Herní vychytávky i důraz na bezpečnost. Velký přehled novinek z Creators Updatu

Návody 90 % hodnotili 2 uživatelé 18. 4. 2017

V pořadí již druhého velkého balíku vylepšení se dočkal operační systém Windows 10. Creators Update přináší lepší zabezpečení, herní vychytávky inovovaný browser Edge, složky dlaždic v nabídce Start, obraz v obraze a mnoho dalšího. Pojďme se společně podívat, na co se nově můžeme v desítkách těšit.

Novinek je v Creators Update opravdu hodně. Jak už samotný název aktualizace napovídá, americký softwarový gigant s velkou aktualizací cílí především na kreativně smýšlející jedince – to jsme koneckonců konstatovali už v prvním pohledu na novinky, které tento balík přináší. Nyní se společně podíváme blíže na to, jak se novinka instaluje i jak jsou jednotlivé funkce užitečné v praxi.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Desítky s nainstalovaným Creators Updatem

 

Nainstalovat hned a bez čekání

Creators Update byl oficiálně vydán v polovině minulého týdne, bude nicméně trvat přinejmenším několik týdnů, než se dostane ke všem uživatelům. Zařízeních s operačním systémem Windows 10 je zkrátka tolik, že Microsoft zpřístupňuje tento velký balík plný vylepšení uživatelům postupně prostřednictvím služby Windows Update.

Sluší se připomenout, že úplně stejný scénář mělo loni také vydání prvního velké aktualizace – Anniversary Updatu. Zběhlejší čtenáři tak pravděpodobně již nyní tuší, že na aktualizaci nemusí vlastně vůbec čekat, pokud tedy nechtějí.

Microsoft totiž uvolnil společně s velkým updatem nástroj zvaný Update Assistant, respektive v počeštěné verzi Pomocník s aktualizací Windows 10. Pomocí tohoto webového nástroje je možné balík plný novinek stáhnout do počítače okamžitě.

Tato šikovná utilita nejprve ověří, zda je počítač s aktualizací kompatibilní, respektive zda je k dispozici dostatek operační paměti a dostatečně svižný procesor. Teprve poté začne aktualizaci stahovat a následně i instalovat.

Rychlost stažení aktualizace je pochopitelně závislá na rychlosti připojení, samotný proces instalace pak trvá v návaznosti na rychlosti celé sestavy maximálně několik desítek minut. Až do nutného restartu se přitom vše odehrává na pozadí a uživatel může přitom nerušeně pracovat.

Stahovat Update Assistant můžete zde.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nástroj Update Assistant

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Tato obrazovka vyskočí na uživatele po úspěšném stažení Updatu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

V dalším kroku je nutné zvolit nastavení ochrany osobních údajů, načež proces samotné instalace započne

 

Herní režim pro maximální výkon

No dobře, hry souvisí s kreativitou jen okrajově. Nicméně jako správní GEEKové nemůžeme začít jinak – hry nás prostě baví! A v desítkách se s nimi nyní počítá daleko více, než tomu bylo dříve. V první řadě je k dispozici aplikace Beam. I když slovo aplikace není tak úplně na místě, jde spíše o streamovací službu, která umožňuje divákům sledovat a interagovat s oblíbenými hrami a streamery takřka v reálném čase, nebo jim umožňuje jednoduše vysílat jejich reálné zážitky ze hry.

Beam je zajímavý především pro již zmiňovanou nízkou odezvu, která by měla být podle Microsoftu kratší než jedna sekunda. Využívá totiž protokol FTL (Faster Than Light – Rychlejší než světlo). Beam jsme měli možnost vyzkoušet na televizní konzoli Xbox One a zpoždění bylo skutečně minimální. Samozřejmě pokud máte pomalejší upload – což je příklad i VDSL připojení, které v redakci využíváme – konkurenční výhoda Beamu oproti konkurenčním streamovacím službám se tak trochu vytrácí. Ale to pochopitelně není chyba Microsoftu.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Beam

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nastavení záznamu ze hry

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Herní panel

 

Daleko zajímavěji však vypadá Herní mód (Game mode), který zjednodušeně řečeno funguje velmi podobně jako služba QoS (Quality of Service) u klasických routerů. Alespoň v rychlosti připomeňme, že QoS se stará u routerů o rozdělování šířky internetového pásma pro jednotlivé činnosti. Můžete tedy například upřednostnit hraní her před stahováním apod.

QoS, které se nastavuje na domácích routerech, se nicméně týká výhradně rychlosti internetového připojení. Užitečné tedy skutečně je, ale pokud máte na počítači spuštěných více aplikací, plynulejší hraní si neužijete – nejrůznější internetové kecálky, antivirové programy a další programy běžící na pozadí totiž neustále ukrajují alespoň nějaký výkon i z té sebelepší sestavy.

