Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy Note9. Evoluce mu prospěla Recenze
délka čtení: 10:15
Samsung Galaxy Note9, 6GB/128GB, černá
Samsung Galaxy Note9, 6GB/128GB, černá
21 487 Kč 25 999 Kč 19 331 Kč 23 390 Kč
Samsung Galaxy Note9, 8GB/512GB, černá  + Paměťová karta Samsung Evo Plus 512GB (v ceně 6 990 Kč)
Samsung Galaxy Note9, 8GB/512GB, černá
26 850 Kč 32 489 Kč 24 124 Kč 29 190 Kč
Samsung Galaxy Note9, 8GB/512GB, modrá  + Paměťová karta Samsung Evo Plus 512GB (v ceně 6 990 Kč)
Samsung Galaxy Note9, 8GB/512GB, modrá
26 850 Kč 32 489 Kč 24 124 Kč 29 190 Kč

Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy Note9. Evoluce mu prospěla

98 % 13. 8. 2018  
Chytré telefony řady Galaxy Note vždy představovaly velmi výkonné pracovní stroje. Letošní devítka však jasně ukazuje, že výkonné součástky dobře poslouží i při hraní her. A to rozhodně není jediná přednost, na kterou Note9 láká.

Samsung Galaxy Note9 se začne prodávat až na konci příštího týdne, my jsme nicméně během víkendu měli již možnost podívat se tomuto zajímavému kousku na zoubek. Aby případní zájemci nemuseli kupovat zajíce v pytli, společně se nyní s přednostmi a neduhy tohoto modelu důkladně seznámíme.

Představení smartphonu Galaxy Note9

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy Note9 v celé své kráse

 

Technické parametry

Testovaný model: Samsung Galaxy Note9 - 128GB, černá

Displej: 6.4“ displej Quad HD+ s rozlišením 2960 x 1440 bodů

Procesor: 8jádrový procesor Exynos 9810 4x 2.7 GHz a 4x 1.7 GHz

Operační paměť: 6 GB operační paměti

Úložiště: 128 GB interní paměť, slot pro paměťové karty microSD

Fotoaparáty: zadní 12Mpx Super Speed Dual pixel F1.5/F2.4 OIS a 12Mpx 2x zoom OIS, přední 8 Mpx F1.7 AF

Konektivita: LTE cat.18, Bluetooth, NFC, WiFi ac, GPS/Glonass/BDS/Galileo, USB Type-C

Funkce: podpora bezdrátového nabíjení Qi, čtečka otisků prstů, snímač oční duhovky, identifikace tváře, odolné provedení IP68, rychlé nabíjení, podpora DeX, zvuk kalibrovaný AKG

Akumulátor: 4000 mAh

Platforma: Android

Rozměry: 162 x 76 x 8,8 mm

Hmotnost: 201 g

 

První seznámení, kvalita zpracování

Galaxy Note9 se svým vzhledem velmi podobá svému předchůdci. Přístroj navzdory 6,4palcovému displeji působí poměrně kompaktně. Výrobce toho docílil díky použití poměrně důvtipného fíglu. Asi není potřeba nijak sáhodlouze zdůrazňovat, že displej na vrchní straně osmičky je zakřivený a plynule se přelévá z čelní strany na pravý a levý bok. Stejným způsobem je zakřivena i zadní strana chytrého telefonu – při pohledu z boku tak novinka skutečně působí až neskutečně kompaktním dojmem. Vzhled se zkrátka povedl.

Výrobce telefon nabízí ve dvou barevných provedeních – my měli možnost testovat černý, další nabízenou barvou je modrá. Černá barva modelu Galaxy Note9 opravdu sluší, v praxi působí spíše nenápadně. Zajímavé je, že u obou barevných kombinací je orámování displeje na čelní straně vždy černé. Vysvětlení to má vcelku prosté – na čelní stranu integroval výrobce tolik senzorů, že by zkrátka jiná barva působila rušivě – v černé jdou senzory, a například i přední fotoaparát, poznat až při pohledu velmi zblízka.

Co se týče použitých materiálů, vsadil výrobce na osvědčenou kombinaci, tedy na spojení kovu a tvrzeného skla Gorilla Glass 5. To chrání nejen displej, ale také zadní stranu přístroje. Bočnice pak tvoří kovový rám ze série aluminium 7000. Tato kombinace působí velmi líbivým dojmem, a navíc je i funkční. V praxi je totiž kov i sklo poměrně odolné, jak jsme se koneckonců mohli přesvědčit už u předchůdce.

