Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Zapomeňte na luxování, nechte uklízet robota Návody

Zapomeňte na luxování, nechte uklízet robota

autor: Saša Ševčík
Prvky chytré domácnosti by měly lidem především usnadňovat život. Právě proto se dnes společně podíváme na robotické vysavače – právě díky nim se už doma nikdy nebudete muset dohadovat, na kom je řada s luxováním.

Stačí vysavač naprogramovat a on se o vše ostatní již postará sám. Samozřejmě jednotlivé robotické vysavače se od sebe značně liší, každý se hodí na jinou práci a do jiných podmínek. A proto se nyní společně podíváme na základní kritéria, podle kterých je vhodné ideální model vybírat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Je velmi důležité, na jakém povrchu bude robotický vysavač pracovat

 

Podlahová krytina a navigace

Jedno z prvních vodítek, jak robotický vysavač vybírat, se týká podlahové plochy. Úplně jiný model se totiž hodí, pokud doma máme koberec a jiný, když plovoucí podlahu nebo lino. Na koberec jsou totiž vhodné výkonnější modely, což u zbývajících krytin neplatí. U plovoucí podlahy nebo lina nicméně přijdou vhod nadstandardní funkce, jako je například vytírání. I to totiž v dnešní době již robotické vysavače zvládnou.

Vhodné je při výběru myslet také na členitost prostoru. V bezbariérových prostorách totiž robotické vysavače nemají problém, ale například prahy vyšší než dva centimetry přejíždět drtivá většina modelů neumí. V místech, kde je hodně nábytku je také rozumnější volit modely s navigací.

Základní robotické vysavače totiž navigaci nemají, pohybují se v prostoru náhodně, nebo na základě vlastního algoritmu. Už z logiky věci tedy takové stroje nemohou být 100 %, ale pro udržování přiměřeného pořádku v kombinaci s pravidelným luxováním majitele bohatě stačí.

Pokročilejší modely nicméně disponují laserovou nebo kamerovou navigací, případně mají vnitřní GPS modul. U nich výrobci často slibují účinnost při úklidu až 99 %. Některé modely jsou tak chytré, že v případě docházející baterie dovedou úklid přerušit, zajedou si do nabíjecí stanice a po nabití následně pokračují v úklidu v místě, kde předtím přestaly.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

S menšími překážkami si robotické vysavače poradí

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Robotické vysavače dovedou i vytírat

 

Baterii a objem zásobníku nepodceňovat

Zběhlejší čtenáři pravděpodobně už po přečtení řádků výše tuší, že velmi ožehavé jsou u robotických vysavačů otázky baterie a objemu zásobníku. Od kapacity akumulátoru se totiž odvíjí i plocha, kterou dovede robotický vysavač uklidit. Tyto údaje výrobce uvádí prakticky u každého robotického vysavače, průměrná výdrž se pohybuje od 40 do 180 minut.

Neznamená však, že čím větší baterie, tím lepší. Důležitý je poměr doby nabíjení a provozu. Ten v podstatě vyjadřuje, jak dlouho se bude konkrétní model nabíjet. Pokud totiž zvládne luxovat hodinu a další tři bude muset odpočívat na nabíječce, celý byt s ním uklidíte jen velmi obtížně.

Zásobník s prachem – případně s vodou u vysavačů, které umí také vytírat – je to jediné, o co se uživatelé musí v praxi starat. Základní vysavače zpravidla mají objem 0,3 až 0,7 l. Pro uklízení větších podlahových ploch, případně více místností, se ale hodí kapacity 0,5 l a vyšší. V opačném případě totiž budete nuceni neustále vynášet plné nádoby a o robotický vysavač se nadmíru starat. Za pozornost stojí také modely s automatickým vyprazdňováním prachové nádoby. Ty jsou ale pochopitelně dražší.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Baterii a objem zásobníku se nevyplácí podceňovat

 

Hlučnost a výkon

Nelekejte se při pohledu na výkon robotických vysavačů. Jejich parametry jsou skutečně nižší než u tradičních luxů, ale má to své logické opodstatnění. Běžné vysavače totiž veškerou špínu musí vynést do nemalé výšky prostřednictvím hadice, zatímco jejich robotické obdoby nic takového řešit nemusí. Výkon robotických vysavačů je optimalizován tak akorát pro plochu určenou výrobcem – právě proto jsme výše zdůrazňovali, že si je nejprve nutné určit, kde budeme robotický vysavač používat.

Místo sacího výkonu se je vhodné zaměřit na typy kartáčů. Každý robotický vysavač má hlavní kartáč, pokročilejší modely mají ještě postranní přimetací kartáč. Kartáče mohou být vyrobeny buď z gumy, nebo ze štětin. První zmiňovaný si dobře poradí s hrubými nečistotami, a navíc se do něj nezamotávají vlasy a chlupy. Štětinové kartáče se hodí zase na koberce, ale vyžadují větší údržbu. Na druhou stranu štětinové kartáče jsou při práci o poznání tišší.

Obecně se hlučnost robotických vysavačů pohybuje okolo 60 dB. Tišší modely, které vás příliš nebudou rušit ani při sledování televizoru, nabízí hlučnost okolo 55 dB. Naopak ty nejhlučnější modely mohou mít hodnoty až 70 dB.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tiché modely je možné používat, i když jste v místnosti

 

Prémiové funkce

Př výběru robotického vysavače je vhodné myslet také na prémiové funkce a příslušenství. Řeč je například o již výše zmiňované funkci automatického dobíjení a dokončení úklidu po přestávce. Šikovná je také funkce automatické detekce nečistot. Díky ní robotický vysavač automaticky rozezná více znečištěné místo a zaměří se na něj.

Některé modely jsou dokonce vybaveny UV lampou, díky čemuž dovedou ničit bakterie. Funkce odloženého startu či možnost ovládání chytrým telefonem přes mobilní aplikaci značně zvyšují uživatelský komfort. Díky nim totiž můžete uklízet klidně i z druhého konce planety. Praktické jsou také systémy proti zamotávání vysavače do kabelů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Některé modely dovedou rozeznat nečistoty, na ty se pak zaměří

 

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

Nahoru