Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Začátek nové éry? Microsoft přidal dvě nová tlačítka na klávesnici Události

Začátek nové éry? Microsoft přidal dvě nová tlačítka na klávesnici

autor: Petr Kirs
Spekulovalo se o tom již delší dobu, ale nyní se to konečně potvrdilo. Společnost Microsoft se rozhodla na své klávesnice přidat dvě nová tlačítka. Tím by paradoxně mohla změnit celé odvětví těchto počítačových periférií.

Zprávy o tom, že chce Microsoft přidat na klávesnice nové tlačítko, se objevily již v průběhu letošního léta. Nakonec se ale ukázalo, že americký softwarový gigant přidá tlačítka hned dvě. První klávesnicí, která je dostane, bude Microsoft Ergonomic Keyboard.

Na této novince naleznou uživatelé tlačítko Office, o kterém se spekulovalo již dříve, a k tomu navíc ještě klávesu se symbolem smajlíku. Obě tlačítka se nachází vpravo od mezerníku mezi tlačítky Alt Gr a Ctrl. Jak je z řádků výše nejspíše již patrné, jedno tlačítko bude sloužit především u kancelářského balíku Office, zatímco druhé pak pro snadnější používání emotikonů ve zprávách a textech.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Ergonomic Keyboard

 

Co umí v praxi?

Pojďme se ale na funkčnost obou těchto tlačítek podívat trochu podrobněji. Klávesa Office má být branou do „centra produktivity“. V kombinaci s určitými klávesami je ale možné spouštět jednotlivé součásti celého kancelářského balíku, jako jsou aplikace PowerPoint, Outlook či Excel. Například stiskem tlačítek Office + W se automaticky otevře nové okno Wordu. 

Klávesu se smajlíkem nazývá americký softwarový gigant jako Emoji Key. Prostřednictvím ní se bude snažit Microsoft zjednodušit psaní smajlíků. Stiskem této klávesy vyvoláte stejnou nabídku, jakou získáte v současnosti kombinací kláves Win + tečka.

Bude zajímavé sledovat, jak se nová tlačítka ujmou a zda se stejnou nabídkou přispěchá i konkurence. Na bližší informace o dostupnosti klávesnice Microsoft Ergonomic Keyboard na tuzemském trhu a její ceně si nicméně budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Microsoft měnil klávesnice už dříve

Sluší se nicméně připomenout, že americký softwarový gigant má na současné podobě klávesnic nezanedbatelný vliv. Například klávesa Windows, která je nedílnou součástí drtivé většiny modelů určených pro klasická PC, se používá již více než 25 let. Poprvé se totiž objevila v roce 1994, kdy Microsoft představil model zvaný Natural keyboard. Postupně tento standard přejali i další výrobci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Natural keyboard z roku 1994

Názory ostatních Geeků (7)

xyxadex XYX

Začátek nové éry?

xyxadex 21. 10. 2019 10:48

Začátek nové éry? Nepřeháníte trochu? :-D

avatar

Kdy bude?

LeOne 21. 10. 2019 15:31

je to velice úžasná zpráva. Celé křemíkové nebe nechť závidí tento skvost. Celkem bych o ni jevil zájem.Bude tato klávesnice dostupná i pro ČR? Kdy? Děkuji za odpověď !

avatar

Ale zmizelo jiné důležité tlačítko...

FlashCV 21. 10. 2019 21:37

No nevím, smajlíky i ty Office jsou super pod jedním tlačítlem, pokud tedy nemáte jinou kvalitní programovatelnou klávesnici, kde si to navolíte na speciální tlačítka, která jsou jinak bez funkce (Logitech a jeho G tlačítka a podobně). Ale u MS klávesnice teď nevidím tlačítko co bylo mezi pravím ALT a CTRL. Hádejte které. Takové to okno s těma třema řádkama. Ano, správně, takové tlačítko, které funguje jako pravé tlačítko myši. Nebo prostě vyvolává nabídku při konkrétním otevřeném okně a tak. A ano, já osobně to dost často používám a mě by tedy toto moje oblíbené tlačítko rozhodně chybělo. Takže pro někoho možná dobrý, ale pro mě dost na nic. Určitě to šlo vymyslet i s ponecháním původního tlačítka co bylo na svém místě :)

avatar
SHODAN 22. 10. 2019 11:53

@FlashCV: má pravdu předsedo! mam Natural 4000 hodně dlouho - nejlepší na psaní co existuje, hry taky (WASD) zvládá 😁. spíš mám pocit že bohužel v týmu vývoje HW od MS jsou jůtubeři a podobný a pak po dlouhém bádání vzniknou 2 tlačítka a zanikne 1 😀

West.Michal WES
West.Michal 22. 10. 2019 22:30

@FlashCV: Také jsem si toho všiml, tlačítko "kontextová nabídka" potřebuji, bez něj klávesnici nechci. Zbytečná mi přijde klávesa smajlíků, kterým se bůchví proč začalo říkat emoji. (Nebo spíš víme proč, protože FAKEbook.) Zvlášť, když údajně funguje stejně jako Win+tečka (neznám, mám Win7). A tlačítko Office, si můžu naprogramovat. Ostatně já mám na klávesnici tlačítko Word, Excel a Kalkulačka. Tři nejpoužívanější programy. (Genius KB-21e https://www.czc.cz/genius-kb-21e/23898/produkt )

Heinik HEI

V.2

Heinik 23. 10. 2019 6:37

Ještě by to mohli udělat s nízkým zdvihem kláves a možná i 1 nepotřebné tlačítko bych přežil (office možná najde nakonec využití, stejně jako kdysi kontextová nabídka).
Ke cti jim jde, že ctí staré dobré rozložení s dlouhými shifty a enterem v dosahu. Stejně, jako se vzdali experimentů s oblastí ins, del, home, end, ....

stojanová2 STO

Kdy bude k dostání?

stojanová2 10. 1. 2020 16:06

Dobrý den, prosím nevíte náhodou někdo, kdy by mohla být tato klávesnice k dostání? Jde o to, že teď docela válčím se svou klávesnicovou stařenkou a radši bych si počkala na koupi této nové než shánět nějakou prozatimní:) Díky za případnou zprávu. Šárka

Máš něco na srdci?

nahoru