Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Windows 11 jsou oficiální. Nainstalovat půjdou aplikace z Androidu

Windows 11 jsou oficiální. Nainstalovat půjdou aplikace z Androidu

Události

Společnost Microsoft dnes večer odhalila nástupce aktuálně nejpopulárnějších desítek. Novinka se dle očekávání jmenuje Windows 11 a přináší celou řadu dramatických změn – od vzhledu až po fungování systému.

„Startujeme úplně novou éru Windows,“ prohlásil ke všem plánovaným změnám šéf Microsoftu Satya Nadella. A my mu musíme dát za pravdu, neboť chystaných novinek je v jedenáctkách opravdu nepřeberně.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Start se přestěhoval

Hned jako první zaujme uživatele patrně zcela nový vzhled, který působí moderněji a svěžeji. Ve výchozím nastavení jsou jedenáctky převlečeny do světle modré barvy, hlavním poznávacím znamením je nabídka Start umístěná uprostřed hlavní lišty. Jak připínáte na lištu další a další aplikace, Start se postupně posouvá doleva. Microsoft si od nového umístění slibuje, že bude „lépe na dosah“.

Přímo v prostředí Windows 11 bude možné používat také widgety, které jsou na mobilních zařízeních stále populárnější. Lidé si takto budou moci zobrazovat předpověď počasí, události z kalendáře, vývoj burzy či nové zprávy. Jednotlivá okna budou přitom moci umisťovat napříč plochou přesně podle svých představ, měnit půjde také jejich velikost.

Intuitivnější by měla být také práce s okny na hybridních zařízeních. Pokud například máte tablet s odpojitelnou klávesnicí, jedenáctky by měly automaticky upravit velikost oken a ovládacích prvků při práci s dotykovým displejem, aby se na ně uživatel lépe strefoval prstem ruky.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Důraz na hráče

Microsoft v rámci slavnostní akce připomněl také to, že operační systém Windows je „nejpopulárnější herní platformou napříč celým světem“. A toto prvenství si chce díky jedenáctkám americký počítačový gigant ještě více upevnit. Dočkáme se tak celé řady vylepšení.

Například všechny hry by se na stejném hardwaru jako v případě desítek měly na jedenáctkách načítat rychleji. Obecně svižnější práce a chod systému je jedním z klíčových vylepšení Windows 11. Na reálné testy z praxe si ale budeme muset ještě počkat.

Hráči se nicméně mohou již nyní těšit na technologii AutoHDR, díky které nabídne operační systém Windows 11 „špičkovou grafiku u jednotlivých titulů i bez zásahu vývojářů“. Ukázková videa se zapnutým AutoHDR vypadala opravdu působivě.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Aplikace z Androidu

Velkým překvapením večera bylo oznámení o podpoře aplikací z operačního systému Android. V prostředí jedenáctek tak poběží všechny programy pro Android, které jsou dostupné v rámci Amazon Appstoru. Nepůjde tedy o úplně všechny programy pro platformu od Googlu, jež jsou k mání v Play Storu, ale i tak bychom se měli na Windows 11 dočkat hromady nových programů. Pustit tímto způsobem půjde například TikTok.

Důraz na aplikace je patrný i z toho, že Microsoft zcela přepravoval svůj Store, aby byl přehlednější a uživatelsky přívětivější. Zda jej budou lidé používat díky tomu častěji, ukáže samozřejmě až čas.

Už příští týden bychom se měli dočkat první testovací verze Windows 11, první build bude zveřejněn v rámci Insider programu. V něm nicméně zatím nebudou ještě všechny funkce, které byly na slavnostní akci odhaleny. Je takřka jisté, že finální verze Windows 11 se dočkáme ještě v letošním roce, přesné datum ale zástupci Microsoftu nezveřejnili.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (10)

Kompatibilita

Zdar... mám jen takový laický dotaz...
Po stažení aplikace která prověří možnost zda půjde upgradovat na win11 jsem překvapený...
prý mi to nepujde.
Mam Ryzen 3600, MSI 470, GTX 1080
Nemáte tušení proč? kde je problém?

@MasakTeritory: Mrkni na specifikace svého CPU. Taky jsem to musel povolovat přes BIOS. Procesory od osmé generace by měly být podporovány. Nejspíš budeš v BIOSu hledat položku fTPM.Třeba to pomůže někomu jinému: Mám i5-9400F a musel jsem najít v BIOSu PTT, která byla defaultně deaktivována. Po aktivování checker hlásí, že Windows 11 můj počítač podporuje.GL všem s nastavováním, docela bojovka :D

@SimTrix: Nutno podotknout, že onen PC Health Checker je naprosto k ho*** aplikace, jednak člověku neřekne proč není kompatibilní, jednak bezdůvodně často hlásí nekompatibilitu i při zapnutém TPM. Microsoft se doposud přes spoustu kritiky nevyjádřil, proč vůbec tato zmršená aplikace existuje.

@siddhi: Jop, souhlasím s tebou. Vyblít chybu a nenapsat, kde tu chybu našel, je dost zbytečné :D Co jsem tak pročítal, tak problém může být i v nekompatibilitě s DirectStorage které, cituji: "requires 1 TB or greater NVMe SSD to store and run games that uses the "Standard NVM Express Controller" driver and a DirectX 12 Ultimate GPU.".Takže chyb se tam může být více a dokud nebude zobrazen transparentní log, tak můžeme jen hádat :D Ale imo nároky budou ještě sníženy, protože takhle by si MS odstřelil dost uživatelů.

@SimTrix: Díky za navedení pánové. zkusím :)

@MasakTeritory: neuvedené podmínky
zapnuté tpm 2.0
boot - UEFI
oboje se nastavuje v biosu....

@SimTrix: Mám Rayzen 1600 AF a TPM Jsem v UEFI Zapnul a teď ho mám takže v pohodě zkontrolováno příkazem tpm.msc ve Windows 10

@MasakTeritory: Zkus tento fígl. Z instalačky(USB) pro Windows 10 si ze složky sources zkopíruj soubor appraiserres.dll do stejné složky instalačky pro Windows 11. Soubor appraiserres.dll z Windows 11 si pro jistotu zálohuj. V BIOSu nemusíš nic zapínat či aktivovat. Pro primarní boot si vyber USB flash s údajem UEFI. A budeš mít Windows 11 v pohodě nainstalovaný. Mám ho také, přestože mi ona utilita oznámila, že se na Windows 11 nechytám. Když si ze stránek Microsoft stáhneš češtinu, budeš je mít z části v češtině. Na zkoušku a seznámení se s Windows 11 je to docela dobré. :)

Windows 11 na starší PC.

Dobrý den, mám né tak straší PC, co mám udělat pro to, aby mě na něj šla nainstalovat verze OS Windows 11. Podle Microsoftu by měla být i verze nového OS pro starší PC. Díky za odpověď.

Máš něco na srdci?

nahoru