Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Závodníkův ráj - tři volanty v testu

Závodníkův ráj - tři volanty v testu

Recenze
Genius SpeedWheel 3 Vibration_1033859408
Genius SpeedWheel 3 Vibration
Produkt není určen k prodeji.
Genius TwinWheel FF_638818463
Genius TwinWheel FF
Produkt není určen k prodeji.
Logitech MOMO Racing_1178276430
Logitech MOMO Racing
Produkt není určen k prodeji.
autor: Jan Šilar

Vůně benzínu a řev motorů. Chcete si vyzkoušet jaké to je, sedět v opravdovém kokpitu závodního auta? Atmosféru závodů vám nejlépe zpostředkují kvalitní volanty. V této recenzi si představíme tři volanty z různých cenových kategorií.

K maximálně realistickému ztvárnění hry a získání toho největšího požitku z té čí oné automobilové hry, není potřeba pouze kvalitního počítače, ale i toho správného herního zařízení, tj. v tomto případě volantu. Podívejme se dneska blíže na tři volanty, každý z jíné cenové kategorie - Genius SpeedWheel 3 Vibration, Genius TwinWheel FF a Logitech MOMO Racing. Jaký rozdíl je v těchto volantech kromě ceny? Jaký nás doslova vtáhne do hry a který nás nechá chladnými?

Logitech MOMO Racing

Vzhled a provedení

Již na první pohled je vidět, že se jedná o volant ze třídy nejvyšší. Ve svém obvodu je potažený gumou pro lepší držení a zamezení sklouzávání rukou. Ve svém prostředku má šest konfigurovatelných tlačítek a dvě diody.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pedály pro brzdu a plyn jsou umístněny na těžké základně, která má navíc speciální povrchovou úpravou pro koberce. Korunku všemu nasazuje sekvenční řadící páka pro reálnější řazení nežli tomu bývá u levnějších volantů, kde bývá řazení realizováno páčkami či čudlíky pod volantem.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Funkce a dodávaný software

Momo vyžaduje přídavné napájení, které je realizováno síťovým adapterem připomínající nabíječky Nokia. Pedály se do trupu volantu připojují přes 7 pinové rozhraní.

Jak už tomu u Logitechu bývá zvykem (a jak jsme si již přesvědčily u klávesnice G15) jejich software a ovladače jsou velmi kvalitně zpracované a jinak tomu není ani v případě Momo Racing. Logitech profiler dovoluje nastavit ke každému programu svůj profil včetně síly vibrací.

Praktické zkušenosti a feedback

Upozornění: Momo racing způsobuje závislost! Čtení pouze na vlastní nebezpečí!

Díky výbornému provedení uchycení volantu ke stolu, které je realizováno jedním masivním prostředním šroubem a dvěmi vedlejšími sponami, drží pevně a za celou dobu hraní (a to jsem mu dával zabrat) se ani nepohnul.

Force feadbeck je u toho volantu něco nepopsatelného – kdo nezažije neuvěří.

Při jízdě po nerovném terénu jsem s sebou neházel jen já, ale i celý stůl a květináče na něm. Na brzdovém pedálu je větší odpor než na plynu, takže brzda nereaguje na každé malinkaté ťuknutí, přesně jak je tomu i ve skutečnosti. Plyn zabírá opravdu pomalu a postupně. V praxi to znamená že při pedálu stlačeném pouze do poloviny to nebudete smažit v Most Wanted 300km/h ale „jenom“ 150km/h.

Řadící páka přináší reálnějšími pocit z jízdy a to i navzdory tomu že je pouze sekvenční tj. že pro zařazení z 3 na 5 je třeba páku dvakrát posunout k sobě.

Absolutně špičkový zážitek společně s tímto volantem přináší hra Richard Burns Rally, u které byste vydrželi (nebýt bolavých rukou z force feadbecku a řezání začátek) dlouhé hodiny a hodiny. Je tu sice možnost ve hře force feadbeck snížit ale výsledný efekt pak už nestojí zdaleka za to.