Případní zájemci mohou počítat se zvýšenou odolností, nabízena je certifikace IP68. To znamená, že smartphone odolá prachu, a může pracovat klidně i pod vodou. Ponořen může být po dobu 30 minut do hloubky až 1,5 metru. Vše je tak logicky utěsněno, jak je to jen možné. Kvalitě zpracování tak v praxi není co vytknout. To ale na druhou stranu není u přístroje s cenovkou přesahující 25 000 Kč zas tak překvapivé, tak nějak se s tím již počítá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Hlavní hrdina dnešního článku

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zboku vypadá přístroj až neskutečně kompaktně

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na protilehlé straně jsou umístěna tlačítka pro ovládání hlasitosti a pohotovostního režimu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Spodní stranu zdobí USB-C konektor, sluchátkový konektor, jeden z reproduktorů a v neposlední řadě také otvor pro zasunutí stylusu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zadní strana smartphonu

 

Ergonomie? Velký skok dopředu

Proti loňské osmičce devítka mírně narostla, alespoň co se velikosti dotykové plochy týče. Ta se konkrétně zvětšila z 6,3“ na 6,4“, na výsledných proporcích telefonu to ale nelze příliš poznat. Rozměry u osmičky totiž byly 162,5 x 74,6 x 8,5 mm a hmotnost činila 195 g, zatímco u devítky je to 162 x 76 x 8,8 mm a 201 g.

Přesto poskočila ergonomie velkým směrem kupředu. Změnilo se například rozmístění ovládacích prvků. Čtečka otisků prstů, která je opět umístěna na zadní straně, už není vedle fotoaparátu, ale pod ním. Díky tomu se nestává, že by uživatel místo ní sáhl omylem na objektiv fotoaparátu a tím jej zašpinil.

Ale zpět k samotné ergonomii. Ovládat telefon jednou rukou je sice možné, ale nepočítejte s tím, že byste palcem jedné ruky dosáhli až na druhý okraj displeje. Ale i s tímto problémem si dokázal výrobce poradit. Operační systém Android, respektive grafická nadstavba Samsung Experience, dovoluje přizpůsobit rozhraní telefonu pro ovládání jednou rukou.

Navíc drtivá většina uživatelů si bude Note9 pořizovat kvůli peru S Pen, kterými jsou přístroje řady Note vždy vybaveny. To se ukrývá ve spodní části telefonu. Ve chvíli, kdy jej nepoužíváte, se jednoduše schová do útrob novinky.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o obyčejné kapacitní pero, které lze zakoupit k jakémukoliv chytrému telefonu za pár stovek. Opak je ale pravdou. Stylus totiž nově podporuje technologii bluetooth, prostřednictvím které se může k telefonu připojit až do vzdálenosti deseti metrů. Využít jej tak můžete například jako dálkovou spoušť fotoaparátu, ovládání vybraných aplikací (například prezentace) či pro ovládání přehrávače, což je v praxi více než užitečné. Programovatelné tlačítko pak slouží k nastavení vlastních úkonů. 

Díky stylusu je ovládání dotykové obrazovky daleko přesnější, než pokud byste používali obyčejný kapacitní stylus na jiném přístroji. A to ať už se bavíme o psaní poznámek či vytváření náčrtků, S Pen totiž nabízí citlivost až 4 096 úrovní přítlaku a má mimořádně tenký hrot (0,7 mm).

V otázce ergonomie stojí ještě rozhodně za zmínku tlačítko Home. Na první pohled se může zdát, že kvůli tenkým rámečkům na čelní straně není, ale ve skutečnosti je přímo v displeji integrovaný speciální senzor s haptickou odezvou. V podstatě se tak dá říci, že výrobce zabudoval tlačítko přímo do displeje, i když na první pohled vypadá jako obyčejná virtuální náhražka. Rozdíl nicméně poznáte ve chvíli, kdy je přístroj vypnutý, a vy jej chcete probudit – stačí zatlačit na místo, kde se dříve nacházelo skutečné tlačítko, a okamžitě dostanete odezvu od zabudovaného senzoru pod displejem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ergonomie přístroje je stejně dobrá jako u předchůdce

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Čtečka otisků prstů se přestěhovala pod fotoaparát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stylus nově podporuje standard Bluetooth

 

Prémiový displej, bezpečnost a výkon

Jak již bylo uvedeno výše, displej má úctyhodnou úhlopříčku 6,4 palce. Na této ploše nabízí rozlišení 2960 x 1440 obrazových bodů. Výrobce používá pro tento typ dotykového panelu název Infinity, což má znamenat, že je nekonečný. Toho bylo docíleno především díky velmi tenkým okrajům podél horní strany.

Ale zpět k použitému panelu. Ten se chlubí technologií Super AMOLED, díky které se s nimi může měřit málokterý konkurent. Snad jediným vyzyvatelem může být iPhone X, který je vybaven OLED panelem. Bez sebemenší chybičky jsou také pozorovací úhly, obraz se nijak nedeformuje při pohledu prakticky z jakékoliv strany. Velmi dobrá je i čitelnost na ostrém slunci, za což testovaný kousek vděčí především dostatečné intenzitě podsvícení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Displej nabízí dobré barevné podání i brilantní pozorovací úhly

 

V útrobách modelu Note9 nalezneme 8jádrový procesor Exynos 9810, u nějž je polovina jader taktována na 2,7 GHz a další polovina na 1,7 GHz. Do vínku dostal stroj také 6 GB operační paměti a 128GB úložný prostor, samozřejmostí je slot pro paměťové karty. V prodeji se nicméně objeví také model s 512GB pamětí.

Patrně není velkým překvapením, že výkon je tedy vyšší než u loňské osmičky. Konkrétně je podle výrobce procesor rychlejší o 33 % a grafika o 23 %, což rozhodně není zanedbatelná hodnota. Nárůst výkonu potvrdila také benchmarková utilita AnTuTu. Zatímco Note8 získal 173 000 bodů, Note9 více než 255 000 bodů. Je navíc vcelku možné, že výrobce ještě před oficiálním startem prodeje vydá nějakou aktualizaci operačního systému Android, díky které hodnota výkonu poskočí směrem vzhůru.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 Hodnocení AnTuTu

 

Výkon je více než dostatečný na to, aby Note9 zvládal všechny hry při nejvyšších detailech, a to v plném rozlišení. Však také zástupci Samsungu na oficiálním představení několikrát zdůraznili, že devítka poslouží i velmi náruživým hráčům. Aby svá slova potvrdili, prezentovali na akci plynulost hry Fortnite. Právě smartphony od Samsungu tento populární titul podporovaly mezi chytrými telefony s Androidem jako první.

Vysoký výkon slouží také k tomu, aby novinka mohla zastat také funkci stolního počítače, stačí připojit klávesnici a monitor. Řeč je o platformě Samsung DeX, kterou výrobce představil už loni při premiéře osmiček. Note9 tuto technologii podporuje také. Zajímavé je nicméně to, že na rozdíl od předchůdců nepotřebuje devítka dokovací stanici, ale stačí HDMI adaptér. Praktický je tzv. dual mode, který dovoluje mít i po přepnutí telefonu do režimu DeX aktivní displej telefonu a používat ho např. jako zápisník.

Výrobce myslel také na to, aby se vysoký výkon nepromítl negativně do výdrže smartphonu. Proto je devítka rovnou vybavena akumulátorem s kapacitou 4000 mAh, předchůdce nabízel kapacitu pouze 3300 mAh. V praxi by tak ani při svižnějším pracovním tempu neměl být problém obejít se bez elektrické zásuvky dva dny. Na detailnější testy však během víkendu logicky nebyl prostor.

Velký důraz byl kladen také na zabezpečení. Uživatel může vedle již zmiňované čtečky otisků prstů samozřejmě použít tradiční způsoby jako gesto či heslo, ke snadnému odemčení za jakýchkoliv podmínek je však ideální systém inteligentního rozpoznání obličeje. Ten využívá identifikaci tváře i snímače duhovky a zvolí optimální využití těchto technologií například podle úrovně osvětlení.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy Note9

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pohled do útrob zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Baterie nabízí kapacitu 4000 mAh

 

Multimédia v hlavní roli

Co nám ale během prvních testů obou vlajkových lodí společnosti Samsung udělalo největší radost, je výrazný posun v multimédiích. Po vzoru modelů Galaxy S9 a Galaxy S9+ se totiž také řada Note9 dočkala vylepšení fotoaparátu a vestavěných reproduktorů.

