Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Windows 7 stále využívá pětina počítačů

Windows 7 stále využívá pětina počítačů

Události
Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM_1030710616
Microsoft Windows 10 Home CZ 64bit DVD OEM
2 719 Kč 3 290 Kč
Microsoft Windows 10 Pro 32/64 bit, všechny jazyky_901353226
Microsoft Windows 10 Pro 32/64 bit, všechny jazyky
Produkt není určen k prodeji.
autor: Petr Kirs

Podpora pro operační systém Windows 7 bylo společností Microsoft oficiálně ukončena už letos v lednu. Přesto tuto letitou platformu stále využívá pětina počítačů na celém světě. Vyplývá to z analýzy agentury StatCounter.

Podíl Windows 7 neustále klesá, stále však sedmičkám patří ve statistikách druhé místo. Přesně před rokem byl tento letitý systém nainstalován na 33,3 % sestav, letos je to už jen na 19,95 % strojů. To ale stále ještě představuje pětinový podíl – tedy jinými slovy desítky milionů sestav a notebooků.

Z portfolia Microsoftu jsou vůbec nejpopulárnější platformou nejnovější Windows 10, ty nalezneme na 72,9 % počítačů. Zbývající platformy Windows 8, Windows Vista a Windows XP mají podíl pouze v jednotkách procent.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Operační systém Windows 10

 

Podpora pro Windows 7 byla ukončena přesně 14. ledna. Běžní uživatelé tohoto starého operačního systému nemohou od té doby stahovat žádné nové aktualizace ani opravy. V případě, že bude objevena trhlina, mohou ji hackeři dle libosti zneužít.

Systém funguje na první pohled dál jako dříve, je ale daleko zranitelnější případným útokům. Dostatečnou obranu v tomto případě nepředstavuje ani antivirový program. Stejně jako v případě starší platformy Windows XP postupně budou podporu ukončovat v nadcházejících měsících také softwaroví tvůrci. Postupně tak přestanou fungovat webové prohlížeče, ale například i internetové bankovnictví a další programy.

U celé řady strojů stačí koupit jen novější verzi operačního systému. Je však vhodné myslet na to, že možnosti Windows 10 jsou daleko širší než v případě sedmiček. Přestože hardwarové nároky jsou tedy u obou systémů prakticky totožné, na starších počítačích a noteboocích, kde operační systém Windows 7 fungoval svižně, se mohou desítky značně loudat. Především u firemních zákazníků stojí za zvážení nákup nového stroje, který kromě novějšího systému přinese také plnou záruku a v některých případech i nadstandardní servis.

Názory ostatních Geeků (12)

jancoudy JAN

WIN 10

jancoudy 5. 6. 2020 17:28

Ještě asi před měsícem, jsem naprosto legálně přeinstaloval-upgradoval WIN 7 na WIN 10 úplně zdarma.

Jabbattahutt JAB
Jabbattahutt 6. 6. 2020 10:05

@jancoudy: Nech mě hádat - při instalaci W10 jsi použil kód z W7 a ono ti to prošlo, že? No, máš pravdu v tom, že jsi upgradoval naprosto zdarma. Legálně to nebylo. To, že se o to nikdo nikdy starat nebude, je jiná věc ;)

jancoudy JAN
jancoudy 6. 6. 2020 11:59

@Jabbattahutt: Mírně vedle...:-) Nejprve jsem zformátoval disk a nainstaloval čistou legální verzi WIN 7. Pak jsem pomocí stránek Microsoftu aktualizoval na WIN 10. Úplně nevím, co by na tom mělo být nelegálního. V jeden čas byla i možnost, a bylo to ze strany Microsoftu dokonce propagováno, že je možnost bezplatně přejít z WIN 7 na WIN 10. Tak to pravděpodobně ještě nezrušili....

Murun MUR
Murun 6. 6. 2020 13:27

@jancoudy: Možnost legálního bezplatného upgrade platila do 29.7.2016 (31.12.2017 pro zdravotně handicapované, co používají Usnadnění). Teď už můžou legálně upgradovat jen ti, co již mají platnou licenci W10. Ano, upgrade stále funguje, ale platnou legální licenci W10 tím nezískáš.

jancoudy JAN
jancoudy 6. 6. 2020 13:37

@Murun: Jasně, dík za upřesnění. Jen teda úplně nechápu, proč to tedy stále funguje a proč to nenahlásí něco v tom smyslu, že licence je neplatná, nebo tak něco...
Co se dá tedy očekávat? Jako, že mi zčerná obrazovka, nebo tak něco? Dík.