A problém to představuje především na těch pomalejších. Právě proto Microsoft přichází s Herním módem, který nebude na rozdíl od QoS rozdělovat šířku internetového pásma, ale systémové prostředky pro dosažení maximálního možného výkonu. Samozřejmě se nedá čekat, že výkon poletí o desítky FPS směrem vzhůru, ale užitečný v praxi skutečně je.

Pokud jsme na testovací sestavě s Ryzenem 5, 32 GB operační paměti a grafickou kartou Nvidia GTX 1080 nechali běžet herní testy s a bez zapnutého Game modu, rozdíl se lišil zpravidla o desetiny procenta ve prospěch Game modu. Nárůst to je tedy na první pohled nepostřehnutelný, což je ale dáno tím, že testy spouštíme pochopitelně na nezatížené sestavě, respektive bez běžících aplikací na pozadí.

Rozdíl byl již markantnější, když jsme zkusili uměle vytížit procesor benchmarkovou utilitou Cinebench R15 a spustili k tomu našeho oblíbeného Hitmana ve 1440p rozlišení. Ten totiž se zapnutým testem a bez Game modu běžel pouze na 55,7 fps, se zapnutým Game modem se však snímkování dramaticky zvýšilo na 82,5 fps. Herní režim totiž vyhodnotil, že činnost benchmarku není v tuto chvíli klíčová a všechen výkon nasměroval směrem ke hře. V běžné praxi tak dramatické rozdíly samozřejmě nebudou, i tak je ale zřejmé, že především na pomalejších sestavách nebudou herní výkon zbytečně ukrajovat nepotřebné aplikace.  

 

Lepší zabezpečení, důraz na ochranu soukromí

Microsoft se prakticky v každé aktualizaci soustředí na vylepšení týkající se zabezpečení a Creators Update v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Pozornost si nicméně tato kapitola rozhodně zaslouží, protože se toho změnilo opravdu hodně.

V první řadě je řeč o antivirovém programu Windows Defender, který je nedílnou součástí desítek. Ten se změnil doslova k nepoznání. Dříve totiž vynikal především jednoduchou a intuitivní správou, i když někteří uživatelé mu vytýkali malé možnosti konfigurace. To však v případě vylepšené verze rozhodně nehrozí…

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Původní Windows Defender

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nové Centrum zabezpečení v programu Windows Defender

 

Windows Defender se totiž proměnil z obyčejného antiviru na doslova středobod zabezpečení počítače. Pochopitelně je jeho hlavním úkolem primárně hlídat, aby se žádný nezvaný návštěvník nedostal do systému, zároveň zde však uživatel spravuje výkon a stav zařízení. Hlídá se zde stav Windows Update, ale například i kapacita úložiště – systém jednoduše upozorní, pokud by docházelo místo na disku. Stejně tak ale dává Defender pozor na aktuálnost ovladačů, a dokonce i na životnost baterie.

V dalších nabídkách je pak možné monitorovat stav firewallu a jednotlivých sítí. Stejně tak Windows Defender umožňuje řídit některé nainstalované aplikace a webové prohlížeče. Zpravidla jde ale vcelku pochopitelně o programy pocházející přímo z dílny Microsoftu. Například o Edge, u kterého je možné nastavovat chování filtru SmartScreen. Ten slouží k blokování škodlivých webů a nežádoucích stažených souborů.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Nový Windows Defender

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kontrola stavu a výkonu zařízení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Rodičovská kontrola

 

Vhod může jistě přijít také rodičovská kontrola. Defender totiž dovoluje nastavit konkrétní pravidla pro chování dětí v on-line světě, ale například také pro nákupy aplikací na daném zařízení. Rodič pak může aktivitu svých ratolestí pochopitelně také zpětně monitorovat, pakliže je funkce aktivní.

Co se ochrany soukromí týče, uživatelé pochopitelně v inovovaných desítkách naleznou daleko více možností. Ukrývají se například pod volbou Oznámení a akce v záložce Systém, kde se dá jasně nastavit, o jakých věcech a událostech může Microsoft uživatele informovat. Pokud například nechtějí dostávat nabídky na různá zvýhodněná předplatné, jednoduše to zde zakážou.

V nabídce Aktualizace a zabezpečení se pak ukrývají další šikovné funkce. Řeč je například o zálohování či odstraňování problémů s určitými součástmi Windows, například pokud tiskárna netiskne nebo nefunguje přehrávání zvuku. Přihlásit se je možné také do programu Windows Insider, který slouží k přednostnímu získávání chystaných buildů desítek.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Update

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Zálohování

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Odstranit potíže

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Windows Insider

 

Nové funkce v prohlížeči Edge

Vylepšení se dočkal také internetový prohlížeč Microsoft Edge, i když se to nemusí na první pohled zdát. Celá řada změn se totiž udála uvnitř. Edge je nyní podle tvůrců schopen blokovat více phishingových stránek a zároveň i přímo malwaru – přestože jsme to neměli v praxi možnost nijak relevantně ověřit, měl by pomáhat lépe chránit identitu uživatele i jeho informace v on-line světě. Na detailnější zkoumání bude ale vcelku pochopitelně zapotřebí více času.

Zástupci amerického softwarového gigantu se také pochlubili tím, že Edge je po instalaci Creators Updatu šetrnější k bateriím v noteboocích a tabletech. Na letitém notebooku Dell Vostro V131 se skutečně při stremování videa výdrž prodloužila o zhruba 30 minut, což je v praxi velmi slušný výsledek.  

Některá vylepšení jsou v prohlížeči Edge po instalaci Creators Updatu patrná naopak na první pohled. Řeš je například o podpoře čtení elektronických knih přímo v prostředí prohlížeče. To je mimochodem velmi praktické, neboť i režim pro čtení článků na jednotlivých webech je totiž v prohlížeči Edge velmi povedený.

Sluší se vyzdvihnout také to, že Edge je podle Microsoftu v současnosti jediný prohlížeč, který dovede přehrávat videa na Netflixu a TV programy v rozlišení 4K.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Microsoft Edge

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Chytré uložení záložek bokem

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Režim čtení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Aktualizace prospěla výdrži baterie

 

Malování ve 3D

Alespoň krátkým odstavečkem se nemůžeme opomenout zmínit o zcela novém malování, které zvládá 3D režim. A to i přesto, že jsme se mu již krátce věnovali v prvním pohledu na Creators Update. Nepleťte si jej s klasickým malováním, to zůstalo zachované – Malování 3D je zcela nová aplikace.

V tomto programu je možné vytvářet jednoduše trojrozměrné objekty, měnit u nich barvy, přidávat nálepky a dokonce i měnit 2D objekty v 3D umělecká díla. Využívat je přitom možné i předpřipravené trojrozměrné objekty z on-line knihovny Remix3D.com.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Malování 3D

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Ukázka trojrozměrného objektu

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Malování 3D má i praktického průvodce, aby se s ním uživatelé naučili pracovat

 

Boj za lepší spánek a další šikovné vychytávky

Někdy potěší i vylepšení, která se týkají naprostých maličkostí. To je i případ funkce Noční osvětlení (Night light), které by se mělo starat o lepší spánek uživatele. Alespoň tak představuje novinku americký počítačový gigant. V praxi dokáže tato funkce omezit modré světlo vyzařované obrazovkou, což se hodí především ve chvílích, kdy pracujete dlouho do noci.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Noční osvětlení

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Noční osvětlení není potřeba složitě hledat, stačí kliknout na ikonu Start a začít psát…

 

Další vychytávka potěší majitele chytrých telefonů, a to nejen těch s Windows. Pokud totiž spárujete svůj iPhone, Android nebo Windows Phone s PC, pak pomocí funkce Windows Hello počítač pozná, že jste se od něj vzdálili a automaticky se zamkne. Funkce automatického zamykání funguje v kombinaci s chytrým telefonem, fitness náramkem nebo jinými zařízeními, které spárujete.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Možnosti přihlášení přes Windows Hello

 

Šikovná je i funkce Miniaturní zobrazení, která je však k dispozici pouze v aplikaci Filmy a TV pořady, tedy v předinstalovaném přehrávači, který je nedílnou součástí desítek. Funguje to velmi podobně jako funkce Obraz v obraze na některých televizorech. Jednoduše kamkoliv na plochu umístíte miniaturní okno, ve kterém můžete sledovat videa a zbytek plochy pak využívat k práci. Toto okno zůstane vždy na popředí, dokud nastavení nezměníte.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Obraz v obraze je k dispozici v aplikaci Filmy a TV pořady

 

Přímo v nabídce Start je nyní možné vytvářet také složky s jednotlivými dlaždicemi. Stačí v podstatě jednu dlaždici přetáhnout přes druhou a složka se automaticky vytvoří. Zamrzí, že není složky možné nijak pojmenovat, na druhou stranu díky zobrazeným miniaturám ikon uživatel přesně ví, co se v které nabídce ukrývá.

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Kdo najde složku v nabídce Start?

Omlouváme se, popis obrázku chybí.

Takto vypadá otevřená složka

 

A jede se dál…

Novinek je v Creators Updatu opravdu požehnaně, a i přes několik popsaných stránek jsme 100% nezvládli vyjmenovat úplně všechny. Pokud máte nějakou další oblíbenou vychytávku, kterou velká aktualizace operačního systému Windows 10 přinesla, podělte se s námi o ní v diskuzi.

Jisté je nicméně to, že programátoři Microsoftu si ani po vydání Creators Updatu neodpočinou. V plném proudu jsou totiž nyní práce na verzi pro chytré telefony, která by měla přijít pravděpodobně už v průběhu příštího týdne.

Podle dřívějších spekulací se navíc chystá na letošní rok ještě další velká várka novinek přímo pro Windows 10. Druhá aktualizace by měla vyjít před Vánocemi, i když je nutné zdůraznit, že to Microsoft zatím oficiálně nepotvrdil.  

Diskuze k novince

Máte otázky k k dané novince?
Zeptejte se v diskuzi.

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze, !