Bohužel jediný zápor, který jsem objevil je celkem vysoká náročnost co se spotřeby týče. Na sestavě AMD Atlhon64 3200+, 1024MB RAM, nVidia 7900GT, Seagate 250GB, DVD-RW, TV KARTA, 2x síťovka a 6 USB zařízení už 350W od EuroCasu nestíhal a počítač se při větší zátěži restartoval. Po jeho výměně za 400W Fortron bylo vše v pořádku.

Genius TwinWheel FF

Vzhled a provedení

Po vybalení volantu z krabice hned uvidíme, že se jedná o produkt nižší třídy než je Momo Racing. Nemá řadící páku a jeho obvod je tvořen pouze umělou hmotou, která je ale na místě určeném pro ruce drsněna. Dohromady na něm nalezneme 12 konfigurovatelných tlačítek a jednu diodu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pedály jsou umístěny na pevné základně, která ale bohužel nemá povrchovou úpravu pro koberce jako Momo Racing. Bohužel jak už bylo zmiňováno nemá řadící páku a bohužel nemá ani páčky pod volantem takže nebývá nic jiného než řadič tlačítky dle vlastního výběru.

Funkce a dodávaný software

TwinWheel stejně jako Momo vyžaduje přídavné napájení, které je realizováno síťovým adapterem. Pedály se do trupu volantu připojují přes konektor RJ-45, který je nám všem známý ze síťových karet.

Bohužel Genius si oproti Logitechu moc práce se softwarem a ovladači nedal, pár přidaných záložek ke kalibraci volantu, ale jinak software nic moc. Možnosti profilování zde sice najdeme, ale nastavení není tak luxusní jako nabízí Logitech.

Vzhledem k přítomnosti směrových tlačítek a celkovému rozpoložení jako na gamepadu jsem očekával, že TwinWhell bude použitelný i v jiných než závodních hrách. Bohužel Genius opět zklamal a tak jako gamepad bude zřejmě fungovat jen na PlayStationu.

Praktické zkušenosti a feedback

Uchycení volantu je zde realizované čtyřmi gumovými přísavkami, které jsou podporovány dvěmi svorkami které se zapasují do volantu a následně se přišroubuji ke stolu. Nejsou tak pevné jak o Momo Racing, ale drží stabilně.

Force Feadbeck je samozřejmě slabší než u Moma. Už jsem sebou házel jen já, ale květináče zůstali v klidu. Na brzdovém pedálu není stejně jako na plynu žádný odpor, a tím se bohužel pocit z reality oddaluje. Absence řadící páky a páček pod volantem realitě také nepřidá. Nejlepší se nakonec ukázala řazení pomocí L1 a R1.

Záběr plynu je velmi podobný jako u Moma tj. postupný. Jediný rozdíl jaký jsem zpozoroval, že se mi za žádnou cenu nepodařilo udržet konstantní rychlost (zde jsem se pokoušel udržet 120km/h v Most Wanted).

Genius SpeedWheel 3 Vibration

Vzhled a provedení

Na první pohled je více než jasné že jde nejlevnější z naších testovaných volantů. O absenci řadící páky se snad ani nemusím zmiňovat. Na druhou stranu tu ale na rozdíl od TwinWhell FF najdeme páčky na řazení pod volantem. Povrh je tvořen pouze umělou hmotou a bohužel není nikde zdrsněn ani nějak upraven. Nalezneme na něm celkem 8 konfigurovatelných tlačítek a žádnou diodu - k čemu také.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Pedály jsou umístěny na naprosto stejné základně jako u TwinWheell.

Funkce a dodávaný software

SpeedWheel na rozdíl od Moma a Twina nevyžaduje přídavné napájení. Vzhledem k tomu že výrobcem Speed i Twin Whella je Genius, není překvapením že pedály se do trupu volantu připojují přes konektor RJ-45, který je ale bohužel nepochopitelně umístěný zepředu pod volantem, což značně stěžuje instalaci za pracovní stůl či skříň.

Ani zde si bohužel Genius si oproti Logitechu moc práce se softwarem a ovladači nedal, pár přidaných záložek ke kalibraci volantu, ale jinak software nic moc. Možnosti profilování zde sice najdeme, ale nastavení není tak luxusní jako nabízí Logitech.

Praktické zkušenosti a feedback

Uchycení volantu ke stolu je stejné jako u TwinWhella, tj. čtyři přísavky a dvě svorky, ale zřejmě díky tomu, že vibrační motorek je vpředu (a tento volant je dvakrát těžší než TwinWheel), se při větší zátěží volant převážuje dopředu.

Na rozdíl od svých dvou testovaných kolegů nedisponuje funkcí ForceFeedback, ale pouze odlehčenou verzí Vibration.

Hlavní rozdíl mezi ForceFeedback a Vibration je v tom, že ForceFeedback má opravdový odpor zatímco Vibration pouze vibruje. V praxi to vypadá tak, že při FF se do zatáček opravdu zapotíte a při 220km/h do serpentiny v NFS:WM budete mít co dělat abyste to urvali. Při jízdě po ledě Vám bude volant klouzat v ruce jako auto ve hře a pokud budete chtít jet po ledě rovně budete mít co dělat.

Zatímco Vibration pouze vibruje. Do zatáček nemá žádný odpor a proto moje první jízdy na SpeedWhelu spíše připomínaly windsurfing. Při jízdě po ledu či nerovném terénu opět pouze suše vibruje a s volantem samotným to ani nehne.

Řazení pomocí páček pod volantem je samozřejmě lepší než na tlačítkách, ale na řadící páku Moma prostě to prostě nemá.

Závěrem

Naprosto překvapivě v našem testu zvítězil Momo Racing od Logitechu. Sekvenční řadící páka, postupně zabírající plyn a skvělý forcefeedback vás doslova vtáhnou do hry. SpeedWhell je nejlevnější variantou a vyplatí se pořídit je pokud hrajete opravdu málo a nepožadujete všechny vymoženosti. TwinWheel se může zdát jako zlatá střední cesta, ale mně připadá nemastný, neslaný. Vibrace má sice slušné, ale absence jakéhokoliv řazení kromě obyčejných tlačítek mně opravdu neuchvátila.

Verdikt: Pro hráče který hrají automobilové hry celý den je jako ušitý Momo Racing. Pro ty kteří si občas na 15minut zahrají NFS:MW a chtějí si kvůli tomu kupovat volant tak je pro ně připraven SpeedWhell. TwinWheel je opravdu takový průměr, který může někoho oslovit, ale já bych si opravdu vybíral mezi Momo a Speed (a v mém případě bych si vybral Momo).

Logitech MOMO Racing

+ Odpor v brzdě

+ Povrch volantu

+ Super forcefeadbeck

+ Drží jak přibytej

- Vyšší spotřeba

Genius TwinWheel FF

+ Nižší spotřeba

+ Odpovídající cena

- Nemá odpor v brzdě

- Ovladače

Genius SpeedWheel 3 Vibration

+ Dobrá a odpovídající cena

+ Žádné přídavné napájení

- Vibrace nemůžou nahradit plnohodnotný forcefeadbeck

- Nemá odpor v brzdě

- Ovladače

Názory ostatních Geeků (34)

Johnny3 JOH

Překvapivě?

Johnny3 2. 11. 2006 9:51

No nevím, napsat, že "Naprosto překvapivě v našem testu zvítězil Momo Racing" je trochu úlet. MOMO už dlouho platí za špici ve volantech, takže jeho vítězství není nic překvapivého.

ALDAFALLOUT ALD
ALDAFALLOUT 2. 11. 2006 12:07

@Johnny3: také si nemyslím, že by test mohl mít nějakou výpovědní hodnotu, většina lidí ví, že je MOMO dobrý, aostatní v testu mu nešlapu ani na paty. Ještě vytýkám autorovi, že do testu nezahrnul Driving Force Pro PS2. Mám ho na PC a z mého pohledu je lepší (a v neposlední řadě i levnější) než MOMO.

Jan Šilar JAN
Jan Šilar 2. 11. 2006 13:00

@ALDAFALLOUT: Dobrý den,
účelem testu nebylo ani tak zjistit, který volant je nejlepší - to zřejmně všichni ví. Cílem testu bylo porovnat funkce a provedení volantu a základě toho zjistit zda se cenový rozdíl opravdu projevil do fukncí a zda se vyplatí připlatit.K tomu Driving Force PRO PS2. Oficialně podporuje pouze PS2 - ano v některých hrách funguje, ale nikdo Vám to nezaručí a proto v testu nebyl. Navíc předměty do testu nevybírám jenom já.

jet_ JET
jet_ 2. 11. 2006 17:56

@Jan Šilar: DFP funguje ve VSECH hrach, jednoduse proto, protoze ho profiler vidi. a kdyz ho vidi profiler tak ho vidi i ovladace a kdyz ho vidi ovladace tak ho vidi vsechno :)
co se tyce momo vs DFP je to jasne, DFP je levnejsi a kvalitnejsi... kdo se alespon trochu mezi volanty orientuje, tak sahne po DFP.

Motomira MOT
Motomira 3. 11. 2006 10:30

@jet_: Svatá pravda

DAwgg DAW
DAwgg 3. 11. 2006 20:42

@Motomira: a jak je to s osama na pedalech? Dve nebo jedna spolecna?! protoze kuli osam sem kupoval momo, jinej volant to nemel...

jet_ JET
jet_ 4. 11. 2006 13:54

@DAwgg: samozrejme 2
btw http://www.mprinda.com/dfp

mates1 MAT
mates1 4. 11. 2006 23:09

@Jan Šilar: DFP mám a oficiálně ho podporují ovladače od Logitechu a fungují 100%ně ve všech hrách, takže si nejprve zjistěte informace a potom tu nepiště podobné věci...Měl sem i MOMO a osobně mohu říci, že DFP je lepší!! A srovnávat MOMO a ty druhé nemá ani cenu a věta tipu - překvapivě zvítězil MOMO.. je docela dobrej ROFL..

Jan Šilar JAN
Jan Šilar 5. 11. 2006 0:54

@mates1: Dobrý den,
jak už bylo řečeno.Učelem testu nebylo ani tak zjistit, který volant je nejlepší - to zřejmně všichni ví. Cílem testu bylo porovnat funkce a provedení volantu a základě toho zjistit zda se cenový rozdíl opravdu projevil do fukncí a zda se vyplatí připlatit. A proto nakonec taková ironie typu "překvapivě zvítězil MOMO".Opět k tomu Driving Force PRO PS2. Oficialně opravdu podporuje pouze PS2 - jak je vidět tak tedy funguje ve všech hrách na pc, ale nikdo z czc, natožto výrobce Vám to oficiálně neřekne a nepotvrdí. Navíc předměty do testu nevybírám jenom já a proto v recenzi tento volant nebyl.

zarkam ZAR
zarkam 6. 11. 2006 13:17

@Jan Šilar: Opravte ten nesmysl se spotřebou volantu a restartu PC, dyt se toho lidi vydesi...Pokud se nepletu je maximální připustné zatížení na 1 USB 5W, takže povídačky o tom, že je jeho spotřeba vysoká a proto se resetuje PC je nesmysl. Navíc, když má oxterní napájení (což je u FF bežné).

emyl EMY
emyl 16. 11. 2006 0:25

@Jan Šilar: Dobry den,plne chapu jak jste to s testem mysleli, pro laickou verejnost je to myslim dostacuji, maji tam jeden z nejlepsich, stredni tridu i lowend. IMHO si ale takovyto test precte i dost lidi, kteri uz s volantem jezdi a maji s tim zkusenosti (jak dokazuji reakce v diskuzi), mozna by neskodil pro priste vice "odborny" (ridicsky) pristup. Ale jinak diky za recenzi, neco takove tu chybelo.

maarty.88 MAA
maarty.88 8. 2. 2011 18:10

@emyl: Ano, souhlasím, páč jsem jedním z letitých uživatelů a budu čistě a "neoargumentovatelně" konstatovat (nikoliv jen IMHO), že MOMO byl ve své době tím nejlepším. Pak přišel na řadu G25, který by se mohl téměř korunovat jako MOMO-následovník, nebýt mnoha hlášených problémů s přepínáním mezi sekvenčním manuálem a plným manuálem. A to nepočítám jeho nynější, až absolutní, nesehnatelnost a to nejen v ČR, nebo v Evropě. O těch použitých G25 z bazáčů nechci ani slyšet..! :-) Noa pak už tu máme jen G27, který i přes jeho precizní zpracování, použití materiálů a jeho otočných (cca) 900° (MOMO má jen něco přes 100°) postrádá právě možnost sekvenčního řazení (má jen páky pod volantem) a na můj vkus nízkou vibrační odezvu...např. u F1 je přejezd po červenobílých obrubnících znatelně tlumenější. Když držíte MOMO, cítíte každý zub obrubníku snad i v 320 km/h %-) Naopak pro "konvenční" závody typu GT je ona G27ka tím nejlepším....ehm pardon, tím JEDINÝM! :-P
Pánům z CZC děkuji za parádní recenzi pro MOMO! mějte se

ATIHANSnVIDIA ATI

....

ATIHANSnVIDIA 2. 11. 2006 19:21

MOMO mozna je dobrej ae ubec se mě nelibi...ale tento.. Logitech G25 Racing Wheel ten se fakt logitechu povedl...MOMO nema narok 8-)

koudypavel KOU
koudypavel 24. 10. 2009 1:12

@ATIHANSnVIDIA: a co cena hňupe, všichní ví že se za kvalitu platí

FilipZalud FIL

Zdroj

FilipZalud 3. 11. 2006 7:40

ale docela mne udivuje, že ta hrůza v podobě 350W EC zdroje v takové sestavě, neskončila nějakým větším průšvihem, stavitel testovacího PC z toho vyšel docela levně, když musel pouze vyměnit zdroj po té, co se PC restartovalo. Mohlo to skončit i hůře.

Jan Šilar JAN
Jan Šilar 5. 11. 2006 1:00

@FilipZalud: Nj, při updatu z 6600 na 7900 jsem nechtěl kupovat novej zdroj - jednoduše jsem si řekl, že zkusím jestli to EC350W zvládne. A jak vidět tak zvládl, ale Momo na něj už bylo moc...V průběhu psaní recenze jsem si, ale zakoupil AMD x2 4200+ a bylo mi jasné, že už nebudu zkoušet trpělivost EC...Fotron 400W vše vyřešil...

Matheas MAT
Matheas 1. 12. 2006 15:54

@Jan Šilar: no hele 500W by si taky nic neskazil, přece jenom ta tvoje sestava je celkem slušně výkonná, takže ten zdroj bych nepodceňoval, a co overclocking?

avatar
DesSicated 19. 2. 2008 16:08

@FilipZalud: PC s eurocasem by sem ani nezapl (Svoje PC)

rezistor REZ

Vetsi spotreba - NECHAPU

rezistor 5. 11. 2006 12:01

k vyberu volantu se nebudu vyjadrovat.cekal jsem trochu vice. jenom by me zajimalo, jak VOLANT muze zasahovat svoji SPOTREBOU DO PC, kdyz je pripojenej pres USB a ma vlastni napajeni.???

avatar
CarteroGS1 5. 11. 2006 15:32

@rezistor: prave ze ma vlastni napajeni ,tak potrebuje hodne watu nez by se treba cekalo, chapes?

kubikbunda KUB
kubikbunda 5. 11. 2006 17:51

@CarteroGS1: Jako na ty sestave je snad jasny ze 350W zdroj nebude stacit.A je jedno jestli k nemu bude volant pripojenej nebo nee. Tohle je fakt blbost

gRadier GRA
gRadier 16. 11. 2006 8:27

@kubikbunda: Vsak je to blbost, protoze volant ma externi napajeni a usbcko by to neutahlo, to uz jen tu sestavu neutahl ten 350W zdroj. Mne zdroj ukazuje aktualni spotrebu a kdyz hraju GTR 2, tak spotrebu okolo 200W s volantem i bez nej..

