zobrazují povedené momentky z knihovny fotek a inteligentní návrhy sdílení s lidmi, co jsou na záběrech. Pokud i příjemci používají iOS 12, systém jim chytře navrhne, aby ti na oplátku poslali svoje fotky ze stejné akce.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Uživatelé si mohou snadno vytvořit zkratky

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šikovná vylepšení se týkají také fotek

 

Memoji, Animoji a fotografické efekty

Vedle výkonu byl velký prostor v aktualizaci věnován také zábavě. V konverzacích je například možné používat čtyři nové Animoji – tygra, ducha nebo tyranosaura. A to jak ve Zprávách, tak na FaceTimu. Kreslená hlava na obrazovce bude dělat přesně to, co uživatel. Můžete šibalsky pomrkávat nebo vypláznout jazyk.

Stejně tak je ale možné vytvořit také vlastní Memoji. Jde v podstatě o smajlíky, které si uživatel může vytvořit přesně podle sebe. Následně lze tyto interaktivní 3D animace používat v chatech, zprávách nebo při fotografování.

Pro živější konverzace jsou k dispozici nejen Animoji a Memoji, ale také řada dalších fotografických efektů. Momentky je možné doplnit pěknými filtry, animovanými texty, vtipnými nálepkami, nebo řadou dalších efektů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Memoji a Animoji

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotografické efekty v akci

 

Lepší ochrana a hromada drobností

Operační systém iOS kladl vždy velký důraz na bezpečí uživatelů, tato platforma od začátku používá integrované šifrování, inteligenci na úrovni zařízení a další nástroje, které umožňují sdílet jen to, co uživatelé skutečně chtějí.

Verze s pořadovým číslem dvanáct nicméně posouvá celou problematiku zabezpečení na úplně nový level. Safari například po instalaci aktualizace brání sdílecím tlačítkům a widgetům pro komentáře na webových stránkách, aby uživatele sledovaly bez jeho souhlasu. A inzerentům nedovoluje shromažďovat jedinečné charakteristiky zařízení, podle kterých by mohli zařízení identifikovat a cílit na něj webové reklamy.

Novinek je v operačním systému pochopitelně daleko více. Například nové Apple Knihy, ty mají nový design, ve kterém je možné snáze objevovat, číst a poslouchat svoje oblíbené knihy a audioknihy. V nové verzi aplikace Akcie mohou uživatelé v reálném čase sledovat vývoj kurzů na kapitálovém trhu. Aplikace je vůbec poprvé kromě iPhonu k dispozici i na iPadu.

Na iPad zároveň zamířil také Diktafon, podporuje iCloud, takže se uživatelé ke svým hlasovým poznámkám dostanou všude. Potěší automatické vyplňování bezpečnostních kódů, v Safari i v aplikacích se pak automaticky vytvářejí a ukládají jedinečná, odolná hesla pro všechny aplikace a weby.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Velký důraz byl kladen na zabezpečení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Vylepšeny byly knihy i aplikace Akcie

 

Kam dál?

Přednosti operačního systému iOS 12 jsou nepopiratelné, společnost Apple s ním opět posouvá hranice na úplně novou úroveň. Pokud patříte mezi fanoušky amerického počítačového gigantu, doporučujeme se podívat i na naše další články o jeho novinkách:

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru