Grafiky AMD Vega přijdou už za měsíc. Procesory Ryzen budou tepat i v noteboocích

Události 87 % hodnotilo 12 uživatelů 4. 5. 2017 53 komentářů

Šéfka společnosti AMD Lisa Su se trochu více rozpovídala o plánech tohoto podniku. Jisté je tak například to, že nových grafik s jádry Vega se dočkáme již v červnu, či že na konci letošního roku se počítá s procesory Ryzen také v noteboocích.

Ryzen je teď nejen pro fanoušky AMD ožehavé téma. Po sedmičkové high-endové řadě totiž v polovině března byly vydány procesory řady Ryzen 5, které lákají především tvůrce multimediálního obsahu a hráče. A pochopitelně se nabízejí za příznivější cenovky než sedmičková edice, která je výkonnější.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Šéfka společnosti AMD Lisa Su

 

V letošním roce nicméně AMD chystá vydat ještě další dvě procesorové řady Ryzenů. V průběhu léta by měly být podle Lisy Su dostupné Ryzeny 3. Půjde o ty nejlevnější čipy v nabídce AMD určené pro stolní počítače, které by měly postupně nahradit na pultech obchodů starší procesorové řady tohoto výrobce, například Athlony.  

Před Vánocemi pak AMD počítá s uvedením Ryzen Mobile. Jak už samotný název napovídá, půjde o procesory Ryzen určené pro mobilní zařízení, především tedy klasické notebooky a nejrůznější hybridy. Lze předpokládat, že jednotlivé výkonnostní třídy budou opět odstupňovány jako v případě stolních počítačů.

 

Extrémně výkonná grafika Vega

Ještě před příchodem všech zmiňovaných čipů bychom se měli dočkat nových grafických karet postavených na architektuře Vega, na které AMD láká již delší dobu. Su přislíbila, že grafiky budou oficiálně vydány na konci druhého kvartálu, tedy prakticky s absolutní jistotou v průběhu června.  

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nová karta MI25

 

O tom, co by měla Vega umět, se zástupci AMD rozpovídali již dříve. Řeč je především o kartě známé prozatím pouze pod kódovým označením MI25. Ta by měla nabídnout fantastický výkon 25 TFLOPS. Uváděná hodnota výkonu nicméně platí pro Half-Precision (FP16), nikoliv pro Single Precision (FP32).

To jinými slovy znamená, že s modelem MI25 nebude společnost AMD cílit hráče, ale spíše na systémy pro strojové učení. Právě v nich se totiž FP16 využívá. V FP32 tak bude mít novinka výkon 12,5 TFLOPS, což je ale papírově stále více než v případě nového modelu Titan Xp od společnosti Nvidia.

Samozřejmě na reálné testy výkonu si budeme muset počkat až do oficiálního odhalení nové grafické karty.

Diskuze k novince (4)

Máte otázky k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

avatar

Komedie Vega / druhé dějství / scéna 1

holcat5. 7. 2017 11:24

http://wccftech.com/amd-working-14nm-vega-2-0-compete-nvidias-volta-2018/ nemaj první generaci a plánují další, tomu říkám sebevědomí. Pro naše AMDfang…

avatar

Komedie Vega pokračuje

IvanPrinc23. 5. 2017 8:58

Komická show s názvem Vega, která měla premiéru začátkem roku 2016, pokračuje dál. Vedoucí GPU divize AMD Raja Koduri totiž prohlásil, že pro nás má pou…

avatar

Po roce keců jsme se dočkali?

IvanPrinc11. 5. 2017 19:52

Tohle mě pobavilo: "nových grafik s jádry Vega se dočkáme již v červnu" Použít slovo "již" opravdu není na místě, když AMD s Vegou otravuje už více jak …

avatar

Výkon Vegy tesne nad 1080Ti?

stratos.9. 5. 2017 21:37

zajimavy je hlavne screen z DX12 Time SPy kde má VEGA 1600Mhz na jadre a cca o 250bodů porazila 1080Ti http://www.guru3d.com/news-story/new-vega-10-687f…