Homie HOM

=o

Homie 8. 11. 2006 14:01

Vy mate starosti....

djsaso DJS

MOMO

djsaso 12. 11. 2006 12:57

MOMO mam doma a neni lepsi volant na trhu,vsem mohu jen doporucit a kdo rika,ze ne tak ho asi jeste nedrzel v ruce a jen plaaacaaa..:-))))

D3b!lek D3B
D3b!lek 27. 11. 2006 16:18

@djsaso: TAk já ti řeknu, že G25 je lepsí a neplácam.

Woodbine WOO

K čemu takový test?

Woodbine 17. 11. 2006 15:29

Imho všichni, kdo se trochu vyznají, tak si koupí DFP, příp. by koupili G25, kdyby byl k sehnání. A protože CZC má na skladě spousty neprodejných volantů Momo, vymyslí si tenhle "test"... :-) A nechají to otestovat člověka, kterej asi předtím viděl volant jenom na obrázku, soudě podle některých vět v článku. Takže asi tak. Můžete mě kamenovat, můžete se mnou nesouhlasit, můžete cokoliv, ale to je asi tak všechno, co můžete. :-D

Boxman BOX

Testovane hry

Boxman 23. 11. 2006 13:41

Bez urážky, ale testovat volant na arkadach typu NFS(i když padla i zminka o RBR) je taky docela řacha.....co takhle testovat GTR, LFS atp.

Jiří Binder JIŘ

Kvalita recenze

Jiří Binder 26. 11. 2006 16:54

Na CZC nejsou korektori? Nikdo nekontroluje spravnost a kvalitu clanku?
+ Super forcefeadbeck
+ Drží jak přibytej
^ Toto sem nasel po peti vterinach cteni clanku (Jako prvni ctu hodnoceni), nemam uz chut ho cist cely, ale jestli vypada podobne, jak tyto dva radky, tak je to hruza...
Pro autora: pise se Force Feedback. A Přibitej.

zarkam ZAR
zarkam 4. 12. 2006 16:42

@Jiří Binder: Jo jasne a pise se "voci" a "volej" !!! Myslim, ze vsem je jasne, ze se pise "přibitý" !!!

avatar
VS 5. 12. 2006 19:47

@Jiří Binder: Aby ses nepo.... Nám je to tady všem úplně jedno, protože jsme natolik inteligentní a normálně to přejdem... V CzC jsou určitě natolik vytížení, že nemají čas na korekci a raději rychle vyřizují objednávky ;)

misa8 MIS

POMOC!!!

misa8 9. 2. 2007 9:26

Dobrý den, obednal jsem si volant TwonWheel FF, ale CD s ovladacema mi prislo prasklé! Stahnul jsem ovladace z webu virobce, ale ve hre mi nefunguje FF! Prosím kdo máte toto CD tak mi ho prosim uploadnete! Děkuji my ICQ: 331-116-143

jirka langr JIR

Jj

jirka langr 29. 1. 2008 18:11

docela husty, ale mohlo by to bejt promakanější

avatar

Re: jo

DesSicated 19. 2. 2008 16:07

proč?

Bill Benguin BIL

Co je to za nesmysl????

Bill Benguin 2. 4. 2009 10:22

volant má, pokud vím, vlastní napájení, takže odběr z pc se příliš nekoná. PC rozhodně nepohání zpětnou vazbu ani vibrace. Jestli to byla reklama na zdroj F400W, tak se příliš nepovedla

Máš něco na srdci?

nahoru