Začněme zvukem. Stereo reproduktory Galaxy Note9 nabízí opravdu hustý a vyvážený zvuk, však je také pomáhali kalibrovat experti společnosti AKG a jejich podání audia je podporováno také technologií Dolby Atmos. Je jedno, zda chcete poslouchat hudbu nebo sledovat filmy, stereo reproduktory uspokojí v tomto ohledu i náročnější posluchače.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Stereofonní reproduktory u modelu Galaxy Note9

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Na zadní straně se nachází duální fotoaparát

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Fotoaparát se opravdu povedl

 

Model Note9 sází na duální optiku, oba snímače na zadní straně mají rozlišení 12 MPx a jsou napojeny na systém optické stabilizace. K dispozici je také variabilní clona, která podle množství okolního světla automaticky přizpůsobí své nastavení a světelnost. V jasném prostředí použije hodnotu f/2,4, ve zhoršených podmínkách pak využije světelnost f/1,5. Díky duální optice je možné využít bezztrátový optický zoom až 2x.

Přestože na testování bylo jen minimum času, stihli jsme udělat s modelem Note9 několik ukázkových snímků. Zajímavý je především automatický režim, který dovede velmi dobře rozpoznat a nastavit ideální scénu pro focení. Šikovné je také upozornění na nepovedené fotografie, a to ať už jde o zavřené oči, rozmazání, špinavou čočku či protisvětlo. Lepší představu o kvalitě hlavního fotoaparátu si tak můžete udělat díky momentkám níže.

Pro úplnost dodejme, že duální optika poslouží také při natáčení videa, dokáže natočit video rychlostí 960 snímků za sekundu, tedy se čtyřikrát vyšší frekvencí záběrů než u běžného zpomaleného videa ve 240 fps. Superzpomalený režim lze při pořizování jednoho videa aktivovat až dvacetkrát pro zvýraznění nejzajímavějších momentů. Nebo se lze spolehnout na automatický režim, který režim aktivuje při detekci pohybu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout 16.jpg

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázkový snímek ve vysokém rozlišení můžete stáhnout zde

 

Resumé

První seznámení s chytrým telefonem Galaxy Note9 v nás nechalo vesměs pozitivní dojmy. koro se chce napsat, že jihokorejskému elektronickému gigantu se podařilo dotáhnout předchůdce až k dokonalosti, i když detailní testy budou chtít ještě delší čas. Samsung nasadil s modelem Note9 laťku opět velmi vysoko a bude zajímavé sledovat, jak se mu bude dařit v prodejích.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Galaxy Note9

 

To chci

Názory ostatních Geeků (6)

avatar

Žádné "dárky"?

BERNADIC 13. 8. 2018 18:42

Opravdu tato generace nepřináší žádné, ať už užitečné nebo neužitečné, vybavení?
Žádné pouzdro, Gear VR, sluchátka nebo jiná pobídka ke koupi telefonu v ČR?Jinak CZC, měl bych velkou prosbu. Pokud máte telefon na testování, jak funguje DeX přes kabel (bez docku) - fakt je to liitované na 720p? Byla by to docela škoda u telefonu se 4K záznamem.Díky za případnou reakci ;)

avatar

Dex

Anonymní uživatel 13. 8. 2018 21:57

Funguje kabel Dex i na starších modelech ? Např. S8 ?

stoja2 STO
stoja2 14. 8. 2018 8:13

@Anonymní uživatel: Pouze zařízení Note 9 může být propojeno pouze kabelem. S8 musí mít speciální DEX stanici, která se dá zakoupit.

avatar
BERNADIC 14. 8. 2018 8:54

@stoja2: Ano, to je oficiální teorie.
Praxe ale vypadá trošku jinak.

Saša Ševčík - CZC SAŠ
Saša Ševčík - CZC 15. 8. 2018 8:42

@Anonymní uživatel: Dobrý den, to jsme zatím neměli možnost testovat. Pokud to ještě stihneme, určitě do článku doplníme. Díky za tip.

rychle RYC
rychle 16. 8. 2018 17:28

@Saša Ševčík - CZC: Podle diskuzi na internetu funguji jako DEX station i nektere docking station s USB-C. Pokud je DEX / docking station s kabelem, da se pouzit pro vsechny modely od S8 a Note8.
Cinska DEX kompatibilni docking station se da poridit za velmi zajimavou cenu.

Máš něco na srdci?

Nahoru