Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
Zemřel Clive Sinclair, otec domácích počítačů

Zemřel Clive Sinclair, otec domácích počítačů

Události

Dnes ve věku 81 let zemřel v Londýně britský podnikatel Sir Clive Marles Sinclair, kterému se přezdívalo otec domácích počítačů. Právě podle něj se totiž jmenovala slavná firma Sinclair Research.

O úmrtí této počítačové legendy informoval dnes deník The Guardian s tím, že Sinclair odešel po dlouhé nemoci. Vzhledem k tomu, jak významný byl tento člověk pro rozvoj domácích počítačů, sluší se alespoň ve zkratce připomenout jeho úspěchy.

Pocházel z rodiny technických inženýrů, takže k elektronice měl velmi blízko už od ranného dětství. Traduje se, že jeho pokoj byl plný elektroniky. Už na škole se přitom projevovaly jeho geniální sklony – v předmětech, kterého bavili, naprosto exceloval. Naopak výuku všeho ostatního zanedbával. V jednom z rozhovorů se přiznal, že na „nedůležitých předmětech“ raději psal příspěvky do časopisu Practical Wireless. Do něj nakonec i nastoupil, v 18 letech se stal asistentem vydavatele, posléze dokonce časopis sám vedl.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Sir Clive Marles Sinclair

Láska k elektronice byla ale byla silnější. Už v roce 1961 si zaregistroval společnost Sinclair Radionics, pod jejím jménem chtěl vyrobit miniaturní rádio. Kvůli nedostatku financí byl ale nucen místo vlastního podnikání přijmout místo technického redaktora časopisu Instrumental Practice, což se nakonec ukázalo jako šťastný krok, právě zde totiž získal větší povědomí o polovodičových součástkách.

I když v rámci vlastní firmy Sinclair Radionics vyrobil miniaturní zesilovač, a nakonec i miniaturní rádio, všechny jeho kroky směřovaly k počítačům. V roce 1980 přišel na trh s počítačem ZX80, který se prodával za cenu 99,95 liber. To byla na tu dobu neskutečně nízká cena, neboť ještě o rok dříve se nabízel konkurenční počítač Commodore PET za 700 liber.  

Pak přišel zlom

Následovaly počítače ZX81 a ZX Spectrum Sinclair. Právě díky vývoji cenově dostupných počítačů, které si mohly pořídit i domácnosti, si vysloužil Sinclair přezdívku otec domácích počítačů. Vaz úspěšně nastartované firmě zlomil až Sinclair QL, který se měl stát paradoxně největším triumfem. Obsahoval totiž mnoho chyb a na trhu neuspěl, situaci nezachránil ani počítač ZX Spectrum+, neboť trh již byl levnými počítači nasycen.

Poté byl Sinclair nucen svoji společnost prodat, v roce 1997 byl totiž jediným zaměstnancem Sinclair Research. I když se snažil znovu uspět s další firmou Cambridge Computers, ta již takového věhlasu nikdy nedosáhla.

Sinclair_ZX80_with_8K_upgrade_keyboard_at_Powerhouse_Sydney_(filtered_retouched).jpg
deliveryService.jpg
Working-Sinclair-QL.jpg

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků (2)

Smutná událost

Tak to je moc smutná událost, Clive Sinclair se spolu s bývalým společníkem Chrisem Currym zasloužili o zásadní rozšíření uživatelů počítačů, čímž pomohli nastavit směr celého IT odvětví, že to není jen drahá hračka pro pár vyvolených. A upřímně, nebudu teď raději hodnotit informace v článku (třeba proč je na obrázku Commodore PET?!?), ale dost si myslím, že zmínka o takové osobnosti by si zasloužila víc prostoru. To, že článek má asi stejnou délku, jako vedle ten, co pojednává o odložení Battlefield 2042...je fajn, že o takové události informujete, ale to provedení je ostudné.

Film

Jinak doporučuji podívat se na film „Micro Men“. Neříkám, že je historicky přesný, filmaři si realitu samozřejmě místy přiohnuli, ale nabízí docela pěkný nadhled, jak tahle pionýrská doba počítačů probíhala, a jaká osobnost Sinclair byl (v dobrém i ve zlém).

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru