Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zásadní zlom: S léčbou ADHD pomůže videohra

Zásadní zlom: S léčbou ADHD pomůže videohra

Události

Není žádným tajemstvím, že na videohry je někdy nahlíženo přes prsty. Řada rodičů si myslí, že tak jejich ratolesti pouze nesmyslně tráví volný čas. V tomto smýšlení ale nyní nastal zásadní zlom – první videohra byla úředníky doporučena jako lék.

O rozruch v herním světě se postaral americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který v tomto týdnu zařadil videohru EndeavorRx mezi doporučené nástroje pro léčbu ADHD u dětí, tedy pro poruchu s pozorností a hyperaktivitou. Je to vůbec poprvé, co nějaká hra získala oficiální lékařské uznaní.

Ukázka ze hry EndeavorRx

 

V minulosti totiž videohry – a nutno podotknout, že především v USA – se stávaly naopak terčem útoků. Podle některých studií totiž naopak mohly za roztěkanost a nesoustředěnost mladistvých. Nyní však američtí vědci uznali, že videohry mají rozhodně i pozitivní dopady a že mohou být využity ve zdravotnictví.

Samozřejmě zapomeňte na motorové pily, uřezané hlavy a hromadu příšer. Nic takového ve hře EndeavorRx na dětské pacienty nečeká. Titul ze studia Akili cílí na děti ve věku od 8 do 12 let a byl cíleně vytvořen právě pro děti s ADHD, aby zlepšoval jejich pozornost.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry EndeavorRx

 

Samozřejmě ještě před uznáním titulu ze strany FDA probíhalo několik sérií testů. Děti, kterým bylo diagnostikováno ADHD, hráli po dobu čtyř týdnů každý den tuto graficky roztomilou hříčku po dobu 25 minut. Výsledky testů jasně prokázaly, že dětem se následně výrazně zlepšila schopnost udržet pozornost.

Jak je z řádků výše patrné, krok FDA je rozhodně zlomový a přepisuje historické křivdy, kdy se opakovaně poukazovalo výhradně na negativní stránky videoher. Je tedy vcelku možné, že se s hrami na předpis budeme do budoucna setkávat stále častěji.

Mimochodem titul EndeavorRx si běžní lidé zatím nemohou stáhnout. Na stránkách tvůrců je možné se pouze připsat na čekací listinu. Na informace o datu vydání pro masy, si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka ze hry EndeavorRx

 

Přitom není definitivně potvrzeno, že EndeavorRx skutečně s ADHD pomáhá. Společnost sice uskutečnila pět klinických studií, kterých se účastnilo 600 dětí a jedna z nich měla slibné výsledky (zlepšení pozornosti u třetiny dětí), ale i ona v závěru říká, že dosavadní důkazy nejsou dostatečné, aby videohra byla použita jako alternativa ke stávajícím léčbám.

Ze stany FDA tak zřejmě jde trochu o pokus, jelikož sice EndeavorRx možná nepomůže, ale naděje tu je a určitě stav nemocných dětí nezhorší. Úřad také neuvádí, aby byla používána samostatně, ale pouze v kombinaci s dalšími terapeutickými programy a medikamenty. V konečném důsledku tak jde především o rozhodnutí, které může dát vzniknout celému novému segmentu léčebných her.

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

nahoru