Murun MUR
Murun 7. 6. 2020 9:52

@jancoudy: MS se nevyjadřuje k tomu, proč upgrade stále funguje. Možná prostě chtějí, abychom všichni konečně přešli na desítky, i kdyby to bylo zadarmo. Jen to nemůžou říct natvrdo. Už se mohou legálně kupovat licence z druhé ruky, ze kterých MS nic nemá, k tomu rozvoj cloudových služeb a předplatného...peníze za samotnou licenci operačního systému možná nejsou tak důležité. Možná se desítky nešířily tak rychle, jak MS chtěl, tak možnost upgrade nechal. A vzhledem k mému negativnímu názoru na W10 nevylučuji možnost, že jde o plíživou snahu zničit civilizaci ;-)Předpokládám, že problémy spojené s pozdním upgradem nebudou. Ono je jich dost i bez toho. MS sice může mít u každé licence uložen čas, kdy k upgrade došlo, ale zavést nějaký dodatečný postih by jim asi přineslo víc problémů než pozitiv.

jancoudy JAN
jancoudy 7. 6. 2020 11:59

@Murun: Rozumné vysvětlení, děkuji. Jinak, když zmiňujete negativní názor na WIN 10, docela by mě zajímalo konkrétněji, v čem jsou ty negativa? Hlavně pro normálního uživatele. Respektive pro toho, kdo má WIN 10 (7), jen jako systém, na kterém mu běží další software. Konkrétně u mě produkty ADOBE, AE, Photoshop, Premiere...Dále zvukové profi software ( Cubase Nuendo, Sound Forge...). Já s WIN 10 nemám sebemenší problém. Proto se ptám čistě na názor. Pořád někde slyším, že Widle jsou na ho..., atd...Děkuji.

Murun MUR
Murun 7. 6. 2020 12:51

@jancoudy: Jako domácí uživatel několika málo počítačů nemám s W10 problém. Technické potíže se mi zatím vyhýbaly, a změny ve vzhledu a rozhraní pro mě nejsou důležité. Negativní názor jsem získal jako admin, spravující několik set počítačů. Za dva roky používání desítek bylo víc problémů, než za předchozích 15 let používání starších Windows (2000, XP, 7).

avatar Ověřený GEEK - level 3
Khalai Ověřený GEEK 7. 6. 2020 13:20

@Murun: Na to máš ale dneska navázanou nepodporu u hardware, kdy například nové procesory už oficiálně podporují pouze Win 10.Já jako domácí uživatel s třemi licencemi W10 jsem zatím taky nikdy neměl žádný menší nebo větší problém. Ale dovedu si představit, že spousta IT adminů ve firmách z toho asi má dost často bolesti hlavy.

solver SOL
solver 6. 6. 2020 11:30

@jancoudy: Kdybyste to udělal obráceně, tak jste můj člověk, ale takhle ohromeni nejsme :D

PROLINGUA PRO

"Statistika"

PROLINGUA 7. 6. 2020 13:09

"Z portfolia Microsoftu jsou vůbec nejpopulárnější platformou nejnovější Windows 10, ty nalezneme na 72,9 % počítačů."Možná že nejsou nejpopulárnější, ale prostě většině lidí při nákupu nového počítače nic jiného než W10 nezbývají. Kdyby si každý mohl vybrat, tak by statistika vypadal jinak.

Crowley CRO
Crowley 9. 6. 2020 14:51

@PROLINGUA: Zas tak jiná by nebyla. Windows běží i na "technologických" počítačích - pohání tedy elektronové mikroskopy, experimentální aparatury a pokud jsou vývojáři líní, tak si člověk ani nepomůže kompromisem "když tam nejde fotošop, tak použij GIMP".On je to totiž začarovanej kruh; většina lidí je zvyklá používat Windows, protože jsou na většině zařízení, protože je většina lidí zvyklá používat Windows, protože jsou na většině zařízení, protože... A vyvíjet SW pro jinou platformu, kde cena počítadla a OS se schová do zaokrouhlení na celá čísla (V mikroskopu za 14 MKč řešit počítač za 10 kKč...) jenom proto, že existují taková hovádka boží, která nepožadují ňuňavé GUI a chtí vyždímat z onoho železa maximum, je opravdu jen ztráta času a peněz.

Máš něco na srdci?

